Eğer yurtdışına çıkmayı düşünüyorsanız, yanınıza alabileceğiniz birkaç kıyafet, eşya ve belgeyi sizlere hatırlatmak istedim. Benim hazırladığım bu "yurtdışına giderken alınması gerekenler" listesi aslında kapsamlı bir liste değil. Sadece ufak hatırlatmalar yapmak ve yurtdışı tatili öncesi belki valize eklemeyi unuttuğunuz eşyaları hatırlatmak.

Yurtdışına Giderken Alınması Gereken Kıyafetleri

Kaz Tüyü İnce Ceket

Yurt dışı tatillerimde hiçbir zaman yanımdan eksik etmediğim kıyafetlerimden biri, bir adet kaz tüyü cekettir. Kaz tüyü dediysem, aklınıza kalın ve kabarık montlar gelmesin. En ince, varlığıyla yokluğu bir olacak kadar hafif olan ceketleri kastediyorum. Gideceğim ülkede hava sıcak da olsa soğuk da olsa, her ihtimale karşı yanıma alıyorum. Gerektiğinde içine sweat-shirt giyebiliyorum gerektiğinde yağmurluk olarak kullanabiliyorum. Bu nedenle, yurtdışına giderken alınması gerekenler listesinde ilk sırada benim için kaz tüyü ceketler var...

Fular

Yurtdışına giderken alınması gerekenler listesinin ikinci öğesi elbette ki montları tamamlayacak, gerektiğinde elbiselere ya da kazaklara hoş bir hava katacak fularlar var. İpekli fularları gömlek ve bluzlar ile; yünlü, pamuklu ya da keten dokulu fularları da daha soğuk ülkelerde, mont ile birlikte kullanabilirsiniz. Gideceğiniz ülkede hava sıcak olsa da, her zaman her mevsimde yurt dışı tatili için gereken eşyalardan biri bence fularlar...

Spor Ayakkabısı

yurtdışına giderken alınması gerekenler

Yine hava koşullarından bağımsız olan eşyalardan biri, spor ayakkabısı. Gerektiğinde uçağa yetişmek üzere koşarken, gerektiğinde yurt dışında hiç beklenmedik bir yerdeki zorlu bir yolda yürüyüşü yaparken veya şehri bir ucundan diğer ucuna gezmek istediğinizde, yanınızda en rahat spor ayakkabılarınız olmalıdır. Bu nedenle yurtdışına giderken alınması gerekenler listesinin daimi üyelerinden...

Yurtdışına Giderken Alınması Gereken Eşyalar

Boyun Yastığı

Yolculukların vazgeçilmezi... Yurtdışına giderken alınması gerekenler listesinin en önemli maddelerinden biri... Eğer uçakta uyurken sürekli başınız yana düşüyorsa, boyun ağrısından kurtulamıyorsanız, uzun bir uçuş yapacaksanız mutlaka seyahat boyun yastığı almalısınız.

Kablo Dönüştürücüler

Gittiğiniz ülke İngiltere ya da Güney Afrika gibi priz sistemi farklı olan bir ülke ise, yanınızda götüreceğiniz şarj aletleri ve maşa gibi elektrikli eşyaları prize takarken kablo dönüştürücülere ihtiyaç duyacaksınız. Yurtdışına giderken alınması gerekenler listesine eklensin...

Küçük Çanta

Neden mi? Çünkü... Yurt dışına çıkmak da, çıkınca etrafı dolaşıp keşfetmek de hiç kolay değil. Gerek yol yorgunluğu, gerekse gün içinde kilometrelerce yürüyünce oluşan yorgunluk, insanda hal bırakmıyor. Normalde okula, işe giderken büyük çantalarımıza her istediğimizi doldurup taşısak da, yurt dışına çıkınca bunu yapmak -yorgunluk da eklenince- hiç kolay olmuyor.

Bu nedenle yurtdışına giderken alınması gerekenlerden biri bence kesinlikle küçük boyda bir çanta. Çantanıza yalnızca kredi kartı, para ve telefon koyarak mümkün olduğunca az eşya taşımış olun. Fakat yiyecek, içecek taşımayı severim derseniz, sırt çantası da önerebilirim...

Küçük çanta demişken, valiz konusunda da ufak boyutlu olanlarından yanayım. Kabin boy valizlerle ilgili yazdığım şu yazıya tık tık.

Powerbank

Yolculukların ve tüm seyahatlerin, hatta gündelik hayatın bile vazgeçilmezlerinden biri powerbank. Mobil şarj cihazı da yurtdışına giderken alınması gereken eşyalardan biri bana göre. Hem uçak yolculuğu sırasında telefonunuzun kapanmaması, hem de gezerken kafe ve restoranlarda şarja takma çilesini yaşamamanız için, yurtdışına giderken alınması gerekenlerden biri olarak powerbank'i asla unutmayın.

Yurtdışına Giderken Alınması Gereken Belgeler

Pasaport

Elbette ki, en başından beri yurtdışı tatili için gerekenlerden en önemlisi pasaporttu. Sakın evde unutmayın... :) Pasaportunuzdaki vizenizin tarihlerini kontrol etmeyi unutmayın!

***Vize almayla ilgili yazdığım yazılara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz... Kanada, İngiltere ve Schengen hakkında birkaç faydalı olabileceğini düşündüğüm yazım mevcut.

Otel ve Uçak Rezervasyonları

Ülkenizden çıkarken değil de, yabancı bir ülkeye girerken pasaport kontrolünde çok sık karşılaşılan bir durumdur otel ve uçak rezervasyonlarının sorulması. Bu rezervasyonların çıktısını alıp yanınızda (valizde değil, kol çantası) bulundurun ya da telefonunuzda birer örnekleri mutlaka olsun. Yurtdışına giderken alınması gereken belgeler, önem verilmesi gereken bir konu... Kimse gümrükte sorun yaşamak istemez sanıyorum.

Son olarak...

Yurtdışına giderken alınması gerekenler listesi sonsuzluğa doğru uzayıp gider. Liste hiçbir zaman bitmez ve herkese göre farklılık gösterebilir. Ben de kendime göre bir liste yaptım ve en çok önem verdiğim parçaları sizler için listeledim. Eğer yurtdışı hazırlığındaysanız, şu yazılar da belki ilginizi çekebilir:

  1. Yurt Dışında Yaşamak
  2. Valiz Hazırlığı
  3. Vize Başvurusu
  4. Interrail Rotaları
  5. Yurt Dışında Ulaşım
  6. Şu ana kadar bulunduğum 10'dan fazla ülke hakkında gezi yazıları

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!