Her sene aralık ayına girişimizle birlikte, karşılaştığımız hemen herkesin dilinde o soru olur... "Yılbaşında ne yapacaksın?" sorusu. Kimi zaman "özel bir şey yapmak mı gerekiyor" diye düşünsek de, bazen yılbaşı akşamını özel bir yerde geçirme fikri de aklımızdan şöyle bir geçer... Sıcak bir Akdeniz ülkesinde, güney yarım kürede denize girerken ya da kuzeyde, karlar altında bir yılbaşı akşamı mesela. 

Yılbaşını farklı bir ülkede kutlama fikri, yurtdışı seyahatini seven herkesin aklına bir kez gelir, hatta kış seyahati sevenler belki bu fikri çok defa gerçekleştirmiştir bile... Fakat yurtdışında yılbaşı kutlaması planlarken düşünülmesi gereken birkaç nokta var ki, bunlar işte bu hayali zora sokabilecek detaylar... Birincisi uçak bileti fiyatlarının bu dönemde zirveyi zorlaması, ikincisi ise vize başvurusu.

Belki problem gibi görünen yüksek uçak bileti fiyatlarına birkaç taktikle çözüm bulunabilir, fakat eğer geçerli bir vizeniz yoksa yılbaşında yurt dışına çıkma fikri yalnızca bir hayal olarak kalabilir... Tabii eğer yılbaşında vizesiz ülkelerden birine gitmeyi düşünmüyorsanız! Yeni yıl kutlamaları için buralardan çok uzakta olmak istiyorsanız, işte sizin için yılbaşında gidilebilecek vizesiz ülkeler listesini hazırladık... 

Yılbaşında Gidilecek Vizesiz Ülkeler Listesi

Avrupa'da Vize İstemeyen Ülkeler

Önce son dakika plan yapıp gidilebilecek, bize yakın olan Avrupa ülkeleri ile başlayalım. Sizler için seçtiğimiz yılbaşında gidilecek vizesiz 3 Avrupa ülkesi işte bunlar:

Belarus

Vizesiz ülkelerden söz ederken hep Belarus da ilk akla gelenlerden biridir. Çünkü bize o kadar da uzak değil ve dahası, yılbaşını yurtdışında geçirmek isteyenler için, karlar altında muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan ülkelerden biri burası...

Sıcak şarap, noel ağacı ve kar yağışı üçlüsünü yaşamak için yılbaşında gidilebilecek vizesiz ülkelerden en güzeli belki de Belarus. 

* Bordo pasaport sahipleri Belarus'ta 30 gün süreyle vizeden muaf. 

KKTC

Vizesiz yurtdışına çıkmak deyince aklımıza ilk gelen adres, tabii ki KKTC yani Kıbrıs. Yılbaşından gidilecek ülkelerden biri olarak değil, Türkler için çok sıradan bir şekilde yılbaşı kutlanacak yerlerden biri olmayı başarmış durumda Kıbrıs ve birbirinden şık otelleri. Yılbaşı akşamı ülkeden uzaklaşmak, otellerin sunduğu yılbaşı eğlencelerinden birine katılmak gibi bir niyetiniz varsa vizesiz gidilebilecek ülkelerden Kıbrıs, sizin için en iyi seçenek olabilir.

Bosna Hersek

Bahar aylarında vizesiz gidilebilecek bir ülke ararken hep Bosna Hersek alternatifi üzerinde durulur, çünkü buranın muhteşem doğası tam da bahar aylarında tadına varılacak hale geliyor... Fakat burası neden yılbaşında gidilebilecek vizesiz ülkeler listesinde de yer almasın ki... Evet belki çılgın sokak partileri, göz alıcı ışık gösterileri yapılmıyordur Bosna Hersek'te ama amaç Türkiye'den biraz uzaklaşmak ise burayı da yılbaşında gidilebilecek sakin yerlerden biri olarak değerlendirmek mümkün. 

* 180 günlük süreç içinde 90 günü aşmamak kaydıyla bordo pasaport sahipleri Bosna Hersek'te vizeden muaf. 

Ukrayna

Ukrayna da aynı Bosna Hersek gibi, yılbaşında vizesiz ülke arayışında olanlar için hem sakin hem de ekonomik alternatiflerden biri.

*Bordo pasaport sahipleri 60 gün süreyle Ukrayna'da vizeden muaf.

Asya'da Vize İstemeyen Ülkeler

Belki uzaklığı itibarıyla, ucuz uçak bileti ararken bir anda akla gelecek ya da çat kapı gidilecek ülkelerden değil Asya ülkeleri... Fakat yılbaşında gidilecek ülkeler arasında en büyük çaplı eğlencelerin düzenlendiği yerler olduğu kesin! 

Tayland

Tayland da pek çok seyahat listesine olduğu gibi, yılbaşında gidilebilecek vizesiz ülkeler listesine üst sıralardan giriş yapıyor! :) 

* Bordo pasaport sahipleri Tayland'da 30 güne kadar vizeden muaf.

Singapur

Işık, dans, havai fişek gibi bilumum yılbaşı eğlencesi ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz, lüksün ve şaşaanın merkezi Singapur'dan söz etmeden olmaz. Çünkü yılbaşında gidilebilecek vizesiz ülkelerden biri de Singapur. 

* Bordo pasaport sahipleri, turistik amaçlı geziler için Singapur'da 90 güne kadar vizeden muaf.

Katar

Yılbaşı kutlaması deyince çılgın gösteriler düzenleyen, sokakları ve binaları göz kamaştıracak şekilde süsleyen, havai fişeklerle aklımızı başımızdan alan ve belki birazcık bu işi abartan sıradaki ülke... Katar. 

* Bordo pasaport sahipleri Katar'da 30 güne kadar vizeden muaf.

Afrika'da Vize İstemeyen Ülkeler

Güney Afrika Cumhuriyeti

Yılbaşında güney yarım küreye geçelim mi? Geçelim. O halde akla ilk gelen veee yılbaşında gidilebilecek vizesiz ülkeler listemizin de göz bebeği olan Güney Afrika'dan bahsedelim!

Fas

Son yılların en sevilen Afrika rotalarında yer almayı başaran Fas, yeni yıl kutlamaları için de iyi bir fikir olabilir mi sizce? Bizce neden olmasın! 

* Bordo pasaport sahipleri Fas'ta 90 güne kadar vizeden muaf.

Amerika'da Vize İstemeyen Ülkeler

Barbados

Yılbaşında gidilebilecek vizesiz ülkeler deyince belki akla gelmez Barbados ama eğer yeni yılı yurtdışında kutlamak için sıradışı bir lokasyon arıyorsanız, neden olmasın? 

* Bordo pasaport sahipleri Barbados'ta 90 güne kadar vizeden muaf.

Brezilya

Güney Amerika'nın en sevilen ülkelerinden biri olan Brezilya, yılbaşında gidilebilecek vizesiz ülkeler listesinde de yer alıyor. 

* Bordo pasaport sahipleri Brezilya'da 90 güne kadar vizeden muaf.

Peru

Matchu Picchu ve Peru hayali kuruyorsanız, yılbaşındaki 1 günlük tatili ve ekstra tatil haklarınızı bir arada değerlendirip neden Güney Amerika'ya gitmeyesiniz? Evet son dakika yapılan planlarda dudak uçuklatan uçak bileti fiyatlarıyla karşılaşmak mümkün ama şimdi olmasa da, daha sonrası için aklınızda kalsın Peru, yılbaşında gidilebilecek vizesiz ülkelerden biri olarak... Biz şahsen yılbaşında atlayıp bu taraflara gitmeyi her daim aklımızda tutuyoruz! :)

* 180 günlük süreç içinde 90 günü aşmamak kaydıyla bordo pasaport sahipleri Peru'da vizeden muaf. 

Meksika

Yılbaşına yakışacak renk, dans, coşku, eğlence, her şey Meksika'da... Meksika için vize uygulamasına tabi olsak da, buraya gitmek o kadar da zor değil.

* Meksika için vize muafiyeti yok, fakat harçsız olarak tek girişlik 30 gün süreli vize alınabiliyor.

Yılbaşında gidilebilecek vizesiz ülkeler listemizin sonuncusu da Meksika'ydı... Ama vizesiz gidilebilecek ülkeler listesinin sonu değil bu. Biz yalnızca yılbaşı için iyi bir fikir olabilecek ülkelerden, gönlümüze göre olan birkaçını seçip sizlere fikir vermek istedik. 

 

* Vize başvurusu ile ilgili tüm yazılarımıza "Vize" kategorisi altından ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: 

1- Kışın Amsterdam Ayrı Güzel

2- Termal Otele Giderken Alınması Gerekenler

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

 

Görüşmek üzere!