Vize başvurusu yaparken herkesin aklına o soru gelir. Şu ana kadar çok defa vize almış olsam da, bu durum hep beni de düşündürür. Vize almak için bankada ne kadar para olmalı?

Eğer sponsorunuz varsa ve o kişinin bankada iyi bir hesabı varsa, bunları kafanıza takmanıza gerek yok. Fakat kendi başınıza gidiyorsanız, her şeyi de siz karşılayacaksanız, bunları düşünmekte ve endişelenmekte haklısınız.

Vize almak için bankada ne kadar para gerektiğiyle ilgili kesin bir talimat ya da kural yok, fakat bu konuda tahmin yürütebiliyoruz. İşte ben de sizlerle fikirlerimi ve kendi kendime yaptığım hesabı paylaşmak istiyorum... Soru ve yorumlarınızı yazmaktan çekinmeyin.

Nasıl bir vize alınacağına bağlı

Vizenizin türüne ve süresine bağlı olarak bankada ne kadar para olması gerektiği de değişecektir. Örneğin eğer yurt dışına uzun süreli gidiyorsanız, doğal olarak uzun süre sizi idare edebilecek miktarda paranın hesapta olması gerekecektir. 1 aylık bir seyahat planı yaptıysanız, 1 aylık masraflarınızı karşılayacak kadar ve de bu süre boyunca başınıza gelecek kötü durumlara karşı gerekeni yapabileceğiniz kadar paranız olmalı.

Otel ve uçak biletleri alındı mı?

Eğer otelinizin ve uçak biletlerinizin ödemesini yaptıysanız, sorun yok. Fakat bunları satın almadıysanız unutmayın ki bankadaki hesabınızda, hem oradayken harcayacağınız, hem de uçak bileti ve konaklamayı ödeyebileceğiniz kadar para olmalı. Ayrıca eğer uçak biletinizi almadıysanız, hesabınızda da yeterince para yoksa, bu durum bazı ülkeler açısından pek olumlu karşılanmayabilir.

Günde ne kadar harcama yapacağınızı hesaplayın

Bir günde sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerini, ulaşım masraflarını ve ekstraları hesaplayın. Bu hesabı yaparken o ülkedeki fiyatları baz alın.

Örneğin Fransa vizesi almak için bankada ne kadar para olması gerektiğini birlikte hesaplayalım. Paris'te sabah kahvaltısı 10 euro, öğle yemeği 20 euro, akşam yemeği için de 25 euro diyelim. Gün içerisinde marketten ufak tefek alışverişler yaptığınızı, pastanelere girdiğinizi düşünelim ve bunlar için de 10 euro diyelim. Yemek masrafınız bile şimdiden 65 euro oldu.  Paris sınırsız ulaşım kart türlerinden birini aldığınızı, buna da 10 euro verdiğinizi düşünelim.

Sonuçta 300 TL günlük masrafımız oldu. Ücretler tabii ki de kişinin tercihlerine ve bütçesine bağlı olarak minimumda kalabileceği gibi, elde ettiğim rakamın çok üstüne de çıkılabilir.

Benim tahminim: 1 haftalık Paris için 2 bin TL

Ben Paris şartları için orta yollu bir hesap yaptım, buna da otel ve uçak bileti masraflarını hiç katmadım. Günlük 300 TL'den bir hafta Paris'te konaklamanız 2100 TL edecektir. Bu durumda hesabınızda sanıyorum ki 2 bin TL olursa, 1 haftalık yurt dışı masrafınızı karşılayabileceğinizi, hiçbir sorun yaşanmayacağını, paranızın bitmeyeceğini, kimseye muhtaç olmayacağınızı rahatlıkla iddia edebilirsiniz.

Vize alırken benim kullandığım yöntem bu ve umarım sizlerin de işine yarar. Schengen vizesi alırken banka hesabında 1000 TL'nin altının gösterilmesinin pek hoş karşılanmadığını duymuştum. Güncel olarak aldığım İngiltere vizesinde ise aynı yukarıdaki hesabı yaptığımda bulduğum rakam kadar hesabımda para vardı ve hiçbir sorun yaşamadım. Umarım siz de sorun yaşamadan vizenizi kolaylıkla alırsınız!

Vize alma konusundaki diğer yazılarımıza buradan bakabilirsiniz.

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim'in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! :)

Diğer Yazılarımız: 

1- Kanada Vizesi Dilekçe - Niyet Mektubu

2- Kanada Vizesi Online Başvuru

3- Vize Başvurusu İçin İşyerinden Alınacak Belge

4- İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar

5- Schengen Vizesi Almanın İncelikleri

6- İngilizce Vize Dilekçe Örneği

7- Vizesiz Ülkeler

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep