Venedik'te eğer bireysel olarak gezecekseniz, gitmeniz gereken yerleri iyice araştırıp öğrendikten sonra kendinizi şehrin akışına bırakın. Gördüğünüz ilk sokaktan girin, önünüze gelen ilk köprüden geçin. Çoğu tabelada San Marco yazdığını göreceksiniz çünkü amaç San Marco Meydanı'na ulaşmak! Kaybolursanız da sıkılmayın... Yollar o kadar karışık ki size doğru yolu tarif edecek kimseyi bulamayacaksınız. İşaretleri ve kalabalığı takip edip Venedik'in daracık sokaklarını keşfedin.

Venedik Gezi Rehberi

118 tane minik adacık üzerine kurulmuş Venedik 140 tane kanal ve 400 köprü yardımıyla birbirine bağlanıyor. Buraya gelmek için en ideal zaman nisan sonundan ekim ayına kadarki, hava koşullarının ılıman olduğu dönem.

Venedik'e ulaşmak için direkt havayolunu kullanabilir veya ülke içinde Roma, Milano gibi başka bir şehirden gelecekseniz treni de tercih edebilirsiniz. Örneğin Fransa veya Avusturya gibi komşulardan otobüs veya trenle geçiş yapmak mümkün. Marco Polo Havalimanı'ndan şehir merkezine gelmek için havaalanı otobüslerinin bilet ücretleri 8 euro. Taksiyi tercih ederseniz de merkeze gitmek için 35-40 euro ödemeniz gerekiyor. Trenle seyahat ediyorsanız Venezia Santa Lucia ve Venezia Mestre tren istasyonlarından birine ulaşacaksınız. Santa Lucia, şehrin tarihi ada kısmında bulunuyorken, Mestre istasyonu ise şehrin kara kımında, batısındaki bölgede bulunuyor.

Venedik seyahati

Venedik'te ulaşım ve konaklama

Venedik onlarca minik adacığın üzerine kurulmuş bir şehir. Eğer bu tarihi adalar bölgesinde bir otelde kalacaksanız, kara üzerinde herhangi bir toplu taşıma aracı kullanılmıyor. Yani otobüs, araba veya motosiklet göremezsiniz. Zaten adalar gerçekten küçük olduğundan, 2-3 dakikada bir, bazen 1 dakika sonra kendinizi yeni bir köprünün merdivenlerinde bulabiliyorsunuz. Büyük kanalı kullanarak deniz yoluyla belli başlı noktalar arasında gidip gelmek mümkün. Vaporetto'lar yani deniz otobüsleri ile 10-15 dakikalık deniz yolculuğuyla merkezi noktalar arasında gidip gelebilirsiniz ama ücretleri pek düşük sayılmaz.

Venedik seyahati

Venedik'te yürümek mecburi. Eğer minik adacıklardan oluşan tarihi kısımda değil de, buraya en yakın bölge Mestre'de kalacaksanız her gün otobüse binerek adaların olduğu yere gelmeniz gerekiyor. Eğer haritayı incelerseniz adacıkların doğuda, havalimanının kuzeyde, Mestre'nin ise batıda kaldığını göreceksiniz. Bütçeniz kısıtlıysa Mestre'deki otellerden birinde kalmanızı ve otobüse binerek 15 dakikalık yolculukla tarihi ada bölgesine gelmenizi öneriyoruz. Oteliniz özellikle otobüs durağına yakınsa bu yöntem gerçekten de basit. Tek zorluğu, sabah çıkıp akşam dönmek. Sabah kahvaltı sonrası otelden ayrılıp akşam otele döneceğiniz için yanınıza almanız gerekenleri iyi planlamalısınız. Günün ortasında otele dönmek de mümkün tabii ama Venedik'teki adaları gezmeye başladığınızda ara sokaklarda kaybolma ve dönüş yolunun gözünüzde büyüme ihtimali yüksek.

Eğer bütçeniz müsaitse bu tarihi bölgede kalmanız da mümkün. Deniz otobüsüne yakın bir noktada konaklamak işinizi kolaylaştıracaktır. Ortalama çift kişilik bir odanın gecelik fiyatı 250 euro civarında. Erken rezervasyon ile daha uygun alternatifler bulunabilir. Ama unutmayın, buradaki yapılar gerçekten de tarihi. Konfor anlamında sizi tatmin edecek mi, kendinizi suyun etrafında veya üstünde iyi hissedecek misiniz ona karar vermeniz gerekiyor. Konaklama için önerilen bölgelerden birkaçı; Castello, San Marco Meydanı ve Dorsoduro.

Venedik seyahati

Venedik'te ne yenir? 

Venedik'te çok lezzetli makarna ve pizzalardan, İtalyan mutfağının her ürününden en güzelini yiyebilirsiniz. Diğer şehirlerle karşılaştırınca ücretlerin biraz daha uygun olduğunu söylemek gerekir. Gidip en turistik meydanda değil de, daha normal bir meydanda oturacağınız ortalama-iyi seviyedeki restoranda yiyeceğiniz bir porsiyon yemek 10-15 euro arasında değişiyor. Bu makarna veya pizza olabilir. Bir kadeh şarap ve servis ücretini de ekleyince kişi başı 20-30 euro'luk bir hesapla karşılaşabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercih edeceğiniz restorana ve vereceğiniz siparişe bağlı ama İtalya'da 30-50 euro arasında iyi bir yemek yiyebilirsiniz. 50 euro ve üstü ise lüks sayılıyor. Daha düşük seviyedeki bir kafe-restoranda 7-10 euro arasında da yiyecek güzel bir şeyler bulabilirsiniz. Venedik'te seçenek çok. Kiloyla pizza satan market-kafe görünümlü dükkanlarda oldukça leziz seçenekler bulacaksınız. Bir dilim pizzanın 3 euro, bir kutu makarnanın 5 euro olduğu minik dükkanlar, kafeler mevcut. Her öğünü restoran veya kafede oturup yemek istemezseniz bunun gibi aperatifleri değerlendirebilirsiniz. Süpermarketler gezginlerin kurtarıcısı olabiliyor. Fakat Burger King, Starbucks gibi dünya markalarını burada bulamayacaksınız. Restoranlarda damak zevkinize uygun yiyecekler bulamazsanız, marketler yardımıyla karnınızı doyurmanız gerekebilir.

Venedik seyahati

Venedik'ten ne alınır? 

Venedik'ten alacağınız hediyelik eşyaları, eğer oranın üretimi değilse, muhtemelen normalden pahalıya almış olacaksınız çünkü buraya gelen her türlü ürün deniz yoluyla ulaştırılıyor. Yapılan bu masraf da doğal olarak fiyatlara yansıyor. Yine de hatıra kalmasını istiyorsanız şehrin sembolü olan maskelerden alabilirsiniz. Duvara asılan veya balolarda kullanmak üzere yapılmış özel el yapımı maskeler veya daha basit ve sade olanlarından kostümlere kadar, birçok farklı ürünle karşılaşabilirsiniz. Magnet zaten gezilerin vazgeçilmezi olduğundan onu saymıyoruz bile.

Ne yapmadan dönmemek lazım?

Gondol turu! Venedik'e gidip de gondola binmeden olmaz. Bunun için San Marco Meydanı'nın yanındaki limanı tercih edin. Venedik'e ilk adım attığınız gün, o ilk anki hevesle ara sokaklarda karşınıza çıkan gondolcuları tercih etmemenizi öneriyoruz. Fahiş fiyatlara gondol bileti satanlara dikkat edin. Gondol ile 4 kişilik bir grubun yapacağı küçük tur 80 euro, büyük tur 120 euro.

Venedik seyahati

Gondola bindiğiniz anda sizi büyük tur için ikna etmeye çalışacaklar ve başaracaklar çünkü küçük tur gerçekten de kısa sürüyor ve önemli yerleri göremiyorsunuz. Mesela Casanova'nın evi...

Görmeniz gereken yerlerin başında Büyük Kanal ve şehrin en meşhur meydanı olan San Marco Meydanı geliyor. Bu meydana gelince Aziz Mark'ın Çan Kulesi'ni ve Dükler Sarayı'nı da göreceksiniz. Boğazına düşkün olanlar, muhteşem bir tiramisu için Tonolo Pastanesi'ni ziyaret edebilir. Buradaki hem oldukça hesaplı, hem de lezzetli tatlı ve kahvelerin tadına bakın.

Venedik seyahati

Venedik'te hava ve kıyafet seçimi 

Venedik'te havanın Türkiye'dekiyle paralel olduğunu söylemek mümkün. Nemin fazla olduğu bir şehir burası. Bu nedenle yazın, hatta Eylül ayının sonuna dek bunalacağınız, yapış yapış hissedeceğiniz hava koşullarıyla karşılaşabilirsiniz. Siz yine de kötü ihtimalleri de düşünerek valizinizi hazırlayınHangi mevsimde giderseniz gidin, mutlaka en rahat ettiğiniz ayakkabıları yanınızda getirmelisiniz. Uzun saatler ayakta kalacağınızı, yürüyeceğinizi düşünerek kıyafet seçimi yapın. Şehirde spor ve salaş giyinmenizde hiçbir sakınca yok.

Not: Yolculuk öncesi valizinizi hazırlamanıza yardımcı olalım. :) Yukarıdaki “Valizimi Hazırla” seçeneğinden gezi sürenize, mevsime, seyahat amacınıza göre özelleştirilmiş otomatik valiz listesi çıkartabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller!