Ekran-Resmi-2016-02-02-00.52.36-1

Venedik'te Gezilecek Yerler | Venedik Gezi Notları

İtalya rotalarının en gözde şehirlerinden biri Venedik. Onlarca küçük adacıktan oluşan, coğrafi şekli ve doğal güzelliğiyle gerçekten de şaşırtan bir yer burası. Kanalları ve gondollarıyla ise romantik bir ambiyansa sahip olduğu kesin. Bu sayede de "Avrupa'da farklı bir yere gideyim ve gittiğime de değsin" diye düşünen, farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerin tercihlerinden biri olabiliyor. 100'den fazla adanın köprülerle birbirine bağlanmasıyla oluşan Venedik, İtalya'nın ziyaret edilebilecek en enteresan yeri kısacası... 

Hal böyle olunca Venedik benim de birden fazla kez ziyaret ettiğim Avrupa şehirlerinden oldu. Birkaç kez Venedik seyahati planı yapıp da bir kez bile yola çıkmadan önce "Venedik'te gezilecek yerler" listesi çıkartma gereği duymadım. Klişe tabirle önce "sokakların arasında kayboldum", gözüme çarpan her yapıyı inceledim, fotoğraflar çektim... Sonra açıp önemli yapıların tarihini okudum. Bu en ideal gezme şekli değil biliyorum ama bazen yeni bir şehre gittiğimde farklı bir his yaşamak, mesela şaşırmak isteyebiliyorum! :) Fakat kısıtlı vakti olanlar elbette araştırıp, Venedik'te görülmesi gereken lokasyonları belirleyip öyle seyahate çıkmak istiyor olabilir. İşte bu noktada bize düşen de, gördüklerimizi anlatmak! :) Biraz gözlemlerimi kattım , biraz araştırıp elde ettiğim tarihi bilgileri derledim, biraz Venedik'le ilgili sevdiğim sevmediğim detayları bir araya getirdim, işte Venedik gezi rehberini sizler için hazırladım! Önce Venedik'te gezilecek yerler listesi, sonra ise Venedik ile ilgili genel seyahat bilgilerinin yer aldığı gezi notları sizi bekliyor... 

Venedik'de gezilecek yerler listesi - Top 10 

1- Büyük Kanal

Venedik'te gezilecek yerler

Büyük Kanal işte şu fotoğraftaki muhteşem manzaranın çekildiği lokasyon. Burası Venedik'te bulunan 3 bin 800 metrelik en uzun kanalı. Vaporetto isimli deniz otobüsleriyle üzerinde gezintiye çıkabileceğiniz Büyük Kanal, deniz trafiğinin en yoğun olduğu yer. Burası için şehrin en kalabalık 'caddesi' desek yalan olmaz. 13. yy'dan itibaren yapılan birçok önemli bina bu yol üzerinde yer alıyor. S şeklindeki kanalı, Venedik'i ortadan ikiye ayırıyormuş gibi düşünebiliriz.

2- San Marco Meydanı

Venedik'te gezilecek yerler

Venedik'in en önemli noktası şüphesiz San Marco Meydanı. Görülmesi gereken en önemli binalar bu meydanda. Bunlardan bazıları Aziz Mark’ın Çan Kulesi, San Marco Bazilikası, Dükler Sarayı, Torre dell Orologio saat kulesi ve Arkeoloji Müzesi. Gondol gezintisine başlamak için start pointe doğru giderken mutlaka bu meydandan geçiliyor. Venedik'e gelen turistlerin tümünün amacı bu meydana ulaşmak olduğundan, eğer yaz döneminde gittiyseniz turist kafilelerinin yoğunluğundan adım atacak yer bulamayacaksınız. 

Meydanın bir güvercinleri, bir de moda çekimi yapanları meşhur. Her gittiğinizde mutlaka profesyonel çekim yapan bir ekip görüyorsunuz. Güvercinler ise buranın en eski ziyaretçilerinden. Zamanında tüccarlar tarafından şehre armağan edilen kuşların günümüze kadar çoğalarak geldikleri söyleniyor.

3- Aziz Mark'ın Çan Kulesi

Venedik'te gezilecek yerler

San Marco Meydanı'ndaki tek kule Aziz Mark'ın Çan Kulesi. 50 metrelik kule 5 tane çana sahip. İlk olarak 1500'lü yıllarda yapıldıktan sonra 1902'de hasar görmesi ve tamamen çökmesi sonucu restore edilmiş ve 1912'de tekrar açılmış. Venedik'te görülmesi gereken noktalardan biri... 

4-  San Marco Bazilikası

Venedik'te gezilecek yerler

Venedik'in en ünlü ve eski yapılarından biri San Marco Bazilikası. Bizans mimarisinin en önemli örnekleri arasında kabul ediliyor. Venedik'in zenginliğini ve gücünü ifade eden bazilika Venedik dükalarının şapeli sayılırken, şehrin katedrali olarak kabul edilmiyor. 

5- Dükler Sarayı

Venedik'te gezilecek yerler

Venedik'te gezilecek yerlerden biri de Dükler Sarayı. 9. yy'da hükumet şehrin yönetimini bu saraydan sağlamış, adalet sarayı ve hükumet konağı olarak kullanılmış. İçeride görülebilecek noktalardan birkaçı şu şekilde: Taç giydirme törenlerinin yapıldığı merdivenler, işkence odası, hapishane ve Büyük Konsey Salonu'nda bir duvarı kaplayan, Tintoretto'nun 'Cennet' isimli resmi. Oldukça büyük ve ayrıntılı gezilebilecek bir yapı olan Dükler Sarayı'nın giriş ücreti 16 euro civarında. Hem ücretin yüksekliği hem de Venedik'te dış mekanda yapılacak, görülecek çok fazla detayın olması sebebiyle bence Dükler Sarayı girilmesi çok da gerekmeyen noktalardan. 

6- Rialto Köprüsü

Venedik'te gezilecek yerler

Venedik'te görülmesi gereken yerlerden biri işte bu güzeller güzeli köprü. Büyük Kanal üzerindeki 4 köprüden biri Rialto, ama şüphesiz en ünlüsü ve en güzeli. Rialto Köprüsü'nün bulunduğu yer 400'lü yıllarda yerleşimin ilk başladığı nokta olarak biliniyor. 1600'lü yıllarda düzenlenen bir yarışma sonucu yapılıyor. Burası sıradan bir köprü değil, üzerinde dükkanlar bulunuyor. Rialto köprüsü üzerindeki dükkanlarda hediyelik eşya, mücevher ve süs eşyaları satılıyor. Ama en güzeli uzaktan bu manzarayı izlemek elbette. 

7- Venedik'in Adaları: Murano Adası & Burano Adası

Venedik'te gezilecek yerler

Venedik'te gezilecek yerler bitince sıra etraftaki adaları ziyaret etmeye geliyor. Biri dantelleriyle, diğeri cam işleriyle meşhur olan iki ada. İkisi de rengarenk evler ve sokaklarıyla meşhur. Eğer Venedik'te fazladan vaktiniz varsa deniz otobüslerini kullanarak çok yakındaki bu minik adaları ziyaret edebilirsiniz. 40 dakikalık deniz yolculuğu sonrasında yine renkli minik evleri, yine deniz ve kayıkları göreceksiniz. Deniz otobüslerine tek kullanım için 7, günlük veya 2-3 günlük sınırsız kullanım için ise 20 - 30 - 35 euro gibi ücret ödemeniz gerekiyor.

Murano cam işçiliğinin yeri. Cam atölyelerini ziyaret edebilir, cam yapımını canlı izleyebilir ve satış ofislerinden hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Vakit varsa cam müzesine (Museo del Vetro) uğranabilir. Burano'da ise özel bir dokuma yöntemi kullanılarak dantel ve ev eşyaları yapılıyor. Eğer el işinden hoşlanıyorsanız Burano'da ondan bol bir şey yok. Dantel yapımının öğretildiği bir okulları bile var. Her ailede en az bir kişinin dantel ustası olduğu söyleniyor. Dantelden ev eşyaları, şemsiyeler, kıyafetler, her şey burada bulunuyor. İlginizi çekerse bir de dantel müzesi var. Museo del Merletto meraklıları tarafından görülmeye değer.

8- Ahlar Köprüsü

Venedik'te gezilecek yerler

Gondol gezintisi esnasında görebileceğiniz en güzel ve en ilginç körpülerden biri de Ahlar Köprüsü. Kireç taşından yapılmış bu köprü oldukça ilginç, çünkü iki binayı birleştiriyor ve tahmin edilemeyecek bir amaca hizmet ediyor. 1600'lü yıllarda yapılan, Rio Di Palazzo üzerindeki bu köprü esirlerin geçiş yolu. Sorgu odasına götürülen esirlerin buradan geçirildiği ve mahkumların ise hücrelerine götürülürken Venedik'i son defa burada görebildiği söyleniyor. Köprünün ismi de bu nedenle Ahlar Köprüsü olarak belirlenmiş. İşte Venedik'te görülmesi gereken noktalardan biri de burası... 

9- Accademia Galerisi

Sıra geldi Accademia Galerisi'ne. Büyük Kanal'ın güneyinde yer alan galeride resim, heykel ve güzel sanat eserlerinin sergilendiği galeri. Tintoretto, Le Brun, Mantegna, Bellini, Messina ve daha birçok Venedikli sanatçının eserleri sergileniyor. İtalyan kültürünü daha iyi gözlemleme, şehrin yüzyıllar boyunca ev sahipliği yaptığı sanatçıların eserlerini görme imkanı tanıyan Accademia, Venedik'te gezilecek önemli yerlerden biri.

10- Santa Maria Della Salute Bazilikası

Venedik'te gezilecek yerler

Son olarak, karşınızda Santa Maria della Salute Bazilikası. Aslında küçük bir bazilika olan Santra Maria della Salute, tüm İtalya'da en çok fotoğrafı çekilen dini yapılardan biri olmayı başarmış. Venedik'te gezilecek yerler deyince belki özellikle listede ismini görüp de yakınına gitmek için çaba sarf edilmeyecek bir yapı, fakat Büyük Kanal civarındayken ya da bir köprüden geçerken uzaktan görüp fotoğrafını çekmek isteyeceğiniz kadar güzel... Fotoğraftan belli olmasa da dış cephesinin süslü yapısı ve güzelliğiyle ilgi çekmeyi başarıyor. Tarihine bakıldığında ise, durdurulamayan veba salgınına karşı Venedik Senatosu'nun kararıyla 1630'lu yıllarda yapılan kilise 'cumhuriyetin koruyucusu' olarak anılıyor.

6 Maddede Venedik Gezi Rehberi

1- Venedik ile ilgili genel bilgiler

118 tane minik adacık üzerine kurulmuş Venedik 140 tane kanal ve 400 köprü yardımıyla birbirine bağlanıyor. Buraya gelmek için en ideal zaman nisan sonundan ekim ayına kadarki, hava koşullarının ılıman olduğu dönem.

Venedik'e ulaşmak için direkt havayolunu kullanabilir veya ülke içinde Roma, Milano gibi başka bir şehirden gelecekseniz treni de tercih edebilirsiniz. Örneğin Fransa veya Avusturya gibi komşulardan otobüs veya trenle geçiş yapmak mümkün. Marco Polo Havalimanı'ndan şehir merkezine gelmek için havaalanı otobüslerinin bilet ücretleri 8 euro. Taksiyi tercih ederseniz de merkeze gitmek için 35-40 euro ödemeniz gerekiyor. Trenle seyahat ediyorsanız Venezia Santa Lucia ve Venezia Mestre tren istasyonlarından birine ulaşacaksınız. Santa Lucia, şehrin tarihi ada kısmında bulunuyorken, Mestre istasyonu ise şehrin kara kımında, batısındaki bölgede bulunuyor.

2- Venedik'te ulaşım ve konaklama

Venedik onlarca minik adacığın üzerine kurulmuş bir şehir. Eğer bu tarihi adalar bölgesinde bir otelde kalacaksanız, kara üzerinde herhangi bir toplu taşıma aracı kullanılmadığını unutmayın. Yani otobüs, araba veya motosiklet göremezsiniz. Zaten adalar gerçekten küçük olduğundan, 2-3 dakikada bir, bazen 1 dakika sonra kendinizi yeni bir köprünün merdivenlerinde bulabiliyorsunuz. Büyük kanalı kullanarak deniz yoluyla belli başlı noktalar arasında gidip gelmek mümkün. Vaporetto'lar yani deniz otobüsleri ile 10-15 dakikalık deniz yolculuğuyla merkezi noktalar arasında gidip gelebilirsiniz ama ücretleri pek düşük sayılmaz.

Venedik'te yürümek mecburi. Eğer minik adacıklardan oluşan tarihi kısımda değil de, buraya en yakın bölge Mestre'de kalacaksanız her gün otobüse binerek adaların olduğu yere gelmeniz gerekiyor. Eğer haritayı incelerseniz adacıkların doğuda, havalimanının kuzeyde, Mestre'nin ise batıda kaldığını göreceksiniz. Bütçeniz kısıtlıysa Mestre'deki otellerden birinde kalmanızı ve otobüse binerek 15 dakikalık yolculukla tarihi ada bölgesine gelmenizi öneriyorum. Oteliniz özellikle otobüs durağına yakınsa bu yöntem gerçekten de basit. Tek zorluğu, sabah çıkıp akşam dönmek. Sabah kahvaltı sonrası otelden ayrılıp akşam otele döneceğiniz için yanınıza almanız gerekenleri iyi planlamalısınız. Günün ortasında otele dönmek de mümkün tabii ama Venedik'teki adaları gezmeye başladığınızda ara sokaklarda kaybolma ve dönüş yolunun gözünüzde büyüme ihtimali yüksek.

Eğer bütçeniz müsaitse bu tarihi bölgede kalmanız da mümkün. Deniz otobüsüne yakın bir noktada konaklamak işinizi kolaylaştıracaktır. Ortalama çift kişilik bir odanın gecelik fiyatı 250 euro civarında. Erken rezervasyon ile daha uygun alternatifler bulunabilir. Ama unutmayın, buradaki yapılar gerçekten de tarihi. Konfor anlamında sizi tatmin edecek mi, kendinizi suyun etrafında veya üstünde iyi hissedecek misiniz ona karar vermeniz gerekiyor. Konaklama için önerilen bölgelerden birkaçı; Castello, San Marco Meydanı ve Dorsoduro.

3- Venedik'te ne yenir? 

Venedik'te çok lezzetli makarna ve pizzalardan, İtalyan mutfağının her ürününden en güzelini yiyebilirsiniz. Diğer şehirlerle karşılaştırınca ücretlerin biraz daha uygun olduğunu söylemek gerekir. Gidip en turistik meydanda değil de, daha normal bir meydanda oturacağınız ortalama-iyi seviyedeki restoranda yiyeceğiniz bir porsiyon yemek 10-15 euro arasında değişiyor. Bu makarna veya pizza olabilir. Bir kadeh şarap ve servis ücretini de ekleyince kişi başı 20-30 euro'luk bir hesapla karşılaşabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercih edeceğiniz restorana ve vereceğiniz siparişe bağlı ama İtalya'da 30-50 euro arasında iyi bir yemek yiyebilirsiniz. 50 euro ve üstü ise lüks sayılıyor. Daha düşük seviyedeki bir kafe-restoranda 7-10 euro arasında da yiyecek güzel bir şeyler bulabilirsiniz. Venedik'te seçenek çok. Kiloyla pizza satan market-kafe görünümlü dükkanlarda oldukça leziz seçenekler bulacaksınız. Bir dilim pizzanın 3 euro, bir kutu makarnanın 5 euro olduğu minik dükkanlar, kafeler mevcut. Her öğünü restoran veya kafede oturup yemek istemezseniz bunun gibi aperatifleri değerlendirebilirsiniz. Süpermarketler gezginlerin kurtarıcısı olabiliyor. Fakat Burger King, Starbucks gibi dünya markalarını burada bulamayacaksınız. Restoranlarda damak zevkinize uygun yiyecekler bulamazsanız, marketler yardımıyla karnınızı doyurmanız gerekebilir.

4- Venedik'ten ne alınır? 

Venedik'ten alacağınız hediyelik eşyaları, eğer oranın üretimi değilse, muhtemelen normalden pahalıya almış olacaksınız çünkü buraya gelen her türlü ürün deniz yoluyla ulaştırılıyor. Yapılan bu masraf da doğal olarak fiyatlara yansıyor. Yine de hatıra kalmasını istiyorsanız şehrin sembolü olan maskelerden alabilirsiniz. Duvara asılan veya balolarda kullanmak üzere yapılmış özel el yapımı maskeler veya daha basit ve sade olanlarından kostümlere kadar, birçok farklı ürünle karşılaşabilirsiniz. Magnet zaten gezilerin vazgeçilmezi olduğundan onu saymıyoruz bile.

5- Venedik'te ne yapmadan dönmemek lazım?

Gondol turu! Venedik'e gidip de gondola binmeden olmaz. Bunun için San Marco Meydanı'nın yanındaki limanı tercih edin. Venedik'e ilk adım attığınız gün, o ilk anki hevesle ara sokaklarda karşınıza çıkan gondolcuları tercih etmemenizi öneriyoruz. Fahiş fiyatlara gondol bileti satanlara dikkat edin. Gondol ile 4 kişilik bir grubun yapacağı küçük tur 80 euro, büyük tur 120 euro. Gondola bindiğiniz anda sizi büyük tur için ikna etmeye çalışacaklar ve başaracaklar çünkü küçük tur gerçekten de kısa sürüyor ve önemli yerleri göremiyorsunuz. Mesela Casanova'nın evi...

Görmeniz gereken yerlerin başında Büyük Kanal ve şehrin en meşhur meydanı olan San Marco Meydanı geliyor. Bu meydana gelince Aziz Mark'ın Çan Kulesi'ni ve Dükler Sarayı'nı da göreceksiniz. Boğazına düşkün olanlar, muhteşem bir tiramisu için Tonolo Pastanesi'ni ziyaret edebilir. Buradaki hem oldukça hesaplı, hem de lezzetli tatlı ve kahvelerin tadına bakın.

6- Venedik'te hava ve kıyafet seçimi 

Venedik'te havanın Türkiye'dekiyle paralel olduğunu söylemek mümkün. Nemin fazla olduğu bir şehir burası. Bu nedenle yazın, hatta Eylül ayının sonuna dek bunalacağınız, yapış yapış hissedeceğiniz hava koşullarıyla karşılaşabilirsiniz. Siz yine de kötü ihtimalleri de düşünerek valizinizi hazırlayınHangi mevsimde giderseniz gidin, mutlaka en rahat ettiğiniz ayakkabıları yanınızda getirmelisiniz. Uzun saatler ayakta kalacağınızı, yürüyeceğinizi düşünerek kıyafet seçimi yapın. Şehirde spor ve salaş giyinmenizde hiçbir sakınca yok.

Tatile giderken bunlara dikkat edin!

Bu konuyla ilgili diğer yazılarımız: 

  1. Yurtdışına Giderken Alınması Gerekenler
  2. İtalya'nın baş döndüren doğal güzelliği: Como Gölü
  3. İtalya Seyahatinde Karşınıza Çıkacak Lezzetler
  4. Kabin Boy Valiz Ölçüleri Neler?
  5. Vize Almanın İncelikleri | Schengen
Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim’in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! 
 

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!  


Bilgi Üniversitesi, Medya ve İletişim Sistemleri bölümünden mezunum. Öğrencilik yıllarımda haber muhabiri olarak başladığım kariyerime farklı bir yön verip gazetecilikten dijital pazarlama sektörüne geçiş yaptım ve SEO alanında uzmanlaştım. Vakit yaratabildikçe seyahat edip hem Valizim hem de Hürriyet Seyahat için içerik üretiyorum. Instagram hesabım @ecemhep 'i takip edebilirsiniz!Yorumlar: (0)


Cevabı iptal et

Bir Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir