Yaz tatili deyince en önemlisi tabii ki deniz, kum, güneş üçlüsü. Bu yüzden herkesin kendi tercihlerine uygun olan tatil destinasyonlarını belirlemesi büyük önem taşıyor. Mesela deniz suyunun sıcak mı yoksa soğuk mu olmasını tercih edersiniz? Sadece güneşlenmek ve yüzmek mi istersiniz, yoksa su sporlarına da ilginiz var mı? Tercihlere göre herkesin aklındaki 'en güzel plaj' farklılaşsa da, çoğunluğun beğenisini kazanmış Akdeniz ve Ege plajlarını derledik. İşte Türkiye'nin en güzel plajları... (Ayrıca Mavi Bayraklı Akdeniz Plajları başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.)

1- Kaputaş Plajı - Kalkan

Turkuaz rengine doymak için... 

Turkuaz rengi suyuyla meşhur Kaputaş Plajı, hem Türkiye'nin hem de dünyanın en güzel plajlarından biri olarak kabul ediliyor. Genelde Kalkan'dan Kaş'a doğru gidenler, bol virajlı sahil yolunu takip ederken tesadüfen buluyor burayı. Yanında mayosu olan şanslı azınlık hemen denizle buluşuyor, fakat 200 basamağı indikten sonra.

Kaş'a giderken tesadüfen keşfedenlerin yanı sıra, yurtdışından akın akın turistin gelme sebeplerinden biri. "Dünyanın en güzel plajları" listelerinde her zaman kendine yer bulan Kaputaş Plajı, her yaz dolup taşıyor.


Kaputaş Plajı - Kalkan

Plaj minik çakıl taşlarıyla karışık kuma ve buz gibi suya sahip. Kayaların altından gelen soğuk yeraltı suları denize karışıyor. Turkuaz rengi, tertemiz dalgalar sizi kendine çekse de - sıcak su sevenler, bu soğuğa dayanamayabilirsiniz... :)

2015'te Kaputaş Plajı'nın işletmesinin Kaputaş Belediyesi'ne geçmesiyle şemsiye kiralanabilecek, yiyecek-içecek alınabilecek barakalar plaja yerleştirildi. Plajda uzun kalmayı planlıyorsanız, kumsaldaki tesislerden faydalanabilir veya kendi şemsiye ve piknik sepetinizi götürebilirsiniz.

2- İztuzu Plajı - Dalyan

Caretta Caretta'ların tercihi!


İztuzu Plajı - Dalyan

Güzelliği defalarca tescillenen, Akdeniz'in en güzel plajlarından bir diğeri de İztuzu Plajı. The Independent'a göre dünyanın en iyi 10 kumsalından biri, The Times'a göre ise dünyanın en güzel açık alanı. Sadece gazeteler değil, Trip Advisor tarafından da yine dünyanın en iyi plajlarından 7. olarak gösterilmiş.

Dalyan_iztuzu_best_open_spaceDünyanın en güzel plajlarından biri olarak seçilen İztuzu'nu bu kadar güzel yapan ne? diyorsanız, bu sorunun yanıtı biraz uzun olduğu için farklı bir yazıda açıklıyorum: İztuzu Plajı & Dalyan Hakkında Bilgiler ve İzlenimler

https://valizim.com/akdeniz-mavi-bayrakli-plajlar/

3- Ovabükü - Datça

Köy hayatı ve masmavi deniz!


Ovabükü - Datça

Ovabükü Datça'nın en sevilen koylarından biri. The Guardian gazetesi tarafından Türkiye'nin en güzel koyu olarak seçilmiş olmasına rağmen pek de popüler değil. Sebebi, Datça yollarının biraz zahmetli olması herhalde... Çevresinde küçük pansiyon ve lokantalar bulunan Ovabükü, Mesudiye köyünde yer alıyor. Klasik tatil mekanlarından, kalabalık plajlardan sıkılanlar için köy hayatı ve sakin bir plaj, iyi bir alternatif olabilir.


Ovabükü - Datça

Yalnız unutmayın, sahil kum değil de taşlık. Bir de gidiş yolunun biraz engebeli olmasını umursamazsanız, sonunda masmavi bir deniz sizi bekliyor olacak. Hem köy hayatını yaşamak, hem doğallığı bozulmamış bir sahilde yüzmek isteyenler için Ovabükü doğru tercih olur. Hatta o kadar doğal ve yer yer ıssız ki, balıkların ve genelde plajlarda rastlanmayan deniz canlılarının kıyıdan az uzakta gözlemlenebileceği söyleniyor. Dalmayı ve keşfetmeyi sevenler, bu taraftan... :)

4- Kelebekler Vadisi - Fethiye

En güzel plajlar - kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisi - Fethiye

350 metrelik kayalıklarla çevrili Kelebekler Vadisi, Fethiye - Ölüdeniz bölgesinde yer alıyor. Buraya gelmek isteyenler sadece deniz yoluyla ulaşımlarını sağlayabiliyor, çünkü vadi yüksek kayalıklarla çevrili. Ama denizden bir kez gelince, dağa iple tırmanış yapılabiliyor. Vadide kalacak yer yok değil, ziyaretçiler için ağaç ev ve çadırlar var. Günübirlik tekneyle gelip denizin tadını çıkardıktan sonra dönmek veya kalmak mümkün.


Kelebekler Vadisi - Fethiye

Deniz ve dik kayalıkların arasında kalan Kelebekler Vadisi'ne gidenler, burada zamanın durduğunu söylüyor. Haklı olabilirler, çünkü buraya gelince dış dünyayla bağlantınız tamamen kopuyor. Bitki örtüsü ve üzerinde yaşayan 100 çeşit kelebek nedeniyle botanikçilerin ve entemologların yakından ilgilendiği ve incelemeler yaptığı bir yer burası. Yani son derece sıradışı.

Kelebekler Vadisi'nde doğayı koruması ve gelen ziyaretçileri ağırlaması için bir işletme oluşturulmuş. Bu işletme 1 Mart- 1 Kasım tarihleri arasında vadideki hayatı mümkün kılıyor, elektrik ve sıcak suyu sağlıyor. Arazide arıtma, deniz temizliği ve temiz enerji alanlarında projeler yürütülüyor.


Kelebekler Vadisi - Fethiye

Çadır, bungalov, ağaç ev gibi konaklama seçeneklerinin yanı sıra kahvaltı ve akşam yemeği de mevcut. İşletmenin web sitesinden konaklama seçenekleri ve fiyatlarını görmek isterseniz, buraya tık. Vadide gönüllü olarak çalışma, ekip biçme işlerine yardımcı olmak isteyenlerin daha uygun fiyatlara konaklayabildiği bilgisi gözden kaçmasın. :)


Kelebekler Vadisi - Fethiye

Vadide yapacak çok şey var

Dalış okulu, balıkça barınağı gibi oluşumların yanı sıra, Kelebekler Vadisi'nde bir de mutfak, ziraat, yoga, kişisel gelişim, meditasyon gibi alanlarda çeşitli aktiviteler de düzenleniyor. Buraya gelip doğanın tam içinde bir tatil geçirebilir, dış dünyadan bir süreliğine olsa da kopup kendinize ve hobilerinize vakit ayırabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi'ne nasıl gidilir?

Fethiye Ölüdeniz'den kalkan tekneler veya zodyak botlar ile vadiye gelebilirsiniz. Buraya en yakın havalimanı Fethiye'ye 55 km olan Dalaman Havalimanı'dır. Diğeri ise 200 km uzaklıktaki Antalya Havalimanı. Kabak Koyu'na gelip oradan tekneyle de geçebilirsiniz. Kabak Koyu hakkındaki yazımıza da mutlaka göz atın...

Kabak Koyu da sevilen koylardan biri fakat 2016 yazında ziyaret ettiğimde suyun oldukça kirli olduğunu gördüğüm için orada yüzmekten pek zevk alamadım maalesef. Yine de Kabak Koyu'na nasıl gidilir, Kabak Koyu'nda nerede kalınır gibi sorularınız için şöyle bir yazı yazdım, göz atabilirsiniz: Kabak Koyu Hakkında Her Şey 

5- Ölüdeniz - Fethiye


Ölüdeniz - Fethiye

Güzelliği dillere destan olan, hatta çok defa tescillenen bir başka kumsal da Ölüdeniz. Mesela Alman Bild Gazetesi'nin anketine göre 2006'da "dünyanın en güzel plajı" seçilmiş, hem de yüzde 82 oyla. Özelliği ise deniz kulağı şeklinde olmasıdır. Yani etrafı neredeyse tamamen kapalı bir göle benziyor. Suyu sığ ve sakin olmasına rağmen hem suyun dibinde sirkülasyon epey yoğun, hem de 2-3 günde bir su seviyesi yükselip alçaldığı için berrak ve temiz kalabiliyor. Ölüdeniz'in mavi bayraklı plajları, dalgasız ve sıcak su sevenler için epey iyi bir tercih olabilir.

Bu arada Akdeniz'deki Mavi Bayraklı Plajlar yazıma da göz atabilirsiniz... Marmaris, Bodrum ve Fethiye'nin mavi bayraklı, tertemiz plajlarının nerelerde olduğundan bahsediyorum.


Ölüdeniz - Fethiye

Fethiye'den 15 km uzaklıktaki Ölüdeniz'e hem karadan, hem de denizden ulaşım sağlanabiliyor. Dahası, buradan da birçok yere, Kelebekler Vadisi, Göcek, 12 ada, Gemiler Koyu, Karacaören, Aya Nikola Adası'na ulaşılabiliyor. Tek bir yere bağlı kalmak istemeyenler için Ölüdeniz iyi bir referans noktası olabilir.

Ayrıca beldede yamaç paraşütü, sualtı dalışı, safari, rafting gibi birçok aktivite yapılabiliyor. Veya başka aktivitelerle uğraşmak yerine sadece denizin tadını çıkarabilirsiniz. :) Fethiye ve tabii Ölüdeniz uzun yıllardır popülerliğini koruduğu için Mayıs-Ekim aralığında civardaki pansiyon ve otellerde boş yer bulmak mümkün olmayabiliyor. Bu yüzden erken rezervasyon yapılması gereken bir bölge olduğunu hatırlatalım.

6- Ilıca Plajı - Çeşme

İnce taneli kumu, berrak ve sığ suyuyla gönülleri fetheden bir başka plaj da Çeşme Ilıca Plajı. Popüler tatil beldelerinde olduğu gibi yıldan yıla artan kalabalık ve yapılaşmanın yanında, Çeşme'yle ilgili değişmeyen ve güzel kalmayı başaran şeylerden biri Ilıca'nın sıcacık denizi. Sıcak olmasının sebebi suyun içinde kaynayan termal ılıcaların bulunuyor olması. Zaten ismi de buradan geliyor. Deniz suyunun sığ ve berrak olması sebebiyle, denizin içinde 15-20 metre ilerleseniz bile su seviyesi ancak belinize kadar geliyor. İyice açıldığınızda da suyun dibini hala görebildiğinizi fark edeceksiniz.

Hem çoğunlukla durgun, hem berrak, hem de sıcacık olması çekici geliyorsa mutlaka gidilmesi gereken plajlardan biri Ilıca. Kumsalda ücret karşılığında şezlong ve şemsiye hizmeti veriliyor. Ayrıca kendi şemsiyenizi ve havlunuzu da getirebilirsiniz. Ilıca'dan kalkan tekne turlarıyla farklı koylara da geçmek mümkün. İzmir'e 1 saat uzaklıktaki Çeşme Ilıca'ya hem kara, hem de havayoluyla ulaşabilirsiniz. Gelmişken sahildeki meşhur Kumrucu Şevki'de kumru yemeden dönmeyin. :)

İzmir'e kadar gitmişken...

Eğer İzmir'e kadar giderseniz, sizler için bir önerim var. Seferihisar'da, muhteşem enginar yemekleri yemek için enginar ustası Artemis Restoran'a uğrayabilirsiniz. Enginar ile 20'den fazla çeşitte yemek yapan bu restoran hakkında detaylı bilgiyi şu yazımda sizlerle paylaşmıştım -> Enginar Uzmanı Artemis Restoran 

https://valizim.com/yaz-tatiline-giderken-unutmamaniz-gerekenler/

7- Sarımsaklı Plajı - Ayvalık

Serin sularda yüzmek için <3


Sarımsaklı Plajı - Ayvalık

Serin sulardan bir diğeri de Ayvalık'ta... Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde yer alan Sarımsaklı Plajı, Ege'nin en güzel plajlarından biri. Deniz suyu serin ama tertemiz olduğundan, biraz acı çekmeye değer! :) Sahil şeridi boyunca oteller ve restoranların varlığı bölgeye hareket katıyor. Plajda ise mısır, dondurma satıcıları eksik olmuyor. Hatta karadaki satıcıları bırakın, denizde botla kıyıya yanaşıp içi dondurmayla doldurulmuş kavun satanlar bile var. Sarımsaklı, yeme içme imkanları bakımından zengin bir plaj desek yalan olmaz. Temmuz Ağustos aylarındaki bayıltıcı sıcağa rağmen suyu bir türlü ısınmayan Sarımsaklı, her şeye rağmen berrak suyu ve ince kumuyla en iyi plajlardan.

8- Patara Plajı - Kaş

Upuzun bir kumsal...


Patara Plajı - Kaş

Yeşilçam filmlerinde 'çöl' olarak kullanılan kumsallardan biri de Patara Plajı. Antalya'nın Kaş ilçesindeki antik kent Patara'nın 18 km uzunluğundaki çölü andıran plajı, en güzel plajlardan. Patara antik kentinin yakınlarındaki plaj, bölgedeki en uzun ve en büyük kumsal. İnce kumu, sığ suyu ve durmayan rüzgarıyla hem tatilcileri, hem de rüzgar sörfü yapan sporcuları memnun ediyor.


Patara Plajı - Kaş

Yalnız rüzgar ve akıntı sebebiyle sürüklenme tehlikesine karşı dikkatli olmak gerekiyor. Ayrıca deniz suyu bulanık olduğu için yüzerken kumla haşır neşir olma ihtimaliniz yüksek. Patara plajı ayrıca deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktığı adreslerden biri olduğundan koruma altında. Patara'ya ulaşmak için Kaş'tan sonra 3 buçuk saatlik yolu göze almak gerekiyor.

9- Amos Koyu - Marmaris

Antik kent sevenlere!


Amos Koyu - Marmaris

Marmaris'in 25 km uzağında olsa da, bölgenin en güzel plajlarından biri Amos Koyu'nda. Ormanın içinde turkuaz renginde bir denize sahip. Amos koyu sadece doğal güzelliğiyle değil, Roma döneminden kalıntılarıyla antik bir kent olduğu için yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiş.


Amos Koyu - Marmaris

Helen dilinde Amos kelimesinin 'tanrı tapınağı' anlamına geldiği söyleniyor. Amos'un kumu taşlı, denizi ise oldukça sığ. Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından koruma altında olan Amos Koyu'nda sadece bir işletme, küçük bir alanda hizmet veriyor.

10- Ortakent Kargı Plajı - Bodrum

Develerin gezdiği plaj!

Kargı Plajı - Camel Beach

Kargı Plajı'nın diğer adı da Camel Beach, çünkü burada turistleri gezdiren develer var. 5 kilometrelik sahilde birçok mavi bayraklı plaj bulunuyor, Kargı da bunlardan biri. Yelken, su kayağı gibi sporlar için oldukça elverişli, yani bol rüzgarlı bir bölge.

Bodrum'un ince kumlu, mavi bayraklı denizinde yüzmek de spor yapmak da her zaman keyifli olacaktır. Merkeze 10 km uzaklıktaki Ortakent sahilinde kafe, restoran, plaj işletmeleri gibi tesisler bulunuyor. En yakın havalimanı Milas - Bodrum Havalimanı.

11- Gökova - Akbük Koyu

Tropikal adaya gitmiş gibi...

Akbük Koyu'na geldiğinizde kendinizi tropikal bir adada gibi hissedeceksiniz. Çünkü daha önce deniz suyunun bu kadar temiz ve berrak olduğunu görmemiş olabilirsiniz. Gökova Körfezi'nin kuzeyinde yer alan Akbük Koyu'na gelmenin birkaç yolu var. Eğer direkt Muğla şehir merkezinden ulaşacaksanız, 50 kilometrelik bir yolunuz olacak. Bodrum veya Marmaris'ten geliyorsanız da yine en az 60 kilometre yolculuk yapmanız gerekecek. Dalaman Havalimanı'na 80, Milas Havalimanı'na ise 70 km uzaklıkta.

12- Altınkum Plajı - Didim

Altınkum Plajı - Didim

Didim'in mavi bayraklı plajları boylu boyunca 53 kilometrelik sahile sıralanıyor. Altınkum, Didim'in ana plajı. Şehir merkezine 9 kilometre mesafede bulunan Altınkum, Ege'nin en güzel plajlarından ve hareketli sahillerinden. Altın rengi kumu ve turkuaz rengi deniz suya sahip plajlarla ilgili fazla söze gerek yok. Mayıs - Ekim ayları arasında oldukça hareketli olan sahil kesiminde yer bulmak epey zor. Sadece gündüzleri değil, geceleri de sahil boyunca sıralanmış kafe ve barlar nedeniyle oldukça hareketli bir bölge.

13- İncekum Plajı - Marmaris

Türkiye'nin Hawaii'si diyorlar... :)


İncekum Plajı - Marmaris

Marmaris ve Akyaka arasında bulunan İncekum Plajı, Türkiye'nin Hawaii'si olarak biliniyor. Sebebi ise insanın içini açan tertemiz ve turkuaz rengi suyu. Boncuk Koyu'nda bulunan İncekum'daki muhteşem denizin serin sularına ulaşmak o kadar kolay değil! Marmaris merkezden Sedir Adası'na doğru yola çıkılıyor. Merkeze yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta olan Çamlı Köy'e varınca arabalardan inip traktörlere biniliyor, çünkü arabaların plaja ulaşması mümkün değil.


İncekum Plajı - Marmaris

Plajda iyi bir yer kapmak istiyorsanız sabahın erken saatlerinde, mesela saat 7'de traktör sırasına girmelisiniz... :) Ulaşmak kolay değil ama tüm bu zahmetlere değiyor. 2 kilometrelik traktör römorkunda yolculuk yaptıktan sonra görülen manzara müthiş!

14- Çıralı Plajı - Antalya

Ormanın içinde bir plaj!


Çıralı Plajı

Çıralı Plajı adeta mavinin yeşille buluştuğu bir noktada yer alıyor. Tarihi sit alanı olarak kabul edilen bu bölgede büyük yapılara izin verilmediği için plaj doğallığını ve güzelliğini koruyor. Bu sayede ormanın içinde bir plaj havası yaratıyor. Ayrıca burası da caretta caretta'ların en sevdiği plajlardan biri! :) Yakınlardaki otel ve pansiyonlarda konaklayabilir, çadır, bungalov tarzı kamp seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz. Olimpos'a yürüme mesafesinde olan Çıralı köyü, Antalya'nın Kemer ilçesinde yer alıyor.

15- Kadırga Plajı - Assos

İstanbullular için kolay bir adres!


Kadırga Plajı - Assos

Akdeniz ve Ege demiştik ama bu da bonus olsun. Assos'un tartışmasız en güzel koyu Kadırga Koyu. Osmanlı döneminde donanmanın hasar almış tekneleri bu koyda durakladığı için, ismi Kadırga Koyu olarak günümüze kadar gelmiş. Çanakkale'nin denize girmek ve kafa dinlemek için en güzel bölgesi Assos'ta, hatta Assos'un da biraz güneyinde kalıyor Kadırga Plajı. Uzun ve geniş taşlık plajı, mavi bayrağı hak etmiş temiz suyuyla kuzeyde gidilebilecek Türkiye'nin en güzel plajlarından biri burası. Kumsalda plaj tesisleri, civarda da her bütçeye uygun otel ve kamping imkanları mevcut. Deniz suyunun güneydekine göre bir tık soğuk olacağını ve bu bölgenin rüzgar aldığını unutmamakta fayda var.

Soru: İstanbul'da denize girilecek yer yok mu?

Cevap tabii ki de var. Eğer merak ediyorsanız, İstanbul'da denize girilebilecek yerler başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.

https://valizim.com/denize-giderken-alinacaklar/

Not: Yolculuk öncesi valizinizi hazırlamanıza yardımcı olalım. :) Yukarıdaki “Valizimi Hazırla” seçeneğinden gezi sürenize, mevsime, seyahat amacınıza göre özelleştirilmiş otomatik valiz listesi çıkartabilirsiniz!

Ayrıca bu yazılar da faydalı olabilir:

  1. Denize Giderken Alınacakların Listesi
  2. En İyi Güneş Kremi Hangisi?
  3. Akdeniz’de Mavi Bayraklı Plajlar Listesi
  4. Bikini Üstüne Giyilen Pareo Modelleri

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim'in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! :)

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!