"Kışın soğuğu seyahat etmeye engel değil" temalı yazılarımıza devam ediyoruz... Hava soğuk, yağmurlu ve hatta kar yağışlı bile olsa, bu koşullardan etkilenmeden tatil yapmayı mümkün kılan seçenekler mevcut. Termal oteller ya da bir başka deyişle kaplıcalar, en iyi kış tatili alternatiflerinden biri.

Türkiye'de çok sayıda termal otel bulunuyor, fakat çoğu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığımız gibi, burnumuzun dibinde olan kimi termal tesisten haberdar dahi değiliz. Halbuki termal oteller hem güzel bir kış tatili alternatifi hem de sağlık amacıyla yararlanılabilecek şahane tıbbi tesisler. Bu nedenle kışın tatile gidilecek yerleri araştıranlara fikir vermek için böyle bir yazı hazırlamaya karar verdim! Bu yazıda sizler için Türkiye'nin pek çok şehrinde bulunan termal tesis ya da termal otelleri listelemeye çalışacağım! 

Türkiye'nin En İyi Termal Otelleri

Bursa Termal Oteller

Grand Swiss Belhotel Thermal Spa

Grand Swiss Belhotel, hem panaromik Bursa şehri ve Uludağ manzarası, hem de oldukça geniş termal imkanlarıyla Bursa'daki en iyi termal otellerden biri. 140 odalı termal otel, haftasonu İstanbul'dan yola çıkıp gidilebilecek konumdaki en güzel termal otellerden.

Kervansaray Termal Otel

Bursa'nın en eski termal otellerinden biri: Kervansaray Termal Otel. 10 bin metrekarelik alana kurulu 5 yıldızlı termal otel, kaplıca suyunun kullanıldığı kapalı havuzu ile gerek kış tatili amacıyla gerekse tıbbi sebeplerle tercih edilebilecek termal tesisler arasında yer alıyor. Köklü bir spa merkezine sahip olan Kervansaray, amaç termal tatil olmasa da Bursa gezisinde konaklanabilecek ve kaplıca imkanıyla yorgunluk atılabilecek en güzel seçeneklerden.

Crowne Plaza Termal Otel

Eğer şık bir spa otel tercih etmek istiyorsanız, burası size göre olabilir! Yaklaşık 5 bin metrekarelik alana kurulu olan Crowne Plaza termal otel, Bursa'nın en geniş termal tesislerinden biri. Bali, Thai, Osmanlı masajı gibi pek çok türde masajın yanı sıra saunadan türk hamamına kadar pek çok termal hizmet sunuluyor. Crowne Plaza'da ister konaklayabilir, ister yalnızca termal tesisten günübirlik faydalanabilirsiniz. 

Afyon Termal Oteller

NG Afyon Termal Otel

Afyon bölgesinde bulunan en büyük termal otellerden biri NG Afyon, çünkü burası 10 bin metrekarelik alana kurulu dev bir tesis. 13 tane termal havuza sahip olan termal otelde, Türk hamamından Fin hamamına, yüksek ve düşük termal havuzlardan buhar odalarına kadar çok sayıda spa hizmeti sizi bekliyor.

Korel Termal Otel

Bitki ve çamur banyosu sevenler, mutlaka Afyon'un Korel termal oteline uğramalı! Beş yıldızlı termal otelde görevli fizyoterapistlerden tedavi hizmeti alabileceğiniz gibi, havuz ve spa alanlarında keyif yapabilirsiniz.

İkbal Termal Otel

Afyon'un meşhur olan bir başka kaplıca tesisi de İkbal Termal. Kadınlar ve erkekler için ayrı olarak hizmet veren termal havuzların olduğu bir tesis arıyorsanız, İkbal Termal'i tercih edebilirsiniz. 

Denizli Termal Oteller

Richmond Pamukkale Termal

Denizli'nin en lüks termal otellerinden biri Richmond Pamukkale Termal, 25 yılı aşkın süredir hizmet veren, büyük bir termel tesis. Çam ağaçlarıyla kaplı termal otel, gerek kaplıcaları gerekse çevresindeki yemyeşil doğasıyla sağlık ve huzur veriyor.

SPA Hotel Colossae Termal

Türk hamamından çamur banyosuna kadar pek çok spa imkanına sahip olan termal otel, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen "çevreye duyarlı" belgesiyle de bölgedeki diğer termal tesislerin arasından sıyrılmayı başarıyor. Denizli'nin Karahayıt kasabasında yer alan Colossae Termal Otel, açık ve kapalı termal havuzları ile tercih edilebilecek tesislerden biri.

Ankara Termal Oteller

Çam Termal Otel

Şok havuzu, sauna, Türk hamamı, buhar odaları gibi pek çok bölümden oluşan geniş bir spa merkezine sahip Çam Otel, orman manzarasıyla da büyüleyen bir atmosfere sahip. Kadın, erkek ve karma olmak üzere burada da birden fazla termal havuz seçeneği mevcut. 

Swiss international Kızılcahamam

Swiss International, Ankara'nın termal tesisleriyle meşhur olan bölgesi Kızılcahamam'da yer alıyor. Geniş spa imkanlarının arasından balneoterapi ve fizyoterapi, termal otelin öne çıkan hizmetlerinden. 

Yalova Termal Oteller

Limak Termal Otel

Yalova'daki Limal termal otelde her odada yer alan küvetler sayesinde, odanızdan termal suya rahatlıkla erişebiliyorsunuz. Şık dekorasyonu, havuzları, hamam ve diğer ıslak alanları sayesinde Limal termal otelde konforlu bir termal tatil yapmanız mümkün. 

Thermalium Wellness Park Otel

Yalova'nın kaplıca otellerinden bir diğeri de Thermalium Wellnes Park. İki kapalı, bir açık termal havuza sahip olan 4 yıldızlı termal otel, Yalova'da tercih edilebilecek geniş imkanlara sahip termal tesislerden biri. 

İzmir Termal Oteller

Kaya Termal Otel

Agamemnon Kaplıcaları olarak tarihi bir öneme sahip olan İzmir'in Balçova termal bölgesinde gidilebilecek en iyi termal otellerden biri Kaya Termal. Çam ormanlarıyla çevrili, 5 yıldızlı termal otel, hem termal havuzları hem de fizik tedavi olanağıyla tercih edilen en lüks termal otellerden biri.

Sheraton Çeşme Termal Otel

Sedef ve kaşıntı hastalıklarına iyi gelen arıtılmış deniz suyundan oluşan havuzların yanı sıra, iki adet termal havuza sahip olan Sheraton Çeşme, İzmir'deki en iyi termal otellerden biri.

Ilıca Termal Otel 

İzmir Çeşme bölgesindeki bir başka kaplıca alternatifi de Ilıca Termal. 42 derece ile 60 derece sıcaklığında termal havuzlara sahip olan Ilıca Otel'in ayrıca körfez manzarası da görülmeye değer.

Balıkesir Termal Oteller

Adrina Termal Otel

Kaz Dağları'nın eteklerinde 40 bin metrekarelik dev bir alana kurulmuş, denize sıfır mesafede olan Adrina Termal Otel, türk hamamından masajlara, termal havuzlardan açık hava aktivitelerine kadar pek çok imkan sunan büyük bir termal tesis. 

Hatay Termal Oteller

Ottoman Palace Termal Otel

Kendinizi Osmanlı saraylarında hissedeceğiniz, muhteşem bir iç mimariye sahip Ottoman Palace otel, sadece erkekler, sadece kadınlar ve karma olmak üzere pek çok sayıda kapalı termal havuza sahip, büyük bir termal tesis. Hatay'daki en iyi kaplıcalardan biri burası! 

Bolu Termal Oteller

Gazelle Resort ve Spa - Karacasu

İstanbul'a 2,5 Ankara'ya ise 1,5 saat mesafedeki Gazelle Spa Otel, haftasonu kaçamağı yapılabilecek termal tesislerden biri. Muhteşem bir doğanın içinde yer alan 5 yıldızlı termal tesis, termal imkanlarının yanı sıra meşe ormanının içinde kurulu olması ve sunduğu doğal ortamı ile öne çıkmayı başarıyor.

Türkiye'deki en iyi termal oteller ve kaplıcalar listesi içinde, en çok tercih edilenlerden bir kısmı bu şekildeydi; fakat tahmin edeceğiniz gibi Ankara, Yalova  ve Afyon başta olmak üzere, pek çok şehirde daha çok sayıda termal tesis bulunuyor. Eğer siz de termal tatilden hoşlanıyorsanız ve daha önce termal tatil tecrübeniz olduysa, önerilerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz! 

Termal tatil hazırlığındaysanız, Termal Otele Giderken Alınması Gerekenler başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayın! 

TAKİPTE KALMAK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Facebook: Valizim

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: 

  1. Szechenyi Termal Hamamı - Budapeşte Kaplıcaları | Macaristan
  2. Kayağa Giderken Alınması Gerekenler | Kayak Kıyafetleri ve Ekipmanlar
  3. Tatile Giderken Alınacaklar Listesi
  4. 5 Yıldızlı Otele Giderken Alınması Gerekenler
  5. Tatilde Ne Giyilir? | Yaz ve Kış Tatili Valizi
  6. İlk Kez Kayak Yapacaklara Tavsiyeler
  7. Ekonomik yurt dışı tatili için ipuçları