Ülkemizin en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Trabzon, cennet gibi bir doğaya sahip. Yeşili, mavisi ve misafirperver insanları ile yüzleri güldüren Trabzon, yerli ve yabancı birçok turistin gözdesi oluyor. İsterseniz Trabzon’da gezilecek yerler listemize başlamadan önce Trabzon’a nasıl gidileceğinden biraz bahsedelim. 

Trabzon’a Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Trabzon’a ulaşmak için birçok yol mevcut. İstanbul- Trabzon arası mesafe yaklaşık olarak 1000 km ve 12 saat olduğu için akla gelen ilk ulaşım yolu uçak. Uçak ile Trabzon’a ulaşım yaklaşık olarak 1 saat 45 dakika civarı sürüyor. Dolayısıyla süre bakımından diğer ulaşım alternatiflerine göre oldukça avantajlı. Diğer bir ulaşım imkanı ise turlar. Trabzon’a tur şirketleri tarafından 4 mevsim boyunca turlar düzenleniyor. Bu turların avantajı ise sadece Trabzon’u değil, rota üzerindeki birçok ili ziyaret etmeleri. Eğer siz de Trabzon’un yanı sıra daha birçok de ziyaret etmek isterseniz bu turlardan istediğinizi tercih edebilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz de tabi ki şahsi arabanızla gitmek.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi İstanbul Trabzon arası yolculuk yaklaşık olarak 12 saat sürüyor, bu göze alarak arabanız ile yola çıkmalısınız. Araba ile ulaşım uzun sürse de kendi arabanızla yolculuk yapmanın rahatlığı tabi ki göz ardı edilemez. Siz de bu ulaşım yollarından birini tercih edebilirsiniz. Trabzon’a nasıl gideceğimize karar verdik, sıra geldi nerede kalacağımıza. Bu konuda da çeşit çeşit otel seçeneğimiz var.

Trabzon’un hemen hemen her ilçesinde konaklayacak otel bulmak mümkün fakat bizim size tavsiyemiz şehir merkezinde veya sahil yolu üzerindeki bir otelde konaklamanız. Bu sayede hem doğa manzaralı bir otelde kalabilir hem de gezeceğiniz yerlere ulaşımı daha kolay sağlayabilirsiniz. Siz de bu otellerden bütçenize ve keyfinize uygun olanını seçebilir ve gönül rahatlığı ile konaklayabilirsiniz. 

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Sümela Manastırı

Trabzon’da gezilecek yerlerden bahsetmekte sıra. Geldik en zevkli kısma; tabi ki gezmek :) Trabzon’da gezilecek yerler denildiği zaman akla ilk gelen yer hiç şüphesiz Sümela Manastırı. Sarp kayalıklar üzerine inşa edilmiş bir manastır olan Sümela, Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunuyor ve bölgenin en çok turist çeken yerlerinin başında geliyor. Siz de mutlaka Trabzon gezinize Sümela Manastırını dahil edin ve bu tarih kokan eşsiz benzersiz yapıyı görmeden gelmeyin.

Uzungöl

Trabzon’da gezilecek yerler listemizin ikinci sırasında ise Uzun Göl geliyor. Uzun göl, yemyeşil dağların arasında olması sebebiyle tam bir tabiat harikası. Özellikle yüksek bir yerden Uzun Gölü seyretmek, gölün havasını solumak insanı rahatlattığı gibi içini de huzurla dolduruyor. Siz de mutlaka Trabzon geziniz kapsamında Uzun Gölü ziyaret edin ve göle karşı bir çay içmeden dönmeyin.

Trabzon Müzesi

Trabzon’da gezilecek yerler listemizin bir diğer üyesi ise Trabzon Müzesi. Zamanında konak olarak kullanılan, günümüzde ise müze görevi gören bu ihtişamlı yapının İtalyan bir mimar tarafından inşa edildiği biliniyor. Yine Trabzon müzesi de hiç şüphesiz Trabzon gezinizde görmeniz gereken yerler arasında.

Vazelon ve Peristera Manastırı

Görmeden dönmemenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer yer ise Vazelon ve Peristera manastırı. Trabzon tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir bölge. Bu iki manastır da yine Maçka ilçesinde bulunuyorlar ve Sümela manastırı gibi sarp kayalıklara kurulmuşlar. Durup şöyle bir bakmak bile insanı hem şaşırtıyor hem de alıp uzak diyarlara götürüyor. Sırada Altındere Vadisi var. Adını serin serin akan dereden alan milli park, özellikle nemli mevsimlerde adeta bir cenneti andırıyor. Yemyeşil doğası ve zengin hayvan çeşitliliğiyle Altındere Vadisi, görenleri kendisine aşık ediyor.

Trabzon Yaylaları

Trabzon’da gezilecek yerlerden bahsedip de yemyeşil yaylalara değinmeden olur mu? Tabi ki olmaz. Evet, Trabzon yaylaları tam da hayalleri süsleyen cinsten. Bu yayların hepsinde doğa ana misafirlerine adeta kucak açıyor.

Trabzon Lapazan Yaylası

Bu yaylalardan ilki Lapazan Yaylası. Lapazan Yaylası yemyeşil çayırları ile adeta insana gel tadımı çıkar diyor. Yaylada yürüyüş yapabilir, kamp yapabilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Bunların hepsi bir yana dursun, Lapazan Yaylası’nda durup şöyle derin bir nefes almak bile adeta insanın ömrüne ömür katıyor.

Trabzon Mavura Yaylası

Lapazan Yaylası kadar güzel olan bir diğer yayla ise Mavura Yaylası. Burası aynı Lapazan gibi eşsiz bir güzelliğe ve yeşilliğe sahip.

Trabzon Hıdırnebi Yaylası

Bu yaylalar kadar güzel olan bir diğer yayla ise Hıdırnebi. Hıdırnebi Yaylası kelimelerle nasıl anlatılır bilmiyorum ama mutlaka gidip görülmesi gereken cinsten. İnsanın yaylanın sadece fotoğraflarına bakınca dahi şöyle derin bir nefes alası geliyor.

Trabzon’da Ne Yenir?

Trabzon’un doğası kadar güzel ve zengin olan bir diğer şeyi ise yemekleri. Trabzon’da kahvaltısından tutun da akşam yemeğine kadar daha önce bu kadar lezzetlisini tatmadığınız yiyecekler mevcut. Trabzon’da Yenibahar Kafe Restoran, Sümer Restoran, Sini Yöresel Kahvaltı Yeri, Cephanelik Restoran ve yeşil vadi restoran gibi kahvaltı yapabileceğiniz birçok mekan mevcut. Bu mekanların hangisinde kahvaltı yaparsanız yapın bir şey değişmiyor; bolca çeşit ve kahvaltının lezzeti. Tadı damağınızda kalacak olan kuymaktan bahsetmiyoruz bile. Siz de bu mekanlardan beğendiğiniz bir tanesine girerek yörenin müthiş tatları eşliğinde kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Kahvaltı faslını hallettiysek diğer öğünlere geçebiliriz. Trabzon’da ne yenir deyince zannediyorum ki herkesin aklına ilk olarak gelen şey aynıdır; tabi ki hamsi. Trabzon’da neredeyse hamsinin katılmadığı bir yiyecek yok. Biz ise bunlar arasında Hamsi Tava ve Hamsili pilavı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Trabzon’da ne yenir deyince hamsiden sonra akla gelen ilk şey ise tabi ki Akçaabat köfte. Trabzon geziniz boyunca mutlaka Akçaabat’a da uğramalı ve eşsiz lezzete sahip olan köftesini yemeden dönmemelisiniz. Yemeden dönmemeniz gereken bir diğer yöresel lezzet ise Hamsiköy sütlacı. Şimdiye kadar yediğiniz sütlaçların en lezzetlisi olmaya aday olacak olan Hamsiköy Sütlacını tatmak, kesinlikle Trabzon’da yapılması gerekenler arasında. 

 İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

  1. Faralya Köyü - Kabak Koyu Nasıl Gidilir, Ne Yapılır? Fethiye
  2. Ege'de En Güzel Tatil Yerleri
  3. İztuzu Plajı ve Dalyan Rotası
  4. Sakız Adası Gezi Rehberi
  5. Büyükada Gezi Rehberi
  6. Tatilde Ne Giyilir? | Yaz ve Kış Tatili Valizi
  7. Tatilde Yanınıza Almanız Gereken 5 Hayati Eşya!
  8. Likya Yolu Rehberi

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!