Toronto ve çevresinde geçirdiğim iki haftanın ardından artık detaylı bir Toronto gezi rehberi yazarak tecrübelerimi paylaşmaya karar verdim. Hem Toronto'nun pek çok yerini Kanadalı arkadaşlarımın önerileri ve eşliğiyle keşfettim, hem de Kanada'nın en popüler şehri Montreal'e, dünyaca ünlü Niagara Şelalesi'ne, yine bir doğa harikası olan Bin Adalar'a gitme şansını yakaladım. Hatta öyle ki, "30 senedir burada yaşıyorum ama hala oraya gidemedim" dedikleri yerlere bile gitmiş oldum. Fakat eminim ki Toronto'da ve etrafında daha görülecek, yaşanacak çok şey var. Bu yüzden eğer bahsetmediğim ve görülmesi gereken yerler olduğunu düşünüyorsanız yorum yaparak bu yazıya katkıda bulunabilirsiniz.

Normalde yurtdışı seyahatlerimde 3-4 gün gezdikten sonra yorulup bir gün ara verirdim ama Kanada'da öyle olmadı. Binlerce kilometre yol yapıp gelmişken mümkün olduğunca dışarıyı keşfedeyim diyerek hareket ettim. İlk günlerde "Buraya kim bilir bir daha kaç sene sonra gelirim" diyerek full-time gezsem de, önümüzdeki senelerde tekrar gideceğimden emin oldum. Çünkü hem Kanada'yı çok sevdim, hem de Kanada vizesini bir kez aldığınızda 10 sene boyunca geçerli oluyor.

Kanada vizesini alınca kısıtlı bir süre için (6 ay) ülkede bulunma hakkı kazanıyorsunuz ama bu hakkınızın 10 yıl boyunca geçerli olması gerçekten güzel. Özellikle gıdım gıdım verilen Schengen vizesiyle karşılaştırınca... Kanada vizesiyle ilgili detaylı bilgi için en çok okunan yazılarımdan şuna -> Kanada Vizesi Nasıl Alınır? | Adım adım 'Online Vize Başvurusu' göz atabilirsiniz. Bir kez gidip bakarsınız, çok severseniz birkaç sene sonra tekrar gidersiniz belli mi olur. Şimdi Toronto gezilecek yerler ve Toronto şehir rehberi yazımıza odaklanalım...

Toronto gezilecek yerler listesi için... Bu taraftan!

Şehirle ilgili genel bilgiler yerine, direkt olarak Toronto'da gezilecek noktalar ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, şu taraftan devam edebilirsiniz... 

Toronto Şehir Rehberi

toronto-gezi-rehberiKonumuza dönelim... Full-time gezgin olarak bir turistin Toronto'da gezip görmesi gereken çoğu yere giderken, Kanadalı arkadaşlarımla yerel hayatı da keşfetmiş oldum. Çünkü Kanada'da olmak biraz da bunu gerektiriyor. Herkesin kabul ettiği gibi Avrupa'da gezilecek Paris, Londra, Roma gibi tarihi anlamda zengin olan şehirler gibi değil Toronto. Burada görmeniz gereken tarihi yapılar az sayıda ve şehrin özelliği de tarihi birikimi değil, çok kültürlü olması bana göre. Bu nedenle Avrupa gezilerindeki gibi koştura koştura landmark'ları gezmek yerine biraz ağırdan alın ve buradaki hayatı keşfedin.

Biz nasıl yaptık?

Torontolular gibi cumartesi akşamı en yakın parka gidip şarap içtik. Yorgunluktan ölsek dahi her gün bisikletle şehir içerisindeki ulaşımımızı sağladık. Kensington Market'ten mutfak alışverişi yapıp 'alakasız' yemekler pişirdik. Mesela bir akşam Polonya mutfağına ait tarifleri denerken, ertesi gün Çin Mahallesi'nde öğle yemeği yedik. Türk formalarımızı giyip mercimek köftesi yaptıktan sonra, İtalyan Mahallesi'nde Türkiye milli maçını izledik...

Jazz Festivali ve Pride gibi etkinlikler

Gittiğinizde, yaz döneminde denk gelebileceğiniz jazz festivallerine, Pride yürüyüşü gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Kanada'da bu sene ilk defa bir başbakan (J. Trudeau) Pride'a katıldığı için, seneye bu etkinlik daha da popüler olacaktır. Geylerin haklarını savunabilir ya da savunmayabilirsiniz ama Toronto'daki festival havasından mutlaka yararlanın.

Ayrıca en geniş çaplı caz müzik festivalinin başlatıldığı ve her sene gerçekleştiği yer Kanada. Asıl olarak Montreal, fakat caz ülke genelinde tutulan bir tür. Festival kapsamında bir etkinliğe gitmeseniz dahi, en yakınınızdaki canlı müzik yapan pub'lara gidebilirsiniz. Türkiye'de olduğu gibi, oda müziği dinler gibi takılmak için değil de, gerçekten eğlenmek için Kanada'daki jazz barlar.

Kensington'da "yaya günü"

Onun dışında... Biz Kensington'daki trafiğe kapalı olan "yaya günü"ne denk geldik. Toronto'da gidilecek ve gezilecek yerlerden bana göre en önemlilerini aşağıda ayrıntılı anlatacağım. Önce Toronto'ya nasıl gidilir, ne zaman gidilir mevzularına bakalım.

Toronto'ya ne zaman gidilir?

toronto-gezi-rehberi

Bu sorunun tek cevabı var, "kışın gidilmez". Toronto nasıl oluyor bilmiyorum ama yazın aynı İstanbul'daki gibi sıcak, kışın ise deli gibi soğuk oluyor. Yazın başlangıcı olan haziranda bile üzerinize hırka dahi almadan akşamları dışarıda bulunabiliyorsunuz.

Toronto'nun kışı ise aldığım duyumlara göre bir felaket. Hava sıcaklığı -30 dereceye kadar iniyor ve şehir karın altında kalıyor. Bu soğuğa dayanamayıp kışın güney yarımküreye göçen Kanadalılar bile var. Kalanlar ise dondurucu soğuk için özel kıyafetlerden giyerek hayatlarına devam ediyor. Bu durumda amacınız tatilse yaz ayları dışında bu ülkeyi ziyaret etmeseniz iyi olur. En güzel zamanlar haziran, temmuz, ağustos ayları.

Eğer Toronto'dan Montreal'e geçmeyi düşünürseniz diye buraya not düşeyim. Montreal'in havası bambaşka. Yazın gittiğinizde ilk gün 30 derece, ikinci günün sabahında 15 dereceye düşebiliyor. Bir gün güneşliyken, ikinci gün dolu yağabiliyor. Yazın durum bu, kışı siz düşünün... Kışın Toronto'dan çoook daha fazla soğuk olduğunu duydum. Hatta öyle ki kışın yerin altındaki yolları kullanarak bir yerlere ulaşıyorlar. Bazıları ise kayak takımlarını çekip kayak yaparak işe gidiyor. :)

Toronto'ya nasıl gidilir?

toronto-gezi-rehberi

Toronto'ya Air Canada ve Türk Havayolları'nın (THY) direkt uçuşları var. Ayrıca Lufthansa, KLM, Swiss, British Airways gibi firmaların da aktarmalı uçuşları bulunuyor. Kanada'ya Avrupa üzerinden aktarmalı olarak en çok uçan havayolu şirketi Lufthansa. Bilet ararken en ucuz ve en çok sayıda uçuşa sahip olan şirketin Luftansa olduğunu göreceksiniz.

2016 yazındaki duruma bakılınca, Kanada'ya gitmenin en hesaplı yolu Air Canada ile direkt uçuş veya Lufthansa (veya muadili bir firma) ile aktarmalı uçuş. Zaten Lufthansa'dan aktarmalı bir bilet aldığınızda, İstanbul'dan Almanya'ya ulaşırken Lufthansa uçağıyla; Almanya'dan da Toronto'ya giderken Air Canada uçağıyla uçuyorsunuz. İki havayolunun partnerliği sebebiyle biletinizi Lufthansa'dan alsanız bile okyanusu geçen uçak her zaman Air Canada oluyor.

Kanada THY uçuşu

THY'nin de direkt uçuşları var ama seyahatinize kısa süre kala bilet alıyorsanız diğer alternatiflere göre daha pahalı olacaktır. THY diğer havayollarına kıyasla artık bir üst segmentte yer alıyor. Eğer 2-3 ay öncesinden bilet alacaksanız, hesaplı bir THY uçuşu yakalama ihtimaliniz de yok değil. Mutlaka araştırın ve THY'de uygun bir bilet bulursanız kaçırmayın.

Hem yemekler, hem uçak içerisinde alacağınız hizmet, hem de aksi bir durumla karşılaştığınızda size gösterilecek ilgi açısından en iyisi THY, ondan eminim. 9,5 saatlik direkt uçuş sırasında lezzetli yemeklerin yanı sıra birçok jest yapılıyor. Terlik, çorap, uyku seti gibi ekstra ürünler ile konforu artırmaya çalışıyorlar ve başarıyorlar da. Acıkırsanız ekstra yiyecek de talep edebiliyorsunuz.

Air Canada ile direkt veya aktarmalı uçuşlar

Bütçeniz kısıtlıysa öncelikle Air Canada ile direkt uçuşların ücretlerine bakabilir, olmazsa da Lufthansa veya benzeri bir şirketin aktarmalı uçuşunu tercih edebilirsiniz.

Air Canada'yı araştırırken Ekşi Sözlük'te "Hostesleri yaşlı ve dedikodu yapmaktan işlerini yapamıyorlar" gibi bir entry okumuştum. Gerçekten de Air Canada'nın hosteslerinin yaş ortalaması epey yüksek ve muhabbet ettikleri için servis biraz yavaş :) Ama yine de bu durum rahat bir yolculuk geçirmenize engel olmuyor.

Uçak içerisindeki hizmet ne durumda derseniz, yastık ve battaniyeniz koltuğunuzda oluyor. Önünüzdeki ekranda oyun oynayabiliyor, film izleyebiliyorsunuz. Frankfurt - Toronto uçuşumu Air Canada ile gerçekleştirdim ve hiçbir sorun yaşamadım.

Air Canada'nın yemeklerinden bahsetmek gerekirse, giderken sabah uçağıyla gittim ve gündüz menülerinden oldukça memnun kaldım. Fakat dönerken gece-sabah menüsü olan continental kahvaltı ismiyle pazarlanan muz ezmesi kekten hiç memnun kalmadığımı söylemeliyim. Şans.

Kanada'ya aktarmalı uçuş yaparken dikkat edilecekler

Aktarma yapacağınız ülkeye dikkat etmekte fayda var. Mesela British Airways çoğunlukla Londra'da aktarma yapar ve bu durumda İngiltere'nin transit geçiş kurallarını öğrenmelisiniz. "Sonuçta havaalanından çıkmayacağım, o ülkenin vizesine ne gerek var?" diyor olabilirsiniz. Bazı durumlarda transit yolcu olsanız bile vize almanız gerekebilir. Ayrıca aktarmalı uçuş satın alırken indiğiniz ve ikinci uçağa bineceğiniz havaalanının aynı olduğundan emin olun. Özellikle Londra aktarmalı Toronto uçuşlarında fark ettiğim bir detay bu. Gatwick'e iniş yapıyorsunuz ama Toronto uçağına Heathrow'dan biniyorsunuz. Bu kombinasyonu aklım almıyor ama gerçekten var ve bu durum bir adet İngiltere vizesini zorunlu kılıyor.

Eğer bir sorun yaşarsanız, örneğin uçağınızı kaçırırsanız o anda aktarma sebebiyle bulunduğunuz ülkenin vizesine sahip değilseniz, ne sebeple olursa olsun, havaalanından çıkış yapamazsınız. Frankfurt üzerinden Toronto'ya ulaşmaya çalışırken, ikinci (aktarma) uçuşumu kaçırma ve Frankfurt Havalimanı'nda sabahlama hikayemi anlattığım yazıya da göz atın mutlaka. Belki başınıza gelir, belli mi olur... Şuradan: Aktarmalı Uçuşu Kaçırmak | Bagaj Transferi.

Toronto'daki Havaalanları

Toronto'da 2016 itibarıyla aktif olan iki tane havalimanı var. Pearson Havalimanı ve Billy Bishop (Toronto Island) Havalimanı. Bunlardan Pearson Havalimanı (kodu YYZ) şehre 25 kilometre uzaklıkta, Billy Bishop Havalimanı (kodu YTZ) ise şehir merkezinin hemen karşısında bulunan Toronto Island'ın (Toronto Adası) hemen üstünde yer alıyor. Biraz ilginç bir durum, evet uçaklar adadan kalkıp iniyor. Bunların dışında uçuşunuzu 60 km uzaklıktaki Hamilton şehrine de yapacak olabilirsiniz, özellikle önceliğiniz Niagara Şelalesi'ne gitmek ise.

Toronto havalimanından şehir merkezine ulaşım

Pearson Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım

Birçok gezi sitesinde 192 numaralı otobüse binip Kipling metro durağına ulaşılabildiği bilgisi var, fakat ben bu yolu kullanmadığım için bu bilgi güncel mi, doğru mu bilmiyorum. Bu nedenle kendi kullandığım yöntemi önereceğim.

UP Express (Union Pearson Express) treniyle merkezdeki ana tren istasyonu ve metro durağı olan Union Station - Pearson Havalimanı arasında ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Bloor ve Weston gibi 2 ara istasyon da mevcut. Sabah 5.30'dan gece 1'e kadar her 15 dakikada bir seferi var. İlk durak Union Station'dan son durak Pearson Havalimanı'na 25 dakikada gidiyor. Trende ücretsiz Wi-Fi olması da avantaj. Ücretler bindiğiniz istasyona göre değişiyor. Örneğin ben havalimanına giderken en yakın istasyondan bindiğim için en ucuz olan 5,30 dolarlık (CAD) biletlerden aldım ama başlangıç istasyonu Union'dan binmiş olsaydım 12 dolar ödemem gerekirdi. Bu verdiğim ücretler yetişkinler için geçerli. Öğrencilere fazla indirim yok fakat 65 yaş üstü için %50 indirimli.

Union Station'dan Pearson Havalimanı'na UP Express tren bileti ücretleri

  • Yetişkin  - Tek gidiş 12 CAD   -  Gidiş Dönüş 24 CAD
  • Öğrenci  -  Tek gidiş 12 CAD  -  Gidiş Dönüş 24 CAD
  • Emekli (+65)  -  Tek gidiş 6 CAD  -  Gidiş Dönüş 12 CAD

Dediğim gibi ara istasyonlardan binecek olursanız bu ücretler biraz düşecektir. Bu 3 bilet türü dışında meeter&greeter ve family bilet seçenekleri de var. Fakat ben bu seçenekleri istasyondaki bilet satın alma makinelerinde değil, kendi sitesine bakınca gördüm. Zaten istasyonlarda bilet satış ofislerinin kapalı olduğuna ve bilet satın alma sistemlerinin pek iyi işlemediğine tanık olduğum için belki UP Express'in kendi sitesinden online bilet satın almanız daha iyi olabilir. Ve tam da bu nedenden dolayı hesapladığınızdan da bir 15-20 dakika erken giderseniz çok iyi olur. Şahsen ben bilet almaya çalışırken ve gözümün önündeki trene yanlış yerden binmeye çalıştığımdan fazladan 20-25 dakika kaybettim. Bloor istasyonunda treni nerede beklememiz gerektiği bile net değildi.

Bloor İstasyonu'yla ilgili hatırlatma...

Not: Eğer tam da o istasyondan (Bloor) binecek olan varsa diye tarihe not düşüyorum... Bloor İstasyonu'nda peronun iki kademeli olduğunu göreceksiniz. Herhangi bir numarayla ayrılmamış ve trene biniş sadece 4-5 basamak çıkarak ulaştığınız üst kademeden yapılıyor. Siz daha alçak olan kısımda bekliyorsanız tren sizi görse bile durmayıp devam ediyor. :) Özellikle sakin bir saatte oradaysanız bilet alırken veya treni beklerken "kalabalığı takip edeyim" de diyemiyorsunuz. Bunları göz önünde bulundurarak erken gitmekte fayda olduğunu tekrar belirteyim.

Billy Bishop (Toronto Island) Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım

Eğer Toronto'dan ülke içindeki başka bir şehre gidecek olursanız bu havalimanını kullanma ihtimaliniz yüksek. Toronto Adası'nın üstünde bulunan Billy Bishop Havalimanı'ndan karşı kıyıya yani şehir merkezine ulaşmak aslında çok kolay.

15 dakikalık bir vapur yolculuğuyla veya yeraltı yaya tüneliyle karşıya geçebiliyorsunuz. Yürüyerek geçmeyi tercih ederseniz 6 dakika sürüyor ve en iyi yol bu gibi görünüyor. Karşıya geçince de ücretsiz shuttle servisi var. Porter Airlines Shuttle Bus'ı kullanarak Union Station'a gidebiliyorsunuz. Böylece Via Rail tren hattına veya metro hattına bağlanabilirsiniz.

Bir alternatif daha var, o da toplu taşıma: Toronto Transit Commission (TTC). 3,5 dolara şoförden alacağınız biletle street car isimli tramvayları kullanabiliyorsunuz. Ayrıca 1,5 saat boyunca bu biletle metroya vesaire aktarma yapabilirsiniz. Karaya ulaştıktan sonra hemen karşınızda göreceğiniz tramvay durağından 509 numaralı Harbourfront tramvayı ile Union Station'a ulaşabilirsiniz.

Toronto Adası'nın bir denize (göl aslında) girilecek, gezilecek bölümü var, bir de havalimanı bölümü var. Bu iki bölüm arasında hiçbir ilişki yok. Bu yüzden uçaktan inip havalimanından çıkıp da adada gezme şansınız yok. Turistlerin kullandığı Toronto Adası'yla şehir merkezi arasındaki vapur seferlerini kullanamıyorsunuz. Hem uçak pisti, hem de plajlar Toronto Adası'nın üstünde ama bu ikisi sanki farklı adalarmış gibi algılayın.

Toronto'dan nerelere gidilir?

Toronto'dan yola çıkarak ülke içerisinde gidilebilecek en güzel şehirler öncelikli olarak Montreal, sonrasında eğer vakit varsa Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec şehri ve tüm Kanada'nın başkenti olan Ottawa şehri diyebiliriz. Eğer kısıtlı vakit varsa ama bir şehir daha görmek isterseniz tercihinizi Montreal'den yana kullanmanızı öneririm.

Bunun dışında Montreal'e doğru giderken yol üstünde kalan Bin Adalar'da duraklayabilir ve tekne gezisi yapabilirsiniz. Montreal ve Bin Adalar ayrı bir yazıda anlatacağım. Toronto'ya en yakında olan ve mutlaka gidilmesi gereken yer ise Niagara Şelalesi. Niagara'ya gitmenin yolları nedir, tren bileti nasıl satın alınır, kasabada ulaşım nasıl sağlanır, çevrede gezilecek yerler nereleri... Hepsinin yanıtı için Niagara Şelalesi Gezi Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz. 2016 için geçerli Niagara bölgesi içindeki ulaşım ücretlerinden ve tekne turu, şarap tadım paketlerinin en güncel fiyatlarını bulabilirsiniz.

TORONTO HAKKINDAKİ DİĞER YAZILAR

Toronto'da gezilecek yerleri hem araştırmalarım hem de kendi deneyimlerime dayanarak şu yazıda anlatmaya çalıştım ve umarım sizler için de faydalı bir Toronto gezilecek yerler listesi çıkartabilmiş olduk.

Toronto'ya gitmeyi düşünen, planlayan herkese iyi tatiller!

Kanada vizesi alma süreciyle ilgili yazdığım ultra detaylı yazıları ve hatta sitemizde bu konu üzerine bulunan soru-cevap sayfasını da incelemenizi tavsiye ederim! :)

Son olarak...

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

 

Görüşmek üzere!