Toronto gezilecek yerler bakımından çok ama çok zengin. Birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi belki gün boyunca tarihi yerleri ziyaret etmeyeceksiniz, fakat şehirde görülecek ve keşfedilecek çok şey olduğu kesin. Bu nedenle, sizler için Toronto gezilecek yerler listesini hazırladım. Bizzat gördüğüm noktalarla ilgili yorumları okuyabilir, görmediğim fakat önemli olduğunu duyduğum noktalarla ilgili de ayrıntılı bilgiye bu yazı sayesinde erişebilirsiniz. O zaman, işte karşınızda Toronto gezilecek yerler listesi...

1- CN Tower

toronto-gezilecek-yerler-cn-towerToronto gezilecek yerler listemize öncelikle bu kule ile başlıyoruz. Toronto'nun en önemli yapısı ve simgesi CN Tower. Hatta bana ve birçok kişiye göre Kanada'nın simgesi olarak bile görülüyor. 553 metrelik kule uzunca bir süre dünyanın en yüksek yapısı olarak kalmış, fakat 2010'da Çin'in Kanton Kulesi ve 2012'de Tokyo Skytree'nin yükselmesinin ardından 3. sıraya düşmüş. Yine de bu üçü içinde CN Tower'ın ayrı bir güzelliği var.

Benim için özel olmasının sebebi sanırım kulenin en üst katındaki 360 Restaurant'ı tecrübe etmiş ve manzaraya hayran kalmış olmam. Eğer manzara meraklısı değilseniz kuleye çıkmasanız da olur, baştan söyleyeyim. :) Bu konuda samimi olacağım. Olmazsa olmaz değil. Paris'teki Eyfel Kulesi'ne çıkmak ve hayranlıkla dakikalarca izlemek gibi olmayacak.

Sabah 9'da açılıyor, akşam 22.30'da kapanıyor. En güzel saatleri ise bence öğleden sonra güneş batana kadar olan zaman dilimi. Geldiğinizde 340 metre yükseklikteki seyir terasına epey hızlı bir asansörle çıkıyorsunuz. Çıkarken de asansörün camından gökdelenlerin arasından nasıl yükseldiğinizi izleyebiliyorsunuz. Glass floor, yani tabanı cam olan bölüm işte burada. İsterseniz camın üstünde durup aşağıya bakabilir veya burada poz verebilirsiniz. Bir üst katta ise plansız programsız gidenlerin fark etmediği 360 Restaurant bulunuyor. Bu restoran da tabii ki Toronto gezilecek yerler listesine 2. sıradan giriş yapıyor.

2- CN Tower'daki 360 Restaurant

Eğer dönen restoran konseptine alışkınsanız ne dediğimi anlamışsınızdır. Restoran dönüyor... 360 derece dönüyor ve böylece siz yemeğinizi yerken bütün şehri çepeçevre görmüş oluyorsunuz. Ben manzarayı izlemek ve şık bir yemek yemek için daha iyisini düşünemiyorum. Restoranda yemek yediğiniz takdirde seyir terasına çıkmak veya kuleye girmek için hiçbir ücret ödememiş oluyorsunuz. (Bu nedenle Toronto gezilecek yerler listesinde olmayı hak ediyor bence.)

Restorandaki fiyatlardan da bahsedeyim... Prix fixe seçeneğinden yararlanarak fiyatı belli olan 2'li veya 3'lü fix menülerden alabilirsiniz. Aperatif, ana yemek, tatlı kategorilerinden 2'si veya 3'ünü seçiyorsunuz. Fiyatları 2'li menü için 45, üçlü menü için 55 dolar civarındaydı. Ayrıca 15-25 dolar aralığında şarap seçeceğinizi ve neredeyse 3'te 1 hizmet bedeli ekleneceğini de unutmayın. Hesap biraz kabarmış gibi görünse de, aslında en iyi manzarayı gördüğünüzü ve hoş bir yemek yediğinizi düşünerek kararınızı vermenizi öneriyorum.

Appetizer menüsünden bir tabak.

Appetizer menüsünden bir tabak.

CN Tower'a çıkış ücreti ise yetişkinler için 33 dolar, çocuklar için (4-12) 22 dolar. Fiyatların güncel halini kontrol etmek için şu linke bakabilirsiniz.

*Toronto'daki Bölgeler

3- Toronto Islands

toronto-gezilecek-yerler-toronto-islands

Toronto gezilecek yerler listemizin sıradaki destinasyonu: Toronto Adaları. Bu adalar Toronto kıyısından az uzakta bulunan minik adacıklardan oluşuyor. Temelde 3 ada olduğu söylense de bir sürü küçük adalar da var ve bu durum biraz kafa karışıklığına sebep oluyor. Aslında minik minik kara parçaları var ama 3 ana ada varmış gibi kabul ediliyor. Durum biraz karışık. Bu nedenle adaların sayısını bir kenarı bırakıp feribotların 3 noktaya gittiğine odaklanmayı öneriyorum. :)

Adaların üzerinde Billy Bishop Havaalanı, göle girilebilecek birkaç tane plaj, kafe-restoran ve boat kulüpleri bulunuyor. Adaların 3 farklı noktasına feribot veya deniz taksiyle rahatlıkla 10 dakikada geçilebiliyor.

Şehirden biraz uzaklaşıp Toronto manzarasını tam karşıdan izlemek, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, yaz dönemindeyseniz gölde yüzmek için harika bir seçenek. Kanadalıların bayıldığı kano, Eskimo kayığı (kayak) gibi su sporlarını da ekipman kiralayarak yapabiliyorsunuz. Ayrıca adanın bir ucunda eğlence parkı da var, ancak parka girmediğim için burayı ziyaret etmeyi düşünenleri şu linke yönlendiriyorum. Toronto Adaları'na nasıl ulaşılır?

toronto-gezilecek-yerler-toronto-islands

Adanın tam karşısına denk gelen Spadina Caddesi'nin bitimindeki deniz taksi durağından gidiş dönüş 20 dolara ulaşabiliyorsunuz. Deniz taksinin avantajı çok sık gidip gelmesi, sıranın fazla olmaması, maksimum 10-15 kişi alması. Feribotun önünde ise inanılmaz bir kuyruk oluyor ama biletleri çok daha uygun. Feribotu kullanmak isterseniz Jack Layton Ferry Terminal 'den binmeniz gerekiyor. Seferleri taksiler kadar sık değil ama gidiş dönüş 7 dolara ulaşmış oluyorsunuz. Jack Layton'dan hareketle gidebileceğiniz 3 nokta var. Centre Island, Ward's Island ve Hanlan's Point. Feribot saatlerini şu adresten kontrol edebilirsiniz.

Adayla ilgili önemli noktalardan birisi de bisiklet. Adada motorlu taşıt, fayton gibi bir araç bulunmuyor. Bu yüzden herkes bisikletini adaya götürme eğiliminde. Kiraladığınız bisikletleri feribota veya deniz taksiye atıp adaya götürebilirsiniz. Zaten bisikleti olmayanı dövüyorlarmış gibi bir durum söz konusu. :) Benim önerim ya bisikletsiz gitmeyin ya da Centre Island'da kiralayın. Bisiklet kullanamam derseniz bile 2'şer kişinin yan yana oturarak son derece konforlu bir şekilde kullanabildiği 4 kişilik quadracycle tipi bisikletlerden hoşlanabilirsiniz. Bisikletinizi götürecek olursanız kilidini de yanınıza almayı unutmayın.

Bu arada adada yaşayanlar da var... 300 ev ve 6. sınıfa kadar eğitim veren bir okul olduğunu yabancı kaynaklardan okudum fakat hiç görmedim. Adalarda keşfedilecek çok şey var gibi görünüyor. Toronto gezilecek yerler deyince, Toronto adalarını atlamamak lazım...

4- Little Italy Bölgesi

toronto-gezilecek-yerler-little-italy

Toronto - Little Italy Bölgesi

toronto-gezi-little-italy-bolgesi

Toronto'daki Little Portugal, Little India gibi mahallelerden biri de Little Italy ve Toronto gezilecek yerler listesinde olmayı fazlasıyla hak ediyor. College Street üzerinde olduğu için bazen College Street West şeklinde de geçiyor. (Kanada'da yer yön, doğu batı - kuzey güney düzlemlerini bilmek çok önemli.) Restoran, bar ve mağazaların olduğu bir cadde arıyorsanız Little Italy bölgesi size göre olabilir.

Cadde boyunca sıralanan 2-3 katlı binaların zemin katları dükkan, üstteki 2 katı ise ev şeklinde tasarlanmış. Bölgenin en meşhur mekanları Cafe Diplomatico, Bitondos Pizza, Bar Italia, Riviera Bakery ve Sicilian Ice Cream. Ben Diplomatico ve Sicilian Ice Cream'i test ettim ve memnun kaldım. Cafe Diplomatico'ya Türkiye maçını izlemek için formalarımızı giyip gitmiştik. Maçın gidişatı sebebiyle maalesef ilk yarıda yemeğimizi bitirip çıkmak zorunda kaldık... Maç izlemek, biraz eğlenmek için güzel bir pub olduğunu söyleyebilirim. Sicilian Ice Cream için de ortalamanın üstünde bir dondurmacı diyebilirim. Yolunuzun üstündeyse uğrayabilir ve Toronto gezilecek yerler listesine bir çizik daha atabilirsiniz.

toronto-gezilecek-yerler-little-italy

Toronto - Little Italy Bölgesi

Bölgedeki turistik atraksiyonlardan biri de Italian Walk of Fame. Aynı Hollywood Bulvarı'ndaki walk of fame benzeri bir ünlüler yolu var ama sadece İtalyanlar için. Mesela Dean Martin... İtalyanlara özel ilgisi olanlar için ilginç olabilir.

5- Toronto Chinatown (Toronto Çin Mahallesi)

toronto-gezilecek-yerler-little-italy

Toronto - Chinatown

Toronto'da geçirdiğim 2 hafta boyunca defalarca buraya gittiğim ve hatta yakamı bu mahalleden kurtaramadığım için... Bence Toronto gezilecek yerler denince, ilk sırada burası yer almalıydı ya, neyse... Bayılıyorum Çin Mahallelerine.

Toronto'nun Çin Mahallesi 1890'lı yıllarda ABD'den, özellikle California bölgesinden göç eden Çinliler tarafından kurulduğu biliniyor. Çin Mahallesi'nin tarihine bakılırsa First Chinatown ve Old Chinatown olarak ikiye ayrılıyor. 1870'de kurulup gelişen First Chinatown'un yeri Elizabeth and Hagerman sokakları ve çevresi olarak belirlenmiş.

1960'da bu ilk mahalle boşaltılmış. 1950 sonrasında kurulan ve günümüze gelen Çin mahallesi ise Old Chinatown. Yeri ise Spadina ve Dundas caddeleri arasındaki bölge. Old Chinatown bölgesinde gezerken örneğin Dundas Street West sokağının tabelada şu şekilde 登打士西街 yazdığını görürseniz şaşırmayın.

Toronto Chinatown'da ne yapılır? 

toronto-gezilecek-yerler-chinatown

Chinatown

Toronto'nun en renkli mahallelerinden birisi Chinatown. Hem dolaşmak, hem de yeni tatlar keşfetmek için. Çin mahallelerinde bana göre en güzel şey yemek yemek, souvenir dükkanlarından alışveriş yapmak, market ve manavlardaki ilginç meyve-sebzeleri incelemek. Çin yemeği yemeyi sevenlere noodle ve dim-sum üzerine uzmanlaşmış iki farklı restoranı öneriyorum. Dim Sum King ve King's Noodle. Özellikle Dim Sum King muhteşemdi ve Çin yemeği seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. İkisi için de yoğun saatlerde rezervasyon gerekebilir ve ayrıca geç saatlere kadar açık olmayabilir.

Dim Sum King Restoran'daki çeşitlerden...

Dim Sum King Restoran'daki çeşitlerden...

Çin mahallesindeki manavlar ve marketlerden söz etmiştim. Ejder meyvesi pitaya gibi ilginç görünümlü meyveler ilginizi çekerse mutlaka uğrayın. Fakat önceden uyarmakta fayda var, Çin Mahallesi'ndeki bazı mağaza ve dükkanların pek steril olmadığı ortada. Yiyecek içecek dışında yapılacak en iyi şey, uygun fiyata hediyelik eşya almak. Eğer turistik hediyelik eşyalar ilginizi çekerse, Kanada simgeli buzdolabı süsleri, tişörtler, yastıklardan almayı düşünürseniz Çin Mahallesi'nde en uygun fiyata alabileceğinizi unutmayın. Bir buzdolabı süsüne turistik bir meydanda 6-7 dolar vermek yerine Çin Mahallesi'nde 1 dolar vererek hediye meselesini halletmiş olursunuz. Bana göre Toronto gezilecek yerler deyince çin mahallesi ilk sırada geliyor ama sizin için nasıl olur bilemiyorum.

6- Toronto Kensington Market Bölgesi

toronto-gezilecek-yerler-kensington-market

Toronto - Kensington Market Bölgesi

Kensington_Market_haritaKensington Market bölgesi Toronto'nun çok kültürlü mahallelerinden biri ve Toronto gezilecek yerler listesinde de yer alıyor. Zaten çok kültürlü (multicultural) sözcüğü akla çoğunlukla Kanada'yı getirir. İşte Kensington da bu bağlamda tavan yapan mahallelerden :) İran, Vietnam, Şili, Somali, İtalya, ABD ve daha birçok yerden gelenlerin burada yaşadığını veya çalıştığını göreceksiniz. Şehrin en canlı bölgelerinden biri. Burada restoran-kafelerde takılabilir, mutfak veya kıyafet alışverişi yapabilirsiniz. Kanadalı tanıdıklarımız farklı mutfaklardan yemekler yapmayı sevdikleri için, özel bir şeyler hazırlayacakları zaman mutfak alışverişini sıklıkla buradan yapıyorlar. Çünkü normalde bulunmayan bir peynir çeşidi veya bir baharatı buradaki farklı dükkanlardan bulabiliyorlar.

Kensington Market - Toronto Fotoğraf: Paulkrolphotography

Kensington Market - Toronto / Fotoğraf: Paulkrolphotography

Örneğin köftelik bulgur hiçbir süpermarkette yoktu ama Kensington'ın baharatçılarında vardı. Büyük kasaplar, büyük peynir dükkanları, farklı balık çeşitleri, hepsi burada bulunuyor. Yani özel bir yemek hazırlamak veya sadece gezmek için gidilebilir. Zaten turistler açısından en çok fotoğraflanan açık hava marketi olduğu söyleniyor.

toronto-gezilecek-yerler-kensington-market

Toronto - Kensington Market Bölgesi

Evet market tarafı gelişmiş ama kahve dükkanlarını, restoranları da atlamayalım. Vintage butikler de ilgi çekiyor. Haftasonu sokak sanatçılarını her yerde görebilirsiniz. Çoğunlukla canlı müzik oluyor. Eğer fotoğraflar hoşunuza gittiyse ve ziyaret etmek isterseniz Kensington Market için özel hazırlanmış şu siteyi inceleyebilirsiniz. Sitede dükkanların tek tek isimleri, çeşitleri, haritalar, ulaşım, yani her şey var gerçekten de... Her şeyi düşünmüşler, yeter ki gelin diyorlar.

toronto-gezilecek-yerler-kensington-market

Kensington ve Chinatown

Benim Kensington'da denk geldiğim etkinliklerden biri Pedestrian Sunday'di, yani yaya günü. Her ayın son gününü yaya günü olarak belirlemişler. Örneğin 28 Ağustos, 25 Eylül, 30 Ekim günlerinde Kensington Market bölgesi trafiğe kapalı olacak. Öğlen saat 12'den akşam 10'a kadar trafiğe kapalı alanda hafif festivalimsi bir hava oluyor. Bu festivaller dolayısıyla da Toronto'da gezilecek yerlerden biri ve en renklisi olmayı başarıyor. Pardon! Çin Mahallesi kadar renklisi yoktur.

İlgili linki verdim fakat buraya ulaşmanın yolunu kısaca anlatayım. Kensington'a gelmek için mutlaka street car (tramvay) kullanmalısınız. 4 tane tramvay hattı da buradan geçiyor.

 • Bloor Metro istasyonundan: Spadina veya Bathurst tramvayına binin güneye doğru gidin. College durağında veya 1-2 durak sonra inebilirsiniz.
 • Yonge/University Metrosundan: College veya Dundas tramvayına binin batıya doğru gidin. Spadina veya 1-2 durak sonra inebilirsiniz.
 • Union Station'dan: Queen’s Quay/Spadina tramvayına binin. Göl kenarından geçeceksiniz, manzarayı izleyebilirsiniz. Spadina'da kuzeye doğru döndüğünde, Dundas veya 1-2 durak sonra inebilirsiniz.

Bu yukarıda belirttiğim yollardan herhangi biri uymuyorsa veya yürüyecekseniz harita/navigasyon ile rahatlıkla bulabileceğinize inanıyorum. Zaten şehir o kadar düzenli ki, bir yeri bulmak zor değil. Sadece Avrupa'daki gibi adım başı metro olmadığından, ulaşım yollarına alışmak biraz zaman alabiliyor. Toronto gezilecek yerler listenize ekleyiniz!

toronto-gezilecek-yerler-kensington-market

Toronto - Kensington Market Bölgesi

2013'te Kensington'da yiyebileceğiniz 9 şey başlıklı bir blog yazısı yayımlamışlar. Hala geçerli mi bilmem ama gitmeden göz atılabilir. 

7- Distillery District

Distillery District - Toronto Fotoğraf: Panamericanworld

Toronto'nun en tarihi bölgelerinden biri Distillery District. 40 tarihi bina, 10 sokak ve Victoria devrinin Kuzey Amerika'daki en büyük mimari koleksiyonu bu bölgede yer alıyor. Tabii ki Kensington gibi, Distillery District'in de kendi sitesi var... Şu linkten mahalleyle ilgili her şeyi, gelecek etkinlikleri, haritayı vesaire öğrenebilirsiniz. Şahsen ziyaret etmedim ama restoran ve kafelerinin keyifli olabileceğini düşünüyorum. Toronto'da gezilecek yerler listesine eklensin!

8- Yorkville

toronto-gezilecek-yerler-yorkville-alisveris

Toronto - Yorkville butiklerinden...

Yorkville Toronto'nun en zengin bölgesi olarak kabul ediliyor. Kuzey Amerika'da metrekaresi en pahalı olan 3. caddeymiş. Burberry, Prada, Gucci, MAC, Chanel, Louis Vuitton, Cartier gibi lüks mağazaların dışında, yine zengin tabakaya hitap eden butiklerin hepsi burada. Eğer alışveriş işlerine girişecekseniz Toronto gezilecek yerler listenizde olmalılar!

Şık mağazalar ve evler görmek isterseniz buraya uğrayabilirsiniz. En lüks oteller (Four Seasons, Hyatt mesela), bazı büyük şirketlerin (IBM, Paramount Pics, Alliance Atlantis, Unilever vs.) Kanada'daki merkezleri de bu bölgede yer alıyor. Bölgede ayrıca birkaç tane avm de var. Buraya en yakın metro durağı yeşil hat Bay durağı. Royal Ontario Müzesi'ne ve Queen's Park'a çok yakın olduğu için bir günde art arda bu bölgeler gezilebilir.

*Toronto'daki Meydanlar ve Sokaklar

9- Nathan Phillips Square

toronto-nathan-phillips

Toronto - Nathan Phillips / Fotoğraf: Wikipedia

Nathan Phillips Meydanı Kanada'nın en geniş meydanı. Meydanın bir kenarında yeni belediye binası ve arkasında da gökdelenler bulunması sebebiyle oldukça hoş bir görüntüsü var. Toronto'daki yüksek binalar bizimkilerden çok daha iyi tasarlandığı ve şehir planlaması dahilinde yapıldığı için göze batmıyor, hatta estetik duruyor. Bu meydan 1955-1962 arasında görev yapan Toronto Belediye Başkanı Nathan Phillips'in ismini taşıyor.

Nathan Phillips Meydanı yılda yaklaşık 2 milyon ziyaretçi çekiyormuş. Genişliği sebebiyle etkinlikler açısından oldukça verimli. Haziran 2016'daki ziyaretimde meydanın bir tarafında jazz festivali için hazırlık yapılırken diğer tarafında başka bir etkinlik gerçekleşiyordu. Ayrıca TORONTO yazısının önünde fotoğraf çektirmek isterseniz tam da burada duruyordu, umarım hala oradadır. Buranın nesi gezilir bilmiyorum ama Toronto'da gezilecek yerlerden biri işte.

10- Yonge Street

İnanması güç ama 86 kilometre boyunda ve tabii ki dünyanın en uzun caddesi. Cadde üzerindeki önemli noktalar Dundas Caddesi ve Eaton Centre alışveriş merkezi. Yonge'un uzunluğunun yanı sıra ilginç bir özelliği daha var.

Pedestrian scramble tam olarak bu...

Pedestrian scramble tam olarak bu...

"Pedestrian scramble" terimini bize kazandıran cadde burası. Yonge ve Dundas'ın kesiştiği noktada tüm trafik duruyor ve yayalar istedikleri yöne geçebiliyor. Görselle daha iyi anlaşılacaktır... Burada da "gezelim görelim" kafası olmasa da, işte Toronto gezilecek yerler listesinde hep yer alır. Geleneği bozmayalım.

11- Queen Street West - East

Toronto'nun doğu-batı düzlemindeki ana caddelerden birisi de Queen Street west ve east. Göl kenarına paralel uzanıyor ve şehri tam ortasından kesiyor. Neye göre east ve west olduğunu merak ederseniz o da şöyle... Yonge Street'in dik kestiği caddenin solu Queen Street West, sağı ise Queen Street East olarak belirlenmiş.

Eğer Queen Street'i takip ederseniz Nathan Phillips Meydanı, Çin Mahallesi, en sevdiğim parklardan Trinity Bellwoods Parkı, Eaton Center, birkaç merkezi metro durağı gibi noktaların önünden geçmiş oluyorsunuz. Özellikle west kısmı referans alacağınız caddelerden biri olabilir. Diğer bir referans noktası ise bana göre kesinlikle Spadina Caddesi.

12- Spadina Avenue

Spadina Caddesi'nin benim için önemli olmasının sebebi, herhalde çok defa yürüyerek veya street car ile geçmiş olmam. Toronto'da gezilecek yerlerden biri ama tramvayla!

Yukarıda bahsettiğim gibi Toronto Islands'a hızlı denize taksiyle gitmek için bu caddenin bitimindeki göl kenarından binmek gerekiyor. Bu caddeyi yukarı doğru yürüdüğünüzde önce Çin Mahallesi'ne geliyorsunuz, daha sonra hemen sağınızdaki sokağa dönünce Kensington Market bölgesine ulaşmış oluyorsunuz.

Bu iki mahalle iç içe gibi zaten. Bu şekilde 3-4 kilometre devam ederseniz en sonunda Spadina metro durağına ulaşıyorsunuz. Bu noktadan sonra Spadina Avenue'nün ismi Spadina Road oluyor. Şehrin ızgara planı sağ olsun, caddelerin başı sonu yok. Gittikçe gidiyor. Eğer Spadina Road'a devam ederseniz 1 km sonra Casa Loma isimli gotik stilde inşa edilmiş köşk/müzeye varmış olursunuz. Spadina'nın en güney (göl kenarı) ucundan başlayarak yukarı doğru çıkan ve Dundas veya College Street'lere dönen tramvay seferleri mevcut.

13- Yonge-Dundas Square

toronto-gezilecek-yerler-yonge-dundas

Toronto - Yonge/Dundas Square

Yonge ve yine ana caddelerden biri Dundas'ın kesiştiği noktadaki meydan. New York ambiyansını hissedebileceğiniz, yüksek binaların ve dev ekranların olduğu, en çok turist çeken meydanlardan biri. Belki de birincisi. Etrafta pek çok farklı mağaza, restoran, kafe mevcut. New Yorker'ların kesin uğraması gerek. Toronto'da gezilecek yerlerden biri.

toronto-yonge-caddesi

Wikipedia'daki bilgilere göre bu meydanla ilgili "Downtown'da daha fazla yeşil alan olabilecekken neden böyle bir meydan yapıldı" gibi eleştiriler gündeme gelmiş. Evet belki daha çok ağaç bırakılabilirdi/dikilebilirdi ve kısıtlı da olsa yeşil bir alan oluşturulabilirdi bu meydanda. Fakat anladığım kadarıyla amaç zaten doğallıktan uzak bir ambiyans yakalamakmış.

Sonuçta Toronto'da her köşe başında bir park var. Caddeler, yollar çiçeklerle ağaçlarla kaplı. Bu yüzden dev ekranların olduğu bir alan yaratmak istemiş olabilirler. Yine de insanların bu konudaki hassasiyeti - mantıklı bulmasam da - hayranlık uyandırıyor.

Yonge-Dundas Meydanı'nda sadece tek tük ağaç ve havuzlar var. Çoğunlukla bizde o da olmadığından sokakların kenarlarındaki ağaçlar bile beni mutlu etmeye yetiyor... Beton dökülen Taksim Meydanı'yla burayı karşılaştırınca mesela.

14- Simcoe WaveDeck

toronto-gorulecek-yerlerŞehrin birkaç yerinde wavedeck konseptini görebilirsiniz. Toronto'da Ontario Gölü'nün kenarında, gölün hareketlerini karaya yansıtan ve toplum için keyifli yürüme-oturma alanları oluşturan bir dizi Wavedeck bölgeleri tasarlanmış Wavedeck'i dalgalanan tahta yol şeklinde tanımlayabiliriz sanırım. 2009'da Spadina'nın başlangıcındaki, nispeten daha kısa olan wavedeck Urban Design ödülünü almış. Yüksek kıvrımları sebebiyle Simcoe'dakini daha enteresan bulduğum için onun görselini paylaşıyorum... Burası da mutlaka Toronto'da gezilecek yerler listenizi uygularken göreceğiniz destinasyonlardan. Özellikle gidip görmenize gerek yok ama işte bir şekilde önünden geçersiniz.

*Toronto Alışveriş

15- St. Lawrence Market

Eski şehir bölümünde epey geniş bir yiyecek marketi. 1845'te hizmet vermeye başlayan markette peynir, et, şarap, meyve gibi ürünlerin her çeşidini ve en güzellerini bulmak mümkün. National Geographic burası için 2012'de "dünyanın en iyi marketi" demiş. Buraya gelince hem tarihi bir mekan gezmiş, hem de alışveriş yapmış oluyorsunuz. Hem de dünyanın en iyisi...

16- Toronto Eaton Center

toronto-alisveris-merkezleri-eaton-center

Toronto - Eaton Center

Hem alışveriş merkezi, hem de ofislerin yer aldığı büyük bir merkez. Toronto'nun en büyük alışveriş merkezi. Yonge Caddesi üzerinde bulunuyor. Şehrin tam merkezinde, Yonge ve Dundas civarında dolaşırken mutlaka görüp vakit olursa girilebilecek mekanlardan.

17- Yorkdale Shopping Center

En çok satış yapan ve Kanada'nın en büyük 4. alışveriş merkezi. Bulgari, Versace, Gucci gibi dünya markalarının yanı sıra Zara Home, Tommy Hilfiger, H&M gibi üst tabakayı hedeflemeyen, herkesin gidip alışveriş yapabileceği mağazaları da bünyesinde bulunduruyor. Buranın tek dezavantajı, merkezden biraz uzakta olması. 1 numaralı metro hattının Yorkdale durağında inerek ulaşabilirsiniz.

*Toronto'daki Park ve Bahçeler

18- High Park

toronto-high-park-gezilecek-yerler

Toronto - High Park

Toronto'da gezilecek yerlerden bence en güzeli ve gerçekten de en "gezilecek" olanı... Şehir merkezinin batısında kalan, şehrin - sanıyorum - en büyük parkı High Park. Bu kategoride sayacağım diğer parkların 5-10 katı büyüklüğünde.  Haritada inceleyebilirsiniz... Epey geniş ama mükemmel tasarlanmış. Hayvanat bahçesi, farklı bölgelerde göller ve havuzlar, botanik bahçeleri, halka açık yüzme havuzu, rekreasyon bölümleri, yürüyüş-koşu parkurları, buz pateni pistleri, Shakespeare oyunlarının oynandığı oditoryum ve dahası bu parkta.

toronto-high-park-gezilecek-yerler

Toronto - High Park

Yılda sadece bir kez ve bir hafta boyunca açan pembe-beyaz çiçekli ağaçları ve daha birçok ilginç ağaç/bitki çeşitlerini bünyesinde bulunduruyor. Sanıyorum ilk olarak 1959'da Tokyo'dan hediye gelen bu ağaç türünün ismi Somei-Yoshino Cherry'ymiş. High Park bana göre mutlaka gidilmesi gereken yerlerden. Yürüyerek gezmek zahmetli olacağından piknik sepetinizi-torbanızı alıp bisiklete atlayıp gidilesi parklardan biri.

19- Edwards Gardens

Edwards Gardens Fotoğraf: Blogto

Edwards Gardens - Fotoğraf: Blogto

Edwards Gardens merkezden biraz uzakta, şehrin kuzey doğusunda bulunuyor. (Toronto'da gezilecek yerler listesine eklensin). Toronto Botanik Bahçeleri de Edwards Gardens'ın içerisinde. Eğer botanik bahçelerinden hoşlanıyorsanız ve vaktiniz varsa gitmeye değer olabilir ama eğer Montreal'e gidecekseniz hakkınızı orada kullanın.

Böyle düşünmemin sebebi bahçelerin güzelliğiyle ilgili değil, ulaşım açısından zorlayıcı ve vakit kaybettirici bir destinasyon olarak görünmesi. Eglinton veya Lawrance metro duraklarının yaklaşık 5'er kilometre ilerisinde kalıyor. Eglinton metro durağından çıktığınızda, Yonge Caddesi düzleminde seferleri olan 54A Lawrence East otobüsüne binerek buraya ulaşabilirsiniz.

20- Trinity Bellwoods

Toronto-parklari-trinity-bellwoods

Toronto - Trinity Bellwoods Park

Trinity Bellwoods merkezi bir konumda olduğu için bir şekilde önünden arkasından geçilecek parklardan biri. Queen Street West ve Dundas Street gibi iki ana caddenin ortasında yer alıyor. İki taraftan da parka giriş mevcut. Kanada'nın birkaç parkında daha görebileceğiniz 'içbükey' bir bölgesi bulunuyor.

Yani parkın dümdüz olduğu düşünülürse, bir yerinde çok büyük ve düzgün bir çukur var. Bu çukura yamaçtan aşağıya yürüyerek inebiliyorsunuz. Aynı iç bükey yapı, çok daha küçük olan Sorauren Park'ta da mevcut. Ulaşması zor olmadığı için yine Toronto gezilecek yerler listesine +add'liyoruz.

Diğer parklar...

High Park'taki meşhur beyaz-pembe çiçekler...

High Park'taki meşhur beyaz-pembe çiçekler...

Bu saydıklarım dışında Toronto'da daha onlarca park var. Gezerken bazı parkların önünden geçip gideceksiniz, bazıları belki ilginizi çekecek ve biraz vakit geçirmek isteyeceksiniz. Parklar haftasonları oldukça kalabalık oluyor. Cuma ve cumartesi akşamları piknik yapan, içkisini ve hatta yakında legal olacak maddeleri kapıp gelenler çimlerde vakit geçiriyor. Bu yönüyle Avrupa'daki çoğu parktan farklı olsa da ben akşam/gece saatlerine dek hiçbir tehlikeyle karşılaşmadığımı söyleyebilirim.

Yeme içme dışında etrafta spor ve juggling ile uğraşanlar, güneşlenenler, golf oynayanlarla karşılaşabilirsiniz. Herkes kendine uygun bir uğraş bulup birbirini rahatsız etmeden gerçekleştiriyor.

Minik sincaplar ve Toronto'da göreceğiniz hemen herkesin elinde olan cins köpekler de bu eğlenceye katılıyor tabii. Queen's Park şehrin tam merkezinde yer alan parklardan. Toronto Music Garden göl kenarında yol boyunca devam eden bahçeler... En iyisi Toronto'nun parklarını ayrı bir yazıda toparlamak. :) Şimdilik önerilerim High Park ve yolunuz düşerse Trinity.

*Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum

21- Toronto Zoo

Justin Trudeau ve bebek pandalar...

Justin Trudeau ve bebek pandalar...

Toronto Hayvanat Bahçesi 2015 sonunda doğan ikiz panda kardeşler sayesinde geniş bir hayran kitlesine sahip. Hayvanat bahçesinin özelliği hayvanların tıkış tıkış bir alana doldurulmamış olması. Her cins hayvanın kendi doğal ortamını yaratmaya ve mümkün olduğunca geniş ve ayrık bölümler oluşturmaya çalışmışlar. Çoğu hayvanat bahçesinde olduğu gibi pandaların 2 adım ötesinde şempanzeler bulunmuyor...

African Savanna, Canadian Domain, Tundra Trek gibi farklı bölümler var. Toronto Zoo'nun en sevimlilerini, yani yavruları görmek için belirli saatler var. Şu anda hala yavru olan pandaları veya bebek kutup ayısını görmek isterseniz web sitesinden saatlere bakabilirsiniz. Ayrıca yavruların videolarını Facebook ve Instagram'dan da takip edebilirsiniz.

Toronto Zoo 2016 Bilet Ücretleri - Yaz dönemi

 • 13-64 yaş arası -  28 dolar (CAD)
 • 65 üstü -  23 dolar
 • 3-12 yaş arası - 18 dolar

Toronto Zoo 2016 Bilet Ücretleri - Kış dönemi

 • 13-64 yaş arası -  23 dolar (CAD)
 • 65 üstü -  18 dolar
 • 3-12 yaş arası - 14 dolar

Bu ücretler dışında bir de 20 kişiden büyük gruplar için indirimleri oluyor. Toronto Zoo'nun internet sitesinden güncel ücretleri ve ziyaret saatleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Toronto Zoo'daki flamingolar

Toronto Zoo'daki flamingolar.

Toronto Zoo'ya nasıl gidilir?

 • Eğer arabayla gidecekseniz web sitesinde park ücretinin 12 dolar olduğu bilgisi var. 401 east veya west çevre yolunu takip ederek buraya arabayla gelebilirsiniz. 401'e girdikten sonra Meadowvale Road'a doğru gidip 389. çıkıştan çıkmanız gerekiyor.
 • Kennedy Station'dan kalkan 86A otobüsüyle ulaşılabilir. Bu otobüsün yaz dönemi boyunca her gün sabah 6 - akşam 8 arasında seferleri devam ediyor. Eylül ayının ilk pazartesi günü itibarıyla haftasonları çalışmıyor.
 • 85 numaralı Sheppard East otobüsü Don Mills Station ve Rouge Hill GO Station duraklarından kalkarak sadece cumartesi-pazar ve tatil günlerinde hayvanat bahçesine geliyor. Daha birkaç otobüs alternatifi daha var.
 • İkinci şıkta bahsettiğim Kennedy Station, yeşil metro hattının doğu yönündeki son durağı. Buraya gelip bahsettiğim otobüse binebilir veya taksi kullanmayı düşünürseniz o şekilde de ulaşabilirsiniz.

19- Ripley's Aquarium of Canada

450 çeşitte 13 bin deniz canlısını Ripley's Aquarium'da bulabilirsiniz. Daha önceden birkaç kez akvaryum gezisi yaptığım için bu sefer pas geçtim. CN Tower'ın hemen yanında olduğundan, ikisini bir aynı gün ziyaret etmek akıllıca olabilir. İlginizi çekerse ziyaret saatleri ve ücretleri kontrol etmeden gitmeyin. Web sitesi için şuraya tık.

*Toronto'daki Müzeler

22- Royal Ontario Museum

royal-ontario-müzesi-toronto

Kuzey Amerika'daki en büyük müzelerden biri. Montreal Museum of Fine Arts'tan sonra ikinci en büyük sanat müzesi. Wikipedia'daki bilgilere göre 1968'den beri Toronto Üniversitesi'nin yönetimi ve kontrolü altında. 6 milyon objeye sahip olan müzedeki en ilgi çeken bölümler tabii ki dinazor fosilleri, meteorlar ve madenler. Müze gezmekten hoşlanıyorsanız gitmeniz gereken adres burası. Tabii hakkınızı Montreal'de de kullanabilirsiniz. Yeşil veya sarı hattaki Museum veya St. George metro duraklarından birinde inerek buraya ulaşabilirsiniz. Biletleri, ziyaret saatlerini şu adresten kontrol edebilirsiniz.

23- Ontario Art Gallery

Ontario Sanat Galerisi, Royal Ontario'dan sonra Toronto'da en çok ziyaret edilen müze. Royal Ontario kadar olmasa da geniş koleksiyonlara sahip. Ayrıca 45 bin metrekarelik alanda olduğu için fiziksel olarak zaten geniş bir müze. 1. yüzyıldan günümüzde kadar olan her döneme ait toplamda 80 bin sanat eseri sergileniyor. Web sitesi için tık. Ben fırsatını bulup da gidemedim ama Toronto'da gezilecek yerlerden olduğu kesin. Belki siz fırsatını bulursunuz.

24- Casa Loma Şatosu

casa-loma-toronto-gezilecek-yer

Yukarıda caddeleri tarif ederken anlattığım Spadina Avenue'den kuzeye doğru 5-6 kilometre ilerlediğinizde karşınıza çıkıyor Casa Loma. İngilizcesi Hill House, yani tepe evi veya tepedeki ev. Deniz seviyesinden 140 metre yukarıda olduğundan böyle denmiş.

Sabahtan öğleye kadar müze, öğleden sonra ise evlilik törenleri için kullanılıyormuş. Burada evlenenlere ayrı; gündüz müze, akşam kutlama amaçlı kullanabilen Kanadalılara ayrı özendim. 1914'te Sir Henry Mill Pellatt için yaptırılmış. Burası tahmin edilenden daha meşhur. X-men, Chicago gibi birçok yabancı dizi burada çekilmiş.

Ayrıca Harry Potter and the Deathly Hallows filmi için burası bir ara Hogwarts'a dönüştürülmüş... Saray ve şato sevenler için gezilecek onlarca odası ve vintage araba koleksiyonu var. Web sitesi şurada. Toronto gezilecek yerlerden en tarihi olanı burası ve bu nedenle listelere ekleyelim derim.

25- Bata Shoe Museum

toronto-muzeleri-bat-shoeTuristik olmasına rağmen Toronto gezi rehberlerinde genelde üzerinde durulmayan müzelerden birisi Bata Shoe Museum. Burası bir ayakkabı müzesi. Tüm dünyadan toplanan, incelenen ayakkabılar burada sergileniyor. Özellikle Kuzey Amerika'nın ayakkabı tarihini detaylarıyla öğrenebilirsiniz. Spadina veya St. George metro istasyonlarından birinde inerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Son olarak...

Bu yazıda Toronto'da gezilecek yerleri anlatmaya çalıştım ve sizin zevklerinize göre uygun bir Toronto gezilecek yerler listesi oluşturabilmeniz için bazı önerilerde bulundum. Daha hem görecek, hem de yazacak çok yer var eminim; fakat ben gezdiğim ve kendime göre en önemli olan noktaları belirttim.

Bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız yorum ve paylaşımlarınızı bekliyorum! :) Toronto ile ilgili yazdığım diğer yazıların hepsine şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

1- Niagara Şelalesi Gezi Rehberi

2- Kanada'da Araç Kiralama - Toronto Montreal Arası Yolculuk

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!