Tebrikler UK’de (İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda, İskoçya) okul kazandınız! Şimdi arkanıza yaslanın bu güzel haberin birkaç ay tadını çıkartın. Eşe dosta havalı havalı anlatın. Çünkü bir kaç ay sonra Tier 4 vize sürecine gireceksiniz. Eğer danışmanla yapıyorsanız o kadar da problem değil ama tek başınıza hallediyorsanız bir iki tel saçınız beyazlayabilir. 

"1 vize iptalim, 3 vize reddim ve 30 günlük bir de vize ihlalim var ama..."

Aldığınız nefes başına para ödeyeceksiniz. Ben bu yazımda size en az parayı ödeyerek nasıl Tier 4 öğrenci vizesi başvurusu yapacağınızı anlatacağım. Çünkü ucuza kaçmaya çalışırken her türlü hatayı yaptım. Vize kolay çıkıyor mu meselesine gelirsek. Pasaport geçmişim pek temiz değil. Totalde 1 vize iptalim, 3 vize reddim ve 30 günlük bir de vize ihlalim var. Ama sıkıntısız Tier 4 vizesini aldım tüm bunlara rağmen. Panik yapacak hiçbir durum yok.

Konu ile alakalı UK hükümetinin internet sitesinin linklerini bıraktım aşagı. Çünkü ben her ne kadar yazsam da şartlar değişebilir. Bu sebeple her halükarda her ne yapıyorsanız oradan kontrol ederek hareket etmeniz gerekiyor.

Genel hatlarıyla Tier 4 Öğrenci Vize Başvurusu sırasında yapılacaklardan bahsedersem;

 • İlk önce UK hükümetinin internet sitesinde https://www.gov.uk/ hesap açıyorsunuz.
 • Site üzerinden online başvuru formunuzu dolduruyorsunuz, vize ücreti ve sağlık sigortası ücretinizi ödüyorsunuz.
 • En sonunda aracı kuruma (TLS Contact) yine UK’in sitesinden yönlendiriliyorsunuz. Aracı kurumdan randevunuzu alıyorsunuz. Her şeyi kendinizin yaptığı self service’i seçebilirsiniz ya da isterseniz ek hizmetlerden parasıyla istediklerinizi satın alabilirsiniz.
 • Randevu günü aracı kuruma gidip kendiniz önceden tarayıp bedavadan yüklemediyseniz görevliye belgelerinizi teslim edip 210 tl karşılığında online sisteme taratıp yükletiyorsunuz. Self serviste kendiniz yükleyebilirsiniz ama oldu da bi şekilde yükleyemezseniz böyle bi opsiyon var.
 • Parmak izi, fotograf çekimi işlemlerini de hallettikten sonra 3 hafta bekliyorsunuz. 3 hafta sonra vizeniz sonuçlanıyor.
 • Tier 4 vizenizin geçerlilik süresi 3 ay.  Yani aldıktan sonra 3 ay içinde UK’e giriş yapmanız şart. Tier 4 vizeniz sizi asıl hedefiniz olan oturma iznine götüren, 3 ay içinde kullanılması gereken bir altın bilet. (Vize çıktıktan sonra yapılacakları yazının sonunda vize çıktıktan sonra yapılacaklar kısmında anlattım.)

Tier 4 Öğrenci Vize Başvurusuyla ilgili Genel Bilgiler:

 • Her şey ama her şey online ilerliyor. Konsolosluğa basılı bir tek belge bile teslim etmiyorsunuz. 
 • Eğer Türkiye içinden başvuruyorsanız vizeye en en en erken dersleriniz başlamadan 6 ay önce başvurabilirsiniz.
 • Başvurudan 3 hafta sonra şak diye sonuç geliyor. Hatta bana pasaportumun vize merkezine geri geldigi ve artık teslim alabileceğim bilgisi geldigi gün Residence Permit’imin (RP) okula postalandıgı maili de geldi. (Okul RP’i kendilerine göndermemi söylemişti)
 • Her şey UK’in resmi internet sitesi üzerinden dönüyor. https://www.gov.uk/
 • Burada hesabınızı oluşturuyorsunuz sonra adım adım hareket ediyor ve https://www.gov.uk/student-visa bu sitede yazan şartları kontrol ediyorsunuz. Konsolosluga teslim edeceğiniz dokumanlar, İngilizce belgesi, tek mi gideceksiniz yoksa aileniz de mi sizinle geliyor, onlar da gelirse ne yapmanız gerek vs. Her bilgi bu sitede mevcut.
 • O sayfada TOEFL’ın güvenilir sınav listesinden çıkartıldığı yazıyor. Halbuki siz okula TOEFL ile başvurdunuz. Hiç sıkıntı yok. Okulunuz TOEFL kabul ediyorsa konsolosluğun TOEFL istemiyoruz beyanı sizin için geçerli olmuyor.
 • Tabi ki her belge çok önemli ama iki belge özellikle çok önemli. Bunlar: CAS (okula kabul edildiğinize ilişkin okulun size özene bezene yolladığı kabul belgesi) ve 28 ardışık gün boyunca hesapta duran okul parası + aylık yaşam masrafı. Belgelerin tam listesi için link https://www.gov.uk/student-visa/documents-you-must-provide

 

Tier 4 öğrenci vizesi için bankada ne kadar olmalı?

UK 9 aydan daha uzun süre kalacak ögrencilerden toplam 9 aylık yaşam maliyetlerini ve okul parasını bankada nakit ve vadesiz hesapta göstermelerini istiyor. Eger Londra’da ise okulunuz ve eğitim süreniz 9 aydan fazlaysa sırf yaşam masrafınız için aylık 1,265 pounddan toplam 9 aylık meblağı nakit olarak göstermeniz gerek. Londra dışında İngiltere'de herhangi bir şehirde,  Galler'de, İskoçya'da ve Kuzey İrlanda'da okuyacaklar için aynısını aylık yaşam masrafı 1,015 pound olacak sekilde hesaplayacaksınız. Tabi buna bir de okul parasını ekleyecekseniz. Totalde bankada göstereceğiniz para meblağı budur. Bu kalemler sabit kalmaz. Konsoloslugun sitesinden muhakkak kontrol edin. 

Tier 4 Vizesi için Gerekli Evraklar Neler?

 • kabul mektubunuz (CAS),
 • hesap dökümü (para muhakkak vadesiz hesapta duracak, vadeli hesap kabul edilmiyor),
 • sponsorunuz varsa sponsor bilgileri,
 • aileniz karşılıyorsa dogum belgeniz ve sizin masraflarınızı karsılayacaklarına dair dilekce,
 • 18 yasından küçükseniz ailenizin rızası,
 • ATAS (gerekiyorsa)
 • ikamet edeceginiz yerin depozitosunu ödediginize dair fatura (ben sözleşmeyi de koydum)
 • Okula başvururken ibraz ettiginiz bütün belgeler

Kabaca belgeler bunlar. İnternet sitesinden de kontrol edin. Verdiginiz her belgenin ya Ingilizce olması ya da ingilizceye çevrilmesi gerekiyor. Çevirinin de yeminli tercüman tarafından konsolosluğun istediği formata uygun olacak sekilde yapılması gerekli. Hesap dökümü çevirisine gelirsem. Hesap adı, hesapta bulunan bakiye kısımlarını falan çevirttim ama hareketlerdeki y tarihinde x’e para gönderdi, Migrostan z liralık alışveriş yaptı kısmını çevirttirmedim. Sorun olmadı. Ama aklınız kalacaksa 3 hafta rahat edemem derseniz çevirtin onları da. 

 • Diplomanızın aslını değil de fotokopisini verecekseniz okulunuza gidip aslı gibidir kaşesi vurdurup yetkili kişinin imzasını almanız yeter.
 • Masraflarınızı ailenizin karşılaması halinde siz sponsorunuz var kapsamına girmiyorsunuz. Hala kendi kendinizi finanse ediyor görünüyorsunuz. Sponsor dedikleri şey masrafınızı bir kurumun karşılaması.
 • Vize için fotografınız aracı kurumda çekiliyor, parmak iziniz yine orada alınıyor. Bunların hepsi UK’in sitesinde ödediğiniz ücrete dahil. Ekstra size evraklarınız için yardım etsinler ya da pasaportunuz gelince aracı kuruma gidip kendiniz almak yerine evinize kargolasınlar gibi hizmetler istiyorsanız TLS’ye de para ödüyorsunuz. 

Ben tabi ki self service’i sectim.

Tier 4 vizesinde Self Service’te dikkat edilecekler;

-Evraklarınızı online sisteme yüklediğiniz anda geçmiş olsun artık geri çekemezsiniz. Hata yaptım ama ne olacak giderim orada sildiririm yeniden yükletirim derseniz geçmiş olsun. (Ben denedim. Aynı evraklardan ikişer tane yükledik. Konsolosluga hitaben de durumumu anlatır bir dilekçe yazdım) Silemezsiniz ancak ikinci kez evraklarınızı yükleyebilirsiniz bu da iyi haber.

-Evraklarınızı kendiniz bedavadan yüklemezseniz TLS contact sizin yerinize 210 TL karşılığında yüklüyor. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir husus daha var. Bunu bana benden bir ay önce başvuran arkadasım söyledi. Randevusudan 24 saat önce evrakları yükleme alanı kapanmıs. Yükleyememişler ve dolayısıyla orada para vererek yükletmişler. Siz de risk almayın evraklarınızı randevunuza 24 saat kalacak sekilde yüklemeyi bitirmiş olun. 

-Masrafları ailesi karşılayacaklara bu diyeceğim. Aranızdaki soybagını kanıtlar belge Nüfus Müdürlüğünden alacağınız doğum belgesi. Herhangi bir ilçe nüfus müdürlüğüne gidip bedavaya alabiliyorsunuz. E-devlette bulunan vukuatlı nüfus kaydı bu belge yerine geçmiyor. 

-Yukarda dedim ama yine belirteyim aracı kurum elimdeki belgeleri teslim almadı. Konsolosluga sadece online sisteme yüklediğim belgeler iletildi. Yani nasılsa hard copy’leri de görecekler demeyin. Evrakları temiz temiz taramanızı öneririm. 

-Konsoloslugun vize birimine soru sorabiliyorsunuz yine https://www.gov.uk/ sitesi üzerinden. Ben önermiyorum. Çünkü mevcut başvurunuzla ilgili soru sorduğunuzda gelen cevap “inceledigimiz başvurularla ilgili bir şey diyemiyoruz” oluyor. Basvurudan önce bir şey sorarsanız da size internet sitesinde işinize yarayabileceğini düşündükleri sayfanın linkini atıyorlar. Ama öyle nokta atısı bilgiye ulaştıran bi link falan degil bu. Ve tüm bu muhteşem hizmetleri için soru basına 5-6 pound para alıyorlar. 

Aracı kurum 8.30’da açılıyor ama sonuçlanmış pasaportlar saat 10’da dağıtılmaya başlanıyor. Erken giderseniz beklersiniz. 

Tier 4 öğrenci vizesi çıktıktan sonra;

İskoçya, Birleşik Krallık

 • UK’in safe travel corridor diye bir listesi var. O listedeki ülkelerin vatandaşları UK’e giriş yapmadan önce Covid-19 testi yaptırmak, UK’de ilk 14 gün karantinaya girmek zorunda degil. Sadece UK hükümetinin sitesinden ilgili formu doldurup ülkeye giriş yaptıktan sonra ilk 14 gün nerede ve kimde kalacağınızı bildirmeniz gerekiyor. Dolduracagınız formun adı da Public Health Passenger Locator Form. 
 • Siz gelirken Türkiye listede mi değil mi diye kontrol edin. Eger listedeyse karantina şartı yok. Listede değilse 14 gün karantinada kalacaksınız. 

-Tier 4 vignette’inizi aldınız. UK’e giriş yaptıktan itibaren 10 gün içinde Residence Permit’inizi teslim almanız lazım. (Vizeye başvururken kartınızın nereye gelmesini istediğinizi belirtiyorsunuz. Okul bana bize yolla en garantisi o diye mail atmıştı ben de okula gönderttim ve oradan teslim aldım.) 

Ülkeye giriş yaptıktan sonraki 7-10 gün içinde kalacağınız şehirdeki polis karakoluna gidip adres kaydınızı yaptırmanız gerek ama korona sebebiyle bu süreç askıya alınmış durumda. Yani şu ara yaptırmanıza lüzum yok. 

Son olarak, Türkiye'den çıkarken sınır polisi ama oturma izninizi almamışsınız sizdeki sadece vize deyip yurtdışı çıkış harcı ödetmeye kalktı. Vermeyin çünkü üzerinde paşalar gibi TIER 4 (General) Student yazan bir vize. Onun turist vizesi olmadıgı o kadar barizken turist kapsamında talep edilmesi gereken ve baska hiç bir ülkede de alınmayan o paranın talep edilememesi gerekir. Verdim mi? Vermedim. Zaten çok diş biledigim bir para normalde de. 

Bundan sonrası iyilik sağlık. 4 ülke içinde gezebiliyorsunuz ve yaklaşık 1.5 yıllık vizeniz var. Sosyal mesafemizi koruyoruz, Korona’ya dikkat ediyoruz, dersleri boşlamıyoruz ve eğlencenin tadını çıkartıyoruz. Herkese bol şans!

Şu konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

 1. Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye Nasıl Gidilir? 
 2. Londra'da Ev Kiralama, Yaşam Şartları ve Maliyetler 
 3. Londra Seyahati Planlamak