Yoğun tempodan uzaklaşmak, rahatlamak ve dinlenmek için akla gelen en iyi tatil fikirlerinden biri termal tatildir. Doğal sıcak su, jakuzi, masaj gibi birçok imkan sunan termal oteller, yorgunluk ve stres atmak ve hatta yenilenmek için ilgi çekici fırsatlar sunar. Özellikle kışları evden dahi çıkmak istemediğimiz soğuk havalarda, mail kutumuza düşen bir kaplıca oteli reklamı sonucu kendimizi bir sonraki hafta sonu için tatil planı yaparken bulabiliriz. Hem de dışarıda dolu yağarken...

termal-otele-giderken

Budapeşte, Macaristan

Sezonun dışında kalan, otellerin boş kaldığı aylarda öyle cazip hafta sonu termal tatil teklifleriyle karşılaşırız ki, her şeyi boş verip gitmek isteriz işte. Hatta belki de tam da yoğunluğun olmadığı, otellerin boş kaldığı zamanlarda kampanyalı termal otellere gitmek ve tüm spa merkezinin tadını çıkarmak daha mantıklı olur. Tabii fırsattan yararlananların mevcudu yüksekse, tüm imkanların tadını çıkarmak mümkün olur mu bilmem.

Yine de sezonda gitmek isteyip de çok uçuk fiyatlarla karşılaşıp vazgeçenlerdenseniz, ucuz termal otellerin peşindeyseniz... Kampanyaları takip edip kış sezonu da olsa yağmur çamur demeden bir yolunu bulup gitmek en mantıklısı olur. Hem havalar güzelleşince termal otele gitmek yerine doğada vakit geçirmeyi tercih edersiniz. İç mekanlara tıkılıp kaldığımız soğuk havalarda iyi bir seçenek kaplıca tatili...

termal-otele-giderken

Budapeşte, Macaristan

Evet, bütçenize uygun bir termal otel bulduktan sonra yapılması gereken... Tabii ki de termal tatil valiz hazırlığı. Termal otele giderken alınması gerekenler neler diye kendinize sordunuz, fakat daha önce böyle bir tecrübe yaşamadığınız için yanıt bulamadınız mı? Öyleyse termal tatile giderken neleri gözden geçirmeniz gerekiyor ve yanınıza ne almanız gerekecek, hepsini anlatacağım.

Öncelikle en iyi tatil, en az sayıda eşya ile çıkılan tatildir mantığıyla ilerleyeceğiz. Yani daha tatile çıkmadan önce yorulmuş, bitmiş tükenmiş bir hale gelmemek için gereken önlemleri alacağız...

Termal Otele Giderken Alınması Gerekenler

Öncelikle, kaplıcalara giderken dikkat edilmesi gereken noktalarla başlayalım...

1- Tatile çıkmadan önce gerekmiyorsa alışveriş yapmayın. 

tatile-giderken

Tatile günler, hatta haftalar kala kıyafet kombinleri, çamaşır, ütü, valiz yerleştirme gibi hazırlıklar başlar. Evden çıkıncaya kadar da o hazırlıklar bir türlü bitmez.

Ama en kötüsü de, yeni kıyafet alma, alınanları beğenmeyip değiştirme, değiştirilenleri evdekilerle uydurma, uyduramama gibi aşamaların günlere yayılmasıdır. Eğer çok gerekmiyorsa kıyafet alışverişine hiç bulaşmamak en iyisi.

Zaten termal tatile gidiyorsanız büyük ihtimalle maksimum birkaç gecelik bir konaklamada bulunacaksınız. Akşam yemekleri dışında, günün büyük bir kısmında bikini veya pareo ile dolaşacaksınız. Eğer iki çift bikini veya mayonuz varsa, bir tane de deniz elbiseniz varsa oldu bu iş. Akşam yemeklerinde giymek için bir elbise, bir bluzu da evden bulabilirsiniz. Gerçekten daha fazlasına gerek kalmıyor. Kafa boşaltmaya giderken, kafanızı kıyafetlerle, alışverişle doldurmayın. Sonuçta termal tatil bir tür kişisel bakım. Hem zihninizi boşaltmaya odaklanın, hem de vücudunuzu yormayın.

2- Mümkün olduğunca küçük bir valiz tercih edin.

Çünkü büyüğüne gerek yok. Yine termal otelde sadece birkaç gün konaklayacağınızı varsayarak bu öneride bulunuyorum. Tatillerde mümkün olduğunca küçük boyda ve rahat taşınabilir bir valiz tercih edin. Kabin boy valizler bu gibi 2-3 günlük seyahatler için ideal oluyor. Hem 2 veya 4 tekerlekli olan modelleri son derecede rahat taşınıyor, hem de size yük yaratmayacak ama yeterince eşya alacak boyutlarda oluyorlar. Eğer siz de benim gibi kabin boy valizlere bayılıyorsanız, bu konuda yazdığım El Bagajı Hazırlamak | Kabin Boy Valiz Hazırlama Önerileri yazıma göz atabilirsiniz. Belki bu seyahatinizde de işinize yarayacak ipuçları vardır...

3-Otelin sağladığı imkanları kontrol edin.

termal-otele-giderken-alinması-gerekenler

Termal otellerin çoğu bornoz, terlik, hamam malzemeleri, bone gibi gerekecek eşyaları size ücretsiz olarak sağlar. Bazıları bir kısmını ücretli olarak sunabilir ama her şekilde otelde ihtiyacınız olan temel malzemeleri bulabilirsiniz... Bu temel malzemelerin içinde sürtünme bezi, ölü derileri atmanızı sağlayacak gereçler olmayabilir tabii ki. Veya bornoz ve terlik varken, hamam malzemeleri ücretli olarak satılıyor olabilir. Tüm bunlara karşı hazırlıklı olmak için, kaplıca otelinin verdiği hizmetleri iyice öğrenmek, ücrete nelerin dahil olduğunu gerekirse önceden sormak ve buna yönelik hazırlık yapmak gerekiyor.

4- İyice keselenmek için hamam seti şart gibi.

Şöyle bir şey belki...

Gideceğiniz termal tesiste su ve sabun olacak evet; fakat siz daha derinlemesine bir vücut bakımı istiyorsanız kendi malzemelerinizi götürmek isteyebilirsiniz. Muhteşem bir termal otel deneyimini, hamam sefasısız yaşanamaz. Hamam sefası için ise kapsamlı bir hamam seti gerekir. Kişisel bakım malzemelerinin satıldığı kozmetik marketlerinde rahatlıkla hamam/ banyo seti bulabilirsiniz.

Duş seti veya hamam seti olarak bilinen bu paketlerde köpük lifi, ahşap masaj aleti, sünger kese, uzun sırt kesesi, topuk taşı gibi malzemeler bulunuyor. Hem vücudu iyice keseleyerek yıkamak ve derinlemesine temizlemek, hem de ölü derileri tamamen atmak için gereken her şey bu setlerde var. Termal otele giderken alınacaklardan en önemlisi bence hamam seti. Bu sete ek olarak hamam tası da alabilirsiniz ama satılıyor mu ve gerek var mı bilemedim. Tek bildiğim kalabalık hamamlarda tas sıkıntısı çekilebildiği...

5- Nem, daha çok nem...

Bütün gün hamam, sauna, jakuzi derken akşam olacak. Akşam olunca da fark edeceksiniz ki gerçekten de tertemiz olmuşsunuz. Fakat tam o anda yüzünüz ve tüm cildiniz kuruyup gerilebilir. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz. Bu noktada gereken şey, daha çok nem. Yani, gündüzleri ve geceleri sürdüğünüz nemlendirici kremlere işte en çok şimdi ihtiyacınız olacak. Özellikle yaz döneminde bu seyahati gerçekleştirdiyseniz ve güneşlendiyseniz, zaten akşamları cildi nemlendirmek sizin için önemli bir ihtiyaç olacak.

Şimdi, termal otele giderken alınacaklar...

Eğer termal otelde yoksa diye... Havlu veya Bornoz

termal-otele-giderken-alinacaklar-bornoz

Spa'ya veya kaplıcaya giden herkesin yanından eksik etmediği kapüşonlu bornozlar, gerçekten de gerekiyor mu bilmiyorum ama temel bir ihtiyaçmış gibi gösteriliyor. Büyük ihtimalle otelinizin spa/kaplıca merkezi için size sağlayacağı bir hizmet olacaktır. Yani bornozunuzu odanıza girdiğinizde yatağın üzerinde bulabilir veya spa merkezine girerken alabilirsiniz. Eğer bornoz vermeme ihtimallerini göze alamam diyorsanız, evde uygun bir tane bornoz veya havlunuz varsa, yanınıza alabilirsiniz...

Vücut bakım ürünleri

Sıcak su ve buhardan gözeneklerin açılması, cildin kurumasına karşı temizleyici ve nemlendirici bakım ürünlerinizi yanınıza almayı unutmayın. Seyahat boyu kişisel bakım setlerini de tercih edebilirsiniz. Termal otele giderken alacağınız vücut bakım ürünleri sayesinde sadece gündüzleri değil, geceleri de cilt bakımına devam edebilirsiniz.

Termal Otellerin Olmazsa Olmazı: Hamam Seti

hamama-giderken-termal-otele-giderken

Yukarıda da bahsettiğim gibi, termal otellerin en sevilen bölümlerinden biri hamamdır. Aileye özel hamam konseptinin veya dev göbek taşının olduğu oteller gerçekten de insanı özendiriyor. Oteliniz kese ve sabun sağlamıyorsa veya siz bunlarla yetinmeyip farklı araçlara ihtiyaç duyuyorsanız, hamam setinizi almadan gitmeyin. Hamam setinde birbirinden farklı keselenme, fırçalanma, sürtünme aletleri olabiliyor. Gerçek banyo keyfi için hamam ve hamam seti şart... Ayrıca önemli bir hamam item'ı olan peştemal'i unutmayın.

Bol bol Mayo/Bikini ve Pareo

termal-otele-giderken-alinmasi-gerekenler

Pamukkale

Hamam, sauna, havuz üçgeninde geçireceğiniz zaman diliminde ıslanıp kuruyacak, bazen de kuruyamayacaksınız... Evet, kuruyamamak. Saatlerce ıslak kalıp karın ağrısı çekmek yerine, kuru olan bikiniyi giymek için bol bol mayo ve bikini almak gerekiyor. Bol bol derken... Eğer çok sayıda bikiniye sahip değilseniz, 2 çift olsa yeter. Mayonuzun üstüne termal tesislerde giymek için deniz elbisesi veya pareo almayı unutmayın.

Kazık gibi kalacak saçlar için: Bakım ürünleri ve tarak

Havuz suyu, tuzlu su, doğal su, tatlı su derken saçlarınız kazık gibi kalacak, o kesin. Eğer termal otele giderken saç bakım ürünlerinizi de yanınıza almadıysanız ve de saçlarınız boyalıysa, uçları sertleşip düğüm olup kaskatı kalacak. Bu durumun yaşanmaması için saç kreminizi ve tarağınızı eksik etmeyin. Hatta kaplıca tatiline kendinize bakım yapmak için geldiğinize göre... Saçlarınızla ilgilenmek için doğru yer, doğru zamanda olacaksınız. Saç bakım yağlarınızı ve diğer malzemelerinizi de yanınıza alırsanız, bahaneyle saçlarınıza da derinlemesine bir bakım yapmış olursunuz.

En önemlisi: Terlik

termal-otele-giderken-alincaklar-neler

Eğer kış döneminde gidecekseniz, büyük ihtimalle terlik almayı unutacaksınız. Kışın gidilen tatillerde her zaman terlik unutulur çünkü. Botla, çizmeyle gezmeye alıştığımız için, terlik isimli bir 'ayak kabı'nın olduğunu unutabiliyoruz. Islak zeminde kaymayan bir çift terlik almayı unutmayın. Hatta eğer ihtiyaç duyarsanız termal otelde, odanın içinde gezerken kullanacağınız bir çift ev terliği de götürebilirsiniz. Tercih meselesi...

Kaplıcalar tansiyonu zıplatabilir, o yüzden...

termal-otele-giderken-alinacaklar-nelerSıcak suya ve nemli ortamlara fazla alışkın olmadığınızı düşünürsek, tansiyonunuzun fırlama ihtimaline karşı eğer kullanıyorsanız tansiyon ilacınızı hatta tansiyon aletinizi almanızı önerebilirim. Tansiyon sorunu yaşıyorsanız özellikle kendinize dikkat etmenizi, hatta doktorunuzun termal tatil konusundaki görüşünü almanızı tavsiye ederim.

Termal otele giderken yanınıza makul sayıda kıyafet almayı unutmayın. Çok değil, makul sayıda. Zaten günün büyük bir kısmını ıslak alanda geçireceğinizi unutmayın. Sabah kahvaltısı için ve akşam yemeği için günlük 2 çift kıyafet alsanız yetecektir.

Termal otele giderken alacaklarınızın daha ayrıntılı bir eşya istesini çıkarmak için...

Yanınıza almanız gereken tişört, şort, pantolon, ayakkabı, ne varsa hepsinin ayrıntılı bir listesini Valizim.com'un valiz hazırlama motorundan çıkartabileceğinizi unutmayın. Otomatik tatil listesi çıkartıp mail adresinize yollamak ve valizinizi bu listeye göre hazırlamak istiyorsanız, yukarıdaki Valizimi Hazırla seçeneğine veya tam olarak buraya tıklayabilirsiniz. 

BONUS... Budapeşte'deki termal cennet Széchenyi

termal-otele-giderken

Eğer sizin de bu listeye eklemek istediğiniz maddeler olursa, yorum bırakabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

1- Prag Viyana Budapeşte Seyahati Planlamak

2- Vizesiz Ülkeler

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!