Tatile çıkmadan önce yapılacak çok iş var. İyi ve huzurlu bir tatil öncelikli olarak gözünüzün arkada kalmayacağı bir tatildir diyebiliriz. Bu yüzden evden çıkmadan önce hem güvenliğiniz hem de konforunuz için çeşitli önlemler almalısınız. Evet, dinlenmek üzere gittiğiniz tatil bile hazırlık süreci nedeniyle ayrı bir yorgunluğa dönüşebiliyor... Yine de yolculuk esnasında eksiksiz bir çanta, döndüğünüzde ise temiz bir ev bulmak hiç de fena olmaz.

– Evinizde yalnız mı yaşıyorsunuz, yoksa evde en az bir kişi daha var mı?

Bu sorunun yanıtı, tatil öncesi yapmanız gereken ev hazırlığı konusunda önem taşıyor. Yalnız yaşıyorsanız dikkat etmeniz gerekenler artıyor:

Tatile Çıkmadan Önce Dikkat Edilecekler

EVDEKİ CANLILAR

tatile çıkarken kediyi evde bırakmak

Evcil hayvan besliyor olabilirsiniz veya evinizde sık aralıklarla sulanması gereken bitkiler olabilir. Bu durumda hayvanınızı / bitkilerinizi bir arkadaşınıza emanet etmeli veya onlarla ilgilenmesi için evinizin yedek anahtarını gerçekten güvendiğiniz bir arkadaşınız ya da akrabanızla paylaşmalısınız. Tabii bu kişinin evden her çıkışında güvenlik önlemlerini tekrar alması konusunda sıkı sıkı tembihlenmesi gerekiyor!

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Uzun süre boş kalan evler hırsızlar için birer cazibe merkezidir. Bu yüzden, tatile giderken evinizde mümkünse taşınabilir değerli eşyaları (para, mücevher, kredi kartı gibi) bırakmayın. Evinizin kapısının ve pencerelerinin sağlam olduğuna, dışarıdan kolaylıkla açılamadığına emin olun; aksi takdirde gerekli tadilatı yaptırın.

Kapıya taktıracağınız bir hırsız alarmı da tatile gittiğinizde evinizi beklenmedik ziyaretçilerden koruyacaktır (Tabii evinizdeki canlıların bakımı için anahtarınızı emanet ettiğiniz kişiyi alarmın nasıl çalıştığı ve eve girildiğinde nasıl devre dışı bırakıldığı konusunda bilgilendirmelisiniz).

tatile çıkarken güvenlik önlemleri

Taşınabilir değerli eşyaları mümkün olduğunca evde bırakmamakta fayda var.

Biraz daha paranoyak olmak gerekirse; eğer evinizdeki bilgisayarınızda üzerinde çalıştığınız önemli bir proje varsa, bunu tatile giderken yedekleyerek saklamanız veya yanınıza almanız da olası bir kötü sürprizde emeğinizin boşa gitmesini engelleyecektir. Diğer yandan, kaza riskini en az indirmek için tatile çıkmadan önce elektrik, doğalgaz ve su vanalarını kapatın.

TEMİZLİK

Sonsuza kadar tatilde kalamayacak olduğunuza göre elbet evinize geri dönecek olduğunuz gerçeğiyle şimdiden yüzleşin! :(

Bu doğrultuda, tatile gitmeden önce evde yapılacak veya yaptırılacak genel bir temizlik, dönüşünüzde eve daha rahat adapte olmanızı sağlayacaktır. Kim mutlu ve sakin geçirilmiş bir tatilin ardından eve döndüğü gibi temizlik yapmak ister ki? Bu yüzden, döndüğünüz anda hayatınıza konsantre olabilmek ve işlerinize yoğunlaşabilmek için ortamınızı şimdiden hazırlayın. Yerlerin süpürülmesi, yatak örtülerinin değiştirilmesi, hatta fazlasıyla titizseniz camların silinmesi dahi bu temizliğe dahil olabilir.

tatile giderken ev

Tatil dönüşü en son istenecek şey: Çöp kokusu... 

Uzun süreli tatillerde temizlikle ilgili en çok dikkat edilmesi gereken konu evdeki besinlerdir. Çöpünüzde bulunan artıklar eğer evden çıkılmadan önce boşaltılmazsa kısa süre içinde berbat kokulara sebep olabilir; diğer yandan buzdolabınızda bulunan ve siz dönene kadar bozulacak olan ürünleri de tüketmeye veya bir şekilde elden çıkarmaya bakmalısınız. Özellikle sebze ve meyveler kısa süre içinde bozulma eğiliminde olan besinlerdir.

SAĞLIK

Tatile çıkmadan önceki günlerde sağlığınıza daha da fazla özen gösterin. Yolculuğu bir çile olmaktan alıkoyacak, tatilinizin zehir olmasını önleyecek en önemli şey sizin sağlıklı olmanızdır. Özellikle gece yolculuk edecekseniz, hava sıcaklığının değişimini de göz önünde bulundurmalı ve hemen ulaşabileceğiniz bir çantada mevsime göre üzerinize giyebileceğiniz kıyafetler taşımalısınız.

Uçak yolculuğu yapıyorsanız üşüyebilirsiniz

tatile çıkarken alınacak önlemler

Eğer uçak yolculuğu yapacaksanız Havaalanı/uçak gibi iç mekanlarda yoğun bir şekilde havalandırma ve soğutma sistemlerinin çalıştığını unutmayın. Yazın en sıcak zamanında bile olsanız uçağın içinde montla yolculuk yapmanız gerekebilir. Özellikle 2-3 saatten uzun uçuşlarda, soğuğa karşı hassas bir bünyeye sahipseniz, kendinizi iyi korumanız ve ısıtmanız gerekebilir.

Sözü açılmışken Aktarmalı Uçuşu Kaçırmak | Bagaj Transferi yazımızı da şuraya bırakıyorum. Almanya aktarmalı Kanada uçuşu ve yaşanan beklenmedik olaylar ilginizi çekebilir.

Sıklıkla kullandığınız ilaçları yanınıza alın

Tatildeyken harıl harıl eczane aramak istemiyorsanız, özellikle baş, boğaz ve mide ağrısı gibi sık görülen ağrılara karşı kullandığınız aspirin, pastil ve/veya diğer ağrı kesicileri yanınıza almanız çok iyi olacaktır. Ayrıca aktif bir cinsel yaşamınız varsa gerekli önlemleri almanız, ayrıca kadın tatilciler için kötü sürprizlere karşı hijyenik ped bulundurmanız gerekebilir.

Diğer yandan, yanınızda jilet / traş makinesi taşımak istemiyorsanız tatile çıkmadan önce kişisel bakımınızı yapın. Diş fırçası ve diş macunu da alabilirsiniz. Özellikle tatile giderken yanınıza alacağınız bir rulo tuvalet kağıdı zor durumlarda oldukça işinize yarayacaktır.

tatile çıkarken paraPARA

Tatile giderken yanınıza yeterince nakit para alın. Bazıları tatile gidenlere “almayı düşündüğünüz kıyafetlerin yarısını, paranın ise iki katını alın” derler! Kredi veya banka kartınız varsa pin kodunu hatırladığınızdan emin olun.

Tatil sırasında parasız kalma ihtimalinizde sorun yaşamayacağınızı garanti altına alın. Gideceğiniz bölgede hangi bankaların hizmet verdiğini öğrenme şansınız olursa ve sizin bankanız da orada hizmet verenler arasındaysa, üzerinizde fazla nakit para taşımayın.

Paranızı tek bir cüzdanda taşımayın

Eğer tatile giderken yanınıza aldığınız nakit parayı tek bir cüzdanda taşırsanız, tümünü tek seferde kaybedebilirsiniz. Tatil sırasında cüzdanınızı bir yerde unutursanız veya çalınırsa hemen akabinde zor durumda kalabilirsiniz. Daha sonradan bir şekilde para tedarik edebilecek olsanız da, sizi bir süre idare edecek yedeğiniz olursa kafanız rahat olur! :) Elinizdeki nakitin bir miktarını başka bir çantada taşımak, belki bir montun veya pantolonun cebine küçük bir miktar para sıkıştırmak hayatınızı kurtarabilir.

BELGELER

tatile çıkmadan önce gerekenler

Yurtdışına çıkıyorsanız pasaportunuzu, yurtiçinde ise kimliğinizi yanınıza almayı unutmayın.

Tatile giderken nüfus cüzdanınızı, varsa ehliyetinizi, otobüs/tren/uçak biletinizi, öğrenciyseniz öğrenci kimliğinizi, yurtdışına gidiyorsanız pasaportunuzu ve seyahat sigortanızı mutlaka üzerinizde taşıyın. Hastanelere daha az ücret ödemenizi sağlayan bir sosyal güvenlik belgeniz varsa onu da mutlaka yanınızda bulundurun.

Yurtdışına çıkarken gereken belgeler

Eğer yurtdışına çıkıyorsanız mutlaka almanız gereken belgeler pasaport, uçak biletlerinizin rezervasyon/online check-in çıktıları veya elektronik biletiniz, gittiğiniz ülkede konaklayacağınız otel/evin rezervasyon çıktısı ve mutlaka sağlık sigortası.

Türkiye'den çıkışta sorun yaşamayabilirsiniz, fakat yabancı bir ülkeye girerken size ne zaman döneceğiniz ve nerede kalacağınız sorulabilir. Karşınızdaki görevli ülkesine girdiğinizde sokakta uyumayacağınızdan ve ülkenize geri döneceğinizden emin olmak isteyebiliyor :) Hatta bazı durumlarda kısa mülakatlara bile tabi tutabiliyorlar. O yüzden genellikle dönüş biletinizi göstermeniz, nerede kalacağınızı belirtmeniz bekleniyor. Gideceğiniz ülkede araba kiralamayı düşünüyorsanız ehliyetinizi de mutlaka yanınızda bulundurun.

**Belgeler dışında yanınıza almanız gereken kıyafet, bakım ürünleri ve diğer eşyalar için Tatile giderken alınacaklar listesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

tatile çıkmadan önce belgeleri toplamakDavet mektubu ile yurtdışına çıkıyorsanız

Eğer davet mektubu ile gidiyorsanız o mektubun kendisini görmek isteyebilirler. Her duruma karşı davet mektubu gönderen kişinin pasaport veya kimlik bilgileri bile sorulabilir ve tüm bunlara hazırlıklı olursanız zorluk çekmezsiniz.

Tatilde cüzdanınız çalınırsa?

Cüzdanınızın çalınma ihtimaline karşı kimliğinizin ve varsa ehliyetinizin birer fotokopisini çektirip çantanıza koyun. Ayrıca pek akıl edilmeyen önemli bir önlem de, cep telefonunun çalınması veya şarjının bitmesi ihtimaline karşı tanıdıklara ulaşabilmek için yardımı dokunabilecek birkaç kişinin numarasını bir kağıda yazıp çantada taşımaktır.

Bunların yanında internetten, gideceğiniz yerde bulunan bir sağlık kuruluşunun telefon numarasını bularak not etmeniz faydalı olabilir. Ayrıca otomobille gidiyorsanız aracınızın yetkili servisinin telefon numarasını da not etmelisiniz.

ULAŞIM

Gittikten sonra? Merkeze toplu taşıma ile nasıl gidilir veya arabayla hangi yoldan gidilir... Bunları önceden öğrenmenizde fayda var.

Gittikten sonra? Merkeze toplu taşıma ile nasıl gidilir veya arabayla hangi yoldan gidilir... Bunları önceden öğrenmenizde fayda var.

Bilmediğiniz bir şehre veya bilmediğiniz bir ülkeye tatile gidiyorsanız, şehir içinde nasıl ulaşımınızı sağlayacağınızı ve bunun size ne kadar mal olacağını mutlaka önceden araştırıp öğrenmeniz gerekiyor. En basiti, havaalanından şehir merkezine nasıl gideceksiniz? Havaalanına indiğiniz saatte ulaşım var mı? Hatta ve hatta, varacağınız havaalanı şehrin ne kadar dışında yer alıyor?

Google Maps offline harita mucizesini deneyin

google offline harita özelliği

Eğer araba kullanacaksanız ve akıllı telefon kullanıyorsanız, yolunuzu bulmada en büyük yardımcınız navigasyon olacaktır. Online yöntemlere opsiyonel olarak, gideceğiniz yerin bir haritasını yanınıza alabilirsiniz. Yazıcınız varsa internetten bulduğunuz bir haritayı da basma şansınız var. VEYA Google Maps'in bir özelliği olan offline haritadan yararlanın. Gideceğiniz yerde internetiniz olmayacaksa, evden çıkmadan veya Wifi bulduğunuz bir yerde Google Maps'ten gezmek istediğiniz bölgenin offline haritasını telefonunuza indirin. Böylece haritada nerede olduğunuzu veya gitmek istediğiniz bir noktanın nerede kaldığını İNTERNETİNİZ OLMASA BİLE görebilirsiniz. Ayrıca eğer Booking üzerinden otel rezervasyonu yaptıysanız ve mobil uygulamasını kullanıyorsanız, yine size offline harita hizmeti sunuluyor olacak. İki yöntemden birini kullanarak sanki sokakları ezbere biliyormuş gibi gezebilirsiniz.

Çocuklarla yolculuk yapacaksanız

tatile çıkmadan önce

Bebek ve çocuklu ailelerin işi daha zor. Hem kendilerinden, hem de ufaklıkların güvenliğinden ve konforundan sorumlu olacaklar. Tabii bir de iki kat fazla valiz hazırlama ve taşıma yorgunluğunu da işin içine katalım. Yine de çocukları aile büyüklerine emanet etmek yerine birlikte seyahat deneyimi yaşamak çoğu zaman yorgunluğa değebilir.

tatile cikmadan once

Yolculuk esnasında çocukların oyalanabileceği oyuncak, cihaz benzeri araçları; özellikle de tatile giderken alışkın oldukları eşyaları yanınızda taşımanız oldukça önemli. Çocuklar yeni yerlere hemen alışamayabilir ve bu noktada onun alışkın olduğu bir oyuncağa ilgisini çekerek onu rahatlatabilirsiniz. Veya yolda olma fikri ona heyecan vermeyebilir. Siz yolculuk esnasında etrafınızı izlemek isterken, bir çocuğun bundan zevk alamaması ve canının sıkılması olası. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmak herkesin konforu açısından önem taşıyor. Ayrıca çocuklar için atıştırmalık ve ara öğünleri yanınızda bulundurabilirsiniz

Önlem alın...

Valiziniz sağlam mı? 

Kullanacağınız çantaların ve/veya bavulların fermuarlarının sağlam olduğundan emin olun. Emin olmamanız durumunda başka bir çanta veya bavul kullanmanız zor durumda kalmanızı engelleyecektir. Kimse yolculuk sırasında eşyalarının oraya buraya dökülmesini istemez! Valiziniz dışında içindeki 'riskli' eşyaları doğru yerleştirmek de önemli. Valiz hazırlamak için pratik öneriler yazımıza isterseniz bir göz atın.

Yolculuk için rahat kıyafetleri ve rahat ayakkabıları seçmek önemli. Spor ayakkabısı olması şart değil, uzun süre ayakta kalabildiğiniz bir çift ayakkabı ve terleyince çıkarabileceğiniz, üşüyünce içine gömülebileceğiniz bir kıyafet seçimi yaparsanız rahat edersiniz. Yolculuk öncesi kıyafetleri hazır etmek de yine vakit kaybetmenize engel olacaktır.

tatile çıkarkenValizinizin fotoğrafını çekin

Aktarmalı uçuş sırasında valizinizin kaybolma veya bir şekilde pasaportunuzu düşürme ihtimaline karşı yapılacak en iyi şey: Fotoğraf çekmek. Kaybolan valizinizi ne kadar anlatırsanız anlatın, eğer fotoğrafını göstermek kadar etkili olamaz. Ve yine pasaportunuzun özellikle de vize olan sayfasının, kimliğinizin fotoğrafları telefonunuzda olursa sadece yolculukta değil, gezi sırasında da kafanız rahat olur. Telefonu kaybederseniz yandınız tabii. (!)

Sırt çantası hayat kurtarabilir

Tatile giderken valizinize koyacağınız minik bir sırt çantası epey iş görebilir. Özellikle bol bol yürüyüş yapacaksanız ve uzun süre dış mekanda dolaşacaksanız sırt çantası sayesinde yanınızda su/yiyecek taşıyabilirsiniz. Hem artık hanımların şıklığını bozmayacak güzellikte sırt çantaları da bu yılın modası olduğuna göre, herkese uygun bir tane bulunuyor bunlardan.

tatilde hediyelik eşya almak

Hediyelik eşya meselesi

Arkadaşlarınıza ve/veya akrabalarınıza getirebileceğiniz ufak hediyeler onları mutlu edebilir. Bu yüzden tatile çıkmadan önce gideceğiniz yerden nasıl hediyelik eşyalar alabileceğinizi, şehrin nesinin meşhur olduğunu araştırabilirsiniz. Ayrıca minik bir öneri, en turistik meydandan hediyelik eşya almak yerine ara sokakları deneyin! :)

Yurtdışına çıkıyorsanız da freeshop'tan alışveriş yapmak yerine süpermarketlerdeki çikolata ve içki reyonlarında fiyat araştırması yapmalısınız. Bazen dutyfree ile yabancı bir ülkedeki süpermarketteki fiyat farkı insanı şaşırtabiliyor. Özellikle Sakız, Kos gibi bir Yunan adasına gidiyorsanız, getirecek pek çok şeyiniz olacak...

tatil valiz hazırlığı

Tatile çıkmadan önce yapılması gerekenlerle ilgili aklınıza gelen detayları ve önerilerinizi yazının altında yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz...

*Tatile giderken yanınıza almanız gerekenler neler? karar veremiyor musunuz... Valizinizi eksiksiz hazırlamak içim sol üst menüdeki "Valizimi Hazırla" seçeneğine tıklayarak hem unutmamanız gereken kıyafet ve eşyalarınızın listesini oluşturabilir, hem de bunu kaydedebilir veya mail ile kendinize gönderebilirsiniz. 

İyi tatiller!

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim'in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! :)

Son olarak...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar... 

  1. Denize Giderken Alınacakların Listesi
  2. El Bagajı Hazırlamak | Kabin Boy Valiz Hazırlamak
  3. Akdeniz’de Mavi Bayraklı Plajlar Listesi
  4. 5 Yıldızlı Otele Giderken Alınması Gerekenler

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

 

Görüşmek üzere!