Tatildeyken karşılaştığımız farklı hava koşulları, kullandığımız kozmetik ürünleri ve buna ek olarak, yorgunluk, hava kirliliği gibi dış etkenler sonucu cildimizde kirlenme ve yıpranma ortaya çıkabiliyor. Kimi zaman cilt temizliği ve bakımını ihmal ettiğimiz seyahatlerde, aslında bazı ürünleri ve yöntemleri bildikten sonra cildimize gereken önemi vermek hiç de zor değil!

1- Mevsimsel ihtiyaca uygun yüz maskeleri

Seyahatteyken güneş ışınlarına, toza, kire, hatta güneş kremi ve makyaj kalıntılarına maruz kalan cildimiz için yapılabilecek en iyi şey, derinlemesine temizlik ve nem sağlayan ürünleri kullanmak. Peki sezona ve hava durumuna göre cildimizin ihtiyacı değiştiğine göre, yaz tatili ve kış tatili için özel olarak uygulanabilecek en etkili yüz maskeleri hangileridir?

 * Kış tatilinde uygulanabilecek yüz maskesi önerisi

Kışın gidilebilecek yurt içi ya da yurt dışı tatilleri, kar ve kayak tatili ya da termal tatil gibi seyahatlerde, cildimizin ihtiyaçları yaz dönemindekine göre farklı olacaktır. Soğuk havadan etkilenen, ekstra kuruyan cildin bir numaralı ihtiyacı nemdir. Yüzün nem ihtiyacını karşılayacak en iyi ürünün içeriğinde ise, en sık karşılaşılan malzemeler genel olarak nem, doğal yağ ve lif açısından zengin olan salatalık, zeytinyağı, avokado ve aloe vera olduğu görülmektedir.

Cildin ihtiyacı olan nemi kazanması ve nemin hücrelerde tutulmasının sağlanması için bu gibi besinlerin özütleriyle hazırlanmış ürünleri ya da evde hazırlanan karışımları tercih etmek gerekir. Yüz maskesi karışımından cilde nemin aktarılması için bu karışımların 10-15 dakika gibi uzun süreli olarak uygulanmasının da önemli olduğu pek çok kaynakta belirtilen bilgilerden. Bu nedenle cildimiz iyice nemlenip yumuşacık olana dek sabırla beklemek şart!

* Yaz tatilinde uygulanabilecek yüz maskesi önerisi

Yaz tatilinde yoğun olarak güneş kremine maruz kalan ve yağlanan, güneş ışınlarından ise zarar gören ve kimi zaman da deforme olan cildin ihtiyacı tazelenmektir. Bu nedenle yıpranan cildin eski canlılığını ve parlaklığını kazanması için derinlemesine bir temizleme yaptıktan daha sonra nemlendirmek iyi bir fikir olabilir. Cildin kalıntılardan ve ölü deriden arınması için tercih edilen içeriklerde genellikle kil, havuç, bal, karbonat, greyfurt bulunmaktadır. Bu malzemeleri içeren ürünleri kullanabileceğiniz gibi, evde kendinizin hazırladığı karışımları da tatilde yanınıza alıp uygulamanız mümkün.

2-  FOREO LUNA 3 ile kapsamlı bir cilt bakımı

Eğer cildinizin temizliğine ve bakımına önem veriyorsanız, tatil valizinizin olmazsa olmazlarından biri de FOREO LUNA 3. Bir İsveç markası olan FOREO’'nun cilt bakımını epey kolaylaştıran en yeni ürünü LUNA 3 hem derinlemesine cilt temizliği yapmak, hem de farklı sıkılaştırıcı masaj modları sayesinde cildi sıkılaştırmak için birebir. Sadece 1 dakika içinde cilt temizliğinizi tamamlayıp, ardından istediğiniz sıkılaştırıcı masajı uygulayabilirsiniz.

LUNA 3'ün normal, karma, hassas gibi farklı cilt tiplerine uygun tasarlanmış yumuşak, T-sonik özellikli silikon başlığı bulunuyor. Ürünün ön tarafıyla derinlemesine temizleme, arka tarafıyla ise sıkılaştırıcı masaj modlarını uygulamak çok keyifli.

LUNA 3'ün hem gündüz hem de gece birer defa kullanılması öneriliyor. Gündüzleri makyaj öncesi kullanımı cildi pürüzsüzleştirip makyajın çok daha güzel durmasını sağlarken, akşamları ise derinlemesine cilt temizliği sayesinde cildinizi tüm makyaj kalıntıları, kir ve yağdan arındırıp sıkılaştırıcı masaj modları sayesinde ince kırışıklıkların yok edilmesine yardımcı oluyorsunuz.

* Mobil uygulama ile 4 farklı masaj türü

Kullanımına gelince… FOREO LUNA 3’ün en dikkat çeken özelliklerinden biri mobil uygulama  üzerinden çalışması. “FOREO for You” uygulamasını telefona indirdikten sonra ürünü bu uygulama aracılığıyla çalıştırmak mümkün.

Eğer ciltte makyaj mevcutsa öncelikle makyajın temizlenmesi gerekiyor. Ardından ürünün üzerine istediğiniz köpük ya da jeli sıkarak ıslak cilde uygulamaya başlıyorsunuz. Yaklaşık olarak 1 dakikalık uygulama cildin temizlenmesi için yeterli oluyor. Ürün su geçirmez olduğu için dilerseniz banyoda bile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. LUNA 3’ün 16 farklı derecedeki yoğunluğunu mobil uygulama üzerinden ayarlanıyor.

Derinlemesine temizliğin ardından masaj terapilerini uygulamanın üzerinden seçmeniz mümkün. Göz çevresi, kontör bölgesi, boyun ve ağız çevresi şeklinde masaj modlarından her gün birini ya da dilerseniz hepsini uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu masaj modları sayesinde sürdüğünüz krem ya da serumların cilt tarafından daha iyi emilmesini de sağlıyor olacaksınız.

Hem günlük/haftalık cilt temizliği ve cilt masajı rutininizi gerçekleştirmek için hem de cildi siyah noktalardan arındırma veya cilt tonu eşitleme gibi ihtiyaçlar için tercih edilebilecek LUNA 3, taşıma kolaylığı ile tatil çantalarında yer alması gereken ürünlerden biri! Seyahat ederken valizinize ve hatta kol çantanıza bile koyabileceğiniz bu ürünle, cildinizin tüm ihtiyaçlarını hiç yorulmadan, son derece kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz.

3- Doğal cilt bakımı tarifleri

Peki tatildeyken kendi hazırladığınız cilt bakımı tarifinizi kullanmak isterseniz? Seyahatteyken konakladığınız otelde ya da evde hızlıca kendi cilt bakım tarifinizi hazırlamanız ya da tatil öncesi henüz evdeyken karışımı hazırlayıp öyle yola çıkmanız da imkansız değil. Fakat bozulabilecek malzemeler ile yapılan yüz maskelerinin ya da kremlerin uzun süre dayanmayacağını da göz önünde bulundurmak gerekir.

* Ölü derilerden kurtulmak için...

Eğer cildinizdeki ölü derilerden arınmak istiyorsanız, bal, badem tozu ve limon karışımını sabah uyandığınızda ya da gece uyumadan önce yaklaşık 10-15 dakika uygulamanız yeterli olacaktır. Bu cilt bakımını tatil öncesi ve sonrası evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz gibi, tatil sırasında da eğer malzemeleri ayrı ayrı şekilde yanınızda bulundurursanız, karışımı hızlıca hazırlayıp seyahat sırasında kullanabilirsiniz.

* Cildi nemlendirmek için...

Eğer cildinizin ihtiyacı nem ise, nem sağlayan pek çok besinden biri çilek. Nem içeren yüz maskelerinin içeriğinde ise mutlaka bulunan bir diğer malzeme, bal. Sezonsal olarak çileğe erişimde sıkıntı yaşanmıyorsa, seyahat sırasında oldukça kolay bulunabilecek bal ile ufak bir karışım hazırlayıp yüze uygulamak, cildin nem ihtiyacını günlük olarak karşılayacaktır.