Yaz kış, tatiller de, bavul hazırlama derdi de bir türlü bitmez. Bazılarımız ağır valizlerden çoktan vazgeçip kabin boy valizleri kullanmaya başlasa da, bazılarımız hala valizine her şeyi koymadan rahat edemiyor. Bu konuya yaklaşımınız ve bagaj tercihleriniz nasıl olursa olsun, tatil valizi hazırlarken neleri mutlaka almalıydım diye düşünüyorsanız, bu yazı sizler için...

Tatilde yanımıza almamız gerekenler listesi elbette oldukça uzun. Bu konuda yazdığım çok sayıda yazı da var, dilerseniz şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda tatile çıkarken benim mutlaka yanıma aldığım 5 eşyadan sizlere bahsetmek istiyorum. Eminim bu eşyaların hepsini ya da birkaçını siz de yanınıza almadan edemiyorsunuzdur... Böylece, gerek tatil kıyafetleri gerekse tatil için gerekli malzemeleri gözden geçirip seyahat bavulunuzu hazırlarken, belki unuttuğunuz bir şeyleri size hatırlatmış olurum...

Tatilde Yanımıza Almamız Gerekenler

1- Şarjınızın tükenmemesi için: Powerbank

Bence en önemlisi...

Şarj hepimizin ortak dertlerinden biri. Maalesef ki akıllı telefonların şarjları bizlerin performansına dayanmıyor. Özellikle de yolculuk sırasında müzik dinlerken, Instagram'da gezinirken veya video izlerken şarjımız su gibi akıyor ve bitiyor. Hem yolculuk sırasında hem de gittiğimiz yerde durup şarj etme imkanı bulamayabiliyoruz. Bu nedenle tatilde yanımıza almamız gerekenler listesinde bence ilk sırada powerbank'ler geliyor.

Powerbank'lerin boyutları da fiyatları da değişiyor. Ben telefonumu 4 defa sıfırdan şarj edebilecek kapasitede bir powerbank kullanıyorum, böylece kafam gerçekten de rahat oluyor. Sadece kendi telefonumu değil yanımdaki arkadaşlarımın da cihazlarını şarj edebiliyorum. Fakat daha küçük boyutlu, daha hafif ve daha uygun fiyatlı powerbankler de var. Kısacası mobil şarj cihazları, tatilde yanımıza almamız gereken en önemli eşyalardan biri bence... Seyahat bavulunuza değil de, kol çantanıza koyarsanız yolculuk sırasında da ihtiyaç duyduğunuzda rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

2- Güneşten korunmak için: Güneş Kremi

tatilde-yanimiza-almamiz-gerekenler

Seyahatte en çok korktuğum durumlardan biri, güneşe maruz kalmak ve güneş kremi alacak bir yer bulamamak. Bu gerçekten de mümkün. Yani "gittiğim yerden alırım" deyip de gittiğiniz yerde bulamama ihtimaliniz yok değil. Özellikle kamp alanları gibi tesisin olmadığı yerlere gidecekseniz.

Güneş kremi yalnızca yazın kullanılıyor derseniz yanılırsınız çünkü hem güneşten korunmak yalnızca yaz mevsiminde olmuyor, hem de kayak tatilinde de mutlaka ihtiyaç duyuluyor. Yani yaz kış tatilde yanımıza almamız gereken eşyalardan biri bence güneş kremi.

*Daha önceden en iyi güneş kremi hangisi konusu hakkında yaptığım araştırma sonucu bir yazı yazmıştım, dilerseniz şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3- Hava durumu nasıl olursa olsun: Spor Ayakkabısı

Mesela...

Her tür tatilde yanımıza almamız gereken eşyalardan biri, spor ayakkabısı. Var mı aksini savunan? Yazın sıcaklarında da, kışın soğuğunda da, her zaman spor ayakkabısı bize rahat hareket etme özgürlüğü sağlar. Hava nasıl olursa olsun, yemeklerden sonra yürüyüş yaparken, otobüse ya da uçağa yetişmek için koşarken, şehri uzun uzun yürürken mutlaka o en rahat ayakkabıya ihtiyaç duyulur.

4- Tutulup kalmamak için: Boyun Yastığı

Yine yokluğu beni ciddi anlamda mutsuz eden; tatilde yanımıza almamız gerekenlerden biri, boyun yastığı. Otobüste, arabada ya da uçakta giderken uyuyan ve başı sürekli olarak düşen tek ben değilimdir herhalde? Eğer siz de uykucuysanız mutlaka, değilseniz yine mutlaka bir boyun yastığı edinin. Gerçekten kullandığınız zaman farkı anlayacaksınız. Hareketsiz kalacağınız onca saatte boynunuzun boşta kalmaması, başınızın ağrımaması, rahat uyumanız için şart. Tatilde yanımıza almamız gerekenler listesinde benim için üst sıralarda... Eğer taşımaya üşeniyorsanız şişirip söndürebildiğiniz modelleri tercih edebilirsiniz.

5- Her ihtimale karşı: Sweatshirt

Uyurken de, dışarıda da kullanılabilecek bir model olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Yine her mevsim gerekecek, tatilde yanımıza almamız gereken, almazsak üşüme ihtimaliyle karşı karşıya kalabileceğimiz eşyalardan: Sweatshirt! Gerek uçak yolculuğunda kabinin aniden soğuması, gerek gidilen yerin yola çıktığınız yerden çok daha soğuk olması veya yaz olmasına rağmen serin geceler için ihtiyaç duyacağınız tatil kıyafetlerinden biri. Bu nedenle ince de olsa bir adet sweatshirt'ü tatilde yanımıza almamız gerekir diye düşünüyorum.

***İşte kendi tecrübelerimden yola çıkarak hazırladığım, tatilde yanımıza almamız gerekenler listesi bu şekilde. Siz de eklemede bulunmak için bu yazının altına yorum bırakabilirsiniz!

Eğer tatil hazırlığı yapıyorsanız, şu yazılarla da ilgilenebilirsiniz... 

  1. Denize Giderken Alınacakların Listesi
  2. En İyi Güneş Kremi Hangisi?
  3. Akdeniz’de Mavi Bayraklı Plajlar Listesi
  4. Türkiye’nin En Güzel 15 Plajı
  5. Bikini Üstüne Giyilen Pareo Modelleri

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!