Geçtiğimiz yaz "Artık klasik Orta Avrupa turunun zamanı geldi" dedik ve Pegasus'un da kampanyasını yakalayarak Prag'a gidiş, Budapeşte'den dönüş olacak şekilde uçak biletlerimizi aldık. Prag - Viyana - Budapeşte turunda ziyaret etmek istediğim pek çok nokta vardı ama beni en çok heyecanlandıran etap sonuncusuydu, çünkü Budapeşte termal havuzları benim için artık büyük bir merak haline gelmişti. 

Bu arada buranın adı hakkında bir mutabakata varılmış değil, Szechenyi hamamı, Szechenyi termal havuz ya da Szechenyi kaplıcaları denebiliyor. Hatta Budapeşte kaplıcaları ya da Budapeşte termal havuz olarak tarif edildiğinden, ben yazı boyunca her birini kullanmaya çalışacağım ama belirteyim, hepsi aynı yer. :) 

Szechenyi Hamamı aslında şehrin turistik açıdan en cazip noktası. Yani Budapeşte'ye gelip de Budapeşte kaplıcalarını ziyaret etmeden dönen büyük ihtimalle yoktur. Szechenyi Hamamı'nın bu kadar cazip bir mekan olmasını sağlayan iki özelliği var, birincisi Avrupa'nın en büyük tıbbi hamamı olarak bilinmesi, ikincisiyse çok eğlenceli bir ortama sahip olması.

Hem eklem rahatsızlığı ya da ortopedik rahatsızlık yaşayan hem de travmatoloji sonrası bakıma ihtiyacı olan kişiler için tavsiye edilen bir tesis. Yani kısacası turistik amaçla ziyaretin yanı sıra, rahatsızlığınız yoksa bile şifa niyetine gidilebilecek bir yer olduğunu söyleyebiliriz. :) 

Kışın açık havada sıcacık havuz konsepti 

Kendi adıma konuşayım, açık havadaki havuzların yaz-kış sıcak suya sahip olması ve müthiş eğlenceli görünüyor olması Budapeşte hamamlarını benim için çekici kılan kısmı. Eğer havanın hafiften serinlediği bir dönemde Budapeşte seyahati yapacaksanız, kaplıcaların keyfi ikiye katlanabilir.

Bizim Budapeşte tatilimiz maalesef Orta Avrupa'nın ennn sıcak olduğu, hatta beklenmeyen sıcakların yaşandığı döneme denk geldiği için, sıcakta Budapeşte kaplıcalarına girmenin "ısınmak" açısından fazla esprisi olmadı. Yine de iyi ki gittim diyebilirim. Yazın bile üşüyenlerdenseniz, siz de sıcak olmasına aldırmazsınız. Zaten havuzların hepsi bunaltıcı sıcak da değil, bu konuya da az sonra değineceğim. 

Budapeşte kaplıcalarının bölümleri

Budapeşte kaplıcalarında 3 açık, 15 kapalı havuz bulunuyor. Szechenyi tesisinin suyu 2 kaynaktan geliyor ve yaklaşık 70 derece sıcaklıktaki bu iki kaynak yıl boyunca havuzların tümünü ısıtmaya yetiyor. Yani açık havadaki 3 havuz da yaz kış doğal sıcak suya sahip, kapalı olanlardan bazıları sıcak bazıları ise soğuk. Bunların haricinde sauna ve buhar odaları da var. 

Budapeşte açık havadaki termal havuzlar ve özellikleri

Budapeşte termal havuzları deyince akla gelen pastel renklerdeki muhteşem bina ve önündeki 3 havuz, tesisin en sevilen kısmı. Havuzların detayları ise şu şekilde.

  • Ortadaki havuz 27 derece sıcaklığında, yüzme havuzu olarak kullanılıyor ve sadece bone ile girilebiliyor. Özellikle Budapeşte seyahatiniz yaz dönemine denk geliyorsa, serinlemek için vaktinizi en çok burada geçirebilirsiniz. Diğer iki havuzdan biri 33, diğeri ise 38 derece sıcaklığında. 
  • Sıcaklığı 33 derece olan termal havuzun içinde jakuzi ve su akımının sağlandığı bir döner havuz bölümü var. En eğlenceli kısım bence burası ve yaz da olsa rahatlıkla, saatlerce kalabilirsiniz.
  • Sıcaklığı 38 derece olan havuzun suyu ise içeriğindeki faydalı mineraller sayesinde eklem, kas ağrılarına iyi geldiği biliniyor. Eğer hava çok sıcaksa burada 5-10 dakikadan daha fazla kalmanız bence mümkün değil, ki zaten önerilmiyor. Ama hava soğuksa bu sudan çıkmak istemeyebilirsiniz. Havuzun içinde spor yapanlar, satranç oynayanlar vesaire görebilirsiniz. :)

Szechenyi Hamamı'na nasıl gidilir?

Buraya otobüs, tramvay, metro gibi farklı toplu taşıma araçlarıyla ya da bunların kombinasyonlarıyla gidiliyor. Örneğin biz otobüs+troleybüs ile ulaştık ama bu bizim o an bulunduğumuz konumdan kaynaklanıyordu. Budapeşte kaplıcalarına gitmek için sık tercih edilen yol şu şekilde: Metronun M1 hattını kullanarak son durak olan Szechenyi Furdo'ya gidiyorsunuz. Tesis, metrodan çıktığınızda göreceğiniz Heroes Meydanı'nın arkasında kalıyor.

Dediğim gibi Maps uygulamaları üzerinden otobüs alternatiflerini de kontrol etmekte fayda var, kimi zaman daha avantajlı olabiliyor. Otobüste şoförün ulaşım biletinizi kontrol ettiğini de unutmayın, yani biletsiz binmeyi aklınızdan geçirmeyin. :) 

Budapeşte termal havuz biletleri

Prag Viyana Budapeşte seyahat rotamızı ve planlamayı anlattığım yazıda da bahsetmiştim, Budapeşte termal havuz biletlerimizi online olarak satın aldık. Getyourguide sitesindeki fiyatlar uygun olduğu için burayı tercih ettik, kendi resmi sitesini de check etmiştik ama fiyat farklı değildi diye hatırlıyorum.

+ 1 euro karşılığında soyunma kabini almadık çünkü bikinilerimizi içimize giyip gittik zaten. Ayrıca bilet ücretine dahil kilitli dolabınız oluyor ama biz o kalabalıkta bir kat aşağıya inip dolap bulmak için vakit kaybetmek istemedik. Zaten kalabalık gidecektik ve eşyalara nöbetleşe sahip çıkabiliriz diye düşündük.

Budapeşte termal hamam/havuz fiyatları

Resmi sitesinden ya da benim yaptığım gibi Getyourguide gibi satış yapan sitelerden araştırma yaptığınızda, karşınıza çıkacak bilet türü şu -> Hızlı Giriş: Széchenyi Spa Tam Gün Giriş Kartı, fiyatı ise 18 Euro. Gece havuz partileri gibi aktivitelerin biletleri yılın belli zamanlarında oluyor ve fiyatları değişiyor. Resmi sitesinden takip etmek iyi olabilir.

Budapeşte termal hamam bileti ile kombine edilmiş paketler

Budapeşte termal havuz için tek bilet türü bu değil, farklı farklı paketler de satılıyor. Budapeşte tekne gezisi ile kombine edilmiş paketler ya da otobüsle sizi hamama getirecek bilet türleri gibi seçenekler de görebilirsiniz. Eğer yurtdışında bireysel gezme konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız, buraya ulaşımınızı kendiniz de rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Tekne turu gibi atraksiyonlarla kombine edilmiş biletlerin değerlendirmesi ise size kalmış. Bence de Budapeşte tekne turu yine mutlaka yapılması gereken etkinliklerden biri çünkü nehir manzarası şahane ama bu tür paketlerin fiyatları 40-50 Euro gibi yukarı doğru gidiyorsa bu konuyu biraz daha araştırmakta fayda olabilir. 

* Szechenyi Kaplıcalarının resmi sitesine şuradan ulaşabilir, güncel aktiviteler, havuz partileri ile ilgili de bilgi alabilirsiniz.

Budapeşte termal hamam/havuz giriş saatleri

Noel döneminde ufak bir değişiklikle birlikte yılın her günü Budapeşte kaplıcaları açık, sadece havuzların giriş saatleri birbirinden farklı. Açık havuzlar 06.00-22.00 arasında, kapalı havuzlar ise 06.00-19.00 arasında hizmet veriyor. Noel döneminde ise yine açık ama tüm havuzlar değil. Resmi sitesini kontrol edip gitmekte fayda var.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar. Prag'dan başlayıp Budapeşte'ye ulaştığımız seyahat rotamızla ilgili yazdığım yazıyı da şuraya bırakıyorum ki eğer benzer bir rota düşünüyorsanız planlama aşamasında belki faydası olur. -> PRAG VİYANA BUDAPEŞTE TURU PLANLAMA

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

1- Termal Otele Giderken Alınacaklar

2- Yurtdışı Seyahati İçin Valiz Hazırlama

3- İlk Kez Kayak Yapacaklara Tavsiyeler

4- Ekonomik Yurtdışı Tatili İçin İpuçları

Son olarak...

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!