Slovenya nerede?

"Slovenya mı? Slovakya değil mi o?", "Moldova yanında mıydı yoksa?", "Baltık ülkesi mi?"

Hayır bilemediniz o da değil. Slovenya Avrupa Birliği üyesi, Adriyatik denizine küçük bir kıyısı olan, komşuları İtalya, Avusturya, Macaristan ve Hırvatistan’la çevrili tatlı mı tatlı küçücük bir Orta Avrupa ülkesi. 

İlk soruyu geçtikten sonra gelelim ikinci soruya. Peki ismini bile şöyle böyle bildiğimiz bu ülkeye neden gidelim? 

Slovenya, özellikle dövizin manik depresif ataklarıyla güzel ülkemde kalpleri hoplattığı, bizleri gezerek görmek yerine “Aman canım milli gezginimiz Şeyma Subaşı tüm ülke adına geziyor zaten. Biz de instagram’dan gezelim ne gerek var şimdi onca para harcamaya” dediğimiz bu günlerde ucuzluğuyla, doğal güzellikleriyle, sekülerliğiyle ve birçok ‘popüler’ kente yakınlığıyla cezbeden, jeopolitik konumu son derece cazip, cep yakmayan bir ülke. 

Ljubljana ülkenin başkenti ve aynı zamanda ‘city of love’ yani malumünüz ‘aşk şehri’ olarak biliniyor. Şehrin sembolü ‘ejderhalar'. Yanlış duymadınız. Ejderha konusuna oldukça takıntılılar. Şehirde ejderha heykelleri olan bir köprü, acı çeken insan ve hayvan heykelleri ve adı Ljubljana Ejderleri olan bir ice hockey takımı mevcut. Ejderhanın mitolojik hikayesinden kısaca bahsedersem: Yunan kahraman Jason meşhur altın postu Kara Deniz'in kralından çalar. Yanındaki Argonotlarla birlikte Argo adlı bir gemiyle Ege Denizi yerine yanlışlıkla Danube(Tuna) Nehri'ne yelken açar. Yolun sonunda Ljubljanica Nehri'ne -Ljubljana şehrinin ortasından geçen nehir- varırlar. Orada bir süre konaklamaya karar verirler. Bilmedikleri şey yakınlardaki bataklıkta bir ejderhanın yaşadığıdır. Ejderhayla karşılaşırlar ve Jason büyük bir mücadele sonucunda ejderhayı öldürür ve Ljubljana'nın ilk sakini olur. 

Şehrin merkezi olan Prešeren Meydanına ülkenin en ünlü şairi olan France Prešeren’in ismi verilmiş ve şairin bir esin perisiyle olan heykeli de meydanın ortasına konmuş. Heykelin baktığı yöne dogru bakarsanız France Prešeren’in bütün ömrünü karşılıksız aşk besleyerek geçirdiği Julija Primic’in evini görürsünüz. Ljubljana’nın aşk şehri ünü bu karşılıksız aşklardan gelmiyor elbette. Şimdi ‘tamamen tesadüfen’ bağlantı kuracak olursam ben bu ülkeyi sevgili erkek arkadasım ben Ljubljana’ya okumaya gidiyorum diyene dek hayatımda bir kez dahi duymamıştım. Böylelikle bizim Slovenya maceramız 2017 eylül ayında başlamış oldu. :)

Bir öğrenci neden Slovenya'ya gelir?

Başlarda sadece haftasonları geldiğim, ağustos ayından beridir de uzun dönem kaldığım bu yere bir ögrenci neden gelir sorusuna verilecek cevabım çok basit: seküler ve ucuz. Tabiki yanlışlık olmasın şehirlerinden bahsediyorum, yoksa köyler ve hükümet sağcı ve göçmen karşıtı. Ama şehirler yani sizin yaşamak ya da turistik amaçlı geleceğiniz yerler eğitime, bilgiye gerçekten değer veriyorlar. Christmas süsü olarak şehir meydanına matematik formülleri, gezegenler ve niye olduğunu hiç anlamayacağım hücre bölünmesi konulu devasa süslemeleri görünce önce bir garipsiyorsunuz ama sonra mutlu olup ‘vay be’ dediğiniz bi an oluyor.

Slovenya'daki bilimsel çalışmalar ve üyelikler

Slovenya Avrupa Uzay Ajansı'nda associate member. Nova Gorica Üniversitesi'nin ise ESO yani Avrupa Güney Gözlemevi ile anlaşmaları var ve bu ESO'da staj yapmak isteyenlere kapı açıyor. Üniversitenin astrofizik konusunda yıllık makale yayınlama sayısı Harvard ve Stanford Universitesi arasında. Dünyada ilk olacak olan Gama Işını Gözlemevi Projesi olan "Cherenkov Telescope Array"in de kurucu üyelerinden. Bu arada Nova Gorica 1/4'ü Slovenya'nın 3/4'ü İtalya'ya ait olan bir şehir. Yolunuzu kaybederseniz ve gideceğiniz yolun yanlıslıkla bi paraleline girerseniz kendinizi İtalya'da bulursunuz. 

Slovenya eski Yugoslavya’yı oluşturan ülkelerinden birisi. Ancak benim gördüğüm Balkan ülkelerine özellikle mimari açıdan en benzemeyen ülke. Belki Osmanlı etkisi olmadığından, belki de komşu ülkelerin Avrupa’nın belli başlı ülkeleri olmasından olsa gerek Slovenya, bakar bakmaz klasik balkan izlerini görebileceğiniz bir ülke değil. 1529 Viyana kuşatması sırasında Osmanlı Slovenya’yı yol üzerindeyken yağmalamış ama diğer balkan ülkelerindeki gibi kalıcı izler bırakmamışlar.

Slovenya'nın İtalya’ya yakın yerlerine giderseniz konuşmalarda hemen İtalyan aksanı baskınlaşıyor, evler İtalyan tipi şirin panjurlu evlere dönüşüyor. Avusturya’ya yakın yerlerine giderseniz dağ/kış sporları yapılan Sloven Alpleriyle çevrili dağ köyleri karşınıza çıkıyor. Ek olarak devasa brütal Yugoslav binaları da çok az sayıda var.

Slovenya - Türkiye Benzerlikleri

Benzerliklerimize gelirsek; böreğe ‘bürek’ diyorlar ve çevrede -az sayıda- döner, kebap satan yerler görmek mümkün. Özellikle garsonların türkçe çat pat bildikleri kelimeler muhakkak oluyor. İstanbul’u gezen, diğer balkan ülkelerindeki tanıdıklarından Türkiye ile ilgili herhangi bir şey bilen birisi muhakkak var. Ancak eski Yugoslav ülkesi, Balkan falan deyip gitmeyin. Çünkü başta da dediğim gibi Balkan ülkelerine hiç benzemeyen, sadece çok nadir ara sıra balkanlığı hissettiğiniz, her yönden bir Avrupa ülkesi. 

Bürokrasisi her ülke gibi ölümcül yavaşlıkta…

Yemekleri ile ilgili çok beklenti içine girmeyin. Et ağırlıklı bir mutfağı var. Kranj sosisi, sucuğu falan iyi. Ben sebze çok sevmeme ragmen Slovenlerin sebze yemeklerine çok alışamadım. Ama tabiki damak zevki konusunda ne desem önemi yok. Denemek lazım. 

Slovenya'da İngilizce konuşuyorlar mı?

İngilizce konuşabiliyorlar ve tercihen konuşuyorlar da. Bu Slovenya’nın en büyük nimetlerinden biri. İtalya’daki gibi insanlarla iletişime geçmeye çalışırken sinirden saçınızı başınızı yolmuyorsunuz (çok çektim). Marketteki 60 yaşındaki kasiyer teyzeden yoldaki cocuklara kadar bıcır bıcır Ingilizce konuşuyorlar. Ben şu ana kadar konuşamayan çok az kişiye rastladım. 

Slovenya'da yaşamanın güzel tarafları neler?

Avrupa’da okumak istiyorsanız ve okula ve yaşam masraflarına aşırı paralar ödemek istemiyorsanız Slovenya çok mantıklı bir karar olacaktır. Tamam ben Slovenya’ya geleyim ama popüler yerleri de göreyim diyeceksiniz. O zaman da ülkenin jeopolitik konumu devreye giriyor. Venedik’e 2 saat 45 dk, Viyana’ya 3 saat 50 dk, Budapeşte'ye 4 saat uzaklıktasınız. Schengen gibi bir nimete sahipsiniz ve otobüsler çok uygun fiyatlı. 

Slovenya'da gezilecek en ilginç yerlerden biri: Metelkova

Metelkova’yı anlatmadan geçmek de olmaz tabi. Burası başkette bulunan Avursturya-Macaristan askerlerinin eski üssü, şimdiki çılgın graffiti ve başka birçok görselin süslediği özerk bir bölge. Slovenlerin Yugoslavya’dan bağımsızlığını elde ettigi sürede askerlerin gidişinden sonra boş kalmış. Sloven hükümeti 1993 yılında oradaki barakaları yıkmak istemiş ancak aktivistler ve sanatçılar engel olmuş. İlerleyen zamanlarda hükümet Metelkova'dan vazgeçmemiş ancak başarılı olamamış ve Metelkova kendine has ‘psychedelic’ bir ortam oluşturmuş. Bar, gece klubü ve hostel barındıran bölge tuhaf heykeller, graffitiler ve punk-rock görselleriyle süslü başta korkuncumsu garip (başka tanım bulamadım) ama sonradan alıştığınız ilgi çekici bir ortam var. 

Slovenya'ya arabayla geldiyseniz... 

Arabayla geldiyseniz muhakkak ama muhakkak otoban verginizi ödemek için gördüğünüz ilk benzinciden sticker'ınızı alın. Haftalık, aylık ve yıllık olarak seçenekleri var. Eğer almazsanız ve yakalanırsanız cezası bu yıl 200 euro idi. Aslında siz siz olun genelde Avrupa'da otoban vergilerine dikkat edin. :)

Slovenya'dan Avusturya'ya geçerseniz...

Slovenya'dan bağımsız olarak buradan eskaza Avusturya'ya geçeceklere de akıllarında bulundurmaları gereken 2 bilgi: Türk bankamatik kartlarının numaraları kabartılmamış ve üzerinde çipi olmayanlarıyla Avusturya'da ne ATM'lerden para çekebilirsiniz ne de kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz. Biz bir kez benzincide laptop rehin bıraktık. İkinci olarak da Schengen olduğu için normalde sınır kontrolü yok ancak iş Avusturya sınırına gelince biraz değişiyor. Avusturya sınırında Avusturya polisleri hali hazırda bekliyor(!). Tabiki bu dediğim kara yolları için geçerli. Trenle giderseniz polis falan görmezsiniz. 

Vipava Vadisi <3

Vipava vadisi dağların koridor oluşturduğu bir vadi ve tahmin edileceği üzerine toprağı çok verimli. Buranın bağları, şarabı ve kozmoloji merkezi meşhur. Vadide gezintiye çıktıgınızda mandıralar, büyük baş hayvanlar, kaliteli üzüm bağları ve bunların hemen yanında içinde kendi parçacık hızlandırıcısı bulunan kozmoloji merkezine rastlayabilirsiniz. :) Vipava'da otobandan muhakkak çıkın ve karayolundan gidin. 

Slovenya'da evcil hayvan sahibi olmak

Hayvan sahibi olmak çok masrafsız. Hemen herkesin evcil hayvanı var. Corona ve Lyme gibi bazı hastalıklar tamamen bitirildiği için bunlar yıllık önleyici aşılar arasında yok yani yaptırmanız gerekmiyor. Köpeğim Robin de burada bizimle birlikte. İlk kez veterinere gittiğimizde ve Türkiye'de çok normal olan aşıları yaptırmak istediğimizde sanki egzotik aşılar istiyormuşuz gibi suratımıza garip garip baktılar. Türkiye'de çok pahalı satılan ithal yaş mamalar burada da ithal ve ücreti 1.30 euro.

Eğer Hamster'ınız varsa buraya geldiğinizde gözleriniz faltaşı gibi açılacak. Çünkü koca bir pet mağazasının büyük bir kısmı burada Hamster'lara ayrılıyor. Türkiye'de Escobar'a zar zor bulduğumuz ortalama boy kafesler ve çarkların devasa boyutlu olanları, altlarına sermelik talaş yerine içinde onların seveceği yemler bulunan bimbir çeşit otlar, çeşit çeşit atıştırmalıklar, hamaklar, banyo kumları vs ile hamster'ınıza harikalar diyarı yaratabilirsiniz. 

Uyarı: Slovenya'da IKEA, Starbucks, Burger King, Marks & Spencer bulunmuyor. 

Slovenya’da yaşamak pahalı mı?

Slovenya’da para birimi olarak euro kullanılıyor. 1-2 euro arası en güzel yerde kahve, çay, 2-2,50 euro civarı sıcak şarabınızı içer 8-9 euroya yemeğinizi şehrin ana meydanında yersiniz. 40 - 50 euroya içinde 1 kg et, sebze, meyve, temizlik ürünleri, peynir vs olan devasa alışverişinizi yaparsınız. Avrupa için çok uygun fiyatlı bir ülke olmakla birlikte 1 euro’nun yuvarlak hesap 6 TL civarında oldugunu düşünürsek dışarı çıkmak bizim için Bağdat Caddesi, Nişantaşı fiyatlarına, ev alışverişi yapmak da yine Türkiye’de herhangi bir zincir marketten ev alışverişi yapmaya denk geliyor. Ancak fazlası değil.

Bir de benzincilerde satılan düşük thc'li marijuana paketlerine denk geldiğinizde şok olmayın. :)

Slovenya'da ulaşım pahalı mı?

Toplu taşıma kullanmak için bizdeki gibi karta para yüklemek gerekiyor. Kesinlikle pahalı degil. Şehirler arası otobüslerin fiyatları dahi 10-12 euro civarında. 

Slovenya'da simkart ve internet paketleri

Burada 2 türlü simkart var. Bir tanesinde paket olarak sadece internet paketi alınabiliyor. Daha çok internet kullanıyorsanız bu size uygun olanı. Örnek veriyorum aylık 20 euro yükleyip 15 gb internet kullanıp 5 eurosuyla konusursunuz ama konusma paketi yükleyemezsiniz buna. Diğeriyle de bunun tam tersini yapabilirsiniz. 

Slovenya'da bankadan para çekmek

Para çektiğiniz ATM'nin bankası sizin Türk bankasındaki Türk liranızı Euro'ya çeviriyor, ondan sonra bir ücret ekliyor ve hesabınızdaki Türk lirası sizin elinize geçene kadar yolda aşağı yukarı 4 euro kaybediyor. Her gün azar azar para çekmeyin. Bir de tek seferde 10 euro ve katları çekebilirsiniz. Hesabınızda 10 euro varsa 4 euro işlem ücreti kesileceginden çekemezsiniz. Sloven bankaları 'aylık' hesap işletim ücreti alıyorlar ve internet bankacılığı iyi değil, ortak hesap açamıyorsunuz vb. Her ay hesap kesim ücreti de verebilirsiniz ya da her para çekişinizde 4 euro gider. Bu da size kalmış.

Slovenya’da ev bulmak

Ev kiraları başkent Ljubljana’da 300 euro’dan başlıyor. Ortalama aylık 600 Euro’ya 2-3 odalı ev kiralarsınız ama tabiki evin şartları, oda sayısı, lokasyonu gibi faktörler ücretini etkiliyor. Şehir merkezine arabayla 15 dk uzak teraslı 2 oda 1 salonlu evde aylık 750 euroya da kalabilirsiniz, şehir merkezinin göbeğinde 1400lerden kalma enfes bir binada oda kiralayıp aylık 400 euroya da. Ya da öğrenci yurtlarında da kalabilirsiniz ki bu en masrafsızı olacaktır. Slovenya'nın her yerinde göreceğiniz kiraları iki kişi için 200 euro ekleyerek düşünün. Çünkü iki kişi için aidatlar evden bağımsız olarak 200 euro civarında. 

Şehir merkezine belli bir bölgeye kadar araçla girebilirsiniz. O yüzden araç trafigine kapalı bölgeden ev tutacaksanız taşınırken tasıyacagınız eşyaları ona göre seçin. 

Slovenya'da ev ilanları

Slovenya’da ev arıyorsanız hem emlakçı hem sahibinden ilanlar internette mevcut. Biz internetten bulduk. Gayet kolay oldu. Sahibinden bir ev bulduk aradık ve yerleştik. Eski evler var ama kesinlikle bakımsız ya da sorunlu değiller, en azından bizim karşılaştıklarımız. Slovenler genelde kirayı elden almakta ısrar ediyor. Bankadan nakit para çekince eğer sizin Sloven bankasında hali hazırda hesabınız yoksa yukarda anlattıgım 4 euroluk ücret kesiliyor ve tek seferde 300 euro çekebileceğiniz için para çekme ücreti siz ne kadar çok para çekerseniz o kadar kat artıyor. Swift transfer yaparsanız da banka tarafından başka bir ücret kesiliyor. İkisi aşağı yukarı birbirine denk. 

Slovenya'nın İyi ve Kötü Yönleri

  • Slovenya’da olmanın en güzel tarafları akşam 10-12 oldu mu başkentte sokaklarda hayatın durmaması,
  • Havasının, suyunun çok temiz, şehrin güvenli olması,
  • Canınız sıkıldı mı otobüse atlayıp komşu ülkelere Türkiye'de sıradan bir akşam trafiğinde geçireceğiniz sürede gidebileceğiniz bir ülke olması,
  • Avrupa Komisyonu tarafından 2016 yılında Avrupa’nın en yeşil şehri seçilmiş bir başkente (Ljubljana) sahip olmakla birlikte ülkenin geri kalanının da yemyeşil olması. 

The Guardian gazetesinde çıkan Slovenya'nın oldukça uygun fiyatlı bir kayak ve snowboard merkezi olduğuna ilişkin haberi okumak için buraya tıktık.

Slovenya’da olmanın en kötü tarafı Dünya’ya herhangi bir alanda adını duyurmuşluğu olmayan, en popüler stereotip turistik merkezlerin özelliklerini barındırmayan kendi yağında kavrulan küçük bir ülke olması. 

Ek bilgi; Donald Trump’ın hanımı Melania Trump da Slovenmiş. 

Slovenya’da Okumak İsteyenlere Tavsiyeler

Kriterleriniz arasında ‘Türkiye’de değil Avrupa'da okuyayım ama ucuz olsun' varsa ve 'istediğiniz bölümün İngilizce programını bulduysanız', Slovenya sizin için uygun bir tercih demektir. Nihai bir varış noktası değil, ancak doğrudan uçuş bulamadığınız bir yere gitmenizi sağlayacak sakin bir aktarma rotası olmak için iyi bir seçenek. 

Bunların dışında 4 mevsimi yaşayabileceğiniz Slovenya size olağanüstü güzellikteki Bled Gölü’nü, deniz kıyısı sevenlere Piran’da Adriyatik kıyısında yenecek enfes bir kalamarı, kayakseverlere ise Sloven Alplerinde Kranjska Gora’da güzel bir pist sunuyor.

Slovenya'da yaşamla ilgili şimdilik paylaşacaklarım bu kadar. Sorularınız ya da merak ettiğiniz, şu konudan da bahset dediğiniz noktalar olursa, fikirlerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz! Yeni yazılarımdan haberdar olmak isterseniz de Facebook ve Instagram sayfalarımızı takipte kalın! 

TAKİPTE KALMAK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Facebook: Valizim

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: 

  1. Toulouse'da Öğrenci Olmak | Fransa'da Lisans Eğitimi
  2. Lyon Gezi Rehberi
  3. Kanada'da Yaşamak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler
  4. İrlanda'da Çalışmak | İş Görüşmesi, Başvuru ve Prosedürler
  5. İlk Kez Paris'e Gidecekler için A'dan Z'ye PARİS GEZİ REHBERİ