2014 itibarıyla Türk Havayolları'nın (THY) İstanbul'dan Sicilya'ya direkt uçmaya başlamasıyla gezginlerin seyahat destinasyonlarına bu ada da eklenmiş oldu. Akdeniz'in en büyük adası Sicilya Adası, hala aktif olarak bilinen Etna Yanardağı ve muhteşem İyon Denizi sahilleriyle tanınıyor. Ve tabii bir de Baba (The Godfather) filmindeki Corleone ailesiyle. 350 bin nüfusa sahip adanın merkez şehri Palermo. Türkiye'den gidenler hava koşulları konusunda zorlanmıyor, çünkü yazın sıcaklık 40 dereceyi bulurken, kışın 10 derecenin altına inmiyor.

Sicilya Adası Gezi Rehberi

İtalya Sicilya gezisi

Seyahate Katanya şehrinde başlayacağınızı düşünüyoruz. Şehir merkezindeki Duomo Katedrali, Fontana Dell’elefante, Republica Meydanı, Roma Amfi Tiyatrosu, Bellini Çeşmesi ve Parkı'na mutlaka uğrayın. Piazza del Duomo şehrin meydanı. Meydandaki, 1700'lerden kalma fil çeşmesini ve üzerindeki Mısır dikili taşını göreceksiniz. Lav taşından yapılmış bu filli çeşme Katanya'nın sembolü.

İtalya Sicilya gezisi

Adadaki aktif yanardağdan elde edilen siyah lav taşları, şehirdeki birçok binada kullanılmış. Bu nedenle şehre, siyah şehir diyorlar. Avrupa'nın en yüksek yanardağı Etna1600'lerde patladığı ve sonrasında deprem olduğundan, bu yıllarda yeniden inşa edilmiş ve siyah lav taşlarla süslü barok yapılar ortaya çıkmış. Meydanda Aziz Agatha için yapılan Duomo Katedrali ve ismini Amenano Nehri'nden alan Fontana dell Amenano'yu göreceksiniz.

Adada lav taşlarından hediyelik eşyalar satılıyor. Sağlığa yararlı olduğu, dolaşımı hızlandırdığı söyleniyor, denemek isterseniz alabilirsiniz. Eğer Etna Yanardağı'nın kraterlerini görmeye giderseniz, dağın eteklerinde, patlamanın olduğu yerlerin çok yakınlarında evler olduğunu göreceksiniz. Sebebi ise lav taşlarının doğal gübre olarak kullanılabilmesi ve tarım için çok faydalı olması. Tehlikeli ama gerçek. Yanardağın aktif olduğunu, bu gezinin tehlikeli olabileceğini hatırlatalım.

İtalya Sicilya gezisi

Adanın merkezi Palermo veya Kefalu'ya da gidebilirsiniz. Bu küçük yerleşim yerlerini gezmek için kiralık bir araca ihtiyacınız olabilir. Şehirlerin arasında birkaç saat yolculuk yaparak her yeri görmeniz mümkün. Palermo'nun en merkezi ve hareketli meydanları Politeama ve Castelnuovo. Görmeniz gereken yerlerden bazıları San Giovanni Katedrali, Politeama - utanç - Meydanı, Palazzo Normanni ve Quattro Canti Meydanı. Baba filminin sonuncusundaki final sahnesi işte burada çekildi. Tam olarak o sahneyi gözünüzden canlandırmak isterseniz Tiyatro Massimo'ya gitmelisiniz.

İtalya Sicilya gezisi

Palermo'dan yaklaşık 1 saat yolculukla Kefalu'ya gelebilirsiniz. Bu balıkçı kasabası, keyifli bir akşam yemeği yemek için en uygun yer. Crispi Meydanı, Duomo Meydanı, liman ve Kefalu Katedrali'ne uğrayabilirsiniz. Nadir bulunan üzüm türlerinin Sicilya'da olması, şarabın iyisinin ve farklı türlerinin de burada bulunacağına işaret. Muhteşem yerel şaraplarıyla, zeytinyağlı yemekleri ve deniz ürünleriyle ziyafet yaşayabilirsiniz. Etna'nın yamaçlarında yetişen üzümden yapılmış Nerello şaraplarının tadına mutlaka bakın. Katanya'da iseniz Ruffiana Restoranı önerilir. Kefalu için de Vecchia Marina Ristorante'yi tercih edilesi.

İtalya Sicilya gezisi

Adaya özgü bir tatlı var, ismi Canoli. Belki Godfather filminden hatırlarsınız... Kremalı dolgusu, çikolata ve pudra şekeri süslemeleri olan tatlıdan pastanelerde bulabilirsiniz. Yalnız dikkatli olun, 15.00-19.00 arasında siesta yapılıyor.
Adadaki mafya olgusu sadece filmlerde, romanlarda geçmiyor. Gerçekten de İtalya'nın ilk mafya ailesi Sicilya'da kurulmuş. Hatta bu ailenin bulunduğu kasabanın ismi Corleone. Yani Baba filmindeki Corleone ailesinin ismi bu kasabadan geliyor. Bugün hala varlığını sürdüren İtalyan mafya ailelerinin olduğu biliniyor.

Sicilya Adası'nı İtalya'dan ayıran boğaz

Sicilya Adası'nı İtalya'dan ayıran boğazın adı Messina Boğazı. Messina, İtalya'nın güneyindeki Calabria bölgesi ile Sicilya Adası arasında bulunuyor.

Not: Yolculuk öncesi valizinizi hazırlamanıza yardımcı olalım. :) Yukarıdaki “Valizimi Hazırla” seçeneğinden gezi sürenize, mevsime, seyahat amacınıza göre özelleştirilmiş otomatik valiz listesi çıkartabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller!