Yunan adalarından belki de en zahmetsiz şekilde ulaşılanı bana göre Sakız Adası. İzmirli olduğum için ve evime 40 dakika uzaklıktaki feribota binip Sakız'a geçebildiğimden; benim için son derece zahmetsiz, fakat İstanbul'dan ya da diğer şehirlerden gelenler için de bir o kadar kolay. 20 dakikada ülke değiştirebiliyor olmak, dahası mis gibi bir Yunan adasına son derece konforlu bir şekilde varabilmek, ayrıca vizesi olmayanlar için kapı vizesinin uygulanıyor olması Sakız Adası'nı daha da cazip hale getiriyor.

Sakız Adası'na neden gitmeli?

Sakız adası pek çok kişiye hitap ediyor. Hemen listeliyorum kimler mutlaka gitmeli...

1- Zahmetsiz olsun, çabuk varılsın, tekne fazla sallamasın diyenler için şahane bir seçenek.

Çünkü başta yakın şehirlerden gelenler veya Çeşme civarlarında tatil amaçlı bulunacaklar için çok zahmetsiz... İstanbul deniz otobüslerinin tıpatıp aynısıyla 20 dakikada hızlıca adaya geçebiliyorsunuz ve korkulanın aksine deniz hiç de "sallamıyor". Fakat 45 dakikada geçen, daha küçük boyutlu teknelerin biraz sallandığını söylemem gerekir, aşağıda detayları aktaracağım.

2- Yabancı dil bilmeyen ya da İngilizcesine pek güvenemeyenlerin tercih edebileceği en rahat gezilebilir Yunan adalarından biri.

Türkiye'ye yakın olan Kos, Midilli gibi adalarda zaten Türk etkisi görülüyor. Sakız'da da pek çok yerde Türkçe menü, Türkçe tabela görebilir, çat pat Türkçe konuşan yerlilerle karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla dil bilmiyorsanız ya da kendinize güvenmiyorsanız, hiç de endişe etmenizi gerektirmeyecek bir ambiyans mevcut. Rahat rahat gidin.

3- Deniz tatili sevenler tabii ki!

Her adada olduğu gibi Sakız adasında da pek çok plaj var. Son Sakız adası seferimde gün boyu yol yapıp, günde en az 3 plaj keşfettiğim için mi bilmem, bu adada sanki diğer adalara göre daha fazla plaj varmış gibi bir hissiyat oluştu. :) Merkezden 30-35 kilometre farklı yönlere gittiğinizde, herkesin hücum etmediği ıssız plajları bulabiliyorsunuz. Yani adada kaçış noktalarınız var.

Sakız Adası da büyük bir ada olduğu için, tıklım tıklım olan plajlarda vakit geçirme zorunluluğunuz oluşmuyor. Sakız'da kimisi incecik kum, kimisi ise taş olan sahiller olduğu gibi, volkanik taşlardan oluşmuş ilginç bir plaj da mevcut. Bence keşfedilecek pek çok yer var. Sakız Adası Gezilecek Yerler ve Plajlar yazımda fazla detaya girmeden en önemli noktaları sizler için anlattım.

4- Son olarak, yemeyi sevenler!

Yunan meyhane kültürünü, yani tavernaları seviyorsanız, salataların üstüne kalıp kalıp koyulmuş peynirler, mis gibi zeytinyağı+kekikli mezeler ve tabii doyasıya yiyebileceğiniz deniz ürünleri ilginizi çekiyorsa, yolunuzu Sakız'a düşürmekte fayda olabilir.

SORU: Sakız lokantaları, Türk lokantalarından daha mı ucuz?

Yıllardır sürüp giden, Çeşme'de bir balıkçıya oturmak yerine, Sakız'a geçip doyasıya yiyip içilebileceği argümanına hiçbir zaman katılmadım, ikinci yazımda neden katılmadığımı da detaylıca anlatacağım. Zaten şu anda euro dolar kurlarının alıp başını gitmesi sebebiyle, bu argüman kendi kendini çürütmüş durumda. Sakız'da oturulan bir restorandan kolay kolay makul bir adisyon ile kalkmak, TL ile gelir sağlayanlar için pek de mümkün görünmüyor, en azından şu an için.

Yine de, hem maddiyata takılmadan, hem de Çeşme gibi yurtiçi seçenekleri ile karşılaştırarak Sakız'ı yüceltmeden söylenebilecek bir şey var o da Sakız'da pek çok deniz ürünü, alıştığımız kalitenin üstünde servis ediliyor. Dolayısıyla, leziz yiyecekler karşısında hiç de pişman olmayacaksınız! Ayrıca tercih ediyorsanız Ouzo ve Sakız likörü gibi minik güzellikler de seyahatinize tat katabilir.

Sakız Adası'na Nasıl Gidilir?

sakız adasına nasıl gidilir

Tabii geçerli bir Schengen vizesi olan pasaporta sahip olmak gerekiyor öncelikle.

Sakız Adası'na İzmir-Çeşme'den kalkan ve süresi 20-45 dakika arasında değişen tekne/feribot seferleriyle ulaşmanız mümkün oluyor. Yapmanız gereken internet üzerinden bilet satın almak, Çeşme Marina'ya gelmek, limanda 30 dakika önce bulunup boarding kart + çıkış harcı alma ve x-ray'den geçme işlemlerini tamamlamak.

Sakız Adası Feribot Biletleri

Sakız Adası biletlerini ben internetten ufak bir araştırma ile fiyat karşılaştırması yapıp uygun gördüğüm bir siteden satın aldım. Genellikle Sakız Adası'na geçişle ilgili olarak birkaç tanıdığım "en ucuzunu al" deseler de, ben gidiş dönüş 30 Euro'dan aşağıya başka bir bilet türü ile karşılaşmadım, onu da belirteyim.

Yolculuk gününde biletin çıktısını yanıma almış olmama rağmen ihtiyaç duyulmadı. Kalkıştan 30 dakika önce limana gidip, limanın dışındaki bilet satış noktasında pasaportumu göstererek checkin işlemini yaptırdıktan sonra  boarding kartımı teslim aldım. Karta baktığınızda gidiş biletinizin, dönüş biletinden 3-4 kat daha pahalı olduğunu görüp şaşırabilirsiniz. Bunu da sordum tabii. Türkiye'den çıkışta uygulanan vergilendirme sebebiyle gidiş biletiniz çok daha pahalı görünüyor.

Sakız Adası'na geçişte feribot seçenekleri

Zaman sorunumuz olduğu ve gidişte sabah değil de akşam 19.00 seferini tercih etmek zorunda olduğumuz için 45 dakikada (55'e yuvarlanıyor) karşıya geçen, daha küçük boyutlu tekneyi kullanmak zorunda kaldık. Seneler önce yine Sakız'a geçerken bindiğim, bir daha hayatta böyle bir deniz aracına binmeyeceğime dair kendime söz vermeme sebep olan bu minik tekne, tahmin edebileceğiniz gibi pek de konforlu bir yolculuk sunmuyor. Eğer fırsatınız varsa, 20 dakikada geçen, İstanbul'daki deniz otobüsünün aynısı olan aracı tercih etmenizi öneriyorum. :/ Fırsatınız yoksa ve bu uzun sürede geçen tekneye binmek durumundaysanız da mide bulantısı, baş dönmesine karşı hazırlıklı olmanızda fayda olabilir.

Sakız Adası Araba Kiralama

sakız adası araba kiralama

Sakız Adası'nda kiraladığımız arabamız. :)

Sakız Adası arabasız gezilebilecek adalardan pek değil bence. Eğer sağa sola gitmek istiyorsanız, yani birkaç plaj keşfetmek, adanın en meşhur Pirgi ve Mesta isimli köylerine gitmek gibi arzularınız varsa, araç kiralamanız şart gibi görünüyor. Başka türlü nasıl gezileceğine dair de pek fikrim yok aslında, çünkü taksi ücretlendirmesi gördüğüm kadarıyla çok uçuk. Karfas isimli 5 kilometre güneydeki plaja bile 20 Euro'ya giden taksileri pek kullanmamanızı tavsiye ederim. Zira bu bahsettiğimiz ücret, arabanın 1 günlük kirası kadar! :)

Sakız Adası'na indiğinizde, yani limandan çıkar çıkmaz pek çok araba kiralama şirketinin olduğunu göreceksiniz. Bazıları aile şirketi, bazıları ise daha kurumsal. İster hemen buradan bir araç kiralayıp otelinize gidebilirsiniz. İsterseniz de bizim yaptığımız gibi bi 10 dakika yürüyüp iç sokaklardaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Birkaç farklı işletmeye girip fiyat almanızı öneriyorum.

Sakız Adası araba kiraları

Sakız adasında günlük araba kiralama ücreti 20-30 euro aralığında değişiyor. Eğer küçük bir araba kiralayacaksanız ve işletme sahibiyle de enerjiniz tuttuysa, 20 Euro'ya ve hatta gün sayısına bağlı olarak daha bile aşağıya kiralamanız mümkün olabilir.

Bizim kiraladığımız araç Fiat Panda'ydı. Ufak bir pazarlıkla günlüğü 20 Euro'dan kiralamayı başardık. Bu ücrete ek olarak, benzin seviyesini nasıl aldıysak o şekilde bırakmak için de yine 20 euroluk bir harcamamız daha oldu. Totalde 2 günlük kira ücreti ve benzin 60 Euro'ya mal oldu, ki dilediğimizce gezdiğimiz, günde 3-4 farklı plaja ve kasabaya gittiğimiz için bu ücret çok çok uygun. Tabii tasarruf yapan minik bir aracımızın olması da avantaj sağladı.

Arabayı park etme konusu ise diğer ülkelerde yaşadığımız gibi zor değildi. Arabayı teslim eden görevli otelimize yakın ücretsiz park edilecek noktaları bize harita üstünde işaretledi. Sizin de mutlaka bu bilgiyi almanızı tavsiye ederim. Genel anlamda Sakız Adası'nda zaten park yasağının olduğu fazla nokta da bulunmuyordu, bu nedenle KORKMAYA GEREK YOK! :)

Sakız Adası Otelleri

Sakız Adası'ndaki otellerin çok büyük bir kısmı pansiyon tadında, yazlık oteller. Son dönemde açılmış birkaç tane lüks seçenek olsa da, çoğu adaya uygun, sadece uyumak için gidilecek, belki yalnızca kahvaltı sunan küçük otellerden oluşuyor. Zaten ada atmosferi için de daha fazlasına ihtiyaç yok. Oteller hem merkezde (çarşının olduğu, limanın hemen önündeki bölgede) ve de Türkler tarafından en çok tercih edilen Karfas Plajı'nın etrafında yoğunlaşıyor; fakat ulaşım konusunu araba kiralayarak çözecekseniz zaten uzak noktalardaki seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Yukarıdaki görseli Booking.com 'un sitesinden aldım. Denizin üstündeki çizgiler, Çeşme'den kalkıp gelen feribotların rotasını gösteriyor. Çizginin bittiği nokta, liman. Yani bu bölge liman ya da çarşının olduğu bölge olarak anılıyor. İşte ben de 2 seferdir; limana yakınlığı ve limandaki restoranlar sebebiyle Sakız'da otel seçimi yaparken bu bölgeye yöneldim. İkinci en yoğun tercih edilen seçenek de dediğim gibi Karfas, yani limanın 5 kilometre kadar güneyi.

Bana göre adanın en hareketli bölümünde, yani limanın yakınında kalmak mantıklı geldiği için bu yönde tercihte bulundum. Ayrıca daire seçeneklerine de tabii göz atabilirsiniz. Ben sabah kahvaltı hizmetinden vazgeçemeyenlerdenim, o yüzden merkezde makul ücretli bir 3 yıldızlı oteli tercih ettim. Siz de en azından 2-3 yıldızlı, kahvaltılı ve konumu iyi bir seçenek arıyorsanız, 2 yetişkin için gecelik 60-80 euro aralığında bu tarzda çok sayıda otel alternatifiyle karşılaşabilirsiniz diye düşünüyorum.

*** Sıradaki yazı... Sakız Adası'nda gezilecek yerler ve plajlar üzerine olacak demiştim, o yazıyı da hazırladım bile! Buyurunuz -> Sakız'da Gezilecek Yerler ve Plajlar

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim'in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! :)

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!