Bir önceki yazımda Sakız Adası'na nasıl gidileceği, Sakız feribot biletleri, otel için alternatif bölgeler ve araba kiralama gibi konuların üzerinde durmuştum. Bir de Sakız Adası'na gitmek için hangi konularda motive olunabileceğine dair de fikirlerimi paylaşmıştım. :) O maddelerden biri de, plajlardı.

Yurt dışında güzel bir deniz tatili yapma hayali kuruyorsanız, yanı başımızda duran Yunan Adaları ilk akla gelmesi gereken seçenek bana göre. Hem zahmetsiz ulaşım sağlanıyor, hem de plajları bence biraz soğuk olmakla birlikte hiç de fena değil.

Sakız Adası'nda gezilecek yerler

Sanırım Sakız'da görülmesi gereken noktaları tekrar tekrar anlatmanın pek de bir anlamı yok. Her blogda bahsedildiği ve her gidenin bahsettiği gibi, adada iki tane ilgi çekici sayılacak köy mevcut. Bunlardan biri Pirgi, diğeri ise Mesta. İkisi de ortaçağ köyü olduğu için ambiyanslarının etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Sakız'a geldiyseniz ve sadece denize girme amacında değilseniz, merkeze 30 kilometre uzaklıktaki bu iki köye gitmek hoş olabilir.

Sakız Adası - Mesta Köyü

Merkeze yaklaşık 35 kilometre mesafede, fakat 35 kilometreyi şu kadar dakikada giderim diye hesap yaparken yanılma ihtimaliniz yüksek. Çünkü adada belli noktalarda yolların pek iyi olmadığını, pek çok köyün dar sokaklarından geçerek istediğiniz noktaya ulaşabileceğinizi belirteyim. Özellikle kiraladığınız araç fazla konforlu değilse ve delice bir sıcakla karşı karşıyaysanız, yol göründüğünden daha uzun sürebilir.

Mesta, anlatıldığına göre korsanlardan korunmak üzere tasarlanmış, daracık taş sokaklardan ve yapılardan oluşan bir köy. Daracık sokakları gezebilir, kafelerin ve dondurmacıların olduğu köy meydanında vakit geçirebilirsiniz. Dilerseniz buradaki otel alternatiflerini değerlendirip konaklayabilirsiniz de.  Ayrıca Mesta'nın bir de liman bölgesi mevcut. Yakınlarında ise birkaç güzel plaj var.

Sakız Adası - Pirgi Köyü

Sakız'da gördüğüm köyler arasında en tatlısı burası oldu. Binaların geometrik şekillerle süslenmiş olması, yerli nüfusun burada yoğunlaşması ve her ara sokakta oynayan çocukların baya eğleniyor görünmeleri vesaire buraya daha çok ısınmamda etkili oldu sanırım. Burası merkeze 25-30 kilometre, Mesta'ya giderken geçmeniz gereken rota üstünde yer alıyor. Bu nedenle, evet belki zamanlama açısından biraz zor görünüyor ama iki köyü aynı gün içinde gezmeniz mümkün olabilir.

Sakız Adası Plajları

Sakız Adası'ndaki tüm plajları burada listelemek yerine, denize girip memnun kaldığımız birkaç plajı paylaşmak istiyorum. Bizim sevdiğimiz ve önerebileceğimiz Sakız Adası plajları şu şekilde:

1- Mavra Volia - (Volcano Beach Chios)

sakız adası gezilecek yerler

Adanın güney doğusunda bulunan bu plajın özelliği, volkanik taşlardan oluşuyor olması. Siyah volkanik taşlar tüm plajda ve suyun içinde belirli bir noktaya kadar yeri kaplıyor. Sakız Adası'nın en ilginç plajı da dolayısıyla burası oluyor. Plajda tesis yok, şezlong gibi herhangi bir hizmet verilmiyor. Yalnızca üst kısımda küçük bir kafe bulunuyor.

Sakız'a gitmeden önce araştırma yaparken burayı görüp, "Dibi karanlık olan, koyu renkli görünen suda yüzemem, gitmeyelim" demiştim ama bir şekilde yolumuzu düşürüp buraya uğradık. Su, bazı fotoğraflarda göründüğü gibi korkunç falan değil, hatta taşlar çok da güzel.

Öğle vakti giderseniz suyun dibindeki taşları rahatlıkla görüyorsunuz. Yani dibi görünmeyen, korkutucu bir plaj kesinlikle değil. Suyu son derece temiz. Tavsiye ediyorum. :) Suyun sıcaklığı haziranın ilk günlerinde hafiften serindi ama güzel bir serinlik. Dondurucu değildi ve rahatlıkla yüzülebiliyordu.

Mavra Volia'ya giderken ne almalı?

Taşlık bir plaj olduğu için bence deniz ayakkabısı ya da Crocs gibi bir terlik/sandaletle gelmenizde fayda var. Ben parmak arası terlikle biraz zorlanıp keşke Crocslarım yanımda olsaydı demiştim. Suyun içindeki taşlar ve ufak kayalıklar ilginizi çekerse, şnorkel ile yakından bakmak isteyebilirsiniz.

Genel olarak Sakız plajları için yanınızda şnorkel ya da gözlük bulundurmanız iyi olabilir. Ayrıca tesis olmadığından şezlong tabii ki yok. Taşlar biraz rahatsız edici olduğu için, silinmenin dışında bir de oturmak için sağlam bir hasır ya da ekstra havlu alabilirsiniz. Şapka, güneş gözlüğü vesaireyi hiç söylemiyorum bile... Şemsiye olmasa da, plajın arka kısmındaki ağaçların gölgesinde birkaç saat vakit geçirilebilir. Fakat tam gün burada olmayı planlıyorsanız güneşten korunmanız şart.

Mavra Volia nerede ve nasıl gidilir? 

Adanın güney doğusunda yer alıyor. Pirgi köyüne 5 km mesafede. Buraya ulaşmak için arabaya atlayıp Emporios köyüne doğru gitmeniz gerekiyor. Hemen sahil tarafında bu plajı göreceksiniz. Yukarıda Pirgi ve Mesta'yı aynı günde gezmek mümkün demiştim ama o kadar da kolay değil. Gerçekten hem adada yol yapmak yorucu hem de sıcakta hem denize gireyim, hem gezeyim diyorsanız, vakit ve enerjiniz yetmeyebilir.

2- Agia Dynami Plajı (Aya Dinami)

Tertemiz ve turkuaz rengi bir suda yüzmek istiyorsanız, buraya uğramanız şart. Burası da yine tesisin bulunmadığı, sezon dışında kimselerin pek gelmediği Sakız Adası plajlarından biri. Haziranın ilk günlerinde Aya Dinami plajına gittiğimizde güneşlenen tek bir kişi olduğunu görüp çok şaşırmıştık. Sanıyorum hem adanın güney batısında kaldığı ve merkeze biraz uzak olduğu için, hem de suyu soğuk olduğu için durum bu şekilde. Ayrıca etrafında bırakın kafeyi, marketin vesaire bile bulunmaması sebebiyle pek de ziyaret akınına uğramıyor anlaşılan. Hafif rüzgar alması ve suyunun soğukluğunu bir kenarı bırakırsak, gerçekten tertemiz, masmavi suyu olan bir plaj. Öneriyoruz!

3- Karfas Plajı

Başta Türkler olmak üzere turistlerin ve tabii yerlilerin de en sık tercih ettiği Sakız plajı Karfas! Etrafında otellerin ve evlerin bulunması, suyun ılık olması ve diğer seçeneklerin aksine ince kumdan oluşan bir plaj olması; denizin dolup taşması için oldukça yeterli. Eğer ılık su seviyorsanız, git git derinleşmeyen suda yüzmekten hoşlanıyorsanız, taşa basamam kum olsun diyorsanız Karfas'a gitmeniz şart. Hem de şezlong şemsiye hizmeti alabileceğiniz tesislerin yanı sıra, kıyı boyunca sıralanmış kafeler, barlar ve lokantalar da tüm gününüzü plajda geçirebilmenizi sağlıyor.

Başka bloglarda "sakın gitmeyin, hiç güzel değil, çok kalabalık, Çeşme Ilıca'nın aynısı" gibi yorumlar okuyup burayı sona bırakmıştık fakat plajı görünce biraz pişman olduk! Çünkü gayet de güzel. Kalabalık olması gidilen döneme bağlı tabii ama kim istemez incecik kumu, ılık suyu. Sakız'da yüzdüğümüz diğer plajlardan da oldukça memnun olduk, fakat burası da oldukça güzel!

4- Lithi Plajı

Lithi çok sakin, suyu soğuk ama tertemiz olan Sakız plajlarından biri. Plajın önündeki lokantalarda öğle yemeğinizi yedikten sonra, lokantaya ait olan şezlong ve şemsiyeleri ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Hemen hemen tüm Yunan adalarında olduğu gibi yani... Suyu sığ, temiz ve soğuk. Yine de güzel! :)

Lithi plajının fotoğraflarını görünce; Sakız merkezde, yani adanın en doğusunda konaklarken, adanın en batısına gitmeye karar verdik... Eğer siz de aynısını yaşarsanız, bilin ki mesafe 25-30 kilometre gibi görünse de, o yol kolaylıkla aşılmıyor. Daracık ve virajlı köy yollarından geçerek gideceğinizi hesaba katarak yola çıkmanızı tavsiye ediyorum.

***

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: 

1- Kos Adası Gezi Rehberi

2- Ege'de En Güzel Tatil Yerleri

Son olarak...

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim'in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! :)

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!