Roma turunuzu ister bölümlere ayırın, isterseniz içinizden geldiği gibi plansız gezin. Kesin olan bir şey var, o da şu: gezilecek çok yer var. Bazılarına göre şehri; Vatikan, şehir merkezi ve Antik Roma şeklinde 3 bölüme ayırıp gezmek kolaylık sağlıyor. Özellikle 3 günlük bir gezi planı yaptıysanız, mantıklı olabilir. Fakat aynı gün içerisinde hem Antik Roma'nın Kolezyum'unu, hem de Vatikan'ı ziyaret edebilirsiniz.

Roma'yı gezmenin birkaç yöntemi var, bunlardan biri tur ile gezmek.  Eğer kendinize güveniyorsanız görmeniz gereken yerleri önceden belirleyip, uçak ve otel rezervasyonlarınızı kendiniz yapıp da gidebilirsiniz elbette. Toplu taşıma araçlarına fazla ihtiyaç duyulmayan bir şehir olduğundan rotanızı belirleyip rahatlıkla yürüyerek her yeri gezebilirsiniz. Eğer bir başka Avrupa şehrinden buraya trenle gelecekseniz tren istasyonundan şehir merkezine gidiş ve dönüş yolunu öğrenmenizde veya havalimanı transferleri hakkında bilgi almanızda yarar var.

İtalyan halkı sular seller gibi İngilizce konuşan Avrupa topluluklarından biri değil. Otel, havaalanı, banka gibi yerlerde tabii ki birden fazla yabancı dil bilen görevlilerle muhatap olacaksınız ama sokakta problem yaşayabilirsiniz. Bu nedenle eğer İtalyanca da bilmiyorsanız, çat-pat İngilizce ve vücut diliyle anlaşmaya hazır olun. Eğlenceli olacak...

Roma Gezi Rehberi

Roma'ya seyahat

Roma'da Ulaşım

Roma seyahatiniz sırasında en çok, belki de tek kullanacağınız ulaşım aracı metro olacak. Çoğu İtalya kentinin aksine, Roma'da metro altyapısı bulunuyor. Ziyaret edilecek noktalar hep birbirine yakın, yürüme mesafesinde olduğu için de şehrin size en uzak noktasına metro ile giderek güne başlayabilirsiniz. Böylece gün boyunca geze geze başladığınız noktaya dönebilirsiniz. Bunun için metro istasyonuna yakın bir otel tercih etmeniz sizin için avantaj.

Örneğin şehrin ortasından başlayıp yukarı, kuzeye doğru çıkarsanız birbirine çok yakın olan Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Popolo Meydanı'nı takip edeceksiniz. Yine yakınlarda ilginizi çekebilecek, şehrin en büyük parkı ve içindeki sanat galerisi Villa Borghese bulunuyor. Bu yapıların arası en fazla 5-10 dakika olduğundan gezmek çok kolay. Popolo Meydanı'na kadar gelmişken köprüden geçip batıya doğru ilerlerseniz burada Vatikan'ı ve en önemli tarihi yapılardan olan bir kaleyi, Castel S. Angelo'yu göreceksiniz.

Roma'ya seyahat

Dilerseniz Popolo Meydanı'ndan metroya binip Vatikan'a direkt ulaşabilirsiniz. (Ottoviano metro durağı) Vatikan'da görülmesi gereken en önemli yerler: Sistina Şapeli, Vatikan Müzeleri, Aziz Petrus Bazilikası. Vatikan'a köprüden geçip geldiğinizde, şehrin en batısına ulaşmış oluyorsunuz. Buradan merkeze geri gitmek isterseniz rotanıza şehrin en önemli meydanı olan Navona Meydanı'nı katın ve dönüş için meydana yakın olan 2 köprüden birini tercih edin. Antik yapılardan Kolezyum ise şehrin güney doğusunda kalıyor. Kolezyum'un yakınlarındaki Roma Forumu gibi şehrin en eski yapılarını ve en eski tepe Palatine Hill'i ziyaret edebilirsiniz.

Roma'ya seyahat

Roma'da yemek

Roma'nın en meşhur pizzacıları ve makarnacılarını test etmeden dönmek olmaz. İncecik ama tabaklardan taşacak büyüklükteki pizzalar için Pizzeria Baffeto, makarna için Pastaficio'yu deneyebilirsiniz. Tabii eğer yer bulabilirseniz. En meşhur restoranlar turist akınına uğradığı için kapılarında uzun kuyruklar oluşuyor. Buraları sadece 'turistik' de değil, içeride dünyaca ünlü futbolcuları, sanatçıları görebilirsiniz. Hep meşhur yerlere gitmek hem gezi rotasını takip etmek açısından, hem de maddi anlamda yorucu olabilir. Roma dondurması için Giolitti önerilse de, dondurmayı herhangi bir yerde yeseniz de lezzetine bayılabilirsiniz. Trip Advisor'ın yaptığı anket sonucunda seçilen Roma'nın en iyi 10 pizzacısına da göz atmak iyi olabilir.

Romapass

Size 3 gün boyunca tüm topluma taşıma araçlarını ücretsiz kullanma ve 2 müzeye giriş hakkı tanıyan Romapass'in ücreti 27 euro. Bu paket müzelere giriş yapmak için sıra beklemeden içeri girmenize yaradığı gibi yanında bir de harita hediye ediyor. Eğer müze gezisi yapmayacaksanız veya vereceğiniz giriş ücretlerinin 27 euro'dan aşağıya geleceğini düşünüyorsanız; bir de şehri toplu taşıma araçlarıyla değil de yürüyerek gezmeyi planlıyorsanız Romapass almak tabii ki mantıklı olmayacaktır.

Roma'da Görülecek Yerler

Eğer Roma'ya turla gidiyorsanız o zaman tur rehberinize güvenip arkanıza yaslanabilirsiniz ama her şeyi kendiniz ayarlıyorsanız, gezi rotanızda mutlaka bulunması gereken lokasyonlar var. Roma'da Gezilecek Yerler listemize bakmadan da gitmeyin... :) Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Kolezyum ve Vatikan şehrin en önemli noktaları. Vatikan'ın müzelerini ve bazilikasını gezmeseniz bile veya Kolezyum'un içerisine girmeseniz bile mutlaka gidip görmelisiniz.

Roma'da Gezilecek Yerler

1-VATİKAN

italya roma vatikan

Bu küçücük devlet Roma sınırları içerisinde yer alıyor. Katolik Kilisesi'ne ait olan yaklaşık bin kişilik Vatikan Devleti Papa tarafından yönetiliyor. Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri ve Vatikan Bahçeleri burada yer alıyor. Burada geçireceğiniz vakit sizin ilginize bağlı. Eğer sanata ve tarihe meraklıysanız, müzeleri ve bazilikayı en ince ayrıntısına kadar öğrenmek istiyorsanız birkaç saatten fazlasına ihtiyacınız olacak. Fakat müzelere giriş yapmak istemiyorsanız; kısa bir zaman diliminizi ayırmanız meydanı ve bazilikayı görmek ve hediyelik eşya almak için yeterli olacaktır.

  • Aziz Petrus Meydanı, 1650'li yıllarda Papa VIII. Alexander için yaptırılmış. Meydanda yer alan iki çeşmeden biri Napolili heykeltıraş Bernini, diğeri ise Domenico Fontana tarafından yapılmış. Yine Bernini'nin sütun dizisi de şehre gelenleri karşılıyor gibi yerleştirilmiş.
  • Aziz Petrus Bazilikası, Roma'nın en büyük 4. bazilikası ve Hristiyan dünya için en önemli dini merkezlerinden biri.
  • Vatikan Müzeleri, Roma'daki en büyük müze kompleksi. Michelangelo’nun eserlerinin de içinde bulunduğu müzelerden oluşan bu komplekste, Papa seçimlerinin yapıldığı Sistina Şapeli ve Raphael'in duvarlarını boyadığı ve dekore ettiği Rafael Odaları da bulunuyor.

2-KOLEZYUM

italya roma kolezyum

M.S. 78 yılında yapımı biten, 500 yıl boyunca gladyatör savaşlarına, hayvan dövüşlerine ev sahipliği yapan dev yapı bugün Roma'nın simgesi olarak biliniyor.

3-ROMA FORUMU

italya roma

Eski Roma'nın izini sürebileceğiniz yer işte burası. Antik Roma zamanında şehrin merkezi olarak kabul edilen bu bölgede tapınak, zafer takı gibi önemli yapıların hepsi buraya inşa edilmiş. Bunlardan bazıları: Curia, Kastor ve Polluks Tapınağı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Titus Zafer Takı, Maxentius, Severus Zafer Takı, ve Constantinus Bazilikası, Vespasianus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Antoninus ve Faustina Tapınağı.

4-TREVİ ÇEŞMESİ

italya roma trevi

Roma'nın 'aşk şehri' olmasının sebebi, Trevi yani bilinen ismiyle Aşk Çeşmesi. 1700'lü yıllarda İtalyan sanatçılar tarafından yapılan çeşmeye para atmak ise çok popüler. Sağ el ile sol omuzdan para atanların Roma'ya tekrar geleceklerine inanılıyor.

5-İSPANYOL MERDİVENLERİ VE MEYDANI (Piazza Spagna)

italya roma ispanyol merdivenleri

1723'te Kral XV. Louis tarafından yapılan merdivenler bugün Roma'nın en hareketli bölgesi. İster şarabınızı, ister yemeğinizi kapıp buraya gelebilir, gece geç saatlere kadar oturabilirsiniz. Meydanın diğer tarafında da şehrin en önemli alışveriş caddesi Via Conditti bulunuyor.

6-NAVONA MEYDANI ve DÖRT NEHİR ÇEŞMESİ

italya roma

Roma'nın en hareketli meydanlarından biri. Meydanda 3 çeşme bulunuyor, en çok bilineni Bernini tarafından tasarlanan Dört Nehir Çeşmesi. Sokak müzisyenleri, hediyelik eşyacılar ve hoş kafeleri burada bulabilirsiniz.

7-PANTHEON

italya roma

Navona Meydanı'ndan sonra ziyaret edilebilecek en yakın yapılardan biri Pantheon Tapınağı. Kral ve sanatçıların mezarlarının içerisinde bulunduğu tapınak, Antik Roma'dan kalan, devasa kubbesiyle tanınan yapılardan. Anlamı ise 'tüm tanrıların tapınağı'.

8-VİTTORİO EMANUELE ABİDESİ italya roma

Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele için 1900'lü yılların başında yapılan anıtın alt katında müze, üst katında ise seyir terası bulunuyor.

9-CASTEL SANT’ANGELO

italya roma

M.S. 139 yılında İmparator Hadrian için yapılan kale bugün Ulusal Müze'ye ev sahipliği yapıyor.

10-VİLLA BORGHESE

italya roma

Şehrin en popüler parklarından Villa Borghese'in içerisinde, yine şehrin en meşhur galerilerinden Galleria Borghese bulunuyor.

Interrail ile Roma'ya giden ve kişisel deneyimlerini paylaşan konuk yazarımızın gezi notlarına da mutlaka göz atın. Roma'ya gidip gitmeme arasında kalması, sonunda karar verip gitmesi ve şehir ile ilgili izlenimlerini okumak için: Floransa ve Roma Gezisi | Interrail İtalya Rotası (2/3)