Orta Avrupa deyince akla ilk gelenler, Prag - Viyana ve Budapeşte. En azından benim aklıma bunlar geliyor. :) Birine gitsem diğeri aklımda kalır diye düşündüğüm için bunca yıldır yanı başına kadar gidip de bir türlü ziyaret edememiştim... Fakat bu yılki yaz rotalarımdan biri olmayı nihayet başardı. Prag - Budapeşte - Viyana birbirine yakınlığı sebebiyle tren ya da otobüsle rahatlıkla kombine edilebildiği için, 6-7 günlük tatil fırsatlarında mutlaka değerlendirilmesi gereken alternatif rotalardan birini oluşturuyor bana göre. Belirli tarihlerdeki işleri ayarladıktan sonra oluşan 7 günlük boşluk ile Pegasus'un indirimli bilet kampanyası bir araya gelince ben de yıllardır hayalini kurduğum bu Orta Avrupa rotasını hayata geçirmeye karar verdim! Hangi kampanya demeyin, çoktaaan o kampanya bitti ama siz de havayollarının haberlerini takip edin derim.

Ayrıca son dönemde izlediğim Genius dizisinin ilk sezonunun tamamen Prag'ta çekildiğini duyunca da merakım iyice artmıştı. Dizideki öykü 1900'lerin başından itibaren İsviçre, Almanya, İtalya gibi pek çok ülkede geçiyor ama çekimleri için bu ülkelerden hiçbirine gitmeleri gerekmemiş. Prag'a gidip sokak isimlerini, dekoru vesaire değiştirerek diziyi burada çekmeleri mümkün olmuş. Çünkü Prag tam da o yılları en iyi şekilde yansıtıyor söylenene göre.  Hal böyle olunca, Prag'ın tarihi havasını koklamaya gitmek şart oldu! Evet Avrupa şehirleri hep birbirine benziyor belki, belki Prag'ın daha önce gördüğüm şehirlerle pek çok ortak noktası olduğunu fark edeceğim ama neden gitmeyelim ki? Seyahat etmek keyif için yapılıyor sonuçta, benzerini görmüştüm deyip gitmemezlik yapanları teessüf ederim. 

Muhteşem üçlü için tek rota <3

Yıllardır arada bir haritaya bakıp bakıp "bu üçünü tek bir tatilde gezmeyi başarsak ne güzel olur" diyordum hep. İndirimli biletleri yakalamamla birlikte rotayı oluşturmaya koyuldum. Başlangıç noktamız, en çok merak ettiğim şehir Prag. Bitiş ise Budapeşte. 3-4 farklı noktayı gezeceğim rotalar oluştururken, vardığım ve seyahati noktaladığım şehirlerin ilgi çekici olmasına dikkat ediyorum. Varınca sizi yeni bir şeyler bekliyor oluyor, dönüşte ise yine güzel bir şekilde geziyi noktalamış oluyorsunuz. Seyahatin her türlüsü güzel ama, gittiğimde en merak ettiğim şehri göreceğimi, dönmeden hemen önce de Budapeşte'deki şu meşhur havuzları görüp öyle döneceğimi düşününce daha da motive oluyorum. :)

Pegasus'un indirimli bileti ama gerçekten indirimli mi?

Pegasus'un kampanya döneminde pek de uygun fiyata olmasa da 600-700 TL aralığında bir meblağa tekabül eden Prag'a gidiş, Budapeşte'den dönüş biletlerini satın aldık. Kampanyadan yararlandık, fakat bilet fiyatı hiç de makul değil... Biz bir gün beklediğimiz için kişi başına 150-200 TL daha yüksek ücret ödemek durumunda kaldık, çünkü biz siteye girip çıktıkça fiyatlar tırmandı. Sağlık olsun deyip uçak biletlerimizi satın aldık. Benim tavsiyem, uygun fiyata bilet bulduğunuz anda onu satın almanız. Biletleri aldık fakat uçuşları halletmekle iş bitmiyor. İkinci adımda, şehirlerarası transferler var.

3 ülke arası transferler nasıl olacak?

Prag'dan Viyana'ya, Viyana'dan Budapeşte'ye nasıl gidilir, ne kadar tutar, kalkış otogarı ya da tren istasyonları hangileri, varışlar hangileri, bu noktalar şehrin nerelerinde yer alıyor gibi soruların yanıtlarına baktık. Bunu da ben Goeuro sitesinden tren-otobüs biletini aynı anda sorgulatıp bakmayı tercih ediyorum, size de öneririm. Hatta uçak alternatifini de gösteriyor ama yakın mesafelerde uçağı mümkün olduğunca tercih etmemeye çalışıyoruz.

Kim kim gidiyoruz?

Bu arada "biz" diyorum, çünkü seyahate geleneksel aile ile yurt dışı gezisi kapsamında gidiyorum. Bu senenin ilk aileli tatili İtalya ve Fransa turu olmuştu. Schengen vizesini epey zorlanarak aldığımız için iyice yararlanalım diyerek ikinci turu fazla zaman geçmeden yapmaya karar verdik ve bu sefer Orta Avrupa rotası çizmeye karar verdik. Zaten her yaz gündeme gelen Prag-Budapeşte rotasını artık hayata geçirelim de bir rahat edelim diye düşündük.

Prag - Viyana Tren - Otobüs Bileti

Dediğim gibi Goeuro sitesi üzerinden şehirlerarası ulaşım biletlerini alıyorum. Sadece araştırmak için de girip hangisi daha avantajlı bakabilirsiniz. Bazen otobüs trenden daha hızlı gidiyor. Ya da biri daha konforlu gibi düşünülse de, aracın varacağı istasyon merkezden çok uzakta olabiliyor. Bunları değerlendirince, Prag - Viyana arası ulaşım için bize göre en avantajlısı otobüs gibi göründü. Bu transferin ücreti de 15 Euro civarındaydı. Neredeyse en uygun fiyatlı olan seferi tercih ettik. Saate ve gittiği yere bağlı olarak tek yön 40 Euro'ya kadar çıkabiliyor ama 15 Euro'ya da var sonuç olarak. Praha UAN Florenc'ten kalkıp Wien Stadion Center'a varıyor.

Viyana - Budapeşte Tren - Otobüs Bileti

Yine aynı şekilde, Viyana'daki otelimizden sabah çıkıp tren istasyonuna mı yoksa otobüs garına mı daha rahat gideriz diye bakınca, en uygun olanı seçip aldık. Bu Viyana Budapeşte transferi de 10 euro civarındaydı. Yuvarlak rakam veriyorum çünkü saate göre bile fiyat çok değişiyor. :) Bizim biletlerimiz 9 Euro'ydu. Viyana'ya gelirken vardığımız istasyon Stadion Center'dan kalkan otobüs, Budapeşte Kelenföld'e varıyor.

Prag Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Bu beni en korkutan kısımlardan biri oluyor seyahat sırasında. Özellikle de dilini bilmediğim bir ülkeye gidiyorsam. Daha tatilin ilk gününde kötü bir anıyla başlamamak iyi olur diyerek, bu havalimanı transferi olayını önceden tasarlıyorum size de tavsiye ederim. İlk bakışta Prag havaalanından otelimize yapacağımız toplu taşımalı bir yolculuk, çok çok uzun sürüyor. Yani Maps'te mesafe ölçümü yaptığım zaman bile 1,5 saate yakın bir süreden bahsediyorum. Nereden binicem, nerede inicem, otobüsü-tramvayı kaç dakika bekleyeceğim belli değil. Bu süre 2 saate kadar bile uzayabilir. Halbuki Prag Havalimanı merkeze sadece 17 kilometre kadar... Durum böyle olunca otelden havalimanı transferi rica ettik... Bunun dışında özel araçla havalimanı transferi sağlayan birkaç şirket mevcut. Yaklaşık 20 euro gibi bir ücrete transfer yapmak mümkün oluyor. Prag'daki en iyi seçenek bu gibi görünüyor...

Budapeşte ve Yemek Seçeneksizliği

Budapeşte'ye gidenlerin en çok yakındığı durumlardan biri, yemeklerin genel olarak bizim damak zevkimize uygun olmaması. Yiyecek bir şey bulamadığını, otel kahvaltılarının çok feci olduğunu söyleyenler var. :/ Bu yorumlar sebebiyle elbette gözümüzün korkmasıyla, bu sefer otelde değil dairede konaklamayı tercih ettik. Seyahat sonrası bu endişenin haklı mı haksız mı olduğunu size aktaracağım...

Viyana ve Prag için seçtiğimiz otellerde ise, birkaç odalı stüdyo daire şeklindeki odaları seçtiğimiz için zaten şehirde dişimize göre bir şeyler bulamayınca mutfağımızda aperatifler ile takılma ihtimalimiz olacak. Hem otel kahvaltısı hem de mini mutfak desteği, bu tür Akdeniz kültürüne uzak ülkelere yapılan seyahatlerde şart gibi bir şey.

Rotanın en önemli etkinliği: Budapeşte Termal Havuzları

Orta Avrupa rotasında benim için en ilgi çekici nokta Budapeşte'deki termal hamamlardı. Budapeşte kaplıcaları, Budapeşte hamamı ya da Budapeşte spa havuzları gibi gibi tonla söylem var, doğrusu hangisi tam olarak bilmiyorum ama işte o havuzlara bayılıyorum. :) Uçak biletleri, otel rezervasyonları, transferler vesaire tamamlanınca sıra tabii ki atraksiyon biletlerini almaya geldi. Szechenyi Termal Hamam bilet fiyatlarına getyourguide üzerinden ve kendi official sitesinden baktım, dönüp yine getyourguide'tan satın aldım. Bilet fiyatına bir de kilitli dolap dahilmiş ama isterseniz 1 euro daha vererek giyinip soyunabileceğiniz özel bir kabin de kiralayabiliyorsunuz. Budapeşte'de yapılacak en güzel etkinliklerden biri bu olduğu için muttttlaka öneriyorum. 

Budapeşte Termal Havuları ile ilgili detaylı bilgi için tık tık! 

Yorumlarınız ve sorularınız varsa bekliyorum...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: 

1- Cinque Terre Gezi Rehberi

2- İlkbaharda Paris Seyahati Planlayanlar İçin İpuçları

3- Schengen Vize Başvurusu

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!