Pisa, Toskana Bölgesi'nin en küçük şehirlerinden. Küçük bir şehir ama İtalya'nın sembolü haline gelen Pisa Kulesi'nin de sahibi. Şehrin en meşhur yeri Mucizeler Meydanı'nda bulunan Pisa Katedrali ve kulesini içeren bölge 1987'den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde. Bilim adamı Galileo Galilei'nin yaşadığı şehir Pisa, eski çağlarda özellikle 11. yy.'da en güçlü deniz cumhuriyetlerinden biri olarak biliniyor. Bugün ise liman şehri olmasıyla değil, eğik kulesiyle tanınıyor. İtalyan yetkililere göre yumuşak zemin üzerine inşa edilmiş bu kulenin önümüzdeki yıllarda yeniden kayması beklenmiyor ama belli mi olur. Yıkılmadan gidip görmek lazım diyorsanız, işte Pisa rehberi karşınızda.

Pisa Gezisi | Pisa Kulesi ve Mucizeler Meydanı

Pisa'da Ulaşım

Burada ulaşım aracı kullanmanız gerekmeyebilir çünkü yürüyerek her yeri gezebilir, tren istasyonuna veya konaklamayı düşünüyorsanız otelinize rahatlıkla gidebilirsiniz. Fakat unutmayın, vaktiniz ve bütçeniz kısıtlıysa burası ortalama 4-5 saatte gezilecek bir şehir.

pisa şehri gezilecek yerler

Burada geçireceğiniz en fazla 1 gün tüm yapıları detaylı olarak görmek için yeterli olacaktır ama şehrin ambiyansı hoşunuza giderse tabii ki daha uzun zaman geçirebilirsiniz. Floransa'da konaklıyorsanız, günübirlik gelmek de iyi bir alternatif çünkü Floransa ile Pisa arası 100 km ve tren bileti ücreti tek yön 7-8 euro civarında. Bu da iki şehrin arasındaki mesafeyi 1 saatlik tren yolculuğu ile rahatlıkla aşabileceğiniz anlamına geliyor. Floransa'dan Pisa'ya giden trenler her 20 dakikada bir kalkıyor. Rotanıza uyarsa Pisa Kulesi ve etrafındaki yapıları görmek için 4-5 saat burada duraklayıp gece burada kalmadan yola devam edebilirsiniz. Yiyecek ve alışveriş açısından tatmin edecek zenginliği burada bulamayacaksınız. Zaten şehrin özelliği Pisa Kulesi, Katedral, Çan kulesi, Vaftizhane gibi yapılar. Bu yapılar da birbirine çok yakın veya yan yana olduğundan vakit kaybetmeden her yeri görebiliyorsunuz.

Pisa'da yemek

Diğer İtalyan şehirlerinde olduğu gibi burada da pizza ve makarna çeşitlerinin en güzellerinden yiyebilirsiniz. En turistik olan bölgede, yani kulenin etrafında yemek yemek pek hesaplı olmayabilir. Yine de Roma ve Venedik'le karşılaştırınca buradaki fiyatların biraz daha düşük olduğunu fark edersiniz. Şehrin farklı bölgelerinde iyi restoran ve barlar var. Mesela Borgo Stretto'da. Yemek öncesi saat 18.30 civarında başlayan İtalyanların aperatif yeme etkinliğine yani "aperitivo"ya uyum sağlayabilir, bir barda aperatif eşliğinde kokteyl veya şarap içebilirsiniz. Öğrencilerin de bulunduğu bir şehir olduğundan eğlence anlamında geri kalmış sayılmaz ama yine de küçük ve sakin bir şehir olduğundan, geceleri ıssız olduğunu söylemek gerekir. Akşam keyifli bir yemek ve şarap, İtalyan usulü keyifli bir gece geçirmek için yeterli olacaktır. Pisa'nın bulunduğu bölge olan Toskana'nın şaraplarının meşhur olduğunu unutmayın ve mutlaka deneyin.

pisa şehri gezilecek yerler

Pisa'da Alışveriş

Toskana'nın meşhur siyah üzümünden yapılmış şarapları iyi bir hediyelik eşya alternatifi. Bunun yanı sıra Pisa Kulesi'nin etrafında küçük hediyelik eşya dükkanlarından bulabilirsiniz. Burada meşhur magnetler, heykelcikler, tişörtlerin uygun fiyatlara satıldığını göreceksiniz. Değişik bir şey arıyorsanız ziyaret edebileceğiniz bir yer daha var, Piazza di Cavalieri. Burada el yapımı eşyalar bulunuyor. Pisa'nın nesi meşhur derseniz, Toskana bölgesi olduğundan şarabın dışında peyniri ve ekmeği meşhur. Monte piano cinsi zeytin ve de Pecorino peyniri hem tadabilir, hem de hoşunuza giderse fazladan alabilirsiniz.

Pisa Mucizeler Meydanı'na nasıl ulaşılır? 

pisa şehri gezilecek yerler

Tren ile geldiyseniz tren istasyonundan çıktığınızda dümdüz ileriye doğru giderseniz önce mağazaların olduğu bir sevgi yolundan geçeceksiniz. Yol üzerinde belirli bir noktadan sonra tabelalar ile tarihi yerlerin gösterildiğini görebilirsiniz. Bu tabelaları izleyerek meşhur kulenin olduğu meydana,yaklaşık olarak 20 dakikalık gezi sonucunda varabilirsiniz. Buraya vardığınızda zamanınıza, bütçenize ve ilgi alanınıza göre ne yapmak istediğinizin kararı size ait. Sadece dışından görüp fotoğraf çekilebilir veya teker teker yapıları ziyaret edebilirsiniz. Yan yatmış, sanki devrilmek üzereymiş gibi duran Pisa Kulesi'ne girmek ve tırmanmak mümkün. Kule ve diğer yapılara giriş ücreti totalde 25 euro. Eğer cesaretiniz varsa...

Torre Pendente - Pisa Kulesi

pisa şehri gezilecek yerler

1173-1350 yılları arasında inşa edilen kule, aslında Duomo Katedrali'nin çan kulesi. 8 katlı bu kule katedralin önüne geçmeyi başarmış, çünkü yumuşak zemin üzerine yapılan kule bitimi itibarıyla zaman içinde güneye doğru yamulmuş. Devrilmemesinin nedeni ise ağırlık merkezinin daire içinde kalıyor olması. Bulunduğu zemindeki çökme nedeniyle yıkılması gündeme gelse de, 20 milyon sterlinlik proje ile kurtarılmış ve varlığını sürdürüyor. 5,5 derece eğik duran kule yıkılmadan önce ziyaret etmekte fayda var ama içine girip tepeye çıkmak size kalmış...

Pisa Duomo Katedrali

pisa şehri gezilecek yerler

Şehrin en büyük dini yapısı, yani Duomo'su Mucizeler Meydanı'nda yer alıyor. Romanesk tarzında inşa edilen yapı 1062 yılında askeri bir zafer sonrası yapılmış. Dış cephesinde siyah ve beyaz mermer kullanılmış. Yapımının ardından yangın çıkmış olmasına rağmen mozaik gibi çoğu eser zarar görmemiş. Özellikle içeride bulunan Hz. İsa mozaiği önem taşıyor.

Pisa Battistero - Vaftizhane

pisa şehri gezilecek yerler

Ülkenin en büyük vaftizhanesi burası. Dönemin ünlü azizlerinin heykelleri romanesk yapının dış cephesini süslüyor. Özelliği ise akustiği. İçeride koronun söylediği bir şarkı kilometreler öteden duyulabiliyor.

Aynı meydandaki Anıt Mezar, Katedral Müzesi'ni de ziyaret edebilirsiniz. Vaktiniz olursa Medici Sarayı, San Matteo Milli Müzesi'ne uğrayın.

Pisa'da Bisiklet

Pisa'da ne yapmadan dönmemek lazım? 

Pisa küçük bir şehir ve burada yapacak pek bir şey yok, evet. Ama karşınıza çıkacak iki sürpriz olabilir. Birincisi 4 kişilik bisikletler, ikincisi ise beyaz kostümlü, yüzü boyalı sokak sanatçıları. Yüzü beyaz boyayla boyalı, bembeyaz yere kadar inen elbise giymiş bir kadın size - nasıl yapıyor bilmem - korkutucu bir şekilde öpücük atıp elinizi sıkmak için elini uzattığında irkilebilirsiniz. Eğer o eli tutarsanız, siz bahşiş verene dek bırakmıyor. Eğer fotoğraf çekilmek isterseniz yine bahşiş vermeniz gerekecek. Diğer bahsettiğimiz, bisiklet ise  gerçekten de sevimli. İki kişi arkada bisikleti kullanırken, iki kişi de öne oturup manzarayı izleyebiliyor. Faytonu andırıyor ama bisiklet ve çok eğlenceli. Özellikle de önde oturanlar için...