Çocukluktan beri hayalini kurduğum, ilk duyuşta hayran olduğum dil Fransızca'nın anavatanına kabul aldığımı öğrendiğimde büyük bir mutluluk yaşamış, sanki artık dünyadan tüm beklentilerim yerine gelmiş gibi hissetmiştim. Toulouse Jean Jaures Üniversitesi'ne yaptığım bireysel başvurum kabul edildikten sonra yoğun ve hiç ummadığım kadar yorucu bir sürecin içine girdim. Bu yazıda sizlere Toulouse'da yaşadığım deneyimleri aktararak Fransa'da lisans eğitimi almak ve Fransa'da öğrenci olmak ile ilgili elimden geldiğince fikir vermeye çalışacağım.

Toulouse'a taşınmak, lisans eğitimi ve prosedürler

Toulouse'daki üniversiteden kabul aldıktan sonra benim için öncelikle yurt arayışı başlamıştı; zira kazandığım bölüm CROUS Yurtları'ndan faydalanmama olanak tanımıyordu. Google'da konuyla ilgili blogları ve siteleri karış karış gezdikten sonra soluğu İnterrail Türkiye'nin Facebook grubunda aldım. Yurtla ilgili soruma adele.org önerisini aldıktan sonra bu site üzerinden özel yurtlara başvuru yapmaya başladım. Fakat hepsinden red cevabı alıyordum. Nedenini sorduğumda iyi bir gelire sahip Fransız bir garantörümün olması gerektiğini bildiriyorlardı.

Fransa'da öğrenci yurdu bulmak ve 'garantörlük hizmeti'

Ben de bir tavsiye üzerine Garant.me şirketinden garantörlük hizmeti satın aldım. Gerçekten internetteki yorumların hakkını verdiler. İnanılmaz hızlılar (Fransa'da prosedürler o kadar yavaş ki, Garant.me bu konuda sizi şaşırtabilir. :D). Oldukça sempatik ve profesyonel bir ekibe sahipler. Bu hizmetten yararlanmak için elbette bir ücret ödemek kâfi değil, belirli şartları da karşılamanız gerekiyor. Bu şartları yerine getirdiğim için hizmetten faydalanabildim ve Garant.me garantörlüğü ile yaptığım ilk başvurudan kabul aldım. (Fransa'da garantörlük hizmetine ihtiyacınız varsa garant.me için bu indirim kodunu kullanabilirsiniz: 65eK-1TCg) 

Fransa'da öğrenci yurdu tutma işlemi şu şekilde gerçekleşiyor: Yurt, odayı kesin olarak ayırabilmek için dosya masrafını talep ediyor. Sonrasında temin edip yurda yollamanız için gerekli belgeler isteniyor. En son aşamada da yurda giriş yapmadan yurdun belirlediği miktarda depozito ve kiraların bir kısmını ödüyorsunuz. En azından kabul aldığım yurt bana bu koşulda odayı kiraladı. 

İstanbul'dan ayrılma vakti

Evet, Fransa'ya gitmeme günler kala kendimi çok garip hissetmeye başlamıştım. Sanki evinden ilk defa ayrılacak küçük bir çocuk gibiydim. Oysa ki çok defa ayrılmıştım, ama ülkenizden uzun zaman ayrı kalacağınızı bilmek gerçekten duygusallaştırıyor sizi. Üstelik bir Egeli olarak, İstanbul'da yaşarken bile yemeklerimizi, eşsiz doğamızı özlerken Fransa'da ne hissedeceğimi tahmin edemez durumdaydım.

Bayram havası gibi güzel ve sıcaktı o gün İstanbul. Erkenden havalimanına gidip gerekli işlemleri yaptım. THY güzel bir yolculuk yaşattı ve sonunda Toulouse'a ulaştık.

Toulouse Havalimanı'ndaki memurlar çok ilgili ve sıcak insanlardı. Giriş işlemleri Paris'e nazaran çok hızlı ve sorunsuz gerçekleşti. Kalacağım yurt havalimanından oldukça uzakta bulunduğu için toplu taşımayı tercih ettim. Toulouse Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için tramvay istasyonundan kredi kartınızla birkaç binişlik yahut tek binişlik seyahat kartları satın alabiliyorsunuz.

Tramvay, metro ve otobüs kullanarak yurda ulaştım. Yemyeşil bir doğa, şehrin kalbinde duran bir dünya mirası; Canal du Midi ve samimi insanlar Toulouse'a ilk bakışımda beni etkileyen birkaç detaydı yalnızca...

Toulouse'daki ilk günlerim

Toulouse'da ilk günler şehre alışma antrenmanlarıyla ve Fransa'ya gelir gelmez yapılması gereken prosedürlerle geçti. Postaneye gidip mutlaka OFII belgenizi OFII (Göçmenlik Bürosu)'ye yollamanız gerekiyor. OFII'nin size yanıt vermesi ise birkaç ayı alabiliyor. Önce başvurunuzu aldık diye bir mektup alıyorsunuz, sonrasında ise size randevu verdikleri o gelmesi uzun bir zaman alan mektubu / e-postayı bekliyorsunuz.

Yaşadığınız şehrin büyüklüğüne göre de değişiyor mektubun size ulaşma süresi. Tabii birçok işiniz oturum belgenizin onaylanmasına bağlı. O olmadan bir banka hesabı açmak, bir işe girmek, CAF yardımı almak bir hayli zor. 

Fransa'da Öğrenciler İçin Devlet Yardımı: CAF

Evet, CAF yardımı Fransa'ya gelen öğrenciler için büyük bir nimet. Gelir düzeyinize, Fransa'da kiraladığınız eve/yurda ve konuma göre değişen bir devlet yardımı CAF. Fakat oturma izniniz onaylanmadan bu yardımdan faydalanmak zor.

Bazı arkadaşlarım oturum iznini benim gibi henüz almadı; fakat bu yardımdan faydalanmaya başladılar. Ama görevlilere bu durumu belirtmeme rağmen benden illa ki  OFII onaylı oturum iznimi sunmamı istiyorlar. Yani Fransa'daki kağıt işlerinin aşırı yavaş ve değişken olduğunu vurgulamak istiyorum yukarıdaki tümcelerle... 

Fransa'da Eğitimin Paralı Olması

Ben bu sene Fransa'ya geldiğim için şanslı olduğumu düşünmeye başladım; çünkü mevcut hükümetin "Bienvenue en France" isimli reformu ile birlikte Fransa'da eğitim paralı oldu. Hiç kimseye danışılmadan böyle ani bir değişiklik yapıldı. Campus France'da da bu değişiklik çoktan yerini almış. Yalnız bu reform yalnızca AB dışından gelenleri kapsıyor. Bu da şu anda birçok üniversitede eylemlerin ve işgallerin yapılmasına sebep oldu.

Eğitimin paralı olması kaliteyi nasıl etkiler? 

Hükümet eğitimi paralı yaparak Fransa'ya daha fazla öğrenci çekmeyi ve eğitimi daha kaliteli yapmayı hedefliyormuş. Fakat ben eğitimi paralı yapınca bir anda kaliteli olacağını düşünmeyenlerdenim; çünkü bu zamana kadar hem vakıf hem devlet kurumlarında eğitim aldım ve tüm kurumları analiz ettiğimde paranın eğitimi kaliteli yapmada önemli bir unsur olmadığını gördüm.

Fransa'ya lisans eğitimi için gelmeyi düşünüyorsanız...

Fransa'da okumak isteyen arkadaşlar için buradaki eğitimin çok üst düzey olmadığını bildirmek isterim. Ki eğer düşünce dünyanızda Fransız eğitim sistemini konumlandırdığınız yer çok yükseklerdeyse burası büyük bir hayal kırıklığı olabilir. Öte yandan eğitim dili olarak İngilizce okuyabileceğiniz bölümler de var Fransa'da; fakat bunların sayısı çok fazla değil bu yüzden iyi bir araştırma yapmanız gerek.

Toulouse'da okuduğum üniversite nasıl bir yer?

Okuduğum okul büyük, inovatif bir kampüse sahip. En çok hoşuma giden şey kütüphane sayılarının fazlalığı ve içeriğin zengin olması. CROUS Restoranları'nda çok uygun fiyatlarla yemek yiyebiliyorsunuz. Kampüste özel işletmeler de var, yani yemek anlamında seçenekler geniş. Sosyal aktiviler de bir hayli fazla, birçok kulüp var.

Hocalarımız sıcakkanlı ve yardımsever. Fakat kağıt işlerinin yavaşlığı konusunu burada da anımsatmak isterim. Bizim okulda kayıt esnasında nakit ödeme kabul edilmiyordu. Ya kredi kartıyla ya çekle ya da postaye ödeme yaparak kayıt yaptırabiliyorsunuz, bu da işleri yavaşlatan unsurlardan.

Toulouse'da Ulaşım Ücretleri

Toulouse'daki ulaşım ücretlerine gelirsek, 26 yaşından küçükseniz ulaşım masraflarınız uyguna geliyor. Toulouse'da öğrenci olarak, aylık kullanım için 10,20 Euro, yıllık kullanım için 102 Euro ödeyerek sınırsız ulaşım kartına sahip olabiliyorsunuz. Fakat 26 yaşından büyükseniz bu rakam yükseliyor ve ulaşım kartınıza aylık yükleme yapmak için 51 Euro ödemeniz gerekiyor.

Toulouse'da metro hattıyla birçok yere ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Otobüs kullanmanız gerekiyorsa saatlerini çok iyi takip etmeniz gerek. Belirli bir saatten sonra otobüs olmadığı için ve son zamanlarda şehirde yapılmakta olan protestolardan dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun için Google Play Store / App Store'dan Tisseo uygulamasını indirerek size en yakın durağa gelmekte olan otobüsü görebilir, Toulouse'da herhangi bir ulaşım iptali söz konusu olduğunda anında bildirim alabilirsiniz.

Toulouse'da Kış ve Noel Dönemi

Bugünlerde Toulouse'da Chrismas telaşı var. Herkesin yüzünde bir tatil mutluluğu, çocuksu bir heyecan... Protestolara rağmen mağazalarda Noel için alışveriş yapan, sokakları dolduran cıvıl cıvıl bir kalabalık... Evet Toulouse doğasıyla ve insanlarıyla şirin bir şehir. Fakat burası nüfus olarak Fransa'nın büyük şehirlerinden biri ve burada çok fazla öğrenci bulunuyor. Bu bilgileri vermemdeki en büyük sebep kağıt işlerinin diğer öğrenci nüfusu az şehirlere göre daha yavaş ve sıkıntılı olması.

Eğer Fransa'da okumak istiyorum, çok sabırlı bir insanım, oturma iznimi 10 ay olsa bile beklerim, kağıt işleri ve muamele farklılığı beni rahatsız etmez diyorsanız hiçbir sıkıntı yok, burada rahat rahat öğrenci olabilirsiniz. 

Fransa'da lisans eğitimi ile ilgili edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Eğer yurtdışında lisans eğitimi ya da Fransa'da yaşam konularıyla ilgileniyorsanız, Valizim'in sosyal medya hesaplarını takip ederek yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Sorularınızı ve yorumlarınızı beklerim!

Güzel günler dileğimle...

TAKİPTE KALMAK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Facebook: Valizim

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: 

  1. İlk Kez Paris'e Gidecekler için A'dan Z'ye PARİS GEZİ REHBERİ 
  2. Bölgelere Göre Paris'te Gezilecek Yerler Listesi
  3. Lyon Gezi Rehberi
  4. Kanada'da Yaşamak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler
  5. İrlanda'da Çalışmak | İş Görüşmesi, Başvuru ve Prosedürler