Paris'te görmeniz gereken en önemli noktalar aslında tek bir çizgi üzerinde yer alıyor. Fransızların "Axe Historique" yani Türkçedeki karşılığıyla 'tarihi eksen'i, tarih boyunca kralların yaptığı şehir planlamalarıyla ortaya çıkan bir düzlemi ifade ediyor. Paris'in merkezinden batısına doğru yer alan birçok tarihi yapının oluşturduğu uzunca bir yol burası. Üstünde bugünün Louvre Müzesi, Şanzelize'si ve Zafer Takı var. Farklı zamanlarda inşa edilmiş binalar ve bahçeler bugünkü Paris'in simgeleri haline gelmiş.

Paris'in Tarihi Ekseni

Bu yolun ortaya çıkışı 16. yüzyılda, kralların avlanmak üzere merkeze 20 kilometre uzaktaki bir ormana gitme meraklarıyla başlıyor. Saint Germain en Laye Ormanı kralların tilki avlamak üzere gittikleri, av köşkünü de içinde bulunduran geniş bir orman. Bugünün müzesi, o zamanın sarayı Louvre'da yaşayan dönemin kralları ormana ulaşabilmek için dümdüz bir yol açmışlar. Yol bittiğinde, sıra Seine Nehri'ni geldiğinde ise karşıya sal ile geçmişler. Sal ile yolculuk zor olduğundan, 1609 yılında Paris'in en eski köprülerinden biri olan Neuilly inşa edilmiş.

Etoile Meydanı, Paris.

Etoile Meydanı, Paris.

Zenginliğiyle dillere destan olan,  İtalya'nın her köşesini saraylar, bağ ve bahçelerle donatan Medici ailesinden Marie de Medici Fransa'daki kraliçeliği boyunca İtalyan kültürünü buraya da yansıtmış. Marie de Medici Floransa'nın peyzaj anlayışını Paris'e taşıyarak şehirde kendi adına nostaljik bir hava yakalamış. 1612'de Lüksemburg Bahçesini yaptırmaya başladıktan hemen sonra kolları Tuileries Bahçesi için sıvamış.

Louvre Sarayı'nın önündeki Tuileries Bahçesi'nden, Belçika Kralı'nın eşi adına yapılan Astrid Sarayı'na kadarki geniş alan, bataklıktan kurtarılıp ağaçlıklı bir yol haline getirilmiş. Bugün hala varlığını koruyan, fakat 2 bölüme ayrılmış bu yol her kilometre başında bahçe kapıları ile ayrılıyor ve etrafında 4 sıra karaağaç bulunuyor. Bu bahçeyi andıran yol, zaman içinde  eş arayan asilzadeler için  önemli bir mekan haline gelmiş. Böylece, daha sonra Şanzelize Caddesi olacak o ağaçlıklı yolun taslağı 1600'lü yıllarda çizilmiş.

Şanzelize'nin yapılmasıyla ortaya çıkan bu düzlem, Merkezdeki Louvre Müzesi'nden, batıdaki La Defence Meydanına kadar uzanıyor. Yani Paris'e gidince gezmeniz gereken birçok tarihi mekan, yüzyıllardır devam eden çalışmaların sonucu olarak, tek bir hat üzerinde yer alıyor. Bu durumda, yarım gününüzü kralların ava gittiği bu yolu arşınlamak için ayırabilir ve tek seferde birçok önemli noktayı ziyaret edebilirsiniz.

La Defence meydanındaki Grand Arche, yani büyük takı başlangıç noktası olarak belirlediğinizde, turunuz Louvre müzesinde son buluyor. Eğer müzeyi gezmeyi de planlıyorsanız, güne Louvre'da başlayıp La Defence'da sonlandırmak mantıklı olabilir. Orijinaline bakacak olursak, Fransızlar bu yolun başlangıcını Tuileries Bahçeleri olarak kabul ediyor çünkü Louvre Müzesi aslında bu düzlemin 6 derece dışında kalıyor. Biz yine de listemize Louvre'u eklemeden yapamadık. İşte izlemeniz gereken kral yolu...

1-Louvre Sarayı (Musée du Louvre)

Louvre Sarayı ve piramit.

İşte başlangıç noktamız burası. Dünyanın en çok ziyaret edilen ve Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa’sını bulunduran sanat müzesi. Bu müzenin tamamını gezmek haftalar alıyor diyorlar ama siz yarım gününüzü ayırarak belli başlı eserleri görebilirsiniz. Müzeyi gezmeseniz bile bahçesinde vakit geçirebilir, camdan piramidin önünde meşhur Louvre fotoğraflarından birini çektirebilirsiniz. Eğer ziyaret etmeye karar verirseniz uzun kuyruklarda beklemek yerine biletinizi önceden almayı unutmayın, işte buradan.

2- Karusel Zafer Takı  (Arc de triomphe du Carrousel)

Karusel Zafer Takı.

Daha Louvre Müzesi'nin bahçesindeyken az ileride dikilen bu anıtı göreceksiniz. Şehirdeki 3 taktan biri. İkincisi ise bu yolun sonunda. Yani adeta tarihi eksenin giriş ve çıkış kapıları var gibi bir görüntü ortaya çıkarıyorlar. Londra'daki Marble Ark'ın ilham kaynağı olan bu yapı, 1800'lü yılların başında Roma Forumu'ndaki Konstantin Ark'ından esinlenerek inşa edilmiş.

3- Tuileries Bahçeleri (Jardins des Tuileries)

Tuileries Bahçeleri.

Paris'in en güzel yeşil alanlarından biri Tuileries Bahçeleri. Fransız Kralı II. Henry'nin eşi için yaptırılan bu bahçenin içinde bir de küçük bina bulunuyor. O zamanlar meyve bahçelerinin düzenini sağlamak için kullanılan bu depo, bugün içerisinde Monet'nin eserlerinin olduğu bir galeri. Her yerden sanat fışkırıyor desek yalan olmaz.

4- Concorde Meydanı (Place de la Concorde)

Concorde Meydanı ve Dikilitaş.

Bahçelerin az ilerisinde Concorde Meydanı ve Luxor Dikilitaşı yer alıyor. Eğer buraya ulaştıysanız Şanzelize'nin başlangıcındasınız demektir. Fransa'nın ikinci, Paris'in ise en büyük meydanı burası. "Concorde Meydanı meydan değil aydınlıktır" diyen İtalyan yazar Malaparte da meydanın genişliğini ve mimarisi sebebiyle oluşan aydınlık hissini vurguluyor olmalı.

5- Luksor Dikilitaşı (Luxor Obelisque)

Luksor Dikilitaşı.

Dikilitaşların genelde bir anısı vardır. Her biri bir olay sonucu dikilir. Luxor Dikilitaşı da 1700'lü yılların başında Kral XV. Louis, lakabıyla 'sevilen' Louis'nin yakalandığı hastalıktan kurtulması şerefine dikilmiş. Heykelin konumlanacağı meydana karar vermek için de 19 ünlü mimarın katıldığı yarışma düzenlenmiş. Önde gelen mimarlardan Ange-Jacques Gabriel'in önerdiği, o zamanlar bomboş ve toprağı bol olan araziye karar verilmiş. O gün şehrin dışında kalan arazi, bugün Paris'in en kıymetli meydanı. Şehirlerin değişim hikayelerini tasavvur etmesi güç...

6-Şanzelize (Champs-Elysées)

Şanzelize Caddesi'nin gece görünümü.

Şarkılara, kitaplara, filmlere konu olan cadde işte burası. Dünyanın en güzel bulvarı denilen Şanzelize, ismini Yunan mitolojisinde cenneti temsil eden Elysion Ovaları'ndan almış. 70 metre genişliğinde, 2 kilometre uzunluğundaki yolun etrafı dünyaca ünlü markaların ana mağazalarıyla, sayısız kafe, restoran ve bazı tarihi yapılarla çevrili. Bitiminde ise sizi karşılayan ikinci tak bulunuyor: Zafer Takı.

7- Zafer Takı (Arc de Triomphe de L'Etoile)

Paris'in en meşhur takı, Etoile Zafer Takı.

Şanzelize yolunun sonuna gelip de bu takı gördüyseniz bulunduğunuz yer Etoile Meydanı veya daha sık ve yeni ismiyle Charles de Gaulle Meydanı. 12 geniş caddeye yol veren büyük bir meydan burası. Takın tarihine bakılacak olursa, Napolyon Bonapart'ın isteği üzerine Austerlitz savaşında kazanılan galibiyeti ölümsüzleştirmek için inşa edilmiş. Bir rivayete göre Bonapart Fransız askerlerinine "Evinize zafer taklarının altından geçerek döneceksiniz." diyerek 1806'da bu takın inşa edilmesini emretmiş. Zafer Takı Paris'in tarihini andıran yapılardan biri. Sadece Bonapart'ın zaferini değil, 1. Dünya Savaşı'nda şehit olan Fransız askerlerini temsilen meçhul asker mezarına ev sahipliği yaptığı için birçok tarihi olayı andırıyor. Mezarın üstünde yanan ateş ise takla ilgili ilginç detaylardan biri. 2. Dünya Savaşı'nda, 14 Haziran 1940 tarihinde Almanların işgali sırasında bile yakılmış ateş bugün hala, her gün alevlendirilmekte.

8- La Defense (la defans) Meydanı - Büyük Tak (Arche de la Défense)

Paris'in iş merkezi alanı, La Defense.

Paris'in mis kokulu bahçelerinden, upuzun nostaljik yollarından geçip de ulaşacağınız, şehrin geneliyle ilgisi olmayan meydan işte burası. La Defense (la defans) Meydanı büyük iş merkezlerinin ve modern yapıların bulunduğu kısmın başlangıcı. Paris'lilerin şehir merkezindeki tarihi yapıyı ve ahengi bozmamak adına iş hayatını bu bölgede yönetmeyi tercih etmiş ve Avrupa'nın en büyük çok amaçlı iş alanı olan Defans Bölgesi'ni kurmuş. Tarihine bakınca, Fransa-Prusya Savaşı'nda şehri savunan askerlerin anısına yaptırılmış.