Paris Orly Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşmanın veya tam tersi, Paris'ten Orly Havalimanı'na gitmenin birkaç yolu var. Metro, Orlybus isimli havaalanı ekspres otobüsü, Orlyval isimli tren hattı, tramvay ve RER trenlerini içeren kombinasyonlar Paris - Orly Havaalanı arasındaki ulaşımı sağlıyor.

Ben şu ana kadar denediğim yolları kendi tecrübelerimi ve önerilerimi katarak anlatacağım. Hiç denemediğim ama duyduğum yöntemleri de eklemeden geçmeyeceğim tabi. Ağustos 2016'da son Paris seyahatimde ilk defa denediğim Orlybus'ü anlatarak başlamak istiyorum.

Paris Orly Havaalanı Ulaşımı

1- Orlybus ile Orly - Paris Arası Transfer

Son seyahatlerimde hep Paris'in güneyinde konaklamayı tercih ettim. Son seferde de Place D'Italie isimli metro durağının bulunduğu meydandaki bir otelde kaldım. Orly Havaalanı'ndan kalkan ve Denfert Rochereau metro durağının olduğu meydana gelen Orlybus, benim için iyi bir seçenekti. Çünkü buradan geçen 6 numaralı hat ile otelimin olduğu yere ulaşabilecektim.

Denfert-Rochereau Meydanı'ndaki metro hatları

Denfert-Rochereau'dan geçen hatlar şu şekilde: yeşil renkli 6 numaralı metro hattı, bordo renkli 4 numaralı metro hattı ve bir de tren hattı RER B. Orly Havalimanı'na inecekseniz, bu hatlardan birinin üzerinde bulunan bir oteli tercih etmeniz mantıklı olur. Ben özellikle 6 numaralı hattı öneriyorum, çünkü bu hat ile Eiffel, Champs-Elysées gibi birçok noktaya aktarma yapmadan gidebiliyorsunuz.

Orly Havaalanı'na Vueling Havayolları'nın uçağıyla iniş yaptım. Yine, daha önceki seferlerde Pegasus Havayolları ile indiğim ve artık tanıdık gelen batı terminaline (Orly-Ouest) inmiştim. Paris'e Barselona'dan uçuş yaptığım için gümrük uygulamasına takılmadan hemen çıkış yaptım ve valizimi aldım.

Orly Havaalanı'nda Orlybus Durakları

Çıkış kapısından çıktığım anda hemen karşımda Orlybus durağı vardı. Orlybus biletinin ücreti 2016 yaz itibarıyla 8 euro. Ben zaten haftalık sınırsız ulaşım kartı alacağım için ve bu karta sahip olanlardan Orlybus için ayrıca 8 euro istenmediğinden; önceliğim kartın satış noktasını bulmak oldu.

Orlybus'e Binmeden Önce 'Navigo Kart' Arayışım

İlk defa satın alacağım haftalık sınırsız ulaşım kartı Navigo Decouverte Kart'ın satış noktasını aradım, fakat bir türlü bulamadım. Bu arada Navigo kartla ilgili yazdığım yazıya da mutlaka göz atın. Belki sizin için de avantajlıdır ve Paris gezinizde ulaşım masraflarınızı minimumda tutmanız için faydası olur. 

Bu kartı havaalanına iner inmez almak istememin sebebi, Navigo Kart sahiplerinin Orlybus'te ekstra ücret ödemeden yolculuk edebilmesi. Yani alacağım haftalık Paris ulaşım kartım ile havaalanı transferlerimi de gerçekleştirebilecektim. Bu nedenle durağa gitmeden önce karttan hemen edinmek istedim. Bu kart olmadan da otobüse tabii ki binilebiliyor. Otobüsün içinde şoförden veya duraktaki bilet otomatından alacağınız 8 euro'luk bilet ile yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Navigo Kart arayışım başarısızlıkla son buldu ve ben de şoförden bilet alarak otobüse bindim. Çünkü Navigo Kart satışı Orly Havaalanı'nın güney terminalindeymiş (Orly-sud). Ben ise batı terminalindeydim ve hem kafam karıştığından, hem de vakit kaybetmemek için diğer terminale geçmedim.

Eğer siz de en geç perşembe gününden itibaren başlatılabilen haftalık sınırsız ulaşım kartından edinmek istiyorsanız şöyle yapabilirsiniz. İki terminal arası geçişi, Orly'de Navigo kartın satıldığı noktayı ve kartın tüm özelliklerini anlattığım Navigo Kart yazıma göz atmadan geçmeyin.

Orlybus Yolculuğu

Orlybus önce Orly Havaalanı'nın güney terminalinden (Orly-sud) kalkıyor, daha sonra batı terminalinde duraklıyor (Orly-ouest), sonra havaalanından çıkıyor. Durduğu birkaç durak var. Orly'den Denfert Rochereau'ya giderken yol üstünde farklı 3 durakta; D.R.'dan Orly'e giderken de yine 3 farklı durakta duruyor. Ama kesin olan başlangıç ve bitiş noktaları havaalanı ve Denfert Rochereau.

paris-orly-havalimani-ulasim

Sağda Orly Havalimanı, solda varılacak noktalar. Aslında normal Paris haritasına bakınca havaalanı aşağıda kalıyor, D.R. ve diğer duraklar ise yukarıda. Bu otobüsün gidiş yönüne göre çizilmiş bi kroki.

Orlybus'ün Çalışma Saatleri

Denfert Rochereau'dan hareketle Orly'e gidecekseniz: 05.35 - 00.00 arası. 

Orly'den hareketle Denfert Rochereau'ya gidecekseniz 06.00 - 00.30 arası.


2-  Orlyval ile Orly - Paris Arası Transfer

Orly Havalimanı'na iniş yaptıktan sonra herhangi bir metro veya RER tren hattına bağlanmak için arada bir araca daha binmeniz gerekiyor. Bu araç yukarıda bahsettiğim Orlybus dışında, bir de Orlyval olabilir. Orlyval temelde Orly Havaalanı ile RER tren hattını birbirine bağlayan, farklı bir raylı sistem.

Daha önceki yıllarda yaptığım bir Paris seyahatimde, RER B hattı üzerindeki otelime ulaşmak için Orlyval'ı kullandım. Eğer Orly Havalimanı'ndan çıktıktan sonra ilk ulaşmak istediğiniz nokta RER B tren hattının üzerindeki bir nokta ise Orlyval'a binerek çok kısa (maksimum 6 dakikalık) yolculuk yapabilir ve RER hattına geçebilirsiniz.  Orlyval, Orly Havaalanı ile RER B'nin Antony durağı arasındaki bağlantıyı sağlıyor.

4-7 dakikada bir yeni bir Orlyval treni geliyor, aynı metro gibi. Saat sabah 6'dan gece 23.00'a kadar seferler devam ediyor. Bu yolculuğun ücreti 9,30 euro. Yukarıda bahsettiğim Navigo Kart ile maalesef Orlyval'a ücretsiz giriş yapamıyorsunuz. Kartın geçerli olmadığı tek yer Orlyval, neden bilmem.

Paris'te Havalimanı Transferi için Orlyval mı Orlybus mü?

  • Eğer Navigo Kart'a sahip değilseniz ve almayı düşünmüyorsanız... Orlybus veya Orlyval arasında fiyat bakımından büyük bir fark yok. Orlyval bileti 9,30 euro, Orlybus ise 8 euro.
  •  RER B üzerindeki bir istasyona gidecekseniz veya RER B ile kesişimi olan bir metro hattına geçecekseniz, Orlyval'ı tercih etmenizde hiçbir sakınca yok.
  • Eğer ki Denfert Rochereau'ya gelmeniz mantıklıysa, buradan geçen herhangi bir metro hattıyla ulaşımınızı sağlayacaksanız bunu tercih edin. Otobüs yolculuğu da gayet çabuk geçiyor ve otobüs durakları hiç uzakta değil.
  • Navigo Kart'ın Orlyval'da geçerli olmadığını, fakat Orlybus'te geçerli olduğunu hatırlatayım. Yani haftalık sınırsız ulaşım kartı Navigo Decouverte Kart'a sahip olsanız dahi, Orlyval için ekstra 9,30 euro ödemeniz gerekiyor. Bu durumda karta sahip olanlar bence direkt Orlybus'ü tercih etmeli.
  • Eğer bütçeniz kısıtlıysa ve Paris'e perşembe günü veya daha önce varıp da 3-4 gün kalacaksanız bu karttan havaalanında edinmenizi öneriyorum. Böylece her şey dahil bir Paris gezisi yapmış olur, Paris havaalanı transferleri için ücret de ödememiş olursunuz.
  • Benim fikrim: Orlyval üzerinde 5 dakika bile sürmeyen yol için 9,30 euro vermek biraz batıyor açıkçası. :)

Ben nasıl yapıyorum?

Ben bir önceki seyahatimde Navigo Kart aldığım için, şimdi planladığım gezimde yine bu kartı kullanmak istiyorum. Bunun için de Paris'e geliş günlerimi kartın geçerliliğine göre ayarladım. Pazar günü dönecek ve 5 gün boyunca karttan yararlanabilecek şekilde bir gezi programı yaptım.

Ayrıca Pegasus'la Orly Havaalanı'na ineceğim için, Orlybus'e bineceğimi hesap ettim. Orlybus'ün geldiği Denfert Rochereau'dan rahatlıkla ulaşabileceğim bir otel seçtim. Çoğu seçimim, ulaşım kartıma göre şekillendi. Zaten kapsamlı bir seyahat planının bir şeylerin etrafında şekillenmesi gerekiyordu, ben de böyle yaptım. Böylece Paris'te ulaşım ve havaalanı transferi masrafları kontrol altında oldu. Çok avantajlı bulduğum bu kart ile ilgili yazdığım yazıya mutlaka göz atın derim. Daha fazla övmeyeceğim, tamam.


3- Belediye Otobüsü ile Orly Havalimanı - Paris Arası Transfer

Orly Güney (Orly-Sud) Terminali'nden kalkan 183 numaralı belediye otobüsleriyle de seyahat edebilirsiniz. Bu otobüslerle Paris merkeze ulaşmanız 60 dakika alıyor ve otobüs sıklığı 40 dakika. Paris-Porte de Choisy ile Orly Havalimanı arasında ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Varacağınız Paris-Porte de Choisy de iki tane metro istasyonunun tam orta noktasında yer alıyor. İkisinden birine yürüyerek 7. metro hattının Porte D'Italie veya Port D'Icry duraklarından birine ulaşabilirsiniz.

Otobüsün kalkış saatlerini şuradan kontrol edebilirsiniz. Karışık görünüyor ama biraz inceleyince anlaşılıyor. Bu arada bu da benim hiç denemediğim yöntemlerden biri ve çok pratik bir alternatif olmadığı ortada.  Bu yöntemin ücreti sadece 2 euro. İnternetten aldığım bilgiler bu şekilde, fakat denemeyi düşünmeyeceğim bir alternatif gibi duruyor.


4- Tramvay ile Orly Havalimanı - Paris Arası Transfer

Tramvay ile Orly'den Paris'e ulaşmak da hesaplı seçeneklerden biri fakat hızlı bir yol olduğunu söyleyemeyiz. Villejuif-Louis Aragon ve Orly Havalimanı arasında çalışan tramvay hattı, metroya aktarma yapmanız için diğer bir seçenek. Orly'den binip (hattın ikinci durağı) Villejuif-Louis Aragon isimli son durakta inerek buradan metroya geçiş yapabilirsiniz. Ücreti yine sadece tek bilet. Bu yolu da hiç kullanmadığım için daha detaylı anlatamıyorum. Eğer bütçeniz kısıtlıysa ve bol bol vaktiniz varsa, deneyebilirsiniz. Tram işaretlerini takip edip 7 numaralı tramvay hattını bulun ve Villejuif-Louis Aragon yönüne gidene binin.

Paris'te ulaşım ile ilgili faydalı linkler

  1. Paris'teki diğer havalimanları Charles de Gaulle Havaalanı transferi ve şehrin daha uzağındaki Beauvais Havalimanı'na ulaşım hakkında detaylı bilgi almak için Paris’te Havaalanı Transferi Nasıl Sağlanır? başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.
  2. Ayrıca Paris'te yapacağınız tüm toplu taşıma yolculukları için gerekecek bilet ve kart türleriyle ilgili ayrıntılı bilgi de Paris Metro Biletleri, Haftalık Kartlar ve Ulaşım Ücretleri başlıklı yazımda mevcut.
  3. Ayrıca üst menüdeki Fransa kategorisinden Paris'te gezilecek yerler, Paris Disneyland ve Lyon şehriyle ilgili yazılarıma göz atabilirsiniz. Yenileri pek yakında blogda olacak. Takipte kalın! :)

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!