Paris'e son gidişimde nihayet yararlanma fırsatı bulduğum ulaşım kartı Navigo Decouverte'in nimetlerinden bahsetme zamanı geldi. Daha önceki yazılarımdan Paris Metro Biletleri, Haftalık Kartlar ve Ulaşım Ücretleri'nde bu kart türünden bahsetmiştim. Fakat henüz satın alıp kullanmadığımdan, Paris'te gezerken ne kadar faydası olduğunu pek iyi aktaramamıştım. Şimdi Paris Navigo Kart sahibi olduğuma göre, bu ulaşım kartı ile ilgili bilgilerimi paylaşma zamanı. Ayrıca bu yaz Paris'te bulunduğum iki seyahatimde de bu kartın peşinde koşarken neler yaşadığımı anlatmadan geçmeyeceğim.

Paris Navigo Kart | Paris'te Haftalık Sınırsız Ulaşım Kartı

Paris'te gezerken oteliniz nerede olursa olsun çok defa metroya, RER trenine, otobüse binmeniz gerekebilir. Çünkü gerçekten büyük bir şehir ve gezilecek turistik yerler çoğu Avrupa şehrinde olduğu gibi küçücük bir alanda sıkışıp kalmış değil. İtalya'da olduğu gibi "yürüye yürüye yolumuzu buluruz" diyemiyoruz bu durumda.

Havaalanları, Disneyland, Versailles Sarayı ve civarında başka turistik bölgeler zaten şehir merkezinin dışında. Yani araçsız ulaşım mümkün değil. Ayrıca şehrin her yeri, her semti gezmeye görmeye değer. Bu nedenle Paris'te ulaşım yollarını ve bilet türlerini iyi öğrenerek şehrin ulaşım ağına kanalize olmak gerekiyor.

Paris'te ulaşımımı nasıl sağlıyordum?

Daha önceki Paris ziyaretlerimde ulaşım için iki yöntemi izledim. Birincisi tekli bilet satın almak, ikincisi günlük sınırsız bilet (Paris mobilis) alıp gün boyu kullanmaktı.

**Tekli bilet: Tek bilet deyince de bunun iki türü varmış gibi düşünmek lazım. Birincisi, metroların içindeki bilet otomatından tek bir tane bilet almak ve bunu 1,5 saat boyunca aktarmalarda kullanmak. Bir de diğer türü, 10'lu carnet. Her gün tek tek almak yerine 10 tanesini indirimli fiyata tek seferde alıyordum; gerektikçe kullanıyordum.

**Mobilis: Paris'te eğer gün içerisinde çok yere gitmeyi planlıyorsam tercihim Mobilis oluyordu. O günlerde fazla yürümek istemiyorsam, yorulunca metroya/otobüse atlayıp otele dönmek veya başka yere hiç yürümeden ulaşmak için günlük sınırsız ulaşım bileti Mobilis tam bana göreydi. Bu bilet türlerini, güncel fiyatları ve daha çoğu şeyi Paris Metro biletleri yazımda anlatıyorum, tekrardan hatırlatayım.

Genelde günlerim dolu dolu geçsin istediğim için tek güne çok sayıda yeri sığdırmaya çalışıyordum. Hem yorucu olduğu için arada otele dönüp bir iki saat dinlenme, kıyafet değiştirme molası vermek istiyordum; hem de birbirine yakın yerleri aynı günde ziyaret etmeye özen göstersem de araç kullanmadan olmuyordu. Bu da her gün için ayrıca sınırsız günlük bilet Mobilis'ten almam gerektiğine işaretti.

Navigo Kart yerine Mobilis'i tercih etseydim...

Ağustos 2016'daki Paris seyahatimde 4 tam gün gezecektim. Günleri de söyleyeyim, perşembe sabahından pazar gece yarısına kadar. Bu da 4 günlük Mobilis masrafı demek oluyor. Paris şehir merkezinde, zone 1-2'de ulaşımı sağlamak için olan Mobilis'in ücreti 7,30. Fakat ben diğer bölgelere de gidip gelmek istediğim için, en azından bir günümde zone 1-5 için geçerli olan Mobilis türünden satın almalıydım. Bunun ücreti de 17,50.

Baktığımızda minimum Paris'teki ulaşım masrafım 7,30 x 3 gün = 21,90 ve buna ek olarak bir de 17,50, yani 40 euro ediyordu. Paris'te 4 gün metroya binmek için 40 euro vermek pek mantıklı değildi. Acaba 10'lu carnet ile mi idare etsem, ne yapsam ne etsem diye düşünürken Navigo Decouverte kart aklıma geldi. Daha önceden çok defa duymuştum ama hiç kullanmamıştım.

Paris Navigo Decouverte Kart

Navigo Kart özetle haftalık/aylık sınırsız ulaşım kartı. Geçerliliği Pazartesi gününden Pazar gününe kadar. Haftanın hangi gününde bu karttan satın alıp doldurmuş olursanız olun, kartın geçerliliği Pazar geceyarısı sona erer. Ayrıca kartı alıp dolum yapabilmek için son gününüz Perşembe. Eğer Cuma günü Paris'e varacaksanız, Navigo kartı o hafta için kullanamıyorsunuz.

Paris'e gerçekten de pazartesi günü gelip pazar akşamı dönecekler için maddi anlamda inanılmaz avantajlı. Çünkü aslında haftalık (veya aylık) bir kart bu. Buna rağmen, 3-4 günlük ziyaretler için de oldukça avantaj sağlıyor.

Navigo Decouverte Kart Nerelerde Geçerli?

1-5 zone'da, yani tüm bölgelerde haftalık sınırsız kullanım hakkı sunuyor. Bunun da anlamı şehir merkezinin dışında, Charles de Gaulle (CDG) ve Orly Havaalanlarına, Disneyland'e, Versailles Sarayı'na bu kart ile ulaşabiliyorsunuz. Yani şehirde kısa süre kalacak bir turist için: Her yere.

Paris'te Ulaşım Kartlarının Geçerlilik Süresi

Paris'teki haftalık ve aylık kartların geçerliliği haftanın veya ayın sonunda biter. Yani ayın 15'inde aylık dolum yaptığınızda, 30 gün sonra değil, 15 gün sonra geçerliliği bitecektir. Aynı şekilde haftalık sınırsız Navigo kart yüklemesini Çarşamba günü yaptırdıysanız, kartın geçerliliği Pazar günü sonra erecektir.

Navigo Decouverte Kart Ücreti 2016

Navigo karta sahip olmanın ücreti 5 euro. Karttan bir kez aldığınızda 10 sene boyunca Paris'e gelip gittikçe yükleme yaparak kullanabiliyorsunuz. Haftalık yüklemenin ücreti ise 22,15 euro. Bu durumda 27,15 euro'ya bir haftalık ulaşım masraflarınızı karşılayabiliyorsunuz. Navigo Kart'ın aylık doldurma ücreti de 73 euro.

Orly Havaalanı'nda Navigo Kart Satışı

Eğer Orly Havaalanına iniş yapacaksanız, Orly'nin güney (Orly-Sud) terminalinin dışındaki Orlybus durağından kartı satın alabilirsiniz. Havalimanının içinde herhangi birisine sorarsanız, %99 ihtimalle Navigo Kart'ın satışının sadece Paris merkezde olduğunu söyler. Son iki ziyaretimde onlarca kişiyle muhatap oldum ve kesinlikle o kartın havalimanında satılmadığına dair beni ikna etmeyi başarmışlardı.

Eğer güney (Orly-sud) terminalindeyseniz, Orlybus durağına gittiğinizde orada küçük bir kulübe olduğunu göreceksiniz. Evet tam oradan satın alıp, haftalık veya aylık yükleme yapıp Orlybus'e atlayabilirsiniz. Sonrasında da Denfert Rochereau'ya ulaşarak metroya aktarma yapabilirsiniz. Böylece Paris havaalanından şehre ulaşım için ekstra ücret ödemezsiniz. Orly dışında neredeyse tüm metro ve RER duraklarındaki kart satışının olduğu ofislerden alabiliyorsunuz.

Mobilis ve Navigo Kart Ücret Karşılaştırması

4 günlük karşılaştırma

Küçük bir hesap yapalım. Günlük sınırsız ulaşım bileti Mobilis'ten 4 gün boyunca, her gün bir tane alsanız mesela. 7,30 x 4 = 29,20 euro ödemeniz gerekiyor. Ve de bu mobilis, sadece şehir merkezindeki 1-2 zone'da geçerli, Disneyland gibi uzak noktalara gitmek için ek ücret ödemek gerekiyor ve havaalanı ulaşımı dahil değil. Navigo Kart alsanız her şey dahil ve de haftalık ücreti 27,15.

Haftalık karşılaştırma

Yine sadece ilk iki bölgede geçerli olan Mobilis'ten aldığımızı düşünelim. 7,30 x 7 = 51 euro ediyor. Navigo Kart ile 27,15'e bu işi çözüyorsunuz ve 1-5 zone'un tümünü karşılıyor.

Neden Navigo Kart Aldım?

  • Yurtdışında, özellikle Paris'te gezerken toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanım hakkına sahip olmak istiyorum. Çünkü otele dönmek, yorulunca yürümek yerine en yakın metroya atlamak, gördüğüm belediye otobüsüne hop diye binmek istiyorum. Bu tüm isteklerimi tekli biletlerle karşılamaya çalışsam, günlük masrafım daha büyük olur.
  • Kolay yolu çoğu zaman mobilis alıp toplu taşımayı gün boyunca sınırsız kullanma hakkı elde etmek. Fakat Paris'te 3 günden fazla kalacaksanız, tüm bölgelere (1-5 zone) ulaşmak istiyorsanız; kolay ve hesaplı bir yolu var, işte o Navigo kart.
  • Ayrıca Orly Havaalanı'ndan şehre ulaşmak için kullanabileceğiniz en hızlı alternatif Orlybus otobüsüne de Navigo kart ile ek ücret ödemeden binebiliyorsunuz. İşin içinde havaalanı aktarması da olunca, daha da düşünmeme gerek kalmadı. Zaten günlük sınırsız bilet mobilis'ler havaalanı aktarmasını karşılamıyordu, onu da hatırlatayım.

 

Paris'te Navigo Kart Alamamak...

Ağustos 2016'daki Paris ziyaretimde Orly Havaalanı'nın batı terminaline Vueling Havayolları ile iniş yaptım. Daha önceki seferlerde de Pegasus Havayolları'yla her seferinde batı (Orly-Ouest) terminaline inmiştim. Navigo kartı nereden alabileceğimi yaklaşık 10 kişiye sordum. En az yarısının bu karttan haberi yoktu. Çünkü Navigo Kart hem Paris'te yaşayanlar için, hem de turistler için 2 türde bulunuyor. Turistler için ayrıca bir türü olduğunu bilmeyenler, "hayır o kart size göre değil" diyebiliyor. Veya turist kazıklamaya meraklı olanlar sizi yanlış yönlendiriyor.

Her neyse, sonunda bilen birisine denk geldim ve karttan almak için güney terminaline geçmem gerektiği söylendi. Bazıları yürüyerek geçebilirsiniz, bazıları hayır yürünmüyor mutlaka terminaller arası shuttle'ı kullanın dedi. Birisi de Orlyval'a binebilirsiniz, 2 dakika sürmez dedi.

Orlyval'a daha önce binmiştim ve biletlerinin epey pahalı olduğunu biliyordum. Çaresiz kaldım ve vakit kaybetmek istemediğimden "Bu seferlik Orlybus'e ücretli bineyim, Denfert Rochereau'daki bilet ofisinden Navigo Kart alırım" dedim. Sonradan öğrendim ki, meğer Orlyval ile terminaller arası geçiş ücretsizmiş. Giderseniz aklınızda bulunsun. Bir 10 dakikanızı bu işe ayırın, güney terminaline geçin ve kartınızı alın.

Hatta oradaki duraktan Orlybus'e binin çünkü otobüsün ilk durağı güney terminalinde. Batı (ouest) terminaline geri dönüp otobüse binmeye kalkışırsanız, otobüs ilk duraktan yolcu alıp geleceği için ayakta gitmek zorunda kalırsınız.

Orly Sud Terminali'nde Navigo Kart Gişesi

paris-orly-ulasim-orlybus

Bu fotoğrafı da ekim 2016'daki son Paris seyahatimde çektim. İşte 6 adet Navigo Kart almaya çalışırken arkamda oluşan dev sıranın küçük bir kısmı. Navigo Kart'ınızı işte buradan alıp yükletip sonra Orlybus'e kartınızı kullanarak binebiliyorsunuz. Orly Sud Terminali'ndeki Orlybus duraklarının önündeki gişe burası.

Bilet gişelerinde her zaman sakin kalmak zorundasınız, çünkü işleminiz uzun sürebilir, görevliyle İngilizce anlaşamayabilirsiniz. Mesela ben ne zaman kart veya bilet almak istesem işlemim dakikalarca bitmediği gibi arkamda büyük bir insan kalabalığı oluşuyor. Özellikle bir önceki seyahatimde 4 adet, bu sefer de 6 adet Navigo kartı aynı anda satın almak istediğim için işlem neredeyse yarım saat sürdü.

Sebebi ise görevlinin satış işlemini sadece tek bir kart için yapabiliyor olması. Yani önce tek bir kartın satışını yapıyor, sonra yüklemesini. Sonra teslim ediyor ve 2. kartın satışına başlıyor.  6 tanesinin ücretini aynı anda alıp hemen yükleyip veremediği için de, bu fotoğrafı çektiğim gün arkamda upuzun ve öfkeli bir kuyruk oluştu. Tabii görevlinin hesabı karıştırması, kaç tane kartın ücretini aldığını unutması ve kendi kendine sinirlenmesi, herkes için bekleme süresini artırdı.

Zaten bana denk gelen RATP çalışanları biraz pratik zekadan ve iş bitiricilikten mahrum insanlar oluyor. Fransa'da bu tarz işlerde çalışanların hep bir hesabı karıştırma, öfleyip pöfleme hallerine tanık olabilirsiniz. Pratik zekaları yok demek de istemezdim ama Lyon'da yaşarken de bu duruma çok defa şahit oldum. Bir de çalıştıkları sistem kötü olunca... Bu nedenle görevliyle muhatap olurken tam olarak ne istediğinizi baştan açık ve net söyleyin. : )

"Öyle bir kart yok" dediler

Ağustos 2016'daki yaşadığım kart krizimi anlatmaya devam edeyim, sizin de bilginiz olsun... Dediğim gibi geçen sefer bir türlü kart alamayınca, ben de Orlybus'e 8 euro ödeyerek Denfert Rochereau Meydanı'na varmıştım. Burada metro girişinde bilet satış ofisi ve görevliler vardı. Görevlilerden büyük ihtimalle stajyer olan bir tanesi beni kapıda karşıladı, bilet satın almama yardımcı olabileceğini söyledi. Ben de memnuniyetle kabul ettim ve hemen Navigo Kartı sordum. "Öyle bir kart yok" dedi. Önce şaşırdım, sonra sinirlendim. En son ikna oldum ve görevlinin ısrar ettiği gibi tekli bilet almak üzereydim ki, vazgeçtim. Aynısı sizin başınıza da gelebilir. Vazgeçmeyin, öyle bir kart var. 

Bu sefer camın arkasında, masa başında bekleyen görevliye sorabilmek için sıraya girdim. Görevli "Evet buradan Navigo Kart alabilirsiniz" dedi. 27,15 euro ödeyerek haftalık bakiye yüklü kartımı aldım. Üzerine ad soyad yazdım. Bir de vesikalık fotoğraf istediler, fakat o gün yanımda yoktu. Hatta sonrasında fotoğraf yapıştırmadığım için metroda kontrole denk gelip zor anlar yaşadım.

Metroda Navigo Kart Kontrolü

Siz vesikalık fotoğraf götürmeyi unutmayın, çünkü metroda bazı zamanlarda kontrol yapılıyor. "Nasıl olsa görevliler turist olduğumu anlayıp üzerinde durmazlar" demiştim ama kontrole denk geldim ve sandığım gibi olmadı. Görevli, fotoğrafın durması gereken boşluğa o günün tarihini not aldı. Eğer bir daha kontrole denk gelseydim ve bu seferki görevli o tarihi görseydi büyük ihtimalle para cezası yiyecektim. Tabi önce davrandım ve pasaportumdaki fotoğrafımın siyah beyaz fotokopisini otelde çektirip bu alana hemen yapıştırdım. İsim soy isim ve fotoğraf kısımlarının dolu olması şart bu yüzden.

Son seferde ise kendimden emin şekilde gittim, o küçük bilet gişesini elimle koymuş gibi buldum, yanımdakilere Navigo kartlarını aldım. Kendi kartıma da vesikalık fotoğrafımı  yapıştırdım. Evet Paris'te hayatta kalmak için emek vermek gerekiyor... Ama buna değer. Ulaşım kartınız olunca kendinizi bir parça Parisli hissediyorsunuz ve bu hiç de fena olmuyor.

Bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız yorumlarınızı bekliyorum. Paris'e gitmeyi düşünen dostlarınızla da paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca Paris seyahatinizi planlarken en çok hangi konuda bilgi almak istiyorsanız yorum yaparak bana iletebilir ve yeni yazılarımın konularını belirlememde yardımcı olabilirsiniz. Herkese şimdiden teşekkürler ve iyi tatiller!

Son olarak...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar... 

1- Disneyland Paris Biletleri 

2- Paris'te Yemek Yemek - Fransız Mutfağı

3- Paris'in Tarihi Ekseninde Gezi

4- Lyon Gezi Rehberi

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

 

Görüşmek üzere!