Paris'e ilk defa gidiyorsanız şehir içi ulaşımı kolay bir mesele değil. Hem doğru ulaşım araçlarıyla kombinasyon yapmak, hem de ulaşım masraflarını kontrol altında tutmak gerekiyor. Bunun için de Paris havaalanlarını, Paris metrosunu, bilet türlerini ve kullanım alanlarını iyi öğrenmek şart. Tabii metro ve tren hatlarını, hangilerinden nasıl aktarma yapılacağını da öyle... Bu nedenle planlı ve hazırlıklı olmak zaman ve para kaybına engel oluyor.

Paris Havaalanları Rehberi

Paris'e yıllar evvel ilk değil de, ikinci gidişimde havaalanından merkeze ulaşmaya çalışırken 'kazıklanmıştım'. Çünkü ilk seferinde de, ikincisinde de hatta daha sonraki gidişimde bile bilet türlerini ve de daha ekonomik olabilen şu haftalık ulaşım kartlarını incelemedim. Paris'te ulaşıma dair ayrıntılı bilgi edinmeden, bilinçsizce gezdiğimden; çoğu zaman gereğinden fazla masraf yapmış oldum. Son gidişimde keşfettiğim ve yine görevli tarafından kazıklanmak üzereyken, son anda satın alma fırsatı bulduğum Navigo Kart'ı herkese öneriyorum. Paris Havaalanlarından şehir merkezine transferde avantaj sağlayan bu kartla ilgili ayrıntılı bilgi almadan yola çıkmayın derim.

Gitmeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar belli. Öncelikle konaklayacağınız otel veya eve en yakın olan metro, RER treni, otobüs gibi ulaşım araçlarının istasyonlarını öğrenmek gerekiyor. Eğer daha yolun başındaysanız, otelinizi seçerken merkezi bir metro istasyonuna en yakın oteli tercih edin. Bir de Paris havaalanlarının yerlerini öğrendikten sonra uçak biletinizi ve otelinizi ayarlayın.

Otelinizi seçerken...

Hani oteliniz metro istasyonuna en fazla 200 metre mesafede olsun ve de o istasyondan en azından 2 tane hat geçiyor olsun. Böyle bir otel bulabilirseniz şahane olur. Örneğin benim en sevdiğim iki hattan biri 6, diğeri 1 numaralı hatlar. Bu hatların üzerinde Louvre, Nation, Eiffel, Champs-Elysees'den geçen istasyonlar var. Eğer bu hatların üzerinde olursanız, rahat edersiniz.

Eğer otelinizi çoktan seçtiyseniz... Sadece otele en yakın olan metro istasyonunu değil, etrafını da gözden geçirin. Örneğin oteliniz belki tren garlarına çok yakındır. Mesela Gare de Lyon'a. Garın metro istasyonuna gelmeye çalışmak yerine, Gare de Lyon'a CDG Havalimanı'ndan direkt giden Air France otobüsüne binmeniz en doğrusu olur. Yakındaki istasyonları belirledikten sonra geldik ikinci aşamaya. Hangi terminale iniş yapacağınızı ve gece yarısından sonraya kalıp kalmayacağınızı mutlaka öğrenin. Her terminalde farklı ulaşım olanakları var veya yok. Geceleri ise seçenekler daha da kısıtlı. İniş yapacağınız terminalde metro vesaire yoksa terminaller arası geçiş yapmak gerekebilir.

paris havaalanı transferi - paris metrosu Belki ucuz uçak bileti bulursunuz ama o uçak şehrin 70 km kuzeyindeki Beauvais Havalimanı'na iniyordur. Hem 1 buçuk saatlik yolculuk yapmanız hem de yüksek transfer ücreti ödemeniz gerekir ve aldığınız o ucuz biletin hiçbir anlamı kalmaz. Paris pahalı bir şehir olduğundan planlı ve hazırlıklı olmak gerekiyor.

Paris havaalanından şehre ulaşım nasıl sağlanır?

Paris - Charles de Gaulle (CDG) Havalimanı arası ulaşım

paris havaalanı transferi - CDG havalimanı

CDG Havalimanı

Charles de Gaulle Havalaanı Fransa'nın en büyük havaalanıdır. Kısaltması CDG veya Rossy Havalimanı olarak da söylendiğini duyarsanız şaşırmayın. Paris CDG havaalanı ulaşımı hiç de zor değil.

Paris havaalanlarının içinde en güzel olanı, dünyanın da en kalabalık havalimanlarından biri olan CDG Havalimanı'nın 3 tane terminali var. Air France ile uçuyorsanız büyük ihtimalle Terminal 2, Türk Havayolları ile uçuyorsanız Terminal 2 veya 3'e iniş yapacaksınız. İlk terminal yurtdışı uçuşları, üçüncü terminal charter uçuşlar için. Bu üç terminal arasında geçişi sağlayan CDGAL trenlerini ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

Paris'te şehir içinde dahi sıklıkla kullanılan, metronun alternatifi olan RER trenleri ile CDG Havalimanı'ndan Paris'e veya tam tersi, ulaşımı sağlamak mümkün. RER trenine ulaşmak için Terminal 3'e gitmeniz gerekiyor. CDGAL shuttle'ları ile diğer terminallerden buraya gelinebiliyor. “Paris par train” yazılarını takip edin. RER tren bileti 9,75 euro. Otobüs seferleri ise 5-10 dakikada bir. 40 dakikalık tren yolculuğu ile Paris'in merkezindeki Gare du Nord tren garına geleceksiniz. Buradan da metroya atlayıp otelinize gidebilirsiniz.

 
paris havaalanı transferi

Paris - Roissybus

Air France havalimanı transfer otobüsü

Air France firması 15 veya 16,5 euro'ya sizi 1. veya 2. terminalden alıp Paris'in merkezindeki bazı noktalara götürüyor. Bu otobüsler 12 dakikada bir kalkıyor ve yolculuk yaklaşık 40-50 dakika sürüyor. Charles de Gaulle - Etoile, Montparnasse veya Gare de Lyon gibi noktalara gidiyor. Eğer Terminal 1 veya 2'ye indiyseniz ve tam da bu duraklardan birine gidecekseniz, otobüs de bir alternatif olabilir.

Bunun dışında Roissybus veya taksi de kullanabilirsiniz. Roissybus'ler 50 dakikalık yolculukla Opera durağına gidiyor. Bilet ücreti ise 9 euro. 

Paris - Orly Havalimanı ulaşım

paris havaalanı transferi

Orly Havalimanı

Pegasus'la uçuyorsanız büyük ihtimalle Orly Havalimanı'na iniş yapacaksınız. Orly, Paris'in merkezinin yaklaşık 20 km güneyinde bulunuyor. Eğer oteliniz de güneydeyse Orly Havaalanı'na inmek büyük kolaylık. Paris Orly Havalimanı ulaşımı için birden fazla seçenek mevcut. Her birini ayrıntılı olarak Paris Orly Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım başlıklı yazımda anlattığım için o yazıya da mutlaka göz atın. Burada yine de Orly'den ulaşmanın yollarını özetleyerek anlatacağım.

Orlybus: Bu otobüsler ile hem metro hem de RER durağı olan Denfert – Rochereau'ya ulaşabilirsiniz. Bilet ücreti 8 euro, yolculuk ise 20-30 dakika sürüyor. Otobüsler her 15-20 dakikada bir kalkıyor. Eğer haftalık Navigo kartınız varsa veya Orly Havaalanı'nın "henüz keşfedemediğim" güney terminalinden bu kartı temin ederseniz, otobüse ek ücret ödemeden binebilirsiniz.

Düzeltme. Navigo Kart'ı sonunda keşfettim!

Mucize kart Navigo'nun faydalarını Paris Navigo Kart | Paris’te Haftalık Sınırsız Ulaşım Kartı başlıklı yazımda anlatıyorum. Yine Paris'e giden ve en az 2-3 gün kalacakların okuması gereken yazılardan biri oldu bu. Navigo Kart ile Paris'te ulaşımınızı sınırsız karşılamış oluyorsunuz. Hem de çok uygun bir fiyata.

Orlyval

Orlyval - paris havaalanı transferi

Orlyval Treni

Orlyval, RER B hattıyla havalimanı arasında bağlantı sağlayan trenin ismi. Bu treni kullanarak sadece 3 durak gittiğinizde RER'e bağlanmış oluyorsunuz. Yani Orlyval sadece 3 durak için kullanılıyor. Son durak olan Antony istasyonunda inip RER B trenine geçiş yapıyorsunuz. Eğer oteliniz bir RER B istasyonuna yakınsa hiç inmenize gerek yok ama metroya aktarma yapmanız gerekiyorsa... RER B hattında 2 durak gidince Denfert-Rochereau durağında inip metroya aktarma yapmanız mümkün. Orlyval tren bileti ücreti 9,6 euro ve en hesaplı yol olmadığı kesin. :) Bu arada Orlyval ile Orly Havaalanı'nın iki terminali arasında ücretsiz gidip gelebiliyorsunuz. Terminaller arası geçiş ücretsiz.

 Eğer kesinlikle RER B istasyonlarından birinde inmem gerekiyor diyorsanız Orlyval trenini kullanarak ulaşımınızı sağlayın. Orlyval tren bileti 9,6 euro ve buna ek olarak bir de RER bileti almanız gerekecek. Eğer Orlyval ve RER yolculuğunun ardından bir de metroya geçmeniz gerekecekse, tren yerine yukarıda bahsettiğim Orlybus otobüsünü kullanarak Denfert Rochereau durağına gitmek çok daha mantıklı ve hesaplı olacaktır.

Air France Otobüsü

Air France bu havalimanından da ulaşım olanağı sağlıyor. Gare Montparnasse, Charles de Gaulle Etoile veya Invalides duraklarına ulaşım sağlayan otobüslerin ücreti 11 euro.

Paris - Beauvais Havalimanı arası ulaşım

paris havaalanı transferi

Beauvais Havalimanı pisti

Beauvais Havalimanı Paris'in 70 km kuzeyinde bulunuyor. Bugün sadece charter uçuşlar için kullanılsa da geçmişte Paris'in merkez havalimanı olarak hizmet veriyordu. Beauvais Havalimanından, metro istasyonu Paris Porte Maillot'ya ulaşmak 1 saat 15 dakika, bilet ücreti ise 17 euro civarında. 3 yaş altı için ücretsiz. Bu otobüsü Ryanair firması sağlıyor ancak farklı firmalardan da transfer hizmeti satın alabilirsiniz.

Paris havaalanı transferi - taksi ücretleri nasıl?

  • CDG Paris Havaalanı transferini taksi ile sağlamak isteyebilirsiniz, özellikle de birden fazla kişi seyahat ediyorsanız. Paris'ten şehir merkezine taksiyle gitmek 40-50 euro civarında tutacaktır. Taksiye binmeden önce şoföre gitmek istediğiniz yeri söyleyip ne kadar tutacağını tahmin etmesini isteyebilirsiniz. Turistler genelde taksiye binmeden önce pazarlık yapmayı tercih ediyor.
  • Paris Orly Havaalanı transferinde taksiyi tercih ederseniz 30-40 euro civarında bir tutarla karşılaşmanız mümkün.
  • Paris Beauvais arası taksi ile ulaşımı sağlamak ise muhtemelen en pahalısı. Alandan merkeze ulaşmak 100-150 euro arasında tutacaktır.

Bagajlarınız için şoförün ekstra ücret isteyeceğini unutmayın. Özellikle ağır valizleriniz varsa ve bunları yükleyip indirme işlerini şoför gerçekleştirmişse. Yapmadıysa bile o ekstra ücret alınacak. :) Taksiler parça başına 1 euro gibi bir ücret alıyor.

Paris'e giden havayolları hangileri?

Paris'e direkt giden havayolları Türk Havayolları (THY), Air France, AtlasGlobal, OnurAir, Pegasus Airlines. Aktarmalı uçuş tercih ederseniz Lufthansa, KLM, Swiss gibi şirketler kendi ülkelerinde aktarma yaparak Paris'e uçuyor. Fakat örneğin KLM ile önce Amsterdam'a çıkmak, sonra Paris'e tekrar inmek son derece gereksiz. Hem fiyat, hem yolculuk açısından en mantıklısı direkt uçuşlardan birini tercih etmek.

Not: Bu yazıda belirtmiş olduğum ücretler en son Mayıs 2016'da güncellenmiştir.

Paris Metrosu - Paris havaalanı transferi 

Paris havaalanlarının ardından, bir de Eylül 2016'da güncellediğim Paris Metro Biletleri, Haftalık Kartlar ve Ulaşım Ücretleri yazıma mutlaka göz atmanızı, ücretleri ve detayları öğrenmenizi öneriyorum.

https://valizim.com/paris-navigo-kart-pariste-haftalik-sinirsiz-ulasim-karti/