Herkese merhaba! Paris seyahat planlamasıyla ilgili en önemli etaplardan biri elbette gezilecek yerlerin belirlenmesi. Daha sonra varsa online biletlerin satın alınması, gün gün nerelere ve nasıl gidileceğinin programlanması. İnternette hem Türkçe hem de yabancı dillerde o kadar çok "Paris'te gezilecek yerler" içeriği var ki... Daha önce Paris'e hiç gitmediyseniz bile eminim Paris'te görülmesi gereken 4-5 yeri rahatlıkla sayabilirsiniz. Ne de olsa Avrupa'nın en popüler şehirlerinden biri. Hal böyle olunca, ben de mümkün olduğunca bilindik genel bilgiler yerine tecrübelerimi aktarmaya ve buralara en kolay ulaşım yolları hakkında faydalı bilgiler vermeye çalışacağım.

İlk Kez Paris'e Gidecekler için A'dan Z'ye PARİS GEZİ REHBERİ başlıklı yazımda, mutlaka görülmesi gereken ilk 10 yerden bahsetmiştim ve bu noktaları harita üstünde göstermiştim. Yine o ilk 10'u kapsayacak şekilde bir rehber olacak ama bu sefer çok daha kapsamlı... İşte sizler için hazırladığım, Paris'te gezilecek yerler listesi!  

*** BÖLGELERE GÖRE PARİS'TE GEZİLECEK YERLER ***

A- Eyfel Kulesi - Zafer Takı/Şanzelize ve Louvre Müzesi Bölgesi

1- Eyfel Kulesi (La Tour Eiffel) 

1889’da ilk inşa edildiği zaman Fransızların tepkisini çeken ama bugün dünyanın en çok ziyaret edilen yapılarından biri olduğu için, artık övünmeleri için iyi bir sebep olan işte o meşhur kule... Eyfel Kulesi. Avrupa'nın simgelerinden biri haline gelen Eyfel, ismini mimarı Gustave Eiffel’den almış. 300 metre uzunluğundaki demir kule yılda 6 milyondan fazla turist çekiyor. Şehri kuş bakışı izlemek için gün batımında ziyaret edebilirsiniz. Akşam saat 9'dan sonra ise her saat başında 5 dakika süren ışık gösterisi için, Eyfel'in etrafında, kuleyi bir tık uzaktan iyi görebileceğiniz bir yer bulup bekleyin derim. :) 

Kuleye çıkmak isteyen ziyaretçiler, kuzey, batı ve doğu kanatlarındaki asansörlerle ilk iki kata ulaşabiliyor. Diğer, dördüncü kanatta ise asansör değil, merdiven bulunuyor. Merdivenle çıkmak isterseniz, ayağınızda rahat bir ayakkabı olduğundan emin olun. Eğer merdivenle çıkarsanız, asansör kuyruğunu beklememiş olursunuz. Asansörle çıkanların çoğu yürüyerek iniyor, yine beklememek için. İlk ve ikinci katlarda hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Ayrıca ilk katta, Eyfel Kulesinin yapılış sürecinin anlatıldığı bir sergi var. En üst platforma ulaşmak isteyenler ise ikinci katta aktarma yaparak farklı bir asansöre geçiyor ve tepeye bu şekilde çıkıyor. Genelde ziyaretçilerin tercihi ikinci kata asansörle çıkıp yürüyerek önce birinci kata inip burada vakit geçirmek, sonra da zemine inerek çıkış yapmak oluyor. Biletinizi eğer online alırsanız, uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalmazsınız. 

paris fransa

Eyfel Kulesi Bilet Fiyatları

Eyfel Kulesi bilet fiyatları 2019 yılında da 10 Euro'dan başlıyor. Asansörle mi merdivenle mi çıkacaksınız, ilk iki kat yeterli mi, zirveye de çıkmak istiyor musunuz, bu gibi değişkenlere göre fiyat değişiyor.

 • Eyfel Kulesi 2. kata asansörlü çıkış bileti: Yetişkin 16 Euro | Genç(12-24y) 8 Euro | Çocuk (4-11y) 4 Euro | Bebek (0-4y) Ücretsiz
 • Eyfel Kulesi 3 kata da asansörlü çıkış bileti: Yetişkin 25 Euro | Genç(12-24y) 12,5 Euro | Çocuk (4-11y) 6,30 Euro | Bebek (0-4y) Ücretsiz
 • Eyfel Kulesi 2. kata merdivenle çıkış bileti: Yetişkin 10 Euro | Genç(12-24y) 5 Euro | Çocuk (4-11y) 2,5 Euro | Bebek (0-4y) Ücretsiz
 • Eyfel Kulesi 3 kata merdiven + asansörlü çıkış bileti: Yetişkin 19 Euro | Genç(12-24y) 9,5 Euro | Çocuk (4-11y) 4,80 Euro | Bebek (0-4y) Ücretsiz

Ayrıca bazı tur firmaları otobüs ile şehir turu, Eyfel'e çıkış ve Seine nehrinde tekne gezisini birlikte sunabiliyorlar. Eğer böyle bir fırsat yakalarsanız kaçırmayın derim, özellikle soğuk havalarda otobüs + nehir gezisi fazla üşümeden Paris'te gezilecek yerlerin büyük kısmını görmenizi sağlar. Yalnız, eğer soğuk havalarda gidecekseniz teknenizin üstünün kapalı olup olmadığına dikkat edin. 'Botabus' isimli tekneler genelde üstü cam ile kapalı oluyor, onları tercih edebilirsiniz. Ayrıca tekne turunun gündüz, gün gözüyle daha eğlenceli olduğunu da belirteyim.

Eyfel Kulesi'ne Nasıl Gidilir?

* RER treni C hattındaki Champ de Mars / Tour Eiffel istasyonunu, M8 hattındaki Ecole Militaire veya daha da iyisi M6 hattındaki Bir Hakeim istasyonlarını kullanabilirsiniz.

Eğer seyahatiniz kısa sürecekse; yine de Eyfel Kulesi'ne çıkmak bence şehri tepeden görme imkanı açısından, yapılacak en iyi şeylerden biri. Biletinizi internetten satın alıp ziyaretçi yoğunluğunun az olduğu bir saat dilimine denk gelirseniz bu iş olur. 

2- Champs-Elysées (Şanzelize)

paris fransa

Fransızların “en güzel bulvar” dediği Şanzelize’de dünya markaları, şık kafe ve restoranlar ve hemen bitiş noktasında da Zafer Takı yer alıyor. Dünyanın en lüks bulvarında yürüyüş yapmak kışın daha da güzel. Noel zamanı olağanüstü ışıklandırmalarla rengarenk olan caddede, yol boyunca kurulan minik standlarda durup sıcak şarap içebilir, meşhur Fransız kreplerinden yiyebilir veya hediyelik eşya alabilirsiniz. Tam anlamıyla, vakit ayırıp Paris'te gezilmesi gereken yerlerden biri. 

paris fransa laduree

Ayrıca makaronlarıyla ünlenen pastane Ladurée’nin hem dış dekorasyonu, hem de içerisindeki yoğun şeker kokusu insanın başını döndürüyor. Her gün tüm şubelerinde toplam 15 bin adet makaron satan Ladurée'ye uğramazsanız pişman olabilirsiniz. Macaron’ların tanesi 2,5 euro iken minik tatlı ve pastaların fiyatları 7-15 euro arasında değişiyor. Fiyatlarda take-away ile sur place arasında fark var.

Şanzelize Caddesi'ne Nasıl Gidilir? 

M 1-8-12 hatlarındaki ConcordeM 1-2-6 hatlarındaki Charles de Gauelle - Etoile, M 1-3 hatlarındaki Champs-Elysees - ClemenceauM 1-9 hatlarındaki Franklin D. Roosevelt, M 1 George V veya RER - Champs Elysees.

Eğer seyahatiniz kısa sürecekse de; şarkılara konu olan meşhur Şanzelize Caddesi ve devamındaki Zafer Takı'nı görmeden dönmemek için, Charles de Gaulle Etoile durağında inip Franklin Roosevelt (ya da daha uzun mesafe için Concorde) metro durağına kadar yürüyerek caddenin en önemli kısmını ve Zafer Takı'nı görebilirsiniz. 

3- Zafer Takı (L'arc de Triomphe)

paris fransa zafer takı

Şanzelize’nin batısında, Charles de Gaulle meydanının tam ortasında bulunan tarihi zafer takı Napolyon Bonapart’ın isteği üzerine 1836 yılında yapılmış. Yapılış amacı Bastille Meydanı’ndan geçen uzun caddenin başlangıç noktası olarak işaretlemek olsa da, şimdi 12 caddeye yol veren çok geniş ve büyük döner kavşak haline gelmiş durumda. Anıtın altında 1. Dünya Savaşı’nda ölen Fransız askerlerinin mezarları, üzerinde ise 4 büyük heykel yer alıyor. Takın üzerindeki ateş ise yapıldığı günden beri istisnasız her akşamüstü tazeleniyor.

Zafer Takı'na Nasıl Gidilir?

M 1-2-6 hatlarındaki Charles de Gaulle Etoile durağı veya RER A (kırmızı) hattaki Charles de Gaulle Etoile durağı.

4- Louvre Müzesi (Musée du Louvre) 

İşte dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi. Leonardo Da Vinci'nin Mona Lisa'sı en bilindik Louvre Müzesi eseri olsa da, içerisi çok kıymetli eserlerle dolu. Yüzyıllardır kraliyet merkezi, saray ve sonunda müze olarak kullanılan Louvre, resim, heykel, doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, sanat eserleri, desen gibi farklı dallara ayrılmış bölümlerden oluşuyor. Bu müzenin tamamını gezmek haftalar alıyor diyorlar ama siz yarım gününüzü ayırarak belli başlı bölümleri ziyaret edebilir, en önemli eserleri görebilirsiniz. 

Müzede ayrı a çok geniş bir kütüphane, konferans salonları, sanat tarihi ve müzecilik üzerine eğitim veren Louvre Müze Okulu gibi çeşitli bölümler de bulunuyor ama bunlar tabii işin uzmanları ve Paris'liler için. Müzenin genelinde 380.000'den fazla obje ve 35.000 sanat eseri var. Mısır’dan, Akat uygarlıklarından getirilen uygarlığın ilk eserlerinin yanı sıra; Fragonard, Rembrandt, Rubens, Titian, Poussin, David gibi ünlü sanatçıların parçaları dikkat çeken eserlerden olduğu söyleniyor. Ben işin uzmanı değilim, siz de olmayabilirsiniz ama eminim görsel sanatlar ilginizi çekiyorsa, büyülenebileceğiniz eserleri görme fırsatını Louvre Müzesi'nde yakalayabilirsiniz.

Louvre Müzesi'ne Nasıl Gidilir?

Metronun M1 veya M7 hatlarında bulunan Palais Royal Musée du Louvre durağını kullanabilirsiniz. Bu metro istasyonlarına ardışık birkaç istasyon da yine aynı bölgeye ulaşmanızı sağlar.

Louvre Müzesi Paris'te gezilecek yerler listesinde her daim en üst sıralarda olsa da, eğer seyahatiniz kısa sürecekse; Louvre Müzesi'ni görmek isteyip istemediğinize iyi karar vermeniz gerekiyor. Çünkü hem Louvre Müzesi oldukça geniş, hem de ücretli giriliyor; yani 1 saat gezip çıkarım diyorsanız ücret ödemenize değmeyebilir. Müze gezilerinden hoşlanıyorsanız, içerideki 8 sanat dalına ayrılmış bölümlerden herhangi biri ilgi alanınız dahilindeyse belki zamanınızı sadece o bölüme ayırabilirsiniz. Hiç ama hiç vaktiniz yoksa, Louvre Müzesi'nin bahçe kısmına ve piramitlerin olduğu bölüme bakabilir, hatta camekanın ardındaki birkaç heykeli dışarıdan da olsa görüp ambiyansı hissedebilirsiniz.

5- Orsay Müzesi (Musée d'Orsay)

paris fransa d'orsay

Monet, Renoir, Cézzane, Gaugin, Van Gogh gibi birçok sanatçının eserlerinin yer aldığı Orsay Müzesi, Louvre Müzesi'nin aksine, yoğunluklu olarak Fransız sanatına ait parçaları bulunduruyor. Daha önceden tren garı olarak hizmet veren bina, İtalyan mimar Gae Aulenti tarafından 1980'li yıllarda müzeye dönüştürülmüş.

Orsay Müzesi'ne Nasıl Gidilir?

Orsay Müzesi'ne ulaşmak için en yakın metro durağı, M 12 hattı - Solférino. Aynı zamanda RER C treniyle de buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İpucu: Eğer Seine Nehri bot gezisine katılacaksanız, büyük ihtimalle Orsay Müzesi'nin önünden deniz yoluyla geçeceksiniz. Eskiden gar, şimdilerde müze olan bu binayı görünce hemen tanıyacaksınız diye düşünüyorum.

6- Aşıklar Köprüsü (Ponts des Arts)

paris fransa

Aşk kilitleri dünyanın her yerine yayılmış durumda. Paris'teki aşk kilitleri ise Pont des Arts üzerinde olduğu için, daha çok sayıda köprü olmasına rağmen Paris'te gezilecek yerler listesine yalnızca burayı da alıyorum. Paris'in 37 köprüsünden en ilginci burası Aşıklar Köprüsü, çünkü Paris'e gelen sevgililer köprünün korkuluklarına asma kilitler takarak aşklarını ölümsüzleştiriyor, belediye ise sürekli olarak bu kilitleri sökmekle meşgul oluyor! :) Köprünün asıl ismi "Sanat Köprüsü" olsa da, aşıkların uğrak mekanı olduktan sonra bu şekilde anılmaya başlamış. Aşıklar Köprüsü Seine Nehri üzerinde inşa edilen ilk metal köprü olma özelliği taşıyor, fakat bugünlerde ahşapla kaplanmış durumda. Bunun sebebi ise çok sayıda kilit asılması ve köprünün korkuluklarının aşırı yük sebebiyle tahrip edilmesi.

Aşıklar Köprüsü'ndeki kilitlerin ağırlığı 50 tonu bulduğu için Paris belediyesi tarafından kilit asmak yasaklanmış olsa da, gidip köprünün üzerindeki manzarayı izlemeye değer. Louvre Müzesi veya Saint Germaine ziyareti yaparsanız, oradan yürüyerek köprüye ulaşabilirsiniz.  En yukarıdaki haritada burayı işaretlemedim ama Louvre'un tam karşısına denk geldiğini düşünebilirsiniz.

Aşıklar Köprüsü'ne Nasıl Gidilir?

Aşıklar Köprüsü'ne en yakın metro istasyonu, M 7 hattındaki Pont-Neuf durağı fakat metrodan çıktıktan sonra biraz yürümeniz gerekecek.

B - RESSAMLAR TEPESİ, SACRE COEUR VE MONTMARTRE BÖLGESİ

1- Ressamlar Tepesi

paris fransa ressamlar tepesi

Tarihte Pablo Picasso, Salvador Dali, Claude Monet, Vincent Van Gogh gibi birçok ressamın bir zamanlar vakit geçirdiği, kiminin ilk eserlerini resmettiği kiminin ise meşhur olduktan sonra gelip yaşamaya başladığı Ressamlar Tepesi, bugün yine birçok sokak sanatçısına ev sahipliği yapıyor. Resim başta olmak üzere sanat ve hatta edebiyatla ilgilenenlerin mutlaka havasını solumak isteyeceği bir yer burası, çünkü Ressamlar Tepesi sadece görsel sanatlarla ilgilenenler değil, şairlerin ve yazarların da zamanında uğrak mekanı olmuş. Bugün dönemin en meşhur ressamları civarda olmasa da, o nostaljik hava sürdürülmeye çalışılıyor. Paris'e gittiğimde mutlaka uğradığım, bence Paris'te gezilecek yerler listesinde en üst sıralara olması gereken bölge burası. 

Ressamlar Tepesi'ne Nasıl Gidilir?

Metronun 12 numaralı hattındaki Abbesses veya daha da iyisi 6 numaralı hattındaki Anvers durağında inip yukarı doğru yürümeniz, merdivenlerle ya da fünikülerle tepeye çıkmanız gerekiyor. Kalabalığı takip ederek bulabilirsiniz. Böylece Ressamlar Tepesi, Sacre-Coeur ve Montmartre 3'lüsünü görebilirsiniz.

2- Sacre-Coeur Bazilikası

paris fransa

Sacre Coeur şehrin en eski yapılarından biri değil ama en zariflerinden biri olduğu kesin. Beyaz Kilise olarak da tarif edilen Sacre Coeur Bazilikası, Paris’in en önemli Hristiyan dini merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. 1814’te Fransa-Prusya savaşında hayatını kaybeden Fransızlar anısına inşa edilen kilise, hem turistik, hem dini anlamda bir simge haline gelmiş durumda. Notre Dame’dan sonra, Fransa’nın en çok ziyaret edilen ikinci anıtı olduğu söyleniyor. 

Ressamlar Tepesi ve Montmartre ile yan yana olan bazilikaya ulaşıp, dönüp arkanıza baktığınızda muhteşem bir Paris manzarası yakalayabilirsiniz.

Sacre-Coeur'e Nasıl Gidilir?

Aynı Ressamlar Tepesi'ne gidildiği gibi, çünkü aynı yerdeler... M6 hattının Anvers durağında inip yukarı doğru yürümeniz gerekiyor.

3- Montmartre Tepesi

paris fransa

Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain filmi başta olmak üzere, pek çok filmin ve klibin çekildiği sevimli tepe işte burası. Montmartre Paris’in en yüksek rakımlı yerleşim yeri. Küçük gibi görünen bu tepede şarap bağları bile var, hatta bağbozumu festivaline denk gelme ihtimaliniz olabilir. Montmartre’da doğan, yaşayan, stüdyosu bulunan onlarca meşhur yazar, şair, ressam ve sanatçı bulunduğu için bu sevimli mahalle turistler başta olmak üzere herkesin ilgisini çekiyor.

Montmartre'a Nasıl Gidilir? 

3. baskı olacak ama Ressamlar Tepesi ve Sacre-Coeur'e nasıl ulaşılıyorsa aynı şekilde... M6 hattının Anvers durağında inip yukarı doğru yürümeniz gerekiyor.

C - NOTRE DAME KATEDRALİ, LUXEMBOURG SARAYI+BAHÇESİ ve LE MARAIS BÖLGESİ

1- Notre Dame Katedrali

Paris'in ilk yerleşim yeri olan minik Cité adasında bulunan Notre Dame Kilisesi, gotik mimarinin en etkileyici örneklerinden biri kabul ediliyor. Yapımına 1100'lü yıllarda başlanan kilise, 1345 yılında tamamen bitmiş. Ön cephesi çok ince detaylı insan heykellerinden ve büstlerden oluşurken, üstünde iki asimetrik kulesi bulunuyor. Pazar ayinine veya özel bir törene denk gelirseniz kilisenin inanılmaz atmosferinde tüyleriniz ürperebilir. Ayrıca Güney Kulesi'ndeki "Emmanuel" isimli 13 tonluk çanı görmeden ayrılmayın. Kendine güvenenler kulelerin dik merdivenlerinden tepeye tırmanıp eşsiz Paris manzarasını izleyebilir.

Notre Dame de Paris

Notre Dame Kilisesi'ne Nasıl Gidilir?

RER B ve C hattındaki, St-Michel Notre Dame durağı, M 4 hattındaki Cité durağı.

2- Lüksemburg Bahçesi (Jardin du Luxembourg)

paris fransa

Havanın güzel olduğu bir günde güneşin altında vakit geçirmek için ziyaret etmeniz gereken yer, Lüksemburg Bahçeleri. Burada öğle yemeğini kapıp gelenleri, çimlerde güneşlenen veya kitap okuyanları görebilirsiniz. Çiçek bahçeleri, havuzları, heykelleri ve çeşmeleri ile burası Paris’in en süslü yeşil alanlarından biri. 17. yüzyılda Medici ailesinden Kraliçe Marie de Medici’nin isteği üzerine yaptırılan Lüksemburg Sarayı, bugün tüm Paris’lilerin buluşma noktası. Paris'e bahçeciliğin ve peyzaj kültürünün İtalyan kraliçe sayesinde geldiği söylenir, işte bu da en iyi örneklerinden biri.

Bahçede tiyatro, müzik köşesi, seralar, arı kovanları, yaklaşık 70 adet heykel ve modern sanat eserlerinin bulunduğu bir limonluk, gül bahçesi bulunuyor. Yazın dev süs havuzunda maket tekne yüzdürme oyunu oynayan Fransız çocuklara katılabilir veya çok yakında bulunan Sorbonne Üniversitesi’nden çıkıp piknik yapmaya gelen öğrenciler gibi siz de piknik yapabilirsiniz. Yakınından geçen 4 metro hattından birini kullanarak burayı mutlaka ziyaret edin derim. 

paris fransaLüksemburg Bahçesi'ne Nasıl Gidilir?

RER treninin Luxembourg durağı sanıyorum en yakını. M 6 veya 10 hattındaki Odéon durağı, Metro 12 hattındaki Rennes durağı, M 10 hattındaki Mabillon durağı, M 4 hattındaki Saint-Sulpice durağı. 

3- Le Marais Bölgesi

Le Marais bölgesi, Paris sokakları ambiyansını yaşayabileceğiniz en sevimli semtlerden biri. Burada modern sanat müzesi ve kütüphane olarak hizmet veren Centre Pompidou'yu ziyaret edebilir, Paris'in en gezilesi ara sokaklarını, pek çok enteresan dükkanı, sevimli pub ve bistroları keşfedebilirsiniz. Paris'te gezilecek yerler listesinde, semt/mağaza keşfi kategorisinde en güzel seçeneklerden biri Le Marais. 

Le Marais Bölgesine Nasıl Gidilir?

M11 hattının Rambuteau ya da yakınındaki M1 ve M11'in Hotel de Ville durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz.

D- OPERA BİNASI - AVMLER VE MADELEINE KİLİSESİ

1- Opera Binası (Opera Garnier - Palais Garnier)

paris fransa

Metronun Opera istasyonundan sokağa çıktığınız anda karşınızda altın yaldızlı, şıkır şıkır bir bina göreceksiniz. Burası Napolyon Bonaparte'ın suikast teşebbüsüne uğradıktan sonra, olayın geçtiği yeri bir anıta çevirmek için yaptırdığı Opera Binası. Opera Garnier, ismini mimarı Charles Garnier'den alıyor. Dünyanın belki de en meşhur opera salonu olan Opera Garnier salonlarında şu anda en çok sergilenen performans bale türünde. Eğer denk düşürebilirseniz burada bir gösteriyi canlı olarak izlemenizi veya en azından turistik gezi bileti alarak binanın içini gezmenizi öneririm. 

Opera Garnier - Palais Garnier'ye Nasıl Gidilir?

M 3-7-8 hatlarındaki Opera durağı, M 7-9 hatlarındaki Chausée d’Antin La Fayette durağı, RER A hattındaki Auber durağı.

İpucu: Lafayette ve Printemps alışveriş merkezlerine gitmek için öncelikle Opera metro istasyonuna gelip Opera Binası'nı dışından da olsa şöyle bir görüp, eğer vakit varsa Opera manzaralı bir kafede kahve içip, daha sonra yürüyerek avm'lere gidebilirsiniz. Bu benim sıklıkla tercih ettiğim alışveriş rotam. :) 

2- Madeleine Kilisesi

paris fransa

Napolyon Bonaparte'ın isteği üzerine yapılan zafer tapınaklarından sadece bir tanesi ama dev sütunlarıyla belki de en görkemli Paris yapılarından biri. Fransız ordusunun büyüklüğünü göstermek amacıyla inşa edilen bu kilise, daha sonra bu görevi Zafer Takı'na devrediyor ve zaman içinde Hristiyan Kilisesine dönüşüyor.

Madeleine Kilisesi, aynı Atina'daki Partenon Tapınağı'nı taklit ederek tasarlanmış bir yapı ve tabii daha pek çok dünyaca ünlü yapıya benziyor. Üzerinde haç taşımaması onu diğer kiliselerden ayıran bir özellik. Kilise, önündeki Royal Caddesi, ilerisindeki Concorde Meydanı, uzağında görünen Napolyon'un mezarı İnvalides ve Fransa Ulusal Meclisi - Assemblée Nationale gibi tarihsel açıdan birbirinden önemli yapılar ile aynı çizgi üzerinde bulunarak bölgede bir ahenk yaratmıyor değil. 

Madeleine Kilisesi'ne Nasıl Gidilir?

M 8, 12 ya da 14 metro hatlarının Madeleine durağında inerek Madeleine Kilisesi'ne ulaşabilirsiniz.

E - VERSAY SARAYI VE DISNEYLAND 

1- Versay Sarayı ve Bahçeleri (Chateau de Versailles)

paris fransa

Versay Sarayı Paris'in en meşhur sarayı olarak bilinse de, saray Paris'te değil de komşusu Versay şehrinde bulunuyor. Yine de saray ve şato gezmekten hoşlananların Paris seyahatlerinde mutlaka gittiği noktalardan biri burası. 1600'lü yıllarda önce av köşkü olarak inşa edilen, daha sonraki eklemelerle devasa bir saraya dönüştürülen yapının 2300 odası bulunuyor. Sarayla ilgili en ilginç detaylardan biri, içerisinde tek kişiye ait 3'er 5'er tane yatak odası varken, bir tane bile banyo ya da tuvaletin bulunmaması. O dönemde özellikle Fransa'daki asillerin istediği yerde ihtiyacını görme hakkı olduğu için saraya banyo yaptırma gereği duymadıklarını okudum ama bu durumu hayal edemedim... :) 

paris fransa versay sarayı

Versailles Sarayı'nın inşaası, aynanın icat edildiği döneme denk düşüyor. Upuzun koridorların, o dönemde henüz icat edilmiş aynalarla kaplı olması da zenginliğin en iyi göstergesi. Sarayın mimarlarından Le Brun, duvarları ayna kaplayarak iç mekanın daha aydınlık olmasını sağlamak istemiş ve başarılı da olmuş. 

Eğer seyahatiniz kısa sürecekse, şehrin dışında kalan Versailles'a gitmek pek mantıklı olmayabilir ama her yanı kristallerle, tavanları muhteşem resimlerle süslü, olağanüstü bir sarayı görmek istemediğinizden emin olun. Paris'te gezilecek yerler deyince, bu tarz yapıları gezmekten hoşlananlar için akla ilk gelenlerden biri Versay oluyor çünkü.

Versay Sarayı'na Nasıl Gidilir? 

Paris'e 25 km uzaklıktaki Versay Sarayı'na RER treni ile gidebilirsiniz. En yakın metro istasyonundaki bilet makinelerini kullanarak Versailles Rive G yönüne giden trene bilet alabilirsiniz. Gidişiniz yaklaşık 50 dakika sürecektir. 

2- Disneyland Paris

disneyland-paris-online-bilet

Eğer Paris'te 2-3 gün ve daha fazla süre bulunacaksanız ve daha önce hiç Disneyland tecrübesi yaşamadıysanız buraya mutlaka gitmelisiniz. Yaşınız ister 15, ister 55 olsun. Burada her yönüyle muhteşem bir gün geçireceğinizden eminim. Disneyland Paris bileti satın alma işlemini ve gitmeden önce parkla ilgili bilmeniz gereken her şeyi iki farklı yazıda toparladım, aşağıda linklerini paylaşacağım. 

Paris seyahatiniz için faydalı olabilecek diğer yazılar: 

 1. Disneyland Paris Biletleri 
 2. Disneyland ile İlgili Bilmeniz Gerekenler
 3.  İlk Kez Paris'e Gidecekler için A'dan Z'ye PARİS GEZİ REHBERİ 
 4. Paris’te Havaalanı Transferi Nasıl Sağlanır? 
 5. Paris Metro Biletleri, Haftalık Kartlar ve Ulaşım Ücretleri
 6. Paris'te Yemek Yemek - Fransız Mutfağı
 7.  Lyon Gezi Rehberi

*** Paris'te Gezilecek Yerler başlıklı bu yazıda, mümkün olduğunca Paris'i bölgelere ayırarak mutlaka gidilmesi gereken lokasyonları sıralamaya çalıştım. Eğer katkıda bulunmak isterseniz, aşağıya yorum bırakabilirsiniz! 

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!