Eğer Paris'e ilk defa gidiyorsanız uçaktan indiğiniz andan itibaren havaalanı transferi, ilk bakışta karmakarışık görünen ulaşım yolları, metro bileti çeşitleri ve daha birçok sıkıcı mevzu ile karşı karşıya kalmanız olası. Tabii eğer hazırlıksız yola çıktıysanız. Paris'e nasıl gidilir, havaalanından otele nasıl ulaşılır, ne yenir ne içilir... Seyahat öncesi genel bir fikir sahibi olmak hayatınızı kurtarabilir.

Paris'e nasıl gidilir?

İstanbul'dan direkt uçuş yapan Türk firmaları THY, Pegasus, OnurAir ile 3 saatlik uçuş ile Paris'e ulaşılıyor. Sadece Türk şirketleriyle değil, Air France, Lufthansa gibi yabancı havayolu şirketleriyle de direkt uçuş yapmak mümkün. Şehirde 3 tane havalimanı bulunuyor. Beauvais, Orly ve Charles de Gaulle. Bu üçünden Beauvais Havalimanı şehrin en kuzeyinde ve dışında bulunurken diğer ikisi merkeze daha yakında konumlanmış durumda.

Paris Havalimanları

Şehrin ana havalimanı Charles de Gaulle, Avrupa'nın da ikinci en yoğun havalimanı. İstanbul-Paris uçuşunu düzenleyen Air France'ın ve Türk Havayolları'nın genellikle iniş yaptığı alan burası. Paris'in güneyindeki Orly ise şehrin ikinci büyük havalimanı. Hem Avrupa şehirleri, hem de Karayipler, Afrika, Orta Doğu'ya uçuşlar buradan gerçekleşiyor. Pegasus'un da çoğunlukla iniş yaptığı alan Orly. Üçüncü havalimanı Beauvais ise genelde Avrupa içerisinde, yakın mesafelerden gelen uçakların kullandığı pist. Ucuz seferler düzenleyen yabancı şirketler burayı tercih ediyor. Paris'in 70 km kuzeyinde bulunduğu için, diğer havaalanlarıyla karşılaştırınca, buradan merkeze gitmek biraz daha zahmetli.

paris havalimanı

Charles de Gaulle Havalimanı

Paris havaalanı transferleri nasıl sağlanıyor?

Paris'te bulunan 3 havalimanı için de farklı yollarla şehre ulaşmak mümkün. Toplu taşımayı veya havaalanı otobüsünü kullanabilir, özel araç kiralayabilir veya taksiyle ulaşabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken iki nokta şunlar, uçağınız gece yarısından sonra mı ulaşacak ve hangi terminale ineceksiniz?

  • Avrupa'nın en yoğun ve büyük havalimanlarının genelde birden fazla terminali oluyor. Bir terminalden rahat ulaşılan metro, diğer terminale uzak kalabiliyor. Bu gibi durumlara karşı öncelikle terminali önceden öğrenmenizi tavsiye ederim.
  • Eğer uçuşunuz gece yarısı ise, Paris'in merkezine giden çoğu araç geceleri çalışmıyor. Buna dikkat ederek bilet alabilir veya olmuyorsa, gece otobüslerini veya özel firmaların sunduğu araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Bunların ardından, otelinizin hangi istasyona yakın olduğunu önceden bilmeniz gerekiyor. Otelin yakınında metro, RER veya otobüs durağı olabilir. Hem en yakın durağı, hem de alternatif durakları belirlemekte fayda var. Otelinize yakın metro/RER duraklarını bilirseniz, buna uygun olarak havaalanı transferinizi seçebilirsiniz.

Orly Havalimanı - Paris Şehir Merkezi Ulaşım

Eğer Orly Havalimanı'na inecekseniz, ayrıntılı olarak Orly Havalimanı ve Paris şehir merkezi arasındaki ulaşım alternatiflerini anlattığım şu yazıya bakabilirsiniz.

Charles de Gaulle Havalimanı - Paris Şehir Merkezi Ulaşım

Paris'teki tüm havalimanlarından merkeze ulaşımı daha genel bilgiler vererek anlattığım şu yazıya - Paris’te Havaalanı Transferi Nasıl Sağlanır? - göz atmanızı tavsiye edebilirim.

seine nehri

Seine Nehri

Paris'te nerede konaklanır?

Şu ana kadar her Paris ziyaretimde farklı bir bölgede konakladığım için rahatlıkla söyleyebilirim ki, Paris'in çoğu yerinde konaklama alternatifi bulabilirsiniz. Bana göre otel, pansiyon ya da ev seçerken dikkat edilmesi gereken tek şey iyi bir metro istasyonuna yakın olması. Metroya yakın konaklama tercihi bulmak hiç de zor değil çünkü adım başı metro durağı mevcut. Fakat etro istasyonunun iyisini bulmak biraz zor olabilir. İyiden kastım, istasyondan geçen birden fazla hattın olması ve bu hatların gerçekten de şehrin önemli noktalarına gidiyor olması.

Eğer güvenlik konusunda çekinceleriniz varsa, meşhur otel zincirlerini tercih edin. İbis Hotel veya Best Western gibi dünyada zincir haline gelmiş ve belli standartları koruyan yerler her zaman daha güvenlidir ve beklenmedik durumlarla karşılaşmazsınız. Tabii otel zinciri tercih etmenin de bazı sonuçları oluyor.

Mesela Paris'te onlarca İbis Hotel olduğundan, hangi İbis Hotel şubesine gittiğinize de dikkat etmeniz şart. Seneler önce Paris'te bir taksi şoföründen duyduğum hikayeye göre, o zamanlar Paris'te 30'dan fazla İbis Hotel şubesi vardı ve çoğu turist hangisine gideceğine dikkat etmeden yola çıktığı için, kayboluyordu. Tabii artık booking ve offline harita var. Yine de akıllı telefon kullanmayanlar, rezervasyonunuzun çıktısını veya otelin bir kartını hep yanınızda taşıyabilir.

Paris'te Otel Önerisi | Paris'te Konaklama

Pariste-otel-onerisi-la-manufacture-otel

Terastan bir görüntü. Ağustos 2016'da çektim.

Ben son Paris seyahatimde kaldığım otel La Manufacture'ün hem hizmetinden hem de konumundan çok memnun kaldığım için tavsiye etmeden geçmeyeceğim. "İyi metro istasyonu"ndan kastımı da bu örnekle daha iyi açıklamış olurum. Reklam yapmak gibi olacak ama bu öneriyi aktarmadan geçmek istemiyorum.

Tabii şunu da belirtmeliyim, Ağustos 2016'da gittiğimde ödediğim ücret ile Ekim 2016'daki oda fiyatı arasında inanılmaz derecede fark var. Yazın konakladığım otelde şu an konaklayamıyorum. Çünkü Ağustos'ta ödediğim ücret, Ekimdeki ücretin 3'te biriydi. Ekim ayı belli ki Paris'in sezonu... Bu yüzden "en uygun fiyatlı otellerden biri" olarak lanse etmeyeceğim. Yıl boyunca oda fiyatları epey dalgalanıyor.

Orly Havalimanı'na iniş yapıp Orlybus otobüsüne atladım. 25 dakika sonra Denfert Rochereau Meydanı'ndaydım. Buradan metroya binip 3-4 durak sonraki Place D'Italie istasyonunda indim. Otel, meydanın bir arkasındaki sokaktaydı. Yani yürüyerek 1 dakika diyelim. Yakınında en az 3-4 tane farklı süpermarket vardı. Süpermarket önemli.

Otelle ilgili en güzel detaylardan biri, Place D'Italie'den geçen metro hatlarının gezginler için çok avantajlı olması. Çünkü Louvre, Eiffel, Champs-Elysees, Nation gibi duraklara hiç aktarma yapmadan gidebiliyorsunuz. Ayrıca bana denk gelen odada geleneksel teras vardı ve çok hoştu. Temizliği ve konforu ise abartmış olduklarını söyleyebilirim. Tek kötü tarafı, tüm Paris otellerinde olduğu gibi odalar çok küçüktü.

Sadece 3 yıldızlı bir otelin standartlarının bu kadar yüksek olması gerçekten tatmin edici. Özellikle benim gibi uygun bir oda fiyatıyla karşılaşırsanız. Ben çok memnun kaldım, herkese öneririm.

paris metrosu

Paris'te ulaşım nasıl sağlanır?

Paris'te 20 semt (arrondisement) bulunuyor. Şehrin göbeği 1. semt olarak geçiyor ise, etrafı tıpkı bir salyangoz şeklinde 2, 3, 4,... diye giderek numaralandırmış durumda. Bu bölgelerde en yaygın olarak örülmüş ulaşım ağı, metro. Bu nedenle en çok kullanacağınız ulaşım aracı metro olacak. Bazı yerlerde RER treni de metro gibi sık sık kullanılabiliyor. Özellikle şehrin biraz dışına çıkacaksanız metronun ulaşmadığı yerlere bu trenle ulaşabilirsiniz.

RER treni şehrin içinde aynı metro gibi yerin altında, şehrin dışında ise yerin üstünden gidiyor. Şehrin içinde bu trene, metro bileti ile geçiş yapabilirsiniz. Paris metro ve trenlerinde genellikle araç durduğunda kapılar otomatik olarak açılmaz. Sizin kapıdaki düğmeye basıp veya kolu yukarı çevirip açmanız gerekebilir, şaşırmayın.

Şehirde yerine göre otobüs, füniküler de kullanılabilir. Mesela benim favorim 46 numaralı otobüs. Şanzelize'nin bitimindeki Zafer Takı'nın çıktığı caddelerden birinden kalkan ve Eyfel Kulesi'ne giden otobüsü pek seviyorum. :) Otobüs seferleri saat 8 buçukta bitse de gece için "noctilien" isimli gece otobüsleri var.

NOT: Paris'teki ulaşım biletleri, haftalık ulaşım kartlarının türleri ve 2016 Eylül'de güncellediğim ücretlerini öğrenmek için Paris Metro Biletleri yazıma mutlaka göz atın.

Ne olursa olsun metroya, trene veya otobüse biletsiz binmeyin. Olası bir kontrolde para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Biletinizi otobüse binince makineden onaylatmayı veya metroya girerken onaylattığınız biletinizi yanınıza almayı unutmayın.

Taksilerin genellikle 3 kişiden fazla yolcuyu kabul etmediğini, kabul edenlerin de birkaç euro ekstra ücret isteyeceğini unutmayın. Aynı şekilde bavullar için de parça başı 1 euro ücret ödemeniz gerekecektir. Bunlara karşın Paris taksileri genellikle güvenli ve hesaplıdır. Birçoğu navigasyon kullanarak sizi en kısa yoldan götürmeye, fazladan dolaştırmamaya özen gösterirler.

https://valizim.com/paris-navigo-kart-pariste-haftalik-sinirsiz-ulasim-karti/

paris'te yemek ekler

Paris'te yemek

Fransa mutfağıyla meşhur bir ülke, Paris de bunun merkezi. Ülkenin gastronomi merkezi Lyon şehri olsa da, Paris'teki çeşitlilik ve de kafe kültürü hiçbir yerde yok. Buraya geldiğinizde çoğu binanın balkonunun olmadığını fark edeceksiniz. Evlerin balkonlarında oturmak yerine, Parisliler oturdukları binanın altındaki kafede vakit geçirmeyi tercih ediyor.

Hal böyle olunca da hangi semte giderseniz gidin, kafeler restoranlar gittiğiniz yerde eksik olmuyor. Akşam başlayan, gece yarısına kadar süren Fransız usulüne uygun bir akşam yemeği tecrübesi edinmek ilginç olabilir. Bu şehir bize kafeleri, pastaneleri, pubları, çikolatacıları, şarap evleriyle müthiş seçenekler sunuyor.

paris'te yemek

Ekonomik menüler sunan restoranlar da var, lüks seçenekler de. 5 yıldızlı dünyaca meşhur restoranlar da, ülkenin yerel fast food markaları da. İsterseniz süpermarketlerden alışveriş yapıp kendi sandvicinizi hazırlayabilirsiniz de. Konakladığınız otelde kahvaltı varsa sorun yok ama kahvaltı dahil değilse otelinize yakın kahvaltı yapabileceğiniz kafeleri önceden araştırmanız veya marketten küçük bir alışveriş yapıp odada veya dışarıda tüketmeniz gerekebilir.

Örneğin Sorbonne Üniversitesi'nden çıkan öğrencilerin bir kısmı sokaktaki kafeleri doldururken, bir kısmı da yemeğini alıp Lüksemburg Bahçeleri'nde doğayla iç içe öğle tatilini geçiriyor. Paris'te seçenekler sonsuz ve de özgürsünüz. İçinize sinen bir restoranı gezerek bulmak isterseniz işiniz kolay. Restoran ve kafeler menülerini dış mekanlarında, girişte sergilemek zorunda. Siz de menüleri inceleyip bütçenize ve zevkinize uygun bir yer bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Paris'te yemek yazımıza göz atın.

montmartre

Ressamlar Tepesi

Paris'te nereleri görmeli? 

Paris'e bir kez gidince mutlaka görülmesi gereken yerler belli. Şehrin, hatta Fransa'nın, hatta belki de Avrupa'nın simgesi olan Eyfel Kulesi'ni görmeden dönmemek lazım. İlk yapıldığı zaman halkın tepkisini çeken demirden kule, bugün kim ne derse desin bir kıtanın sembolü haline gelmiş durumda.

İster kuleye çıkın, isterseniz sadece dışından bakın ama mutlaka orada bulunun. Buraya kadar gelmişken zaten Seine Nehri'nin kıyısına gelmiş bulunuyorsunuz. Seine nehrine ve Paris'in köprülerine şöyle bir bakın. Her köprünün başka bir hikayesi var. Dünyanın en meşhur müzesi Louvre, yine dünyanın en meşhur tablolarından Mona Lisa'ya ev sahipliği yapıyor. Vakit varsa Louvre Müzesi ziyareti şart. Louvre'un içi ayrı, dışı ayrı ziyaret edilesi, çünkü hemen yanında süslü bir tak ve Tuileries Bahçeleri bulunuyor. Bunların ilerisinde ise Lüksemburg Bahçeleri.

eyfel kulesi

Eiffel (Eyfel) Kulesi'nden

Hava şartları iyiyse bu iki bahçeleri de gezmek gerek. Hem Medici ailesinin Floransa'dan getirdiği bahçe kültürünü görmek, hem de Paris'lilerin ne kadar doğayı ve sporu sevdiğine tanık olmak için iki parkı da ziyaret etmeli. Bunların hemen ardından gelen, Paris'in bir başka simgesi Champs Elysées (Şanzelize) Caddesi ve caddenin sonundaki Zafer Takı mutlaka ziyaret edilmeli. Cadde üzerinde bulunan ülkenin, hatta artık Avrupa'nın en meşhur makaroncusu Ladurée'yi atlamayın. Vakit varsa, gezilecek bir saray var. Biraz şehrin dışına çıkıp Versailles (Versay) Sarayı ziyaret edilebilir.

Paris'in yine sembolü haline gelen Notre Dame Katedrali'ne gidip Esmeralda ve Garou'yu gözünüzün önüne getirmek serbest. Amelie filminin çekildiği Ressamlar Tepesi'ne çıkıp Sacre Coeur'e gidebilirsiniz. Kültürel gezileri bir kenarı bırakalım derseniz büyük avm'lerden Lafayette ve Printemps dünyaca ünlü markaların binlerce liralık ürünlerini dükkanların içerisinde değil de, ortak alanda sıraladığı, görülesi alışveriş merkezlerinden. Veya bir gününüzü Disneyland'e ayırıp muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz. Disneyland ile ilgili bilmeniz gerekenler yazısına mutlaka göz atın. Bir de Disneyland online bilet alma ve ücretlerle ilgili olan yazım da ilginizi çekebilir.

https://valizim.com/paris-disneyland-gezisi-2016-bilet-fiyatlari-online-satin-alma/

Bunlar olmazsa olmazlar ama şehirde gezilecek ve keşfedecek o kadar çok şey var ki... Paris'te görülecek yerler yazımıza bir göz atın ve nereye nasıl gideceğinizi, açılış kapanış saatlerini öğrenin, lazım olacak! 

Paris'ten nerelere gidilir?

Paris'ten çoğu Avrupa kentine otobüs veya trenle yolculuk yapabilirsiniz. Özellikle Fransa'nın dünyaca ünlü TGV tren hattı sayesinde Fransa içerisinde son derece konforlu seyahat etmeniz mümkün. Hızlı trenle Lyon ve çevresindeki şehirlere 2, biraz daha güneyine 2,5 saat süren yolculukla ulaşabilirsiniz. Bunun dışında kuzeyindeki Belçika şehirlerine veya doğusundaki ülkelerin en yakın şehirlerine otobüsle bile 3 saatte gidilebiliyor.

paris şanzelize

Champs-Elysées (Şanzelize) Caddesi

Paris'te ne yapılır? 

  • Gezilecek yerler dışında yapılacak ne var diye düşününce akla ilk Disneyland geliyor. Burası sadece çocuk değil, her yaştan ziyaretçiye hitap eden bir masal şehri gibi. Şehrin biraz dışında kalan Disneyland'e gidip bir gününüzü burada geçirebilirsiniz. Akşamüstü kapanış konseri ve kahramanların geçiş törenini kesinlikle kaçırmayın.
  • Paris'in Lido Show veya Moulin Rouge gibi meşhur kabarelerine katılabilirsiniz. Tabii önceden rezervasyon yapmayı unutmayın.
  • Şehri daha iyi gezmek için Seine Nehri üzerinde tekne turu, şehrin panoramik otobüs turu veya üstü açık Hop on Hop off otobüsleriyle gün boyu hem şehri gezip, hem istediğiniz yerde indi bindi yapabileceğiniz programlardan satın alabilirsiniz.
  • Tekne+otobüs+Eyfel'e çıkış şeklinde kampanyalı turlardan satın almanız mümkün. Bu etkinlikleri önceden internetten araştırıp online olarak satın almanız işleri kolaylaştıracak ve kar etmenizi sağlayacaktır.