Bu yazıda, 2016'daki Kanada seyahatimde, Toronto'dan Niagara'ya nasıl ulaştığımızı ve Niagara Şelalesi bölgesinde ulaşımın nasıl sağlandığınız anlatacağım. Niagara hakkında yazdığım diğer yazılarıma da şuradan ulaşabilirsiniz.

Niagara bölgesinde gece konaklayarak civardaki kasabaları (bisikletle) gezme, şarap bağlarında vakit geçirme, kamp yapma ve kumar oynama (?) gibi çeşitli etkinlikler mevcut.

Öncelikle, bunları yapmak istiyor muyuz veya bunlara ayıracak vaktimiz var mı diye düşündük. Seçeceğimiz etkinliklere göre trenle ulaşmaya veya araba kiralamaya karar verecektik. 

Niagara Şelalesi Gezi Rehberi

Kanadalı arkadaşlarımızdan aldığımız tavsiyeler sonucu Niagara'ya trenle gidip oradaki ulaşımımızı toplu taşımayla, yani otobüsle sağlamaya karar verdik. Günlerdir bisikletten inmediğimiz için bu sefer etrafı yürüyerek keşfetmek daha mantıklı olacaktı. Hem de Toronto'daki hava mevsim normallerinin üstünde olduğundan, bisiklet üstünde yol yaparken daha da bronzlaşmaktan korktuk. :) Rotamızı önce Niagara Şelalesi, sonra 10-15 km ötedeki Niagara-on-the-lake kasabası şeklinde belirledik. Niagara Şelalesi Gezi Rehberi

Daha görülecek pek çok yer olmasına karşın bu gezi için 1 gün ayırdığımızdan, sadece olmazsa olmaz denilen noktaları görmeye karar verdik. Çiçeklerden, düzenli yerleşim yerlerinden, süslü püslü müstakil evlerden ve yerel butikleri karıştırmaktan hoşlananlar için Niagara-on-the-lake kasabası, şelaleden çok daha ilginç olabilir, baştan söyleyeyim. Sonuçta Niagara evet olmazsa olmaz ama karşısında geçireceğiniz vakit en fazla 1 saat olsun. Ya sonra?  Şarap bağlarına veya etraftaki kasabalara yönelmek en iyisi.

Toronto Niagara Treni

Planladığımız tarihten 2-3 gün önce VIA Rail'ın sitesinden Toronto Niagara arası tren bileti aldık. Birkaç gün kala karar verdiğimiz için bilet ücreti normalden yüksekti. Eğer trenle başka şehirleri ziyaret etmek istiyorsanız, bunu önceden planlayıp tren biletlerinizi erkenden satın almanızı öneriyorum. Araba kiralayıp gitmek de bir alternatif ama arabanın sorumluluğunu almak ve yorulmak istemiyorsanız; bir de yolda kitap okuma, müzik dinleme keyfini yaşamak istiyorsanız tabii ki tren!

Via Rail sitesinden bilet satın alırken karşınıza Niagara Falls'la ilgili 3 varış istasyonu çıkıyor.

 • Niagara Falls / Via Rail Go Transit - ON
 • Niagara Falls / HWY 420 Go Bus Station
 • Niagara Falls / NY
  Toronto - Niagara Şelalesi arasındaki yol.

  Toronto - Niagara Şelalesi arasındaki yol.

Yukarıdaki haritayı inceleyerek bu 3 istasyonun nerede olduklarını anlayabilirsiniz. İlki aslında şelaleye en yakın olan istasyon, ikincisi ise biraz daha geride yer alıyor. Üçünücüsü, sonundaki NY kısaltmasından da anlaşılacağı üzere şelalenin New York tarafına gidiyor. Bizim satın aldığımız tren biletlerinin kalkış istasyonu Toronto'nun merkezindeki istasyon Union Station, varış noktası ise Niagara Falls / Via Rail Go Transit İstasyonu oldu. Bu arada trene binmeden önce görevlinin pasaport kontrolü yaptığını da belirteyim. Pasaportunuzu unutmayın. :)  Trenden inip arkanıza baktığınızda şöyle bir manzara ile karşılaşıyorsunuz.

niagara şelalesi tren

Toronto-Niagara arası yolculuk yapan Via Rail treninin, Niagara'ya varış anından bir kare.

Buraya geldikten sonra Niagara'ya ulaşmak için 20-30 dakikalık bir yürüyüş yapmak veya toplu taşıma araçlarından birini kullanmak gerekiyor ama hangisini? Otobüs/shuttle gibi bir aracın tam istasyonun önünde bekliyor olacağını hayal etmiştik fakat etrafta taksiden başka bir araç yoktu.

Not: Eğer Avrupa ülkelerine alışkınsanız buradaki rahatlığa uyum sağlamanız vakit alabilir. "Trenden inince mutlaka otobüs vardır" düşüncesi Avrupa için geçerli, fakat Kuzey Amerika'da bu işler farklı yürüyor. :) Araçlar gecikebilir, transfer yapacağınız araç olmayabilir, araç olsa da durmayabilir. Kanada'da aceleye, hıza, strese yer yok. "Tren 2 saat geciktiyse ne yapalım yani?" diyebilmelisiniz mesela. Çünkü onlar öyle yapıyor.

Şehir merkezindeyken gördüğüm evlerden biri.

Şehir merkezindeyken gördüğüm evlerden biri. O kadar güzel evler var ki, bu sıradan kalıyor.

Hikayeye geri dönersek, varış noktamız Downtown Niagara'da shuttle'ı bırakın, etrafta insan bile yoktu diyebilirim. Downtown'daki tarihi yapılar koruma altında olduğundan etrafta restoran, kafe, mağaza yok. Hatta hiçbir hareket yok ama çok güzel evler ve bol bol King'li, Queen'li sokaklar var. Gündüz vakti sokakta insan yok ama olur da birkaç kişi geçerse diye sokaklarda müzik yayını yapılıyor. Trenden inen kalabalığın taksilere yöneldiğini görünce, bir de Türk taksi şoförüne denk gelince biz de hiç düşünmeden atladık.

niagara şelalesi evler

Niagara şehir merkezinde bulunan evlerden biri. Downtown'da ve civarda bu sevimli manzaranın daha onlarca, yüzlerce örneği var.

Tren istasyonundan Niagara Şelalesi'ne gitmek yaklaşık 10 dolar tuttu. Taksimizi kullanan, Samsun'dan 10 sene önce gelen ziraat mühendisi Ümit Bey'in turist rehberliğinde Niagara bölgesini tanıyıp bol bol tavsiye aldığımız için tip bırakırken bonkör davrandık. (Normalde restoran, kafe, takside %15 oranında tip bırakılıyor.)

Taksiden indiğimde sağımda şöyle bir görüntü vardı. Solumda ise Niagara.

Taksiyle ulaşmayı düşünenler için buraya not düşeyim. Şoförümüz Ümit Bey, Niagara Şelalesi'nden Niagara-on-the-lake kasabasına 40 dolara gittiğini belirtti. Şarap bağlarının bulunduğu bu bölgeye gitmek için şarap tadım turu satın alırsak, bize pahalıya patlayacağını da ekledi. Haklı olabilir. :) En azından şehir içi ulaşım çok yavaş olduğundan, taksi tercih edilesi.

Bisikletle Niagara

niagara şelalesi bisiklet

Örneğin çok iyi bisiklet kullanıyorsanız; yani sadece bisikleti sürmüyor, gün boyunca onunla yaşayabiliyorsanız bisiklet kiralayıp götürmeyi düşünebilirsiniz. Trenden indirip bindirmek, bir dükkana girecekken doğru yere kilitleyip bırakmak, Kanada'daki meşhur bisiklet çetelerine karşı hiçbir parçasının sökülüp çalınmayacağına dair emin olmak, yazın güneş altında, kışın kapalı havada ulaşım aracı olarak kullanabilmek; bunların hepsi bence iyi bisiklet kullanmanın tanımında var. Kendinize güveniyorsanız bisiklet Kanada, özellikle Niagara için harika bir araç olur.

**Hem günübirlik bile gitseniz bence mutlaka görülmesi gereken kasabalara uzun ve bol rötarlı otobüs yolculuğu yapmak yerine bisikletinizle gitmiş olursunuz, hem de trenden indikten sonra şelaleye rahat ulaşırsınız.

niagara şelalesi kumarhane

Taksiden indiğinizde ufak çaplı bir Las Vegas ortamına girmiş oluyorsunuz. Niagara şelalesiyle ünlü olduğu kadar kumarhaneleriyle de turist çeken bir bölge. Bir tarafta şelale, diğer tarafta büyük oteller ve kumarhaneler sizi karşılıyor. Niagara Şelalesi'ne yaklaştıkça, her adımda daha fazla ıslandığınızı hissedeceksiniz. Göle dökülen sudan çıkan sis ve sıçrayan sular etrafı rahatlıkla görmenize engel olabiliyor. Islanmak için tekne turu yapmaya gerek yok. Şelaleden gayet uzakta olsanız bile üstünüze Niagara yağıyor. 

Niagara Şelalesi

Manzara hakkında yorum yapmıyor, yorumu gidip görenlere bırakıyorum. Şahane, müthiş, mükemmel diyemiyorum. Hacimsel olarak o kadar büyük ve güçlü ki bir bakışta tamamını görüp algılamak çok zor. "Şelale işte canım" deyip geçilmiyor. Ortaya çıkan yoğun sis, havada oluşan gökkuşakları, metrelerce uzakta olmasına rağmen üzerinize sıçrayan su damlaları, tüm bunlar ortamı büyüleyici yapıyor diyebilirim. Özellikle doğal güzelliklere meraklı olan, akarsuları izlemekten ayrı bir zevk alanların bir gün fırsatını bulup gidip görmesini kesinlikle tavsiye ederim.

Niagara'da Ulaşım

Niagara'ya araba veya bisikletle gelmediyseniz, taksiyi de tercih etmiyorsanız geriye WEGO otobüsleri kalıyor. Yazımın en sonunda otobüs duraklarının bulunduğu haritayı sizinle paylaşacağım. Ayrıca siz de WEGO'nun sitesinden haritaya, ücretlere, dönemsel timetable'lara ulaşabilirsiniz. Benim vereceğim bilgiler 20 Mayıs - 10 Ekim 2016 tarihleri arasındaki yaz dönemi programına dair olacak.

Niagara'daki otobüs hatları şu şekilde: Sahil kesimi boyunca giden yeşil hat, kumarhane ve otellere giden kırmızı ve mavi hat, bir de Niagara-on-the-lake'e giden yeşil hatın bitiminde başlayan sarı hat. En büyük şelale Horseshoe Falls'un tam önünde WEGO ofisinden bilet alabilir, hemen oradaki duraklardan binip istediğiniz yere gidebilirsiniz. Şahsi fikrime göre görülmeye değer olan noktalar hep yeşil hatın üstünde ve kuzeyinde. Mesela botanik bahçesi, golf oynanan yemyeşil sahalar, kelebek çiftliği, hepsi yeşil hatta. Şarap bağları da yeşil hattın da ilerisinde ve o bölgeye ulaşmak için otobüs biletinin dışında ayrıca shuttle bileti satın almanız gerekiyor. 15 Nisan ve 1 Kasım 2016 arasında geçerli olan otobüs bileti fiyatları (Kanada doları cinsinden) şu şekilde:

Niagara şehir içi ulaşım kartı ücreti:

 • 24 saatlik kullanım - Yetişkin: 7,50 dolar / Çocuk: 4,50 dolar
 • 48 saatlik kullanım - Yetişkin: 12 dolar / Çocuk: 8,50 dolar
 • 5 yaş ve altı ücretsiz.

Niagara-on-the-lake shuttle ücreti:

 • Tek yön - Yetişkin: 7 dolar / Çocuk: 5 dolar
 • Gidiş-dönüş - Yetişkin: 14 dolar / Çocuk: 10 dolar
 • 5 yaş ve altı ücretsiz.

Yeşil hattı kullanırken dikkat edilecek noktalardan biri, otobüsün her durakta durmuyor olması.  Mesela Whirlpool Golf alanında sadece kuzeyden güneye (dönerken) duruluyor. WeGo'nun belirlediği schedule'a göre yeşil hattı boylu boyunca kat etmek 40 dakika, shuttle hattını ise 30 dakika alıyor. Aslında o kadar da uzak değil fakat bazı noktalarda durarak ve rehberin anlatımıyla gidildiğinden normalden uzun zaman alıyor.

Son olarak Niagara bölgesindeki toplu taşıma haritası: