Niagara Şelalesi nerede sorusunun yanıtı, ilginç bir şekilde tek bir ülkenin ismi değil!

Niagara Şelalesi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada'nın arasındaki sınırda yer alan Niagara nehrinin tam ortasında bulunuyor. Bu durumda Niagara Şelalesi hangi ülkede? sorusunun cevabı da otomatikman hem Kanada, hem de ABD oluyor.

Yani iki ülkenin sınırını bir noktada Niagara Nehri belirliyor diyebiliriz. Bu da şu anlama geliyor, Niagara hem ABD hem de Kanada tarafından görülebiliyor. Eğer Niagara'ya yakından bakmak isterseniz bot gezisine katıldığınız anda iki ülkenin tam sınırında tekne gezisi yapmış oluyorsunuz. Aynı durumu yine Kanada'daki meşhur Bin Adalar tekne turunda da yaşayabilirsiniz.

En büyük ve heybetli olan şelale Horseshoe Falls, bir küçüğü American Falls, en küçüğü ise Bridal Veil. Bu üçünün genel ismi, Niagara Nehri'nin ortasına yer almaları sebebiyle Niagara Şelalesi (Niagara Falls) olarak belirlenmiş.

Niagara Şelalesi Kanada tarafından Ontario eyaletine, ABD tarafından ise New York eyaletine bağlı. Hatta eğer Kanada tarafından gittiyseniz Niagara Falls-Ontario, ABD tarafındaysanız Niagara Falls-New York şeklinde adlandırıldığını göreceksiniz.

Eyaletleri bir kenarı bırakıp şehir bazında konuşalım. Şelale, Toronto şehir merkezine 120 km, ABD tarafından ise Buffalo şehrine 40 km mesafede. New York şehir merkezinden gelmek de mümkün, fakat yol biraz uzun, yaklaşık 650 km.

Niagara Şelalesi hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz!