Toronto'ya gidince görülmesi gereken yerler listesi kabarık ama oraya kadar gitmişken mutlaka görülecek ilk yer bence Niagara Şelalesi.

Niagara Şelalesi Hakkında Her Şey

Niagara dünyanın en hızlı akan veya en yüksekten akan şelalesi değil, fakat şelale deyince insanın aklına ilk o geliyor. Hem "Niagara'yı özel yapan ne?" sorusunu genel bilgiler yardımıyla yanıtlamaya çalışacağım, hem de Toronto'dan Niagara'ya yaptığım yolculuğu anlatarak kişisel tecrübelerimi paylaşacağım. Yani önce hemen her yerde bulabileceğiniz bilgiler, ardından ise başka yerde bulamayacağınız detaylı bir Niagara rehberini okuyacaksınız.

Tren biletini nereden aldık, hangi noktadan yola çıkıp nereye vardık, şelale dışında bölgede ilgi çekici ne gibi etkinlikler var ve nasıl ulaşılır hepsinin yanıtı bu yazıda. Niagara şelalesi hakkında bilgi almak isteyenler, bu taraftan.

Niagara Şelalesi ABD ve Kanada'nın tam ortasındaki Niagara Nehri'nde bulunuyor. Eğer tam olarak nerede olduğuyla ilgili kafanızda soru işareti varsa şu yazıya göz atabilirsiniz.

Niagara mı Niyagara mı, yoksa Niye Gara mı derseniz...

Öncelikle şelalenin isminin niyagara, niaqara veya niye gara olmadığını belirtmek istiyorum. İngilizcesi Niagara şeklinde yazılıyor. Türkçede niyagara veya niyegara şeklinde okusak da, İngilizcede "nayagra" olarak telaffuz ediliyor. Bu pratik bilginin ardından, Niagara şelalesinin nerede olduğuna geçelim...

Niagara Şelalesi'ne nasıl gidilir?

Niagara Şelalesi Gezi Rehberi

Kanada'daysanız Toronto'dan araçla 2 saatte gidebiliyorsunuz. ABD tarafından gidilecekse de New York eyaletinin 2. büyük şehri Buffalo'ya yarım saat, New York şehrine ise 8 saat uzaklıkta yer alıyor. İki rota için de tren, otobüs ile ulaşmak veya araba yolculuğu yapmak mümkün.

Toronto'dan Niagara'ya giden trene bilet aldığımızda trenin son durağının New York olduğunu gördüm. Tam olarak New York şehir merkezine gidip gitmediğinden emin değilim ama o hatta çalışan tren ve otobüslerle iki taraftan da rahatlıkla Niagara'ya gidilebildiği sonucuna ulaşıyorum.

Bizim Toronto'dan trene atlayıp Niagara'da indikten sonra şelaleye ulaşmak için taksiye binmemiz ve Türk taksi şoförüyle karşılaşmamızın video'sunu da şuraya bırakıyorum...

Niagara seyahatimizle ilgili yazdığım diğer yazılara şuradan ulaşabilirsiniz. Niagara'da gezilecek yerlerden şehir içinde ulaşıma kadar pek çok konuda bilgi bulabilirsiniz...

Niagara'yla ilgili bilgiler

**Niagara tahminlere göre bundan 12 bin yıl evvel Wisconsin buzulunun çökmesi sonucu meydana gelmiş. Bu durumda, Niagara Şelalesi yapay mı? diyenler varsa, tamamen doğal olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zamanında buzul olan Niagara 1932'de tamamen, 2014'te kısmen donmuş. Kışın sert geçtiği bazı yıllarda Niagara Şelalesi dondu haberleri çıksa da, anladığım kadarıyla tam olarak donduğu son yıl 1932. Soldaki fotoğraf da tamamen donduğu o yıldan.

**Niagara Şelalesi dünyanın en yüksek ya da en hızlı akan şelalesi değil; fakat en güçlüsü. Bu güç karşısında bilim boş durmuyor tabii. :) Bir anekdota göre Nikola Tesla'nın "Bir gün Niagara Çağlayanı'nı elektrik elde etmek için kullanacağım" dediği biliniyor. 1800'lerin sonunda Nikola Tesla laboratuvar ortamında ilk defa alternatif akımı üretmeye başlıyor. 1895'te ise Niagara üzerinde üretmek için projesini hayata geçiriyor ve Niagara'ya hidroelektrik santralleri kuruluyor.

time-tesla-niagaraProje başarılı oluyor ve Tesla, Faraday'den sonra elektrik alanındaki en büyük atılımı yapan bilim adamı olarak kabul ediliyor. Tesla'nın 75. yaş gününde, 1931 yılında Time dergisinin kapağında fotoğrafının yer alması da bunun bir göstergesi. Ayrıca Niagara'da sayısız Nikola Tesla heykeline ve ABD tarafında yer alan anıta rastlayabilirsiniz.

niagara şelalesi tepeden

  • Birçok kaynakta belirtildiği gibi Niagara Şelalesi dünya üzerinde ters akan tek şelale. Şelalenin suyu taşlara çarparak geri geliyor. Niagara Şelalesi nasıl ters akıyor diyorsanız, onu ben de tam olarak anlayamadım... Bir bilen varsa Niagara şelalesinin ters akmasını açıklasın! 
  • Kanada ve ABD bu doğa harikasına 'sahip olmak' için rekabete girmek yerine paylaşmayı seçmişler. Örnek bir davranış. :) 
  • Niagara Şelaleleri "cennet şelaleleri" olarak da anılıyor ama bu doğru değil. Sanıyorum Angel Şelalesi ile karıştırılıyor. Angel Şelalesi, Venezuela'daki...
  • Şelalenin hem Kanada tarafı daha gelişmiş, hem de akış yönü sebebiyle en güzel manzara Kanada'dan izleniyor. Şöyle anlatayım, şelale ABD topraklarında doğup Kanada'ya ait olan bölgeye dökülüyor. Bu durumda Kanada'dan bakınca nasıl döküldüğünü görebiliyorsunuz. Fakat ABD'den bu manzarayı görebilmek pek mümkün değil. 

ABD tarafındaki yarım köprü

Sonuçta şelalenin nasıl döküldüğünü, dökülürken nasıl göründüğünü izlemek önemli. Bu yüzden, ABD tarafından başlayan Kanada'ya doğru devam eden yarım bir köprü inşa edilmiş. Köprü Kanada'ya ulaşmıyor, sadece üzerine çıkıp şelaleyi görmeye yarıyor. Yarım seyir köprüsünün dünya üzerinde başka örneği var mı bilmiyorum, bilen varsa söylesin. :) Niagara,  Kanada tarafından veya Amerika tarafından, fark etmez, gördüğüm en güzel şelale manzaralarından birini ortaya çıkartıyor.

niagara-selalesi

  • Niagara'ya gökkuşağı şelalesi de diyorlar çünkü aynı anda birden fazla gökkuşağı oluşabiliyormuş. Bir seferinde şelalenin üstünde aynı anda 5 tane gökkuşağı görenler olmuş.  ABD ve Kanada arasındaki geçişi sağlayan köprünün ismi de zaten Gökkuşağı Köprüsü (Rainbow Bridge).

niagara on the lake gezi

  • Niagara-on-the-lake kasabası en az şelaleler kadar güzel ve oraya kadar gitmişken görülmesi gerekiyor. Birbirinden güzel müstakil evler, her tarafı çiçeklerle süslenmiş sokaklar ve ilginç yerel mağazaları görebilirsiniz. Daha geniş anlatacağım...
  • Yukarıda bahsettiğim gibi Niagara Falls Ontario, yani Kanada kısmı sadece manzarasıyla değil, bir de kumarhaneleriyle meşhur. Akşam olunca ABD'den akın akın Amerikalı gençler buraya kumar oynamaya ve gece kulüplerinde eğlenmeye geliyor. Sebebi ise ABD'ye göre Kanada'da eğlence sektörü için koyulan yaş sınırının çok daha düşük olması. Fakat hiçbir zaman olay çıkmadığını, tatsız görüntülerin asla yaşanmadığını da Niagara sakinleri gururla belirtiyorlar. Niagara görülecek en huzurlu ve güvenli yerleşim yerlerinden biri. Kumarhaneleriyle meşhur olsa bile.

"Niagara Şelalesi dünyadaki en yüksek şelale mi?" Meselesi

Niagara Şelalesi dünyanın en yüksek şelalesi değil. En yükseği Venezuela'daki The Angel Falls. Niagara'yı güzel ve özel yapan hem yüksekliği, hem hacmi, hem de şiddeti. 12 bin yıldır şelalenin aşınarak geriye doğru büyüdüğü biliniyor ve ileride dünyanın en hızlı akan şelalesi olacağı tahmin ediliyor.

Niagara, ABD ve Kanada sınırında yer alan ve 5 gölden oluşan Büyük Göller (The Greak Lakes) bölgesinde yer alıyor. Büyük Göller dünyadaki tatlı suyun %20'sine denk düşen dev bir yerüstü temiz su kaynağı. Niagara Şelalesi bu 5 büyük gölden ikisi; Erie ve Ontario Gölü'nün arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Sadece şelaleler değil, Büyük Göller gibi daha pek çok etkileyici yer var Kanada'da. 

Niagara Şelalesi'nin suyu ne amaçla kullanılıyor?

Niagara Şelalesi'nin suyu ABD ve Kanada halkı için ortaklaşa kullanılıyor. 1 milyondan fazla kişinin içme suyu gibi ihtiyaçlarını karşılarken hidro enerji santralleri sayesinde iki ülke için elektrik de üretiliyor. Ayrıca endüstriyel su soğutma gibi farklı endüstri alanları için de fayda sağlanıyor.

Niagara Şelalesi harita

NiagaraFallsNiagaraFallsStateParkMap

Yukarıdaki harita Kanada tarafından bakıldığında görünen manzarayı yansıtıyor. En büyük şelale en sağdaki Horseshoe Falls yani At Nalı Şelalesi. Haritada tam görünmemiş ama fotoğraflardan aşina olduğunuz gibi, şekli at nalını andırdığı için bu isim koyulmuş. İkinci en büyük şelale haritada hemen ortadaki American Falls, yani Amerikan Şelalesi.

Bahsettiğim seyir köprüsü de hemen American Falls'un solunda. Bot turuna katılırsanız eğer bot sizi en güçlü olan Horseshoe Şelalesi'nin yakınına götürüyor. Üçüncü ve en küçük şelale ise American Falls'un hemen yanındaki ince şelale. Goat Island'ın hemen üstünde restoranlar, Tesla Anıtı, akvaryum ve park bölgeleri bulunuyor. Şelalelerin etrafı park alanı olarak belirlenmiş ve iki ülke tarafından da koruma altına alınmış. 

İşte Niagara ile ilgili sizlere aktarabileceğim genel bilgiler bu şekildeydi. Buraya nasıl ulaşılır, etrafta nereler gezilmelidir gibi soruların yanıtları ise diğer yazılarımda mevcut. Şuradan tüm Niagara arşivime ulaşabilirsiniz. 

Son olarak...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar... 

1- Kanada Blog Yazıları

2- Kanada'da Yaşamak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

 

Görüşmek üzere!