Niagara Şelalesi Bot Turu

Niagara'ya gelince yapılacak en güzel şey bot turu olabilir. Eğer yağmurlukları giyip tekneye binmekten, biraz ıslanmaktan rahatsız olmayacaksanız bu muhteşem manzaraya yakından bakma şansını kaçırmayın. 15 dakikada bir kalkan teknelerle 20 dakikalık tur yapmanın ücreti yetişkinler için 20 Kanada doları, çocuklar için ise 12 Kanada doları.

niagara-selalesi-isiklandirma

Gece ışıklandırmasıyla Niagara Şelalesi.

Akşamları şelale ışıklandırılıyor ve rengarenk bir hal alıyor. Akşam 8'den sonraki tekne turları 40 dakika sürüyor ve ücretleri biraz daha pahalı. Yetişkin 30 dolar, çocuklar ise 31,5 dolar. Ben şimdi ne gerek var ıslanmaya diyenlerden olduğum için uzaktan doya doya izlemeyi tercih ettim. :)

Niagara-on-the-lake Kasabası ve Şarap Bağları

Yukarıda da bahsettiğim gibi özellikle çiçeklerden ve doğadan, Amerikan tipi villalardan, minik yerel mağazalardan, şık restoran ve kafelerden hoşlanıyorsanız Niagara-on-the-lake rotanızda mutlaka yer almalı.

niagara on the lake gezi

Şelalelerin önünden kalkan otobüslerle yaklaşık olarak 30-40 dakikalık bir yolculuk yapıyor, sonrasında shuttle'a binip yine 15-20 dakikalık bir yol yaptıktan sonra buraya ulaşıyorsunuz. Yukarıda bahsetmiştim, aslında mesafe o kadar uzun değil ama otobüslerin içinde rehber olduğu için yol üstünde görülecek her noktayı ayrıntılı olarak dinliyor ve kimi zaman durup izleme imkanına sahip oluyorsunuz. Yani otobüsün içinde de bir aktivite olunca kasabaya ulaşmak biraz zaman alıyor ama zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

niagara on the lake gezi

Niagara-on-the-lake'den Niagara Nehri manzarası.

Vardığınızda ister şarap bağlarına doğru yönelin, isterseniz kasaba merkezine gidin. Bölgenin en meşhur şarabı ice-wine, yani buz şarabı. Eğer burada konaklıyorsanız veya sadece bulunuyorsanız gelip sizi alan, şarap bağına transferinizi sağlayan, şarap ve peynir veya ana yemek sunan bazı şarap tadım etkinlikleri mevcut.

Bu şarap tadım paketlerinin ücretleri yaklaşık olarak 50 dolardan başlıyor ve içeriğine göre artış gösteriyor. Bizim kısıtlı vaktimiz olduğu için şarap bağı yerine İngiliz kasabası ambiyansı tercih ettik. Konaklayanlar için şarap bağları görmeye değer.

Shaw Cafe Wine Bar

Shaw Cafe Wine Bar

Niagara-on-the-lake'de kafeler ve restoranlar gayet göz alıcı. Özellikle dondurmacıları sağlıklı dondurmalarıyla övünüyorlar. Birkaç tanesini teftiş ettik ve renklendirici/tatlandırıcı gibi ekstra maddeler kullanmadıklarına dair ikna olduk. Downtown'u keşfederken etrafı çiçeklerle süslenmiş Shaw Cafe'yi gördük. Manzara hoşumuza gittiği için daha da beklemeden öğle yemeğini yemeye karar verdik.

Niagara-on-the-lake Shaw Cafe - Wine Bar

Niagara-on-the-lake Shaw Cafe - Wine Bar

Çok turistik yerlerde alıştığımız şekilde önceden pişirilmiş, masaya servis etmeden önce mikrodalgadan geçirilmiş bir yemek bekliyorduk fakat öyle olmadı. Siparişimizin ardından 25-30 dakika sonra servis edilen lazanya ve kiş Kanada gezisi boyunca tattığım en güzel yemeklerdendi. Bu yüzden Shaw Cafe'yi tavsiye edebilirim fakat etraftaki tüm kafe ve restoranların aşağı yukarı aynı kalitede hizmet verdiğini düşünüyorum. (Yüzde 10-15 oranında tip bırakmayı unutmayın :) )

niagara on the lake gezi

Niagara-on-the-lake'te gezerken gördüğüm ve fotoğrafını çektiğim veya internette araştırırken görüp beğendiğim evlerden bazıları...

niagara on the lake gezi niagara on the lake gezi niagara on the lake gezi 14693700358_f71a48ebf6_z

niagara gezi rehberi3777814242_d6ca27376e_z 3841499664_1b3c2b9d19_b 14531711998_129401c104_k

Niagara-on-the-lake'te görebileceğiniz mağazalar...

niagara on the lake gezi niagara on the lake gezi

Ve daha çok çiçek...

niagara on the lake gezi

Kasabanın en meşhur oteli: Prince of Wales Hotel

Niagara-on-the-lake'teki en meşhur otel: Prince of Wales Hotel

Niagara'da hava durumu nasıl?

Eğer siz de Kanada'ya gitmeyi planlıyorsanız ve "sonuçta Kanada'dan bahsediyoruz, hava ne kadar sıcak olabilir ki?" diyorsanız uyarayım. Tahmin edemeyeceğiniz kadar sıcak olabilir. Kışın da yine tahmin edemeyeceğiniz kadar soğuk.

Niagara'da hava, özellikle yazları New York veya Toronto'dakinden pek farklı olmuyor. Kışın Türkiye'de alışkın olduğumuz iklimden daha soğuk, yazın ise benzer olduğunu söyleyebiliriz. Kış mevsiminde soğuk olacağı, şelalenin kısmen donma ihtimalinin ortaya çıkacağı ve o havada bot turu yapmanın neredeyse imkansız olacağını hatırlatmakta fayda var. En zevklisi tabii ki etrafın cıvıl cıvıl olduğu, gökkuşağının çıktığı zamanlarda, yani yaz mevsiminde burada olmak. Hangi mevsimde gelirseniz gelin, bot turu yapmasanız bile şelaleye yaklaştığınızda hafiften ıslanacağınızı unutmayın. Yaz günü mont götürmeye gerek yok tabii ki fakat kışın zorlayıcı olabilir.

Ve BONUS! :) O anki yoğun sis, sıçrayan su damlacıkları ve kalabalık gibi şartlar altında çektiğim bir video var. Görüntü kalitesi ve çekim pek iyi olmasa da...

Niagara Şelalesi Video

Niagara'ya gitmeyi isteyen ve planlayan herkese şimdiden iyi yolculuklar. Bence pişman olmayacaksınız! Bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız beğeni ve yorumlarınızı bekliyorum. Tabii paylaşımlarınızı da. :)