Toronto'ya kadar gelen ve "mümkün olduğunca çok yeri gezip görelim" diyen herkese önerim, Montreal'e gitmeleri. Gidip görmek için bana göre çok sebep var. Hemen birkaç tanesini sayayım...

Montreal'de Gezilecek Yerler

*Kuzey Amerika'nın en tarihi bölgesi: Old Montreal (Vieux-Montréal)

Montreal bir yüzyıldan fazla Kanada'nın merkezi olmuş. Bu nedenle Kanada'nın, hatta Kuzey Amerika'nın en eski yapıları ve caddeleri burada. Dolayısıyla Montreal'de gezilecek yerlerin başında tarihi bölge yer alıyor. Old Montreal bölgesinde 17. yy'dan kalan orijinali korunmuş tarihi binalara rastlanabiliyor. Bankaların genel merkez binaları, en eski caddelerden biri Saint Jacques Street, Montreal Belediye Sarayı, Notre-Dame-de-Bon-Secours Şapeli ve daha birçok tarihi bina Old Montreal'de.

*Tarihi liman bölgesi: Old Port

Old Port, eski Montreal bölgesinden...

Old Port, eski Montreal bölgesinden...

Montreal'in St. Lawrance Nehri'ne kıyısı var ve bu nedenle bir de limanı var: Old Port. 1600'lü yıllarda ilk defa kullanılan Old Port da, bu bahsettiğim tarihi şehir kısmında yer alıyor. Ben Montreal'deyken bu kısımda bir festival havası vardı. IMAX theatre, Montreal Science Centre ve saat kulesi burada yer alıyor.

Aynı zamanda geniş bir alan olduğundan festival gibi etkinlikler için tercih ediliyormuş. Cirque du Soleil gösterileri ve Iqloofest burada yapılıyormuş. Sanıyorum ben gittiğimde de böyle bir eğlence vardı ama hava karardığı için önünden bisikletle geçip gitmeyi tercih ettim. Gündüz vakti buraya gelip bir atraksiyon olup olmadığına bakılmalı. En azından gün gözüyle görülmesi gereken bir bölge bu eski şehir bölgesi. Montreal'de gezilecek yerler listesine not alınsın.

*Montreal Botanik Bahçesi (Jardin de Botanique Montréal)

montreal-botanik-bahcesi

Mesela daha doğal, ellenmemiş olan ormanı mı; yoksa düzenlenmiş, süslenmiş bahçe ve parkları mı tercih edersiniz? Benim tercihim hep park ve bahçelerden yana olur. Fakat burası hem peyzaj bitkileriyle süslenmiş, bölümlere ayrılmış ve özenle düzenlenmiş; hem de doğal bir görünüm verilmiş. Burada ikisini bir arada görebiliyorsunuz. Montreal'de görülecek yerlerin başında burası geliyor bence...

bin-adalar-nerede-kanada

İsterseniz belirlenmiş ana yoldan gidiyor, sırayla bitki bölümlerini görüyorsunuz; isterseniz yan yollara sapıp ormanda geziniyormuş gibi ağaçların arasında kayboluyorsunuz. İsteyenler göl kenarında oturup dinlenebiliyor, kitaplarını okuyabiliyor. Bence şahane bir ortam. Şehirde en çok sevdiğim yer Montreal Botanik Bahçesi oldu. Daha önce Avrupa'da gezdiğim hiçbir botanik bahçesine benzemiyor burası. Zaten sahip olduğu çeşitlilik bakımından dünyadaki en önemli parklardan biri kabul ediliyormuş.

Arboretum bir harika

Arboretumun sakinleri.

Japon Bahçesi, Çin Bahçesi, Fransız Bahçesi, artık aklınıza ne gelirse 75 hektarlık epey geniş bir arazi üzerine yayılmış. Hiç görmediğim cinste çiçekler, ağaçlar vardı. Arboretum, yani ağaç parkında yaprakları kadifeyi andıran veya sadece dallardan oluşan ilginç ağaç çeşitlerini görebilirsiniz. Burada gezerken bir an "Fotoğrafla ilgileniyor olsaydım, ağaç fotoğrafçısı olmak isterdim" dedim. Bunu dedirtecek bir yer gerçekten.

montreal-botanik-bahcesiSadece açık havada değil, bazı özel seralar, onlarca çeşitte böcek ve kelebeklerin olduğu Montreal Insectarium veya Amerika'daki farklı ekosistemlerin replikalarının olduğu Montreal Biodom; hepsi burada. Giriş biletimize insectarium dahil olduğu için girip kelebekleri, böcekleri yakından inceledik, fakat devasa Biodom'a vakit sıkıntımız olduğundan girmeyi hiç düşünmedik. Halbuki içeride penguenler vardı... Siz giderseniz tüm bu bölümlerle birlikte yarım gününüzü ayırsanız olur. Özellikle çocuklu aileler için hayvanların olduğu bölüm keyifli olacaktır.

Gül Bahçesindeki Aslan Heykelinin Hikayesi

bin-adalar-nerede-kanadaMontreal Botanik Bahçesi'yle ilgili benim hoşuma giden detaylardan biri de, gül bahçesindeki aslan heykelinin hikayesi. Bu heykel Montreal'in 350. yıl dönümünü kutlama amacıyla Fransa'nın Lyon şehri tarafından hediye edilmiş. Heykelin ismi Lion de la Feuillée. 1900'lü yılların başında Lyon'daki Feuillée Köprüsü'nde duran 4 aslan heykelinden biri bu hediye edilen. Lyon'un sembolü olan dev aslan heykelini Montreal Botanik Bahçesi'ne gittiğinizde görebilirsiniz.

Montreal Botanik Bahçesi Giriş Ücreti 2016

montreal-botanik-bahcesi

Bahçe, park gezilerinden hoşlanıyorsanız, Montreal'e gidince eğer hava güzelse mutlaka 1-2 saatinizi buraya ayırmanızı öneririm. Giriş ücreti olarak kişi başı (yetişkin) 20 euro ödedik. Bu biletle 1 gün boyunca istediğiniz kadar girip çıkabiliyorsunuz. Bilete insectarium ve bahçenin açık hava kısımları tamamen dahil. Bu kadarı bile oldukça tatmin edici bir gezi, fakat isterseniz Biodom'a da ayrıca ücret ödeyerek girebilirsiniz. Bahçenin arka tarafında bir de restoran var. Birer Montreal kolası içmek için burada mola verebilirsiniz. Montreal'de gezilecek yerler listesindeki 2. durak kesinlikle burası...

*Mont Royal'e Nasıl Gittik? (Mount Royal)

Baharda Mont Royal bu şekilde. Bir de kışı görün...

Baharda Mont Royal bu şekilde. Bir de kışı görün...

Montreal'in ismi işte buradan geliyor, Mont-Royal. Şehrin içinde, merkezin batısında yer alıyor. Volkanik bir dağ olduğu bilgisini okudum ama volkanik hiçbir özelliğini görmek mümkün değil. 120 milyon yıl önce aktifmiş, o günler çok geride kalmış. Gayet güzelleştirilmiş, araba yolları, koşu parkurları yapılmış, bir de kayıkla gezmek için zirvede, parkın ortasına şahane bir havuz oturtulmuş bir dağ burası.

mont-royal-montreal-gezi

Çıkışı - bence - epey zor, çünkü döne döne dik bir yokuşu aşmanız gerekiyor. Gitmeden önce hayalimde Mont Royal'e bisikletle çıkmak vardı. Buranın gerçek bir "dağ" olduğunu görünce zaten bunu asla başaramayacağımı anladım. Yine de bisikletle çıkan Montreal sakinleri vardı. Biz arabayla çıkmayı tercih ettik. Yukarı çıktığımızda arabayı otoparka bırakıp biraz yürüyünce dağın en güzel yerini, parkı hemen elimizle koymuşuz gibi bulduk.

Bu da kış.

Bu da kış.

Burası daha çok akşamüstü piknik yapmak veya sabah koşusuna çıkmak için uygun bir yer. Yani Botanik Bahçesi'nden farklı tabii ki, ormanlık ve geniş bir alan. Tertemiz orman havasında yürüyüş yapmak isteyenler için harika bir yer. Herhangi bir giriş ücreti yok. Bence Montreal'e adını veren dağı görmek gerekiyor ama turistik anlamda aşırı bir cazibesinin olmadığını da söylemem lazım. Yine de kısa bir ziyarette bulunsanız da son derece huzurlu ve mutlu ayrılabileceğiniz bir yer.

*Montreal'de Görülecek Diğer Yerler (Nerelere Gitmedim?)

Gitmeden önce görülecek yerleri belirleyip not almıştım, fakat 3 güne her şeyi sığdırmak mümkün olmuyor. Kaybedilen vakit, çok beğenilen bir yerde planlanandan çok daha uzun zaman harcamak, ulaşım derken plan aksayabiliyor. Montreal'de görülmesi gereken yerlerden hoşuma giden ama vakit ayıramadıklarım şu şekilde...

1-Underground City

Montreal'in kışın hava sıcaklığı eksilerden kurtulamıyor. Yollar kar tutup kısmen kapandığı için çareyi yerin altında yaşamakta bulmuşlar. Hatta yeraltı şehri kurmuşlar. Şehir merkezi Downtown Montreal'deki kuleleri, avm'leri, iş merkezlerini bağlayan 30 kilometreyi aşan çoklu yeraltı tünelleri var. Eğer kışın gelirseniz Underground City ve yeraltında yaşamla tanışacaksınız mecburen.

2-Parc Jean-Drapeau

Jean Drapeau Parkı'nın çok küçük bir bölümü. Parkın bünyesinde görülecek çok şey var.

Jean Drapeau Parkı'nın çok küçük bir bölümü. Parkın bünyesinde görülecek çok şey var.

Eski Montreal Belediye Başkanı Jean-Drapeau'nun ismini taşıyan parkın sezonu tabi ki yaz mevsimi. Parkta meşhur Montreal Casino (kumarhane) ve eğlence parkı La Ronde gibi atraksiyonlar mevcut. Doğal yaşam parkı Montreal Biosphere ve Kanada Grand Prix'sinin olduğu, Formula 1 pisti de yine burada. Şehrin en geniş konser alanı ve denize (nehire daha doğrusu) girilen plajlar ve daha birçok şey. Fete des Neiges des Montreal, şehrin kar festivali ve daha birçok etkinlik için Jean-Drapeau'yu ziyaret edebilirsiniz.

3-Katedraller ve Parklar

Mary, Queen of the World Katedrali, Saint Joseph Mabedi, Notre Dame Bazilikası ve benzeri tarihi yapıları dışından şöyle bir görmek benim için yeterli oldu. Tabii ki her bir yapının kendine özgü bir tarihi ve ilgi çekici detayları var, fakat zaman kısıtlı olunca iç mekanlarda vakit harcamaktan kaçındım. Montreal'de gezilecek yerler listenize ister alın ister almayın...

"Birkaç günüm daha olsaydı..."

Bunların dışında Parc La Fontaine de yürüyüş yapmak için en güzel parklardan biri. Eğer doğaya doymadıysanız La Fontaine Parkı'na da uğramalısınız. Ayrıca gezilecek bilim müzesi gibi güzel müzeler de var fakat maalesef görmediğim için bu konuyu da es geçiyorum. İtiraf edeyim, birkaç günüm daha olsaydı müzeleri yine pas geçer, tarihi yapıları daha detaylı gezer, en son da La Ronde eğlence parkına ve Formula 1 pistini görmeye giderdim.

4-McGill Üniversitesi

Dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri McGill. Bizim konakladığımız yere çok yakın olduğu için kampüsü dışarıdan görme fırsatım oldu, fakat içeri girme teşebbüsünde bulunmadım. Üniversite kampüslerine ilginiz varsa bu şansı kaçırmayın, en saygın okullardan biri olan McGill'i ziyaret edin. Benim AirBNB'den kiraladığım ev, McGill'de okuyan bir öğrenciye üniversite tarafından tahsis edilmiş, güzel bir yurt dairesiydi. Fakat o bu daireyi kullanmak yerine AirBNB'ye vermeyi ve para kazanmayı tercih etmiş. Artık siz düşünün McGill'deki öğrencilerin çakallığını. Bu üniversite de, Montreal'de gezilecek yerlerden biri olabilir. Bizim için öyle olmasa da...

 

  • Yazımın başında bahsettiğim, Toronto - Montreal arası yaptığımız araba yolculuğu yazısına göz atabilirsiniz.
  • Toronto'ya geri dönerken yol üstünde uğradığımız doğa harikalarından Bin Adalar ile ilgili yazıma da göz atın. Belki siz de gitmek istersiniz. Bin Adalar'a Nasıl Gidilir?
  • Ayrıca Toronto Şehir Rehberi ve Niagara Şelalesi yazılarım da Kanada seyahatiniz için faydalı olabilir. Yeni yazılar için takipte kalın!