Maşukiye-Sapanca Nerede? Nasıl Gidilir?

Ülkemizin doğal güzelliklerinden bir tanesi de hiç şüphesiz sapanca. Sakarya’nın Sapanca Gölü’ne kıyıdaş olan bu güzel ilçe, ismini de gölden alıyor. Sapanca, yeşiliyle mavisiyle adeta masallardaki huzurlu diyarları andırıyor ve birçok ziyaretçinin odak noktası oluyor. Sapanca, İstanbul’a yaklaşık olarak 1 buçuk saat mesafede olması sayesinde ise ziyaretçilerine adeta her fırsatta gel gör beni diyor. Sapanca’ya giderken yol üstünde ise sizi Maşukiye karşılıyor. Maşukiye adeta size yemyeşil doğasının kapılarını açıyor. Maşukiye aslında Kocaeli’ne bağlı küçük bir mahalle. Ama size sunduğu yemyeşil doğasıyla, mahalle değil de sanki bir cenneti andırıyor. Maşukiye ile Sapanca farklı illere bağlı olsalar da birbirleri ile yan yanalar. Siz de şehrin kalabalığından sıkıldıysanız Maşukiye’ye doğru yola çıkın, adeta cennetten bir parça olan yeşillikler arasında kaybolduktan sonra kendinizi bir de Sapanca’nın maviliğine bırakın. Üzerinizdeki bütün yorgunluğu alacağına emin olabilirsiniz.

Sapanca’da Kahvaltı

Sapanca’da kahvaltı yapmak da bu gezinizde mutlaka ihmal etmemeniz gereken nokta olsun. Kahvaltı için size tavsiye edebileceğimiz ilk yer Beta Home Göl Evi. Burayı size nasıl tarif edebiliriz bilemiyorum ama, doğa ile baş başa, etrafı yeşillerle kaplı, patika yolun sonu göle çıkan bir göl evindesiniz ve önünüzde eksiksiz bir kahvaltı var. Gözünüzün önünde hayal etmesi bile çok güzel değil mi? Bizce de :) Kahvaltı için önerebileceğimiz bir diğer mekân ise Natürköy. Doğa ile iç içe, yemyeşil bir ortamda, akan şelalenin sesi eşliğinde harika bir kahvaltı yapmak isterseniz, burayı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca’da gezilecek yerler listemize geçmeden önce Sapanca’ya giderken Maşukiye’nin insanı ferahlatan o yemyeşil doğasını görmeden geçmemeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Maşukiye’nin kapısından girer girmez akan su eşliğinde sizi karşılayan yemyeşil doğayı unutamayacağınıza eminiz. Sapanca’da gezilecek yerler listemizin başında ise tabi ki sapanca gölü yer alıyor. Sapanca’ya vardığınızda her şeyden önce şöyle durup bir göle bakmayı, o havayı bir solumanızı tavsiye ediyoruz. Daha sonra sapanca gölünün çevresinde ister güzel bir yürüyüş yapabilir isterseniz de adım başı karşınıza çıkan kiralık bisikletçilerden bir bisiklet kiralayıp gölün sükûneti eşliğinde bisikletinize binebilirsiniz.

Sapanca’da gezilecek yerler listemizin ikinci sırasında ise güzel bir göl turuna çıkmak var. Sapanca Gölü’nün etrafında birçok tesis kano, deniz bisikleti ve sandal kiralıyor. Bunlardan hangisini isterseniz kiralayabilir ve kendinizi gölün dinginliğine bırakabilirsiniz. Yine Sapanca’da görmeden dönmemeniz gereken bir diğer yer ise Kırkpınar Mahallesi. Genel olarak Sapanca’nın atmosferine uygun olarak inşa edilmiş olan Kırkpınar Mahallesi’nde bir sürü yemyeşil ve rengarenk bahçeli müstakil evler yer alıyor. Eğer Sapanca’ya kışın gitmek isterseniz ise Kartepe Kayak Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz. Sapanca’ya yaklaşık olarak 40 km uzaklıkta olan Kartepe Kayak Merkezi, kış sporlarının bölgedeki merkezi konumunda.

Ee bunca yeri gezdik yorulduk, şimdi sıra oturup güzelce karnımızı doyurmaya geldi. Bunun için yine ister Sapanca’yı isterseniz de dönüş yolunda tekrar uğrayabileceğiniz Maşukiye’yi tercih edebilirsiniz. Sapanca’da göl kenarında birçok restoran var, isterseniz bunlardan birini seçerek karnınızı doyurabilirsiniz. Ama eğer yemeğinizi Sapanca’da yemeye karar verdiyseniz bizim size tavsiyemiz Reis’in Teknesi’ne giderek balık keyfi yapmanız. Özellikle günümüz restoranlarından sıkıldıysanız buranın otantik yapısı eşliğinde balığınızı yiyebilir, hem gölün hem de mekanın keyfini çıkarabilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz ise Maşukiye’nin meşhur balık restoranları. Yine yemyeşil doğa ile iç içe, doğadan gelen su sesleri eşliğinde yemeğinizi yemek isterseniz, Maşukiye’de istediğiniz herhangi bir balık restoranını tercih edebilirsiniz.

 İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

  1. Faralya Köyü - Kabak Koyu Nasıl Gidilir, Ne Yapılır? Fethiye
  2. Ege'de En Güzel Tatil Yerleri
  3. İztuzu Plajı ve Dalyan Rotası
  4. Sakız Adası Gezi Rehberi
  5. Büyükada Gezi Rehberi
  6. Tatilde Ne Giyilir? | Yaz ve Kış Tatili Valizi
  7. Tatilde Yanınıza Almanız Gereken 5 Hayati Eşya!
  8. Likya Yolu Rehberi

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!