Fransa'nın 3. en büyük şehri Lyon'da yemek yemenin iki yolu var. Ya cesaret edip geleneksel Lyon Mutfağı'nın ilginç yemeklerini tadacaksınız ya da fast food'a doyacaksınız.

Lyon'da Yemek Kültürü - Geleneksel 'Bouchon' Restoranlar

Avrupa'nın gastronomi başkenti olarak anılan Lyon'da keşfedilecek çok lezzet var ama biraz cesaret istiyor.. Vieux Lyon, yani eski Lyon tarafındaki restoranların tabelalarında hep aynı sözcük yazıyor. Bouchon (buşon). Her restoranın ismi bouchon olamayacağına göre... "Nedir bu bouchon?" diyeceksiniz.

Bouchon, Lyon'un eski ve yöresel yemeklerinin sunulduğu restoranların ismi. Lyon'a geldiğinizde bu geleneksel restoranlarda Fransa'nın diğer şehirlerinde görmediğiniz yemeklerle karşılaşabilirsiniz. Tabelasında "mere" kelimesi geçen restoranlar ise işletme sahiplerinin özel tariflerini sunuyor. Kişilerin uzun uğraşlar sonucu elde ettiği ve sadece aile içerisinde nesilden nesile aktarılan tariflerden söz ediyoruz. Eğer ızgara tavuk veya makarna yemek gibi bir niyetiniz varsa, Vieux Lyon'a hiç uğramayın ve hatta şehrin bu bölgesini terk edin!

lyon sokakları

Bundan 20 yıl önce Lyon'lu şefler toplanıp bir dernek kuruyor ve de bouchon olabilmenin şartlarını belirliyor. Yani bu ciddi bir mesele! Şu anda şehirde gerekli standartları sağlayabilen yaklaşık 20 restoran var. İşte Lyon'un dünyanın gastronomi merkezi olmasını sağlayan yemekler bu restoranlarda sunuluyor. Ve işte Fransız mutfağını dünyaya tanıtan şeflerin şehri burası. Fakat doğruyu söylemek gerekirse Bouchon'larda Türk damak zevkine uygun yemekleri bulmak epey zor. Çünkü domuz eti ve sakatat bu mutfağın en önemli malzemeleri ve yemekler genelde aşırı yağlı. Mesela işkembe, paça, piyaz, domuz kellesi mutfağın vazgeçilmezlerinden. "Avrupai zevklerim vardır" veya "her tür yemeği denemek isterim" derseniz memnun kalma ihtimaliniz de var tabii.

bouchonBazı restoranlarda sadece domuz eti bulunuyorken, bazılarında deniz ürünlerine de rastlayabilirsiniz. Eğer tavuk bulursanız, "oh çok şükür" diyeceksiniz ama fazla heveslenmeyin, bu ihtimal çok düşük. Bu eski şehir bölgesinde geleneksel tatlar korunmaya çalışılsa da, Paris bistro kültürünün izleri de görülüyor. Paris'te bir bistro'da bulabileceğiniz kiş, kaz ciğeri veya soğan çorbası bazı menülerde var ve kurtarıcınız olabilir. Paris'te yemek yemenin inceliklerini öğrenmek için, buraya tık.

Bouchon'lardaki bu tencere yemeklerinin ve sakatat merakının bir sebebi var elbet. Bu durum restoran sahiplerinin 'geçmişte' hiçbir malzemeyi boşa götürmeme ve de fazla enerji tüketmeme kaygısından kaynaklanıyor. Yani sebebi hem kültürel, hem de ekonomik. 19 yy.'da bouchon yemeklerini tatmak için gelen yüzlerce, binlerce turistin olmadığı düşünülürse, o zamanlarda israf etmekten kaçınılarak uygulanan pişirme şekli ve dalak, böbrek gibi parçaların çöpe atılmaması oldukça mantıklı. O günlerde tutarlı olmaya çalışılırken keşfedilen Fransız güveç yemeklerinin bugün hayranı çok...

Salade Lyonnais, yani Lyon salatası.

Salade Lyonnais, yani Lyon salatası. Hemen her restoranda bulabileceğiniz tabaklardan biri. İçinde domuz eti ve yumurta var. Yeşillikler için de oldukça güzel bir sos kullanıyorlar. Sonuç başarılı.

Hayranları olduğu gibi sevmeyenleri de var. Balık siparişi verdiğinizde karşınıza püre haline getirilmiş bir balık yemeği, çorba siparişi verdiğinizde içinde çiğ yumurta yüzen bir tabak görünce şaşırmayın. Balığı şu ana dek hep bütün olarak tükettiyseniz, 3 farklı tür balığın püre haline getirilmiş ve de panelenmiş halini biraz garipseyebilirsiniz.

Paul Bacuse

Lyon'un en iyi şefi: Paul Bocuse

Şehrin 90 yıllık sahibi

Şehrin en meşhur şefi ise Paul Bocuse. 90 yaşındaki Bocuse sadece Fransa'nın değil, dünyanın bu yüzyıldaki en iyi şefi olarak kabul ediliyor. Lyon'un birkaç noktasında Michelin standartlarına uygun restoranları var. Batacaksak tam batalım deyip bir Bocuse restoranına gidilebilir. Çok da batmayalım derseniz Les Halles'de bulunan hem peynir, şarap, tatlı alışverişi yapabileceğiniz, hem de oturup yiyebileceğiniz Bocuse mekanına gidebilirsiniz. İsmi Les Halles de Lyon Paul Bacuse, incelemek isterseniz buraya tık. Buraya gitmek,  şefin Michelin standartlarındaki bir restoranına gitmekten daha hesaplı ve pratik olacaktır. Şefin web sitesini ziyaret etmek ve diğer restoranlara online rezervasyon yapmak için de buraya tık. Sitedeki "where to sleep" yani nerede uyumalı sekmesini görünce şaşırmayın. Durum öyle ki, insanlar Şef Bocuse yemekleri yemek için geliyor ve şefimiz de onlara "kalacak yeri dert etmeyin, ben bir iki otel önereyim size" diyor resmen. Lyon mutfağının hayranları var derken bunu kastetmiştim. lyon

Yemek saatine dikkat...

Bouchon'ların neredeyse tamamının bulunduğu Vieux Lyon bölgesinde, genelde menü halinde sunulan tekliflerle karşılaşacaksınız. Menülerin fiyatları 20-40 euro arasında değişiyor ve içeriğinde başlangıç, ana yemek ve tatlı bulunuyor. Bir menü alıp 2 kişi yiyelim derseniz kabul edilmiyor, şimdiden uyaralım. Hatta bu 'turistik' yaklaşımınız hakaret olarak algılanabilir. Özellikle Lyon'un geleneksel mutfak kültürünü tanımak, bir öğününüzü bouchon'da geçirmek istiyorsanız saatlerinizi ayarlayın. Öğle yemeği için 12-14, akşam yemeği için 19-21 saatlerini tercih etmeye özen gösterin. Aksi takdirde kapıda kalabilirsiniz.

bouchon lyon

Sıradan bir Lyon restoranı. Servis vermediği, büyük ihtimalle akşamüstü saatlerinde görüntü tam olarak bu şekilde.

Lyon'da yemek yemek her zaman bu kadar zor değil. Yerel yemeklerin dışında kentin her yerinde çok sevimli pastaneler, küçük kafeler ve restoranlar bulunuyor. Şehrin en işlek semti Bellecour'da veya avmlerde alışkın olduğumuz McDonalds, Quick gibi fastfood zincirleri yok değil. Ayrıca süpermarketlerin dondurulmuş veya hızlı yiyecek bölümleri de oldukça geniş. Çoğu Avrupa kentinde olduğu gibi çeşit çeşit salata, sandviç, meze veya sushi bulunuyor. Evde yemek yapmadan, sadece süpermarket yemekleriyle bir ömür yaşanır Lyon'da. Restoranlardan sıkıldıysanız veya bütçenizi zorluyorsa hazır gıda tüketmek iyi bir alternatif ama günlerden pazar olmamasına dikkat edin, çünkü pazarları süpermarketlerin çoğu kapalı. Bunun dışında ev kiraladıysanız yemek yapmak ve biraz da şehir hayatına uyum sağlamak için semt pazarlarına uğrayabilirsiniz. Yemek meselesini çözdüğümüzde göre Lyon'da görülmesi gereken yerlere odaklanabilirsiniz...