Lyon'da bulunduğum 6 aylık süreçte gezip gördüğüm pek çok yer oldu. "Gezip gördüm" derken, turistik bir aktivite olarak dışarı çıkıp "Lyon'da gezilecek yerler" listesinde yer alan 5 noktaya gitmek gibi değil de, hayatın doğal akışında bir yerin önünden bilinçsizce geçmek, tesadüfen keşfetmek veya çok defa gitmek ama önemini sonradan kavramak gibi düşünebilirsiniz.

Çünkü orada bulunduğum süreçte, o dönemde pek de popüler sayılmayan gezi bloglarını hiç okumadığım gibi, turist olmaya da meraklı değildim. Oradaydım ve onlar gibi her sabah fırından ekmek alıyor, tramvaya atlayıp okula gidiyor, belli başlı durumları garipseyip tam da onlar gibi surat sarkıtıyordum. Yani etrafı keşfetmekten daha ciddi işlerim vardı ve de... Her gün ister istemez bir cadde adını ezberliyor, bir binayı görüyor, bisikletle dolaşırken sokakları ezberliyordum.

lyonda-gezilecek-yerler

Örneğin okula giderken çok defa gördüğüm Lyon Ulusal Opera binası, arkadaşımla oturacak bir kafe ararken önünden geçtiğim duvar resimleri, gece kulübü çıkışlarında anlamsızca izlediğimiz Terreaux Meydanı, havalar ısınınca keşfettiğimiz ve asla vazgeçemediğimiz Tete D'Or Parkı Lyon'da gezilecek noktalardan birkaçını oluşturuyor. Bu yerlerin güzel olan tarafı, doğal akışınızı bozmadan hayatınıza girip bir şekilde yerleşebiliyor olmaları...

Tabii orada yaşayanlar için durum böyle iken, kısa süreli ziyaret edecekler için "akışına bırakmak" eylemi, vakit kaybına denk düşüyor. Bu nedenle de çoğu Lyon gezi blog'unda bulabileceğiniz başlıkların altında, genel bilgiler ve deneyimlerimi hizmetinize sunuyorum. İşte Lyon'da gezilecek yerler, keşfedilecek noktalar...

Lyon Gezilecek Yerler

1-Tete d'Or Parkı (Parc de la Tete d'Or)

Lyon Fransa

Hava güzelse cumartesi veya pazar günü Tete d'Or parkında böyle bir manzarayla karşılaşabilirsiniz... Adım atacak yer kalmaz. Çimler insanlar, evcil hayvanlar, bisikletler tarafından işgal edilir.

Tete D'Or Parkı'nın sahip olduğu, herkese yetecek kadar çok olan çimlerinde güneşlenmek ve piknik yapmak serbest. Parkın içinde yürüyüş yapmak, kayıkla gezmek veya bisiklete binmek gibi yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor.

Parkın için epey geniş. İçinde deniz bisikletine binebileceğiniz bir göl, bir sera bölümü, bir de hayvanat bahçesi bulunuyor. Yapacak, gezecek o kadar çok şey var ki her hafta sonu gelseniz ve birkaç saatinizi burada geçirseniz de sıkılmıyorsunuz. Zaten her geldiğinizde farklı bir konsept yaratıyorsunuz. Yürüyüşe gelmek, arkadaşlarla şarap içmek, kitap okumak gibi farklı planları uygulayabileceğiniz o muhteşem yer işte burası, Tete D'Or. Fazla vaktiniz olmasa da, eğer hava güzelse Lyon'da gezilecek yerler listenizde ilk sırada burası yer alsın.

2-Duvar Sanatları - Le Mur des Canuts

Bu resimli duvarları görmeden Lyon'dan ayrılmayın. Şehrin birkaç noktasında bulunan bazı binaların penceresiz cephelerinin nasıl renklendirildiğini görmelisiniz.

Lyon Fransa

Les Murs des Canuts isimli gerçek boyutlu duvar sanatının uygulandığı birçok yer var. Bunlardan birine, metro C hattındaki Croix Rousse durağında inip çok az yürüyerek ulaşabilirsiniz. Lyon'da görülecek yerlerden diğeri, duvar resimleri.

3-Terreaux Meydanı (Place des Terreaux)

UNESCO Dünya Mirası koruma listesinde yer alan bu meydan görülmeye değer. Karnınız acıkınca veya gece eğlenmek için mutlaka buraya uğrayacaksınız. Meydandaki kafelerin yanı sıra ara sokaklarda keşfedecek çok mekan var. Quiz show'ların yapıldığı o eski tip pub'lardan birkaç tanesine burada rastlayabilirsiniz. Lyon'da gezilecek yerlerden biri mi bilmiyorum ama bir şekilde, mutlaka göreceksiniz...

Lyon Fransa

Disko, gece kulübü, bar, pub ve Fransız usulü fast food ve hatta döner kebap arıyorsanız, gece hayatına dair her şey burada. Eğlencenin dışında hotel de ville (belediye sarayı) görülmeye değer. Metro C - Hotel de Ville durağını kullanabilirsiniz.

Meydanda Fontaine des Bartholdi isimli bir havuz bulunuyor. İsminden de anlaşılacağı gibi bu havuz Özgürlük Heykeli'ni yapan mimar Auguste Bartholdi'nin eseri. Ayrıca meydanın hemen yakınında bulunan, Rönesans döneminden kalan arnavut kaldırımlı sokak Rue Merciere'de geleneksel lezzetleri tadabilirsiniz.

4-Notre Dame Bazilikası (Basilique Notre Dame de Fourviere)

15939822990_c791ce4db0_kLyon Fransa

Katoliklerin ziyaret ettiklerinde hacı oldukları bu bazilika, halis muhlis Lyon'da gezilecek yerler listesindeki maddelerinden birini oluşturuyor. "Daha çok gezelim, daha çok" diyorsanız, üşenmeyip tepeye çıkın ve manzarayı izleyin.

Ayrıca bir sır vereyim, bazilika çalışanları farklı dinlere mensup kişilerle tanışmaktan ve muhabbet etmekten oldukça memnun kalıyorlar. Benim tanıştığım bir rahip müslümanlarla tanışıp sohbet etmekten büyük keyif alıyordu. Şimdi durum nedir ve dahası, siz muhabbete girmek ister misiniz onu bilemem... Dini yapılarla ilgilenmiyor olsanız da Lyon'u yukarıdan görmek, panoramik bir manzara yakalamak için Fourviere Kilisesi’ne tırmanabilir veya fünikülerle çıkabilirsiniz.

Lyon Fransa

5-Eski Lyon (Vieux Lyon)

Lyon Fransa

Dünya Kültür Mirası listesindeki başka bir durak da eski kent bölgesi. Batıya doğru ilerleyip iki nehri de geçince arnavut kaldırımlı daracık sokaklara ulaşıyorsunuz. Burada Saint Jean Katedrali'ni, geleneksel Lyon restoranlarını ve birbirinden ilginç dükkanları göreceksiniz. Yani Lyon'da gezilecek yerler deyip durdum fakat genelde tek seferde görülecek mekanlardan söz etmiştim. Bu sefer Vieux Lyon gerçekten gezilip her sokağı ayrı sevilecek bölgelerden... 

Lyon gastronominin başkenti olarak anılıyor, bu yüzden bu konuya dair biraz bilgi edinmeden gitmeyin. Lyon ve bouchon kültürüyle ilgili yazım için, bu taraftan buyrun.

İyi bir "bouchon" tecrübesi yaşamak için menülere bakmadan restoran seçiminizi yapmayın. Özellikle şehirde ışık festivali yapıldığı Aralık ayında özel menü fırsatları sunan bu geleneksel restoranlara saat 8'den önce oturmanızı öneririz. Yemek saatleri dışında, yani akşamüstü veya akşam 9'dan sonra müşteri kabul etmeyen restoranlarda, bazen de fazladan misafirperverlikle karşılaşabilirsiniz. Örneğin saat 7'den önce akşam yemeği sipariş ettiğinizde %20 indirim yapan restoranlar olabiliyor. Yani iyi inceleyip kararınızı verin ve yerel bir yemek isteyip istemediğinizden emin olun.

6- Bellecour Meydanı

Lyon Fransa

Fransa'nın en büyük üçüncü meydanına uğramayı unutmayın. Yılbaşı döneminde kurulan dönmedolap, onlarca restoran, kafe ve mağazalarla Bellecour meydanı harika bir mekan. Eğer şansınız varsa "ONLYON" platformuyla karşılaşabilir ve önünde fotoğraf çektirebilirsiniz. Şehrin en büyük meydanı, en lüks mağazaların ve LaFayette'in hemen yakınında. Eğer Fransız restoranlarına doyduysanız köşedeki McDonald's veya Quick sizin kurtarıcınız olabilir.

En büyük üçüncü meydan olması dışında başka ne özelliği var gerçekten bilmiyorum. Çok geniş ve boş bir alan olduğu için açıkçası pek estetik bulmuyorum. Onlyon platformu ve dönme dolap da her zaman burada olmadığı, şehir içinde farklı noktalara koyulabildiği için; onlar da gidince iyice boş kalıyor. Daha iyi değerlendirilemez miydi veya ağaçlar çiçekler dikilemez miydi?

7-Lyon Ulusal Opera Binası

Lyon Fransa

1993'te inşa edilen operada modern dans, opera ve bale gösterileri sergileniyor. Yer aldığı meydan ise Place de Comedie, yani gece gündüz kıpır kıpır bir meydan. Yapımı uzun yıllar alan bu yapıya karşı Fransızlar biraz tepkili. İnşaatı sırasında hep bir karışıklık çıkması, gün geçtikçe yapımına daha çok emek ve para harcanması açısından eleştirilse de bugün şehrin yeni yapılarından belki de en güzeli.

Çatısı camdan oluşan bu binanın etrafı minik heykellerle çevrili. Denk gelmeyi başarırsanız Lyon Opera ve Balesini mutlaka izleyin. Denk gelemeseniz de mutlaka önünden geçersiniz diye düşünüyorum. Lyon'da gezilecek yerlerden biri olmasının dışında, buluşma noktası olduğundan önü çoğunlukla kalabalık oluyor...

  8- L’amphithéâtre des Trois Gaule

Lyon Fransa

Tüm Galyalıların birleşmesinin şerefine inşa edilen büyük bir amfitiyatro. Eğer vaktiniz varsa şehrin en eski yapılarından biri olan bu tiyatroya uğrayın. Ben 6 ay süresince bir kez bile uğramadım çünkü böyle tarihi bir tiyatro olduğundan haberim olmadı... Lyon'da gezilecek yerlerden biri olarak listenizde dursun.

Lyon Fransa

9-Presqu'ile

Şehrin tam ortasından geçen Saone ve Rhone nehirlerinin ortasında kalan dar ada bölgesine Presqu'ile deniyor. Şehrin en şık caddesi, en pahalı restoran ve mağazaları burada yer alıyor. Adanın güneyindeki Bellecour Meydanı ile kuzeyindeki Terreaux Meydanı arası en hareketli bölgedir. Adanın en güneyindeki Perrache bölgesi ise tramvay, metro ve otobüslerin kesiştiği, ulaşım açısından en yoğun bölge.

Günün her saati yemek yemek, sohbet etmek, gece olunca bir şeyler içmek veya eğlenmek için birçok seçenek var. Aslında Lyon'da yaşıyorsanız, bence burada oturacaksınız... Sanki bu ada bölgesi tarihi binalarının verdiği hava ile daha samimi bir yer. Sanki en samimi sohbetler, burada gerçekleşecek olanlarmış gibi geliyor. Aynı eski Lyon tarafı gibi. Bilemiyorum. :)

10-Lyon'daki Müzeler

Lyon Fransa Lyon Fransa Lyon Fransa

Kukla Müzesi (Musée Gadagne) - Türk kuklalarından Karagöz'ün de içinde bulunduğu kukla müzesinde 2 bin tane kukla var. Eski Lyon tarafında dolaşırken burayı göreceksiniz.

Minyatür ve Sinema Müzesi - Lyon sinemanın keşfedildiği şehir. Lumiere Kardeşler çektiği o ilk filmi izlemek ve sergilenen ilk film hangarını görmek için buraya uğrayın.

Bize Yazın... :/

Şimdilik Lyon ile ilgili anılarım ve izlenimlerim bu kadar. Sorularınızı, merak ettiğiniz konuları, keşke şu konuda da bir yazı olsaydı dediğiniz meselelerle ilgili görüşlerinizi bildirmenizi rica ediyorum. Belki Lyon seyahatinizden önce size faydalı olabilecek başka yazılar yazmama, görüşlerinizle olanak sağlarsınız...

*** Lyon ile ilgili yazdığım diğer yazılarıma şuradan ulaşabilirsiniz.

Verebileceğiniz ekstra bilgi, yorum, öneri vs. varsa yorum yazarak bizi mutlu edebilirsiniz. Birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var. Yeni yazıları takip etmek için Instagram ve Facebook hesaplarımıza bekleriz...