Lyon, Paris'ten sonra ülkenin üçüncü en büyük şehri olsa da, eh pek de büyük sayılmaz. 2-3 günlük gezi şehrin çoğu önemli noktasını keşfetmek ve meşhur Lyon restoranlarını test etmek için yeterli olacaktır. Şehrin büyüklüğü küçüklüğü değil önemli olan, eğer Fransız mutfağını, şarabı, yani yemeyi-içmeyi ve bir de antik şehirleri seviyorsanız Lyon tam size göre olabilir. Bu yazımda Lyon hakkında genel bilgileri paylaştım, fakat Lyon'da gezilecek yerler ve Lyon ya da Fransa ile ilgili diğer yazılarıma da göz atabilirsiniz! 

2266787812_7beb5e81d4_o

Burası çoğu Avrupa kenti gibi iki nehrin arasında kalan adası, eski şehri ve merkezin dış katmanlarına kondurulan yeni yapılarıyla size ilk bakışta 'sıradan' gelebilir. "Tipik, köprülü-nehirli Avrupa şehri işte" diyebilirsiniz. Her sene aralık ayında şehri bir peri masalına dönüştüren, binlerce Avrupalıyı kendine çeken Işık Festivali, Lyon'un sıradışı özelliklerinden sadece biri. Pazar günleri mağazaların kapanıp parkların dolduğunu, sabahları scooter ile işe giden tonton teyzeleri görünce şaşıracak, hatta belki içinizdeki enerjiyi keşfedeceksiniz. Fransa'nın gastronomi merkezi olan bu şehirde dünyaca ünlü yerel lezzetleri ve sudan ucuz enfes şarapları tadacaksınız. Çoğunlukla sudan bile ucuz hakikaten.

13236259905_9cc2915ef1_k (1)Çoğu kişiye başta Lyon'un büyüleyici bir güzelliği yokmuş gibi gelir, özellikle de Paris'ten geliyorlarsa. Evet dünyaca meşhur bir katedrali veya kulesi yok. Turistlere kolaylık sağlayan işletmelere ve insanlara da fazla rastlayamazsınız ama Fransız kültürünü deneyimlemek için geleneklerine ve kendi tarzına sıkıca bağlı olan Lyon'dan iyisi yok.

Lyon'a ne zaman gitmeli?

Lyon, coğrafi nedenlerden dolayı daha kuzeyindeki şehirlerden bile daha soğuk bir iklime sahip. Mesela Paris'ten Lyon'a geldiğinizde, güneye indiğiniz için havanın ısınmasını beklerken şoke edici bir soğukla karşılaşabilirsiniz. Şoke olmayın, hazırlıklı olun.

lyon

İsviçre Alpleri'ne yakınlığı nedeniyle de kışları iyice sert ve kuru bir havası var. İlkbaharda ise yağış alır. Nisan ayı sıcak olur diye gidip yağmura yakalanma ihtimaliniz yüksek. Bu nedenle burayı ziyaret etmek için en risksiz zaman Mayıs ve sonrası diyebiliriz. Lyon'dan keyif almak için şehirde mutlaka bisiklet turu ve yürüyüş yapmalısınız. Bunları yapabilmek için de güneşli ve sakin günlere denk gelmeniz büyük avantaj olur.  Mayıs ayı şehrin kış uykusundan uyanması, sokakların yeniden insanlarla dolması anlamına geliyor. Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı, keyifli vakit geçirmek için en uygun zamanlar. Fakat siz zaten İsviçre Alpleri'ne kayak yapmaya gitmek için buradan geçiyorsanız, soğuk sizi etkilemeyecek.

13236259305_05261ca727_k

Lyon'a nasıl gidilir?

Lyon'a Türkiye'den Pegasus ve Türk Havayolları firmalarının uçuşlarıyla gidebilirsiniz, fakat iniş yapacağınız havalimanına dikkat edin! Özellikle Pegasus'un bazı uçuşlarında varış noktası olarak Lyon'u işaretlemiş olsanız dahi, uçak Lyon'un komşu şehri Saint-Etienne'e iniş yapıyor. Saint-Etienne'den Lyon'a gitmek veya tam tersi ve daha kötüsü Lyon'dan çıkıp Saint-Etienne'deki havaalanına gitmek tam bir eziyet. Havayolu firması şehir merkezinden havaalanına giden otobüsün bulunduğunu söylese dahi, eğer Saint-Etienne'e geçmek gibi bir arzunuz yoksa, kesinlikle bu havalimanını tercih etmeyin. Lyon'a uçakla gitmek veya dönmek için bence tek iyi alternatif, Saint Exupéry Havalimanı.

Paris'ten geliyorsanız, Paris Gare de Lyon'dan ikinci sınıf hızlı tren ile 2 saatte Lyon'a La Part-Dieu Garı'na varabilirsiniz. Bilet fiyatları sürekli olarak inip çıktığı için 25-30 euro ila 70-80 euro arasında bir rakam yakalayabilirsiniz. TGV trenleriyle son derece konforlu ve huzurlu bir tren yolculuğu yapacağınızdan emin olun. Ne de olsa dünyanın öncü tren ağı onlarda.

5658305508_459a526839_b

(RhoneExpress)

Lyon - havalimanı transferi nasıl sağlanıyor? 

La Part-Dieu hem garın bulunduğu, hem de birçok tramvay ve metro hattının geçtiği bir semt. Şehirden ayrılırken de, şehre yeni geliyorken de gidilecek ilk adres: La Part-Dieu.

Saint Exupéry Havalimanı'na gitmenin en kolay ve yaygın yolu, La Part-Dieu semtinde başlangıç durağı olan havalimanı tramvayı Rhone-Express'i kullanmak.  Rhone-Express kolay bir ulaşım sağlasa da epey pahalı. Biletler bazı yaş gruplarına göre 13 ila 17 euro arasında değişiyor. Gündüzleri her 15 dakikada, akşam 9′dan sonra ise her 30 dakikada bir kalkıyor. Shuttle veya taksi gibi alternatifleri de kullanabilirsiniz. Taksi ile merkeze (Merkezdeki Jean Macé semti civarı diyelim) gelişiniz ortalama 40-50 euro tutacaktır.

16126395752_564eb0e61f_z

Lyon'dan nerelere gidilebilir?

İsviçre'nin Cenevre kenti Lyon'a yaklaşık olarak 1,5 saat uzaklıkta. Eğer trenle aktarma yapmak durumunda kalmazsanız 1 saatte ülke değiştirebilir, hatta günübirlik gidip gelebilirsiniz. Fransa'nın güneyinde turistik açıdan tercih edilen Avignon veya Nimes, daha da güneyindeki Marsilya, Cannes ve Nice çok da uzak değil. İtalya'nın Torino kenti ve İspanya'nın Barcelona kenti otobüse veya trene atlayıp gidebileceğiniz uzaklıkta. Burada uzun süre kalacaksanız Avrupa'nın neredeyse her yerine ulaşabilirsiniz. Uygun fiyatlı uçak biletlerini takip edip başka ülkelere gidip dönmek hiç de zor değil. En azından hızlı trenle 2 saat uzaklıktaki Paris, 1 saat uzaklıktaki Cenevre ve az aşağısı Marsilya hemen ulaşabileceğiniz noktalar.

Lyon'da Ulaşım: basit ama kuralları var

Lyon dümdüz coğrafyasıyla hem tramvaylara, hem de bisikletlilere uygun koşullar sağlıyor.

lyon

Tabii şehrin batısındaki eski şehir (Vieux Lyon) bölümüne geçmek ve tepedeki kiliseye tırmanmak isterseniz devreye füniküler giriyor. Yeterli sayıdaki metro hatları, tramvay ve bisiklet kiralama opsiyonlarıyla Lyon'da bir yerden bir yere gitmek oldukça kolay. Fakat dikkat edin, toplu taşıma araçlarına bindiğinizde, biletiniz olsa bile cezayla karşılaşma ihtimaliniz olabilir.

Lyon'da ulaşım nasıl sağlanır? 

Lyon'daki metro ve tramvay hatları iyi tasarlanmış olduğu için şehrin her yerine rahatlıkla ulaşmak mümkün. Şehir içinde ulaşımı çoğunlukla otobüs, tramvay, metro ve gerekirse troleybüs ve füniküler ile sağlayabilirsiniz. Tramvayın 1 ve 2 numaralı hatları, metronun ise A, B, D hatları en sık kullanacağınız hatlar olacak.

5557948615_22fbb9e0e5_b

Şehrin en merkezi olan yerlerinden hangi hatların geçtiğini önceden incelemekte fayda olabilir. Örneğin şehrin en şık, en keyifli gezilecek caddeleri Bellecour'da bulunuyor. Buraya Metro D hattıyla gidebilirsiniz. Aktarma yapmak, alışveriş merkezine gitmek veya gara ulaşmak için Metro B veya Tramvay T1'in geçtiği Gare Part-Dieu'ya gidebilirsiniz. Perrache ise metro A, T1, T2 ve otobüs olmak üzere 4 hattın kesişimi olduğundan buraya mutlaka uğrayacaksınız. Gece geç saatlere kadar kalmayı planlıyorsanız Hotel de Ville'e metro C hattıyla gidip, gece otobüsüyle dönebilirsiniz.  Pleine Lune isimli gece otobüslerinin kalkış noktası Hotel de Ville'de yer alıyor.

Lyon'da Bisiklete Binmek: Velo'v

 veloAkşam saatlerinde saat ilerledikçe tramvay seferleri seyreliyor. Saat 12'de ise tramvay ve metro seferleri duruyor. Gece otobüsleri eğer istediğiniz noktaya gitmiyorsa yapılacak 3 şey var. Yürümek, bisiklete binmek veya taksi kullanmak. Eğer bisiklet kullanıyorsanız bu şehirde asla mağdur olmazsınız. Gece geç saatte çıkıp bisiklete atlayabilirsiniz. Lyon'da adım başı belediyenin sağladığı Velo'v bisiklet istasyonlarını göreceksiniz. Bunlardan bir tanesini kiralamak için kredi kartınızla istasyonun önündeki makineden işlem yapmanız yeterli. 350 istasyon ve 3 bin bisikletle hizmet veren bisiklet kiralama sistemi gerçekten de hayat kurtarıyor. Bu hizmetten yararlanmanın ücreti ise yüksek değil. İlk 30 dakikanın bedeli ücretsiz, sonraki her saat için sizden 0,5 veya 1 euro alınıyor.

Tek problem, kredi kartınızdan 150 euro gibi bir rakamın 4-5 gün boyunca bloke edilmesi. Eğer bisiklete zarar vermeden herhangi bir istasyona takarsanız, paranızın 3-4 gün sonra teslim edildiğini göreceksiniz. Genelde bu sistemde hata olmuyor, limitinizle ilgili problem olmayacaksa rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer burada uzun süre kalacaksanız velo'v üyelik kartı çıkartabilir veya yıllık 15 euro'ya bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Lyon'da yaşadıkça 15 euro'un aslında ne 7893392840_d71fd23b83_zkadar küçük bir rakam olduğunu anlayacaksınız çünkü her yere gitmek için bisiklete atlamaya alışacak ve pedal çevirmeden gün geçirmeyeceksiniz. Üye olmak için velo'v'un web sitesinden sipariş verin. Kartınız 2 hafta içerisinde adresinize gelecek. Evet 2 hafta, Fransa'da bu işler biraz yavaş ilerliyor da...

Otobüs, metro, tramvay için geçerli olan tek bilet 1,70 euro, 1 gün limitsiz kullanımlı bilet 5 euro, 10'lu carnet ise 14,70 euro. Gün boyunca metrodan tramvaya, oradan otobüse binerim diyorsanız günlük 5 euroluk bilet alabilirsiniz. Sadece bir kez giderken, bir de dönerken binerim diyorsanız tekli biletleri tercih edebilirsiniz.

Dikkat: Lyon'lular ceza kesmeye bayılıyor... 

Sabahın 7'sinde veya akşamın köründe. Hiç fark etmez. O üniformalı ekibi özellikle tramvay duraklarında göreceksiniz. Tramvay durakta durduğu anda içeriye dalıyorlar ve yolcuların çıkmasına bazen engel oluyorlar. Maksat 'kaçak'ları engellemek. Ellerinde pos cihazına benzer bir aletle geziyorlar ve yolcuların ulaşım kartının/biletinin geçerliliğini test ediyorlar. Tabii pos cihazları da var, kestikleri cezayı tahsil edebilmek için!

Lyon'da ulaşımın kuralları var, çünkü Lyon'lular kural ve geleneklere bağlı bir topluluk. Bu şehirde aylık olarak dolum yaptığınız ulaşım kartınız olsa bile ceza yeme ihtimaliniz var. 

8407995639_e972c6d527_k

(Bellecour, Lyon)

Tramvay geçişlerinde herhangi bir güvenlik önlemi yok. Bu yüzden bilet basmamıza gerek yok diye düşünüp biletsiz binerseniz, büyük cezalarla karşılaşabilirsiniz. Lyon'da özellikle tramvay hatlarında çok sıkı bir kontrol mekanizması söz konusu. Bileti olmayanlar veya bileti olup da tramvayın içindeki makinelere okutmayı "unutanlar" asla affedilmiyor, toplum içinde görevliler tarafından zor durumda bırakılıyor ve bir de 50-60 euro gibi cezaları ödemek zorunda bırakılıyor. Maalesef.

lyon

Bunun dışında Lyon'da uzun süre konaklayacaksınız diyelim. Mesela birkaç ay buradasınız ve gidip aylık yükleme yapabileceğiniz şu kartlardan çıkarttırdınız. (Perrache durağındaki tren istasyonunun ofisinde yapılıyor) Bu karta aylık olarak yükleme yapmış olsanız BİLE eğer tramvaya bindiğinizde bu kartı makineye okutmadıysanız, cezayla karşılaşıyorsunuz. İlginç ama gerçek.

Lyon'da nerede kalmalı?

Lyon'un ulaşım açısından merkezi olan La Part-Dieu ve etrafı, eski kent yani Vieux-Lyon tarafı, Jean Macé ve Jean Jaures gibi Metro B hattındaki durakların bulunduğu bölgeler, adadaki Bellecour ve çevresi konaklama açısından uygun. Özellikle metro veya tramvay T2 hattına yakın olan otelleri seçerseniz ulaşım konusunda sıkıntı yaşamazsınız. "Tehlikeli" olabilecek semtler ise Guillotierre ve gece kulüplerinin çoğunlukta olduğu Hotel de Ville. Merkezden uzaklaşmamakta fayda var!

13236376113_31de20e3ec_k

Lyon'da Alışveriş

Öncelikle alışveriş merkezlerinin, süpermarketlerin ve mağazaların pazar günleri kapalı olduğunu hatırlatalım. Sadece acil ihtiyaçlar için Jean Macé gibi merkezi semtlerin arka sokaklarında pazar günleri açık olan bakkal tarzındaki marketler var. Zorda kalırsanız belli başlı ürünleri buralardan alabilirsiniz ama unutmayın, süpermarketteki fiyatın iki-üç mislini ödemeniz gerekebilir. Eğer alışveriş merkezlerini gezmekten hoşlanıyorsanız beklentiniz yüksek olmasın. Çünkü şehirde sadece 2 tane avm bulunuyor, La Part-Dieu ve La Confluence. Bu iki avm ve Bellecour'daki mağazalar 'yeterince' alternatif sunuyor.

confluence

Lyon, Confluence

Lyon'un en şık caddelerinde bile o dünya markalarının dev mağazalarını göremezsiniz. Hatta genelde yerel markalarla karşılaşacaksınız. Lüks dünya markalarını bulmak için LaFayette'i ziyaret edebilirsiniz. La Part-Dieu'ye gitmek için Metro B veya Tramvay T1 hatlarını kullanabilirsiniz. La Confluence için ise T1 hattıyla nehrin batısına geçeceksiniz. Şehirden ayrılmadan önce Lyon'da Görülecek Yerler'i ziyaret ettiğinizden emin olun... 

Lyon'da Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Lyon'lular, yaz kış şık giyinmeyi seven Paris'liler gibi değil. 

Şıklıktan çok rahatlığa önem veriyorlar. Her pazar onları nehir kenarında paten yaparken, bisiklete binerken veya yürüyüş yaparken görebilirsiniz. Hava güzel olunca şehrin en büyük ve güzel parkı Tete d'Or'a gidip nehirde kayıkla dolaşır veya çimlerde güneşlenirler. İşe scooter ile giden yaşlıları bile görebilirsiniz.

lyon'da hava

Hemen herkes hareketten ve spordan hoşlanıyor ve dolayısıyla bu da giyim tarzlarına yansıyor. En rahat olduğunuz kıyafetleri tercih edin, pişman olmayacaksınız. Fransız erkekleri spor giyinse bile kıyafetlerini klasik bir ayakkabıyla tamamlamayı sever. Kadınları ise maskülen tarzda giyinir, erkek ayakkabı modellerini tercih ederler. Bu nedenle kadınların stiletto ile gezmesine, ayaklarına yazık etmesine hiç gerek yok. Erkeksi ama rahat olan ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Erkekler ise zorunluluktan gömlek giydiyse bile üzerine sweatshirt'ü çekebilir.

belle

Kışın Lyon

Olur da kış aylarında bu şehri ziyaret etmeniz gerekirse, özellikle Aralık ve Ocak ayındaki dondurucu soğuğa karşı önleminizi almayı unutmayın. Atkı, şapka, eldiven, termal tayt ve çorap gibi olmazsa olmazları saymıyorum bile. Vücudunuzun iç kısmını sıcak tutacak zırhı oluşturduktan sonra üzerinize istediğinizi giyebilirsiniz. Eğer soğuk havaya alışkınım diyorsanız, sorun yok ama çok üşüyenlerdenseniz hazırlıklı olmakta fayda var.

lyon

Kadınlar için pantolon içine termal tayt veya külotlu çorap, kazakların içine boğazlı body ve bot-çizme, erkekler için ise pek tercih etmeseler de atlet ve pamuklu çorap hayat kurtarıcı olabilir. Tabi kat kat giyinip de hareket edemeyecek hale gelmeyin. Bunun için fazla kalın olmayan ama sıcak tutan giysileri tercih etmelisiniz. Unutulmaması gerekenlerden biri şemsiye, ikincisi de cildinizin yanmasını engelleyen dermatolojik ürünler. Soğukta dolaşmanız gerekirse ve de "cildim hassas" diyorsanız yüzünüzün yandığını, ağız ve burun içlerinizin yara olduğunu hissedebilirsiniz. Bu gibi rahatsızlıklara karşı önlem alırsanız geziniz sorunsuz geçer.

7422567482_b759911dd2_k

Yazın Lyon

Evet yaz ama bir Avrupa kentinde, hele iklimi soğuk olan bir kentte yaz nasıl olursa işte öyle. Lyon'da hava değişken değildir. O gün esiyorsa, eser. Güneş varsa aniden yağmur başlamaz. Yazın da güneşi gördüyseniz, o gün öyle devam edecektir. Soğuk kış ve bahar günlerinde binaların içlerine saklanan Lyon'lular güneşi görünce sokaklara dökülüyor. Sıcak havada rüzgar ve ani yağışlar olmuyor değil. Her şeye rağmen uzun kıyafetlerinizi ve bir adet mevsimlik montunuzu almayı unutmayın. Lyon'un dışındaki büyük parklardan birinde, nehire girip yüzenler oluyor. Meraklısıysanız bikini ve mayolarınızı yanınıza alın.

Lyon'da yemek yemek ve Bouchon kültürü

lyon

Lyon'da yemek yemek önemli bir mesele... Kolay değil, gastronominin başkenti olarak gösteriliyor. Bütün gastronomi öğrencilerinin hayali burada eğitim almak ve Fransız, özellikle de Lyon mutfağının inceliklerini öğrenmek. Paris'in bistroları varsa Lyon'un da bouchonları var. Bir bouchon'da oturup Lyon'un yöresel yemeklerini yemek için dünyanın öbür ucundan gelenler var. Şehrin dört bir yanında Michelin standartlarına uygun restoranlar oldukça ilgi çekici ama bu yemekler damak zevkinize uyar mı, bilmem... 

Not: Yolculuk öncesi valizinizi hazırlamanıza yardımcı olalım. :) Yukarıdaki “Valizimi Hazırla” seçeneğinden gezi sürenize, mevsime, seyahat amacınıza göre özelleştirilmiş otomatik valiz listesi çıkartabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller!

Konuyla ilgili diğer yazılara da göz atmak isterseniz:

  1. Lyon'da gezilecek yerler 
  2. Lyon'da yemek kültürü - geleneksel bouchon restoranlar
  3. İlk kez Paris'e gidecekler için A'dan Z'ye Paris gezi rehberi
  4. Paris'te sınırsız ulaşım kartı Navigo Decouverte
  5. Fransa'da yükseklisans deneyimi - Toulouse'da öğrenci olmak