Bu sene de yaza denk gelen Ramazan Bayramı'nı değerlendirmek için bir yurt dışı seyahat planı yaptım ve bu seferki destinasyonumu İngiltere olarak belirledim. Daha önceki tatillerimde hep birkaç şehir, birkaç ülke kombinasyonu yapardım fakat bu sene iş yoğunluğum sebebiyle seyahatimi yalnızca 1 haftayla sınırlandırdım. Zamanın dar olması, "gideceğim yere değsin bari" düşüncesini de birlikte getirdi ve seçimim kısa bir Londra seyahatinden yana oldu. Gönül isterdi ki İspanya'dan başlayıp Fransa'dan geçip İtalya'ya uzanmak ama maalesef tam zamanlı bir işte çalışıyorken, bu gibi planlar pek mümkün olmuyor. Bu nedenle eğer vaktiniz varsa, aklınızda da böyle büyük bir Avrupa, Amerika, Uzak Doğu planı varsa, durmayın yapın!

Londra Seyahati Nasıl Planlanır?

Konumuza dönecek olursak, Londra seyahatimin planlama ve gerçekleşme süreci uzun sürdü. Aslında hep gidiş-dönüş 250 TL'yi aşmayan Londra biletlerini görüp bir anda seyahat planı yapmaya kalkışıyordum ama İngiltere vizesinin pahalı olması, planları suya düşürüyordu. Evet pahalı, fakat gerçekten Londra'yı görmek istiyorsanız da bir noktada artık Schengen ülkelerinden vazgeçip paraya kıymak gerekiyor.

Londra seyahati için ne kadar bütçe gerekli?

Hazır maddi konulara girmişken, Londra seyahati için ne kadar harcama yaptığıma da değineyim. Henüz seyahat tarihime ulaşamamış olsam da... Yaklaşık olarak 650 TL tutan 6 aylık vize ücreti, yine 600 TL tutan Londra-İstanbul gidiş dönüş uçak biletleri, kişi başı 1000 TL tutan 6 gecelik Londra konaklama ücreti ile daha seyahate çıkmadan 2250 TL harcamış oldum bile. Hatta Madame Tussauds Müzesi ve London Eye biletlerini de sayarsak, Londra'ya adım atmadan önce yaklaşık 2500 TL harcadığımı söyleyebilirim. Londra seyahati için vize+otel+ulaşım ücretlerinin en az 2 bin TL tutacağını söylemek mümkün.

Önce uçak bileti, sonra vize

Gelelim işin seyahat planı kısmına... Londra seyahati planlayanlara benim önerim, ilk olarak uçak bileti almaları... Her seyahatimde ilk önce uçak biletini alırım, sonra booking üzerinden ücretsiz iptal seçeneği olan bir otel ayarlarım. Sonra da hemen vize başvurusunda bulunurum. Bu sıralamayı sizlere de öneriyorum.

İlk adım uçak bileti olsa da, en önemlisi vize işlemlerini sorunsuz tamamlayabilmek... O yüzden, şimdi İngiltere vizesinden bahsedelim.

En önemli adım: İngiltere vize başvurusu

İngiltere'ye gitmeyi planladığınız tarihten yaklaşık 3 ay önce vize başvurusu için hazırlıklara başlamanız gerekiyor. İngiltere vizesi için gerekli evrakları toparlamak uzun zaman alıyor. Eğer çalışıyorsanız ya da okuyorsanız, işten ya da okuldan alacağınız belgeleri temin etmeniz zaten 1 haftadan fazla sürebiliyor. Özellikle kurumsal bir yerde çalışıyorsanız, belgelerin talebiydi, onayıydı, kaşesiydi, ay ıslak imzası unutulmuştu derken 2 haftayı bile alabiliyor.

***İngiltere vizesi için gerekli evrakların hangileri olduğunu da tabii ki de burada anlatmayacağım. Dilerseniz, bu konuda yazdığım yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kendimi turizm acentalarının kollarına bıraktım...

İlk defa İngiltere'ye gittiğim ve de vize alma sürecinin stresini çekemeyeceğim için, süreci yönetecek bir turizm acentası ile anlaştım. Tercihim, aile bireylerimden birinin küçük bir indirim hakkı olduğu için Setur'dan yana oldu. Yani size yukarıda verdiğim ücret, bu acentaya bireysel indirim hakkımı kullandıktan sonra ödediğim rakam.

Belgelerin teslimi

Belgelerimi toparlayıp acentaya kargoladım ve onaylarını aldım. Onlar da randevumu ayarladı ve İngiltere Vize Başvuru Merkezi'ne gidip, belgelerimi bizzat teslim ettim. Parmak izi ve fotoğraf işlemleri de orada halledildi. 3 hafta sonra ise vizem çıkmıştı. Vize talebim 6 aylıktı, bu nedenle 6 aylık 180 gün kullanım hakkı olan İngiltere vizesine sahip oldum. Daha uzun süreli de isteyebiliyorsunuz ve ücret buna göre değişiyor. İngiltere vizesi ile ilgili yazdığım yazıya ulaşmak isterseniz, buraya tık. 

Londra seyahati için uçak bileti

Londra uçak bileti ararken hem havayollarının sitelerine günlerce ve defalarca baktım, hem de ucuz uçak bileti sitelerini bol bol karıştırdım. Ucuz uçak bileti diye bir şey yok arkadaşlar. Bizler bu konuda uzmanlaştıkça, uçak biletlerinin fiyatları artıyor sanırım. Bu sene nasıl olduysa ne yurt içi ne de yurt dışı ucuz uçak bileti bulamadım... Bunun en önemli sebeplerinden birincisi tabii ki yaz döneminde gitmek istemem, ikincisi de bayram dönemini tercih etmem.

Eğer siz de haftanın 5 günü mesai yapıyorsanız, ya bayram tatilini ya da hafta sonlarını kovalayacağınız için, siz de uygun bilet bulamayabilirsiniz. Ama çalışma günleriniz esnekse, ya da okuyorsanız, daha az talebin olduğu bir dönemde, hafta içi Londra biletlerine bakmanızı öneriyorum. Gerçekten fark ediyor...

Londra için ucuz uçak bileti görürseniz... Ne yapacağınızı biliyorsunuz.

Eğer Londra'ya 300 TL civarında gidiş-dönüş uçak bileti bulabilirseniz - ki bu mümkün - kaçırmayın. Geçen yaz (2016) bu fiyata biletler vardı, fakat bu sene nedense yok... Uçak bileti araştırırken hem tek yön olarak bakın, hem gidiş-dönüş. "6 ay kala bile bu fiyatsa, tarih yaklaştıkça daha da artar" demeyin. Bazen tarih yaklaştıkça fiyat düşebiliyor da. Bol bol, farklı zamanlarda araştırın. Eğer 2 uçuş yapmak benim için zor olmaz derseniz, aktarmalı uçuşlar daha uygun fiyatlı olacaktır. Londra turunuz için ucuz uçak bileti bulmak, bütçenizi rahatlatabilir. Çünkü büyük ihtimalle ucuz konaklama seçeneği bulmak çok zor, bu nedenle en azından uçak biletinin uygun olması bir avantaj.

Londra seyahati için konaklama alternatifleri

Sanırım Londra seyahati planlarken beni en çok yoran mesele, otel bulmak oldu. Normalde Fransa, İtalya gibi ülkelerde çok çok rahatlıkla 2-3 otel alternatifi bulabilirken, Londra'da otel bulamadım maalesef. Sebeplerinden biri tabii ki de para birimi... Hem otellerin ücretlerinin sterlin üzerinden hesaplanması, hem de Londra'nın oldukça pahalı bir şehir olması, otel bulmayı zorlaştırdı. Tabii çok talebin olması ve Booking'de herkesin delice 3'er 5'er rezervasyon yapma çılgınlığı da, otel bulmayı zorlaştıran etkenlerden.

Bu nedenle Londra konaklama alternatiflerini araştırırken kafayı yiyebilirsiniz. Üzülmeyin. Herkes aynı durumu yaşıyor. Otelinizin ulaşım olanaklarına iyice bakın. Mesela Booking.com'da otelin konumu kısmına tıklayıp haritada yerini incelerken hep bazı küçük simgelerin olduğunu gördüm ve bunların hepsini metro olarak algıladım. Halbuki bunların hepsi metro değil, dikkat! Bazıları da tren ve tercihiniz benim anladığım kadarıyla kesinlikle metrodan yana olmalı. Yanlış da anlamış olabilirim ama neden tek metro hattını kullanarak bile bir yere ulaşamazken, tren+metro kombinasyonunu uygulamak zorunda kalacaksınız ki... Bu noktaya dikkat.

Son olarak, Londra seyahatinin eğlence ayağı

Seyahat tarihi yaklaştıkça, orada gideceğiniz göreceğiniz yerleri de planlamaya ve hatta biletli yerlerin biletlerini satın almaya başlamanız gerekiyor. Ben şimdilik Londra turumun olmazsa olmazlarından Madame Tussauds Müzesi ve London Eye için kombine bilet satın aldım. Nasıl aldığımı ve ücretleri de şu yazımda anlatıyorum, dilerseniz göz atabilirsiniz.

Ufak bir hatırlatma

Bu arada Londra'da ziyaret edebileceğiniz çok güzel ücretsiz müzeler olduğunu ve mutlaka Londra'da görülmesi gereken atraksiyonlardan birinin Londra müzikalleri olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim... Sıradaki yazım, umarım müzikallerle ilgili olacak. Takipte kalın!

Seyahatime hala 1,5 ay olduğu için şimdilik paylaşacaklarım bu kadar ama siz bu yazıyı okurken, Londra kategorisindeki yazılarım da artmış olabilir. Bu nedenle, şuradan Londra ile ilgili benim ve diğer yazar arkadaşların yazdıklarına göz atabilirsiniz.

Instagram ve Facebook hesaplarımız da buradalar. Görüşmek üzere!