Londra büyük, hatta çoook büyük bir şehir. Avrupa'nın çoğu şehrini gezerken dediğimiz gibi, "otelden çıkalım da, yürüye yürüye şehrin merkezini buluruz" diyebileceğiniz bir şehir değil burası. Ve yine Avrupa'daki çoğu şehirde olduğu gibi, turistik yerler şehrin ufak bir kısmına sıkışıp kalmış değil. Kısacası "Londra gezilecek yerler" deyince epey kalabalık bir liste karşımıza çıkıyor. 

Görmeye değer birçok yer ve yaşamaya değer birçok farklı Londra var. Mutlaka zevklerinize uygun noktaları belirleyerek günlük plan yapmalı ve plana bağlı kalarak gezmelisiniz. Londra seyahati planlamak başlıklı yazımızda da, nasıl seyahat planı yapabileceğinizden bahsettik, o yazıya da mutlaka göz atın derim.

Seyahat planlarımız için excel kullanıyoruz... :)

Örneğin biz Londra seyahatimiz öncesinde excel'de gün gün, hatta saat saat yapacağımız etkinliklerin programını hazırlamıştık, çünkü diğer türlü yapmak istediklerimiz 7 günlük Londra seyahatimize sığmıyordu. :) Ayrıca her yerin açılış kapanış saati, ziyaret günü birbirinden farklıydı. Bu şekilde sistemli olmanın avantajını da yaşadık, aklımızdaki her yere gidebildik... Siz de eğer isterseniz gezeceğiniz yerleri yakınlıklarına göre bölümlere ayırın, isterseniz her gün için farklı rotalar çizin ama mutlaka programlı gezin. 

"Gittiğimiz zaman nereleri mutlaka görmeliyiz?" diyorsanız, işte cevabı bu yazıda. Londra gezilecek yerler listesini gelin birlikte yapalım. Ben Londra'da gezilecek 20 noktayı kendi deneyimlerimle harmanlayarak listeleyeceğim, siz de zevkinize uygun olanları seçip listenize alabilirsiniz. 
NOT: Eğer seyahat planı yapma sürecindeyseniz ve vizenizi henüz almadıysanız, İngiltere vizesiyle ilgili yazılarımıza da şuradan ulaşabilirsiniz.

Londra Gezilecek Yerler Listesi

1- Thames Nehri

Hızlı bir başlangıç yapalım!  Londra gezilecek yerler listesinin ilk sırasında Thames Nehri ve etrafındaki yapılar yer alıyor. Şehrin en önemli yapılarını tek seferde görmek için yapılması gerekenlerden biri bence nehir turu. Süresi en az yarım saat olan tekne turlarında, Big Ben, Parlamento Binası, Westminster Sarayı gibi önemli yapıları göreceksiniz. Vakit ayırabilirseniz 1, 2, hatta 4 saatlik turların biletlerini internetten ya da bizzat Westminster iskelesi veya Kule Köprüsü’nden alabilirsiniz. Eğer şanslıysanız ve yağmursuz bir güne denk geldiyseniz Greenwich’e kadar giden uzun tur satın alabilirsiniz. Hava durumuna ve bu işe ne kadar vakit ayırabileceğinize göre karar vermek en iyisi! 

2- Westminster Sarayı

londra_gezilecek_yerler

Londra'nın simge yapılarından bir diğeri de burası... Westminster Sarayı, içinde barındırdığı Parlamento Binası, Westminster Abbey ve Big ben saat kulesi, gotik tasarlanmış oldukça görkemli binalar kompleksinin bir parçası. Westminster sarayının içinde yer alan yapıların başında lordlar kamarası, avam kamarası yer alır. Metronun Westminster durağında inerek buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

3- Big Ben

Şu arkada, flu olarak görünen kule... İşte Big Ben! Londra gezilecek yerler listelerinden asla eksik olmayan yapılardan biri Big Ben, ama 1 haftalık Londra gezimize burayı sığdırmayı bir türlü başaramadık... :) Biz gidemesek de, belki siz Londra turunuzda buraya uğrayabilirsiniz. Bilindiği gibi, İngiltere’nin Dünya çapındaki sembollerinden biri Thames Nehri kıyısındaki 106 metrelik Big Ben saat kulesi.

Westminster metro istasyonundan çıktığınızda karşınızda beliren Big Ben, saat başlarında çalan çanın ismi. Kulenin hemen yanında ise Westminster Abbey ve St. Margaret Church kiliselerini fark edeceksiniz. Londra'da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında Big Ben, tabii eğer günlük gezi rotanızı buradan geçirebilirseniz. 

4- Westminster Kilisesi

londra_gezilecek_yerler

Westminster Kilisesi neresi derseniz, aklınızda kolaylıkla canlanacak bir tarifte bulunalım... İngiltere Kraliyeti’nin en medyatik üyeleri Prens William ve Kate Middleton’ın nikahının kıyıldığı kilise işte burası. Sadece düğünlere değil, taç giyme törenlerine de ev sahipliği yapan kilisenin bir de anıt mezarları olan bir bölümü var. Kraliyet ailesi üyelerinin ve Newton, Darwin gibi ünlü bilim adamlarının mezarlarının bulunduğu Westminster Katedrali, Birleşik Krallık'taki en büyük Katolik kilisesi olup girişi ücretsizdir. Londra gezilecek yerler listesinde olsa da, şöyle bir dışından inceleyip geçebileceğiniz yerlerden aslında... 

5- London Eye

 

Londra'yı yukarıdan görmek ayrı bir zevk. Özellikle de şehri daha tam gezmeden önce, şöyle yukarıdan her yeri incelemek ya da şehre tam veda etmeden hemen önce son bir kez yukarıdan her şeye bakmak güzel bir fikir olabilir. London Eye, Londra'da görülmesi gereken en önemli atraksiyonlardan...

Avrupa’nın en yüksek dönme dolabı Londoneye'da 30 dakikalık bir turla tüm şehri yüksekten görebilir, panoramik bir manzara yakalayabilirsiniz. Kuşbakışı Londra’yı görmek için iyi bir seçenek ancak daha ziyade yükseklik korkusu olmayanlar için keyifli bir aktivite. 

London Eye turunu 30 dakikada tamamlıyor, yani oldukça yavaş!

Bir turunu 30 dakikada tamamlıyor ve saat 22:00’ye kadar tüm gün yarım saatte bir tura başlıyor. Gündüz her ne kadar görüş açısı daha net olsa da, bu deneyimi gece yaşamanız, tüm şehrin ışıklandırılmış halini kuşbakışı izlemek imkanı tanıdığından çok daha keyifli.

Şehrin turist akınına uğradığı bir dönemde ziyaret ettiyseniz web sitesinden bilet alıp gelmeniz gereken yerlerden biri de burası. Ki zaten yurt dışı seyahatlerini planlarken biletlerinizi önceden, internet üzerinden almanızı her zaman tavsiye ederim. 

London Eye Bilet fiyatları

Biletler yetişkinler için 22,5 pound. London Eye ile birlikte Londra'da yapılabilecek popüler birkaç aktiviteye ait biletlerin kampanyalı olarak birlikte satıldığı resmi sitesinden güvenli bir şekilde biletlerinizi alabilirsiniz. London Eye'a metronun Waterloo istasyonundan çıkarak ulaşabilirsiniz. 

2017'deki Londra seyahatim için nasıl London Eye ve Madame Tussauds kombine biletini tasarruf ederek satın aldığımı anlattığım şu yazıya da göz atmayı unutmayın. Fakat üzerinden zaman geçtiği için, fiyatlar yıldan yıla değişim gösteriyor onu da hatırlatayım.

6- Borough Market 

londra_gezilecek_yerler

Perşembe, Cuma veya Cumartesi günü eğer Londra’da bulunacaksanız bu pazara uğrayın derim! Sebze-meyve ve çok çeşitli yiyecek pazarı size -eğer daha önce orada bulunduysanız- Barcelona’nın dillere destan meyve pazarını hatırlatabilir. Bol bol yiyip içip fotoğraf çekmelik bir mekan. Londra gezilecek yerler listelerine eklenmeli.

7- Shakespeare’s Globe

londra_gezilecek_yerler

1599'da inşa edilen ve Londra'da Shakespeare oyunlarının sahnelendiği Shakespeare tiyatrosu 1613'te yangında yıkılmış olup orjinaline bağlı kalınarak yeniden 1997'de inşa edilmiş. London Eye'a çok yakın olan nehrin hemen kenarındaki bu açık hava tiyatrosu her ne kadar orjinaline bağlı kalınmaya çalışılmış olsa da imitasyon havası hissettiriyor. Bizim için öyle oldu en azından... 

Giriş ücreti ise Londra'da birçok müzenin ücretsiz olduğu düşünülürse oldukça pahalı ve içerik bakımından da zayıf kalmış. Fiyatlar en son yetişkin 15 pound, çocuk 9 pound şeklindeydi, fakat eminim artış göstermiştir. Londra gezilecek yerler listesine almalı mı almamalı mı bilemedim... 

8- Tower Bridge

londra_gezilecek_yerler

1894 senesinden günümüze kadar ihtişamlı kuleleriyle sapasağlam ayakta duran meşhur Londra Köprüsü burası. Bu köprü büyük gemilerin geçişi sırasında yolun havaya kaldırılmasına yarayan mekanizmaya sahip. Köprüde yürüyüş yapmak bile ücretli fakat köprü üzerinde yürümek şart da değil çünkü karşıya geçiş için kullanabileceğiniz bu köprünün çok yakınında başka köprüler de mevcut.

Biz ziyaret ettiğimizde yetişkin biletleri 9pound, öğrenci 6pound iken diğer indirimli biletler de mevcuttu, fakat dediğim gibi yıldan yıla artıyor maalesef. Metronun Tower Bridge durağında inip buraya ulaşabilirsiniz. İsteseniz de istemeseniz de göreceksiniz ama yine de listeye alınsın... Burası da Londra gezilecek yerler listesinden.

9- Tower of London

londra_gezilecek_yerler

UNESCO dünya mirasları listesindeki bu kule tam bin yıllık yaşanmışlığa sahip. Önceleri hapishane, işkence ve idam yeri gibi amaçlara hizmet etmiş olan bu yapı, Kraliyet Ailesi’nin mücevherlerini sakladığı hazine olarak kullanılıyor olması ile ünlü. İçerisinin gezilmesi çok gerekli olmamakla birlikte nehir kenarından bu mega yapının görülmemesi mümkün değil. Londra'da gezilecek yerlerden diyoruz bu durumda... 

Pazartesi'den Cuma'ya kadar  9-17 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ücretler; yetişkin 22 pound, çocuk 17 pound, aile 55 pound.

10- Buckingham Palace

Kraliyet üyelerinin ikamet etmekte olduğu Buckingham Sarayı halkın ziyaretine de açık. Günümüzde Kraliçe’nin ve birinci dereceden idari işlerini yürüten kişilerin ofislerinin bulunması sebebiyle burası hem ev, hem de idari bir merkez halinde. Bütün büyük kraliyet törenleri, atamalar, resmi tören ve davetler burada yapılıyor. 

Aslında 1700’lü yıllarda Buckingham Dükü’nün eşine alınan bu malikane, sonrasında kraliyetin odak noktası haline gelmiş. Kraliçe Victoria döneminden kalan devasa resim sergisi, Balo Salonu, vaftizlerin gerçekleştirildiği Müzik Odası gibi ilginç odaları bulunan bu sarayı ziyaret etmek elbette ki ücretli. Eğer kraliyet öğelerinden hoşlanıyorsanız, Londra gezilecek yerler listesinde en üst sıralarda yer alması gerekiyor.

Buckingham Sarayı giriş ücretleri

Yetişkinler 23 pound, öğrenciler ve 60 yaş üstü 21 pound, çocuklar 13 pound, 5 yaşından küçükler ücretsiz girebilmekte. Buckingham Sarayı'nın arkasında bulunan sarayın hediyelik eşya mağazasında İngiliz kültürüne uygun stillerde porselenler ve kraliçenin taçları gibi en değerli mücevherlerinin dizaynlarının örnek alındığı takılar satılmakta ki biz saraya girmek yerine bu kısmı tercih ettik. :)

Londra seyahati

Muhafızların nöbet değişim seremonisine tanık olmanız da mümkün. Changing the Guard isimli nöbet değişimi, kışın iki günde bir, yazın ise her gün 11:00’da yapılıyor fakat yakından görebilmek için erkenden yerinizi alın. Yoksa gerilerde kalırsınız. Bunu kaçırırsanız da üzülmeyin. Görevi sadece sizinle fotoğraf çektirmek olan muhafızı bulun ve anı ölümsüzleştirin. :) Buraya Green Park veya Victoria metro istasyonundan ulaşabilirsiniz. Saray gezisinin ardından, yakınındaki Green Park veya St. James’ Park’a gidebilirsiniz.

10- Hyde Park

londra_gezilecek_yerler

Londra gezilecek yerler deyince, yemyeşil Hyde Park'tan daha iyisi akla gelmiyor. Londra bir parklar şehri desek yalan olmaz. Hyde Park ise hem bulunduğu bölgedeki 4 parktan en büyüğü olduğu, hem Londra’nın göbeğinde bulunduğu hem de Kraliyet parklarından biri olduğu için özel bir yer. Ve tabii dünyanın en geniş parklarından da biri. Uzun yürüyüş parkurları, kayıkla gezilebilecek gölü, çıkıp konuşma yapılan meşhur “Speaker’s Corner”ıyla tanınıyor.

Sabah 5'ten gece yarısına kadar açık olan Hyde Park görülmesi gereken bir yer. Buraya gelmek için dinlenmeye ayıracağınız bir saat dilimini seçmeniz ve yanınıza yiyecek-içecek birşeyler almanız faydalı olacaktır. Eğer şanslıysanız ve yağmur yağmıyorsa dilerseniz çimlerde uzanabilir dilerseniz saati 5p olan sandalyelerden kiralayabilirsiniz. Ayrıca çok büyük olması sebebiyle tüm parkı yürüyerek keşfetmek zor olacağı için bisiklet kiralayarak gezmek oldukça keyifli bir aktivite olacaktır.

11- Portobello Road & Notting Hill 

londra_gezilecek_yerler

Kensington Park'a giderseniz, takip edeceğiniz ana caddenin bitiminde kendinizi burada bulacaksınız. Hugh Grant ve Julia Roberts’ın filmi "Notting Hill" bu semtte çekildikten sonra popülerleşen ve cazibesini yıllardır kaybetmeyen çok keyifli bir semt. Portobello sokağı ise filmdeki pazarın bulunduğu sokak. Ciddi manada "gezilecek" mekanlar burası. Londra gezilecek yerler listesine eklemeden geçmeyin. Hem antika pazarları, hem de kafeleri, pastaneleri, pubları tam hafta sonunu geçirmelik yerler... 

Londra seyahati

Notting Hill karnavalı Ağustos ayının son haftasında cıvıl cıvıl bir görüntü ortaya çıkarıyor. Bu karnaval Rio’dan sonraki en büyük karnaval, bu yüzden görmeye değer. Portobello Çarşısı’nda antika, mücevher, hediyelik eşya bulabilirsiniz. Özellikle her hafta Pazar günü meşhur antika pazarı kurulduğu için ziyaretçi akınına uğruyor. Londra'da gezilecek yerler deyince akla Portobello geliyor ister istemez. Gezip karıştıracak çok şey var burada... :)

12- Camden Town 

Eğer siyah metro hattı Northern Line’a binip Camden Town durağında inerseniz bu kıpır kıpır semte kolaylıkla ulaşırsınız. Parti kostümleri ve erotik oyuncaklar gibi sıradışı eşyalarla burada karşılaşabilirsiniz. Ayrıca hafta sonları sokak lezzetlerini tadabileceğiniz pek çok dünya mutfağının sunulduğu standlar da ortama canlılık katıyor.

13- Oxford Street 

Londra seyahati

Londra’nın en uzun caddesi olan Oxford Street, Avrupa'nın da en uzun alışveriş caddesidir. Bir ucu Piccadily Circus diğer ucu ise Oxford Meydanı ve Hyde Park olan, Bond Street ve Regent Street'in kesiştiği gez gez bitmeyen mağazalarla çevrili upuzun bir caddedir.

Akıllara gelebilecek her markayı bulmak mümkün olsa da bu cadde üzerindeki Primark ve Selfridge isimli çok katlı mağazalar baskın konumda ve poşetlerini hemen herkesin elinde görmek mümkün. Bu iki mağazayı tam anlamıyla gezmek sizi yorgun düşürürse, hemen çok yakınındaki Hyde Park dinlenmek için oldukça keyifli bir alternatif olacaktır. Toparlamak gerekirse, Oxford Street Londra gezilecek yerler listesinin, önemli caddeler kısmındaki alışveriş ve eğlence için en gidilesi lokasyonu. 

14- Soho 

Soho birçok restoranın ismi olarak kullanılsa da, Londra’da restoranlar bölgesinin ismi ve gece hayatının da merkezi. Burada sayısız şık restoran ve gece klubüyle karşılaşabilir, farklı lezzetleri tadabilirsiniz. Özellikle ana caddesi olan Old Compton Caddesi’nde ünlü ressam veya yazarlarla karşılaşmak mümkün. Palace Theatre’da bir gösteri izledikten sonra geç saatlerde tercih etmek iyi bir fikir olabilir.

15- British Museum

1700’lü yıllarda kurulan, yani dünyanın en eski müzelerinden biri olan British Museum, zengin bir koleksiyona sahip. Dünyanın her yerinden “getirilen” eserlerin yanı sıra zaman içinde ülkeye hediye edilen veya satın alınan eserler de mevcut. Sir Hans Sloane tarafından başlatılan el işi sanat eserleri koleksiyonu, eğer ilginizi çekiyorsa, görülmeye değer.

Dile kolay 2 milyon yıllık medeniyet tarihi yaklaşık 100 galeriyle burada sergileniyor. Galerilerin uzunluğu totalde 4 km ve medeniyetin başlangıcından itibaren kronolojik olarak sıralandığı için burayı gezmek çok basit. Girişin ücretsiz olduğu müzelerden biri de burası olduğundan, Oxford civarında takılıyorsanız ve caddenin sonuna kadar yürüdüyseniz hemen bir arka sokakta kalan bu müzeyi gezmeden yolunuza devam etmeyin. Londra'da görülmesi gereken müzeleri şu yazıda anlatıyorum, mutlaka göz atın.

British Museum'daki en dikkat çekici eserler: Mumyalar 

Ücretsiz giriliyor ama bağış yapmanız da bekleniyor. Müzenin en çok ilgi çeken bölümü ise; Paris-Louvre Müzesi'nde de olduğu gibi (Mona Lisa'dan sonra) Mısır Medeniyetine ait eserlerin sergilendiği bölüm. Burada hiçbir hasar görmemiş 100'den fazla mumya ziyaretçileri oldukça etkiliyor. Özellikle de Firavun olduğu kuvvetle muhtemel olan ceset Antik Mısır Eserleri arasında sergileniyor.

En önemli eser: Rosetta taşı 

Bunun dışında müzede sergilenen en önemli eser Rosetta taşıdır. 760 kg ağırlığındaki bu taşın özelliği; Mısır halkının yerel dili olan Demotik, Asillerinin dili olan Hiyeroglif ve Antik Yunanca olmak üzere 3 farklı dilde aynı metnin yazılmış olmasıdır. Napolyon'un 1798 yılındaki Mısır Seferi sırasında bulunan bu taş üzerindeki yazılar sayesinde yüzyıllarca çözülemeyen antik bir çok hiyeroglif çözümlenebilmiştir. Kısacası British Museum, Londra gezilecek yerler, hatta mutlaka görülmesi gereken müzelerden biri.

16- Covent Garden  

Londra seyahati

British Museum’a uğrarsanız sonrasındaki hedef Covent Garden olabilir. Burası aslında sadece alışveriş merkezinin ismi değil, tüm semtin ismi. Hatta epey büyük bir meydanı var ve Trafalgar Meydanı, Leicester Meydanı veya Ulaşım Müzesi gibi stratejik noktalara da yürüyüş mesafesinde.

Eskiden meyve sebze pazarı olarak kullanılan binada tiyatrolar, kahveciler, tavernalar da varmış. Sadece mağazalar ve restoranların bulunduğu modern bir kasaba görüntüsünde olan semt için turistlerin istilasına uğramış geniş bir alışveriş merkezi desek yalan olmaz.  Günün her saati farklı noktalarda canlı müzik ve sokak sanatçılarının birbirinden farklı gösterilerini izlemek mümkün.

17- Trafalgar Meydanı 

londra_gezilecek_yerler

Covent Garden çıkışında eğer ara sokaklardan batı yönünde ilerlerseniz Trafalgar’a ulaşırsınız. Burası da yine hareketli ve ünlü İngiliz meydanlarından biri ve Londra gezilecek yerler listesinde. Meydanda biraz soluklanabilir, ücretsiz National Gallery’yi gezebilirsiniz.

Avrupa'nın hemen her şehrinde olan open bus tour aktivitesi Londra'da da oldukça rağbet görüyor. Trafalgar Meydanı etrafında bus tour biletlerini satan çok sayıda bayi görebilirsiniz. Bu biletler 24 saat içinde kullanmak üzere geçerli oluyor ve tüm gün istediğiniz durakta inip gezdikten sonra tekrar aynı biletle başka bir otobüse binip turunuza devam edebiliyorsunuz. 

18- Piccadilly Circus 

londra_gezilecek_yerler

Londra geziniz boyunca müzikal, gösteri, tiyatro gibi bir aktivitede bulunmak gibi bir niyetiniz var ise buraya gelmelisiniz. Bu bölgedeki tiyatrolar her daim tıklım tıklım. Zaten semtin sanatseverliği ve enerjisi meydana yansımış durumda ki, meydan neon ışıklarla aydınlatılmış durumda. Soho ve Chinatown’a yakın olması avantaj.

Buraya gelmeyi planlamıyor bile olsanız her gün mutlaka bir şekilde yolunuz düşüyor. Çikolata severleri bu semtte tam Leicester Square'de m&m's mağazası karşılıyor. 3 katlı dev çikolata mağazası günün her saati her yaştan ziyaretçi akınına uğruyor ve buradan birşeyler satın almadan çıkmak çok mümkün değil. Londra gezilecek yerler listesinin en kıpır kıpır noktalarından biri de işte burası.

19- Greenwich

Londra seyahati

Standart Londra gezilerinde olmamakla birlikte Greenwich, Londra'da görülmesi gereken bir yer. Londra'nın güneydoğusunda ve Thames nehri kıyısında yemyeşil bir doğası olan turistik bir kasaba burası. Sahilde sizi ilk karşılayan ve bir viski markasına da adını vermiş olan Cutty Sark, 1869 yılında Çin ile çay ticareti yapmak için imal edilen bir tür hızlı yelkenli teknedir.

Londra seyahatiOldukça ihtişamlı olan bu yelkenli ziyarete açık. Benim ziyaret ettiğim dönemde giriş ücreti 12pound'tu. Teknenin hemen yanında Cutty Sark'ın satış mağazası bulunmakta olup sınırlı sayıda üretilen özel etiketli viskilerden satın alabilirsiniz. Küçük bir tepeyi tırmanarak ulaşılan Greenwich Kraliyet Rasathanesini her gün çok sayıda turist ziyaret ediyor. 0 derece başlangıç meridyeninin buradan geçtiği varsayılmakta olup gözlemevi içinden bu meridyeni simgeleyen sembolik bir meridyen çizgisi bulunuyor.

İlaveten iskeleye yakın konumdaki Dünya'nın en büyük denizcilik müzesi olan National Maritime Museum girişi ücretsiz olup mutlaka vakit ayrılması gereken bir yer. Kısacası, Greenwich'te ziyaret edilecek pek çok nokta ve burası bence Londra gezilecek yerler listesinde üst sıralarda.

Londra seyahati

Greenwich'e Thames nehri üzerinden tekne turu ile ulaşılabildiği gibi metro ile gitmek için siyah hat olan Jubilee Line kullanılarak North Greenwich istasyonunda inilebilir.

20- Madame Tussauds

londra_gezilecek_yerler

Listenin sonuna kaldı ama Londra gezilecek yerler listesinin en üst sıralarında olan Madame Tussauds, merkezi Londra'da Regent's Park yakınında bulunan dünyanın en meşhur balmumu heykel müzesi, sizlerin de bildiği gibi. Pek çok ülkede artık Madame Tussauds Müzesi'nin bir şubesi bulunuyor, hatta İstanbul'da dahi var ama en güzellerinden biri Londra'daki... Müzede en çok rağbet gören Kraliyet ailesi üyelerinin heykelleri ve eğersiz de Kraliçe ve ailesiyle birlikte fotoğraf çektirmek istiyorsanız sıra beklemeniz gerekebilir. :) 

Mustafa Kemal Atatürk heykeli de Madame Tussauds'da sergileniyor

Burada sanatçı, oyuncu, sporcu ve devlet adamı olan birçok ünlünün balmumu heykelini görebilirsiniz. Devlet adamları ve liderler bölümünde Atatürk'ün balmumu heykeline de rastlayacaksınız. İlk yapılan Atatürk heykelinin aslına çok benzetilememiş olması sebebiyle 1998 yılında Koç Holding sponsorluğu ile yeni bir heykel yapılmış olup eskisiyle değiştirilmiştir ve güncelde sergilenen de bu heykeldir. Gittiğiniz zaman Atatürk heykelinin aslına gerçekten çok benzediğini görüp şaşırabilirsiniz.

En önemli konu biletin önceden mutlaka alınması gerektiğidir zira hem çok uzun süren bir sıra beklememenizi sağlar hem de 24 pound olan bileti daha uygun fiyata alabilme imkanı tanır.

Madame Tussauds Müzesi İçin Nasıl Bilet Alabilirim? diyorsanız... Cevap bu yazıda. 

Son olarak...

Londra gezilecek yerler ile ilgili yazdığım bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız yorumlarınızı bekliyorum... Eğer bu yazıyı başkaları da okumalı derseniz, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar... 

1- En Güzel 5 Londra Pastanesi

2- Ücretsiz Girilebilen Londra Müzeleri

3- Londra Seyahati Planlamak

4- Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye Nasıl Gidilir? | İngiltere'de Yaşam 

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

 

Görüşmek üzere!