Son yıllarda yerli ve yabancı turistler açısından, Türkiye'nin en popüler rotalarından biri Likya Yolu... Hal böyle olunca, biz de Likya'yı merak eden, bu rotayı gerek parçalara bölerek gerekse tek seferde yürümek isteyenler için merak edilen tüm bilgileri toplamak amacıyla böyle bir yazı hazırladık. Likya yolunu merak edenler, Likya'da tatil yapmayı planlayanlar için öncelikle konumunu, Likya haritasını, en önemli etapları, Likya'da kamp yaparken dikkat edilecek ve alınması gereken eşyaları derledik... 

Likya Yolu Nerede? 

Bu sorunun en geniş yanıtı; Akdeniz! Likya yolu Fethiye yakınlarında başlayıp Antalya merkezine varmadan sona eren oldukça uzun bir rota. Türkiye’nin özellikle ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olarak bilinmekte olan Likya yolu doğallığı ve sahip olduğu büyülü atmosfer ile doğada tatil yapmak isteye çok kişinin tercihi oluyor. Türkiye’nin uzun mesafeli yürüyüş yolu niteliği taşıması tabii ki akıllara "Likya yolu kaç kilometre" sorusunu da getiriyor. 2015 yılına kadar Likya yürüyüş yolunun uzunluğu 509 km idi. Yol üzerinde yapılan restorasyon çalışmaları ve eklenen etaplar ile yolun uzunluğu daha sonradan yaklaşık 30 km daha uzatıldı. Hisarçandır köyünde bir tane yürüyüş yolu daha sonrasında eklenen Çıtdibi ve Geyikbayırı etapları ile Likya Yolu tam olarak 535 km’ye ulaştırılmış. Yürüyüş yapmak isteyenler için yol Geyikbayırı mevkiinde son buluyor

Yol boyunca özellikle tarihi alanların yanı sıra muhteşem doğa manzaraları sayesinde yürüyüş yapmak isteyenlerin hemen her yerde bulamayacağı güzellikte bir ambiyansta, keyifle zaman geçirmesine olanak sağlayan Likya yolu uzun mesafesinin yanı sıra temiz havasıyla da tatilcilerin tercihi oluyor. Eğer outdoor sporlarla ilgileniyor, doğada vakit geçirmeyi seviyorsanız, tatilinizi bu şekilde değerlendirmeniz sizin için güzel bir deneyim olabilir. 

Likya Yolu Etapları

Profesyonel olarak trekking yapan ya da uzun süreli yürüyüşler yapmayı sevenlerin tercihi olan Likya yolu Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanmakta. Tarihe bakıldığında Teke Yarımadası’ndaki patikalardan bir kısmının işaretlenmesi ile haritalanmış olan bu yürüyüş rotası günümüzde özellikle doğada uzun yürüyüşler yapmayı sevenlerin tercihi oluyor. 1992 yılında başlanan parkur çalışmaları, 1999 yılında tamamlanarak turizme açılmıştır. Yerli ve yabancı doğaseverler tarafından tercih edilen bölgelerden biri haline gelmiş.

Her geçen gün daha fazla kişinin yürüyüş yolu olarak tercih etmesi, Likya yolu hakkında merak edilen soruların da artmasına sebep oluyor. Burası sadece doğal bir spor ve tatil alanı değil, tarihi güzellikleriyle de meşhur bir bölge. Akdeniz’in muhteşem güzelliğinin yanı sıra antik Likya dönemine ait olan gizemleri yaşayabilmek adına gelen yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören bölgelerden biri haline gelmiş.

Yol boyunca bulunan koylar ve yerleşimin fazla olmadığı dağlar, ovalar ve köyler yolculuğunuzun daha keyifli hale gelmesini sağlıyor. Akdeniz kültürünü tanımak ve aynı zamanda doğa manzaralarına şahit olarak temiz havada yürüyüş yapmak isteyenlerin tercih edebileceği en uzun mesafeli yürüyüş yolu olma özelliğine sahip. 

Yaklaşık olarak 23 etaba sahip olan Likya Yolu ilk 5 etabıyla daha çok bilinmekte. İlk 5 etap ise şöyle:

 • Hisarönü-Faralya Etabı: Yolumuzun ilk başlangıç etabı olmasına rağmen Likya Yolu’nun güzelliği hakkında fragman verir nitelikte. Bu etap 13 km sürmekte olup Ölüdeniz ve Kelebek vadisinin güzelliği başlangıç için heyecan verici denebilir.
 • Kabak Koyu-Belceğiz Etabı: Yaklaşık olarak 100 metrelik bir tırmanma sonucunda 26 km lik yol için hazır olacağınız etap işte bu etaptır. Yolun devamı ikiye ayrılmaktadır. Yolun biri Sancaklı ve Boğaziçi köylerinden geçerek Bel’e ilerlerken; diğer yol ise Sidyma harabelerinden geçip Bel’e ulaşmaktadır.
 • İnpınar-Patara Etabı: 16 km olan bu etap sonucu Üzümlü ve İslamlar köylerine ulaşılmaktadır. Köylerde ihtiyaç molaları verilmesi için ideal bir etaptır. Molanızı tamamladıktan sonra rotanız Tavas ve Gelemiş köylerine doğru olacak.
 • Susuz-Kaş Etabı: 20 km olan bu etap en sevilen etaplardan bir tanesidir. Susuz-Kaş etabı genellikle inişlere sahip olduğundan, yorgunluğunuzu gezerek atabilirsiniz. Bu yol sonucunda eşsiz manzaraya imza atacak olan Phellos’a varılıyor.
 • Adrasan-Olympos-Çıralı Etabı: Bu etap 16 ila 19 km arasında değişiklik göstermekte. Musa Dağı’nın zorlu inişi sizleri bekliyor. Bu iniş sonrasında ya Olympos’a ya da Çıralı’ya doğru gitmeniz gerekiyor. Dağlar ve sahillerden geçişlerin olduğu bu etapta su kaynaklarının ciddi anlamda problemli olmasından dolayı tecrübesi olan doğaseverler, diğer gezginler için su uyarısında bulunmaktadır.         

Likya Yolu Yürüyüşü

Temiz havanın keyfini çıkarmak ve aynı zamanda uzun mesafe yürüyüş yapmak isteyenler için Likya Yolu Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanmakta olan bir doğal yürüyüş parkuru sunuyor. Kahvenin uygun olması ve aynı zamanda yol rotası üzerinde farklı olanakları sunulması doğaseverlerin özellikle bölgede tatil yapmak ve temiz havanın keyfini çıkartmak istemesi durumunda yolu tercih etmesine sebep olmaktadır. Hazırlanmış olan rotayı takip etmek isteyenler için yol üzerinde antik yerler bulunmaktadır. Bu antik yerler şunlardır; Sdyma, Phellos, Pyndai, Apelia, Patara, Theimussa, Letoon, Antiphellos, Xanthos, Apollonia, Simena, İdyros, Limyra, Myra, Gagae, Sura, Olympos, Belos ve Phaselis olarak sıralanabilir.

Yürüyüş sırasında en fazla dikkat etmeniz gereken nokta vücudunuzun su dengesi ve su ihtiyacını karşılamak olacaktır. Suyunuzun yeterli derecede depoladığınızdan emin olmanız, sağlık problemi yaşamamanız açısından önem arz edecektir. Karaöz Koyu'ndan Adrasan'a doğru istikamette suyun problemli yer olduğu bilinmekte. Özellikle bu rotada ilerlerken suyunuza daha fazla dikkat etmelisiniz. Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta ise enerji kontrolü ve yürüyüş teknikleridir. Gün içinde belirlenen mesafe katedilmeye çalışılırken, gereksiz enerji harcamamaya özen gösterilmeli, eğimli yerleri tırmanırken gerekirse zigzag çizerek yamaç çıkılmalı, yamaç inerken ise ayakların burkulmaması için özen gösterilmelidir. Molalarda enerji verecek yiyeceklerin tüketilmesi önerilir.

Bazı doğaseverler Likya Yolunda yürüyüş etkinliğini tamamen yapamayacağını düşünerek part'lara bölmekte... Genellikle alternatif yola başvuran doğaseverler, sağlık problemi yaşayabileceğini düşünenler ve zamanı kısıtlı olanlardır. Sizde eğer ki sağlığınızda problem yaşayacağınızı düşünüyor veya zamanınız kısıtlıysa yılın belli zamanlarına kilometre kilometre yolu bölebilirsiniz.

Likya Yolu Kamp 

Türkiye’nin en uzun yürüyüş yolu olarak bilinmekte olan Likya yolu üzerinde yürüyüş yapmak ya da konaklamak isteyenlerin özellikle bu konuda dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır.

Likya yolu kamp olanakları açısından da oldukça etkilidir. Özellikle uzun süre temiz havada yürüyüş yapmak ve aynı zamanda doğada kamp kurmak isteyenlerin tercih edebileceği bölgelerden biridir. Yürüyüş ve kamp etkinliğiniz sırasında belli başlı materyallerle donanması, sağlık açısından değerli; etkinliğinizin keyifli olması bakımından da etkili bir hamle olacaktır. Bu materyalleri saymak gerekirse bunlar:

 • Bilekleri saracak yürüyüş botu; trekking için özel tasarlanmış yürüyüş botlarına ihtiyacınız olacak.
 • Su ihtiyacınızı karşılayacak su matarası, çünkü su önemli bir konu ve bazı bölgelerde su sıkıntısı yaşanabiliyor.
 • Çakı, doğada vakit geçirirken mutlaka gerekir.
 • Şapka, eğer yaz döneminde ya da güneşli bir zamanda gidiyorsanız mutlaka ihtiyacınız olacaktır.
 • Rüzgarlık ve yağmurluk, beklenmeyen hava koşulları için iki ihtiyacı da karşılayacak ince bir mont gerekebilir.
 • Düdük,
 • Baton, 
 • Tansiyon ve şeker düzeyinizi düzenleyecek bazı yiyecekler,
 • Dudak ve güneş kremi, hem soğukta hem sıcakta gerekecektir.
 • El feneri ve kafa lambası, havanın karanlık olduğu sırada en önemli ihtiyaçlardan biri olarak karşınıza çıkacak.
 • Uyku tulumu, zaten Likya'da kamp yapacakların olmazsa olmazı.
 • Kamp matı, konforu artırmak için mutlaka gerekir.
 • İlkyardım ekipmanları,
 • Kibrit,
 • Kamplar için özel dayanıklı pantolon ve şort,
 • Harita

ve bunun gibi temel malzemeler mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekir. Ayrıca opsiyonel olarak yanınızda bulundurmak istediğiniz eşyaların ne kadar önem arz ettiğini de kendinize bir kere sormalısınız. Size ne kadar ekstra ağırlık olursa yorgunluğunuz o kadar artacaktır, bu yüzden Likya Yolu'na giderken yanınıza alacağınız eşyaları mümkün olduğunca elemeniz gerekir. Ayrıca Valizim'in valiz hazırlama motoru üzerinden yanınıza alacağınız kıyafetleri ve diğer eşyaları unutmamak adına liste yapabilirsiniz!

Likya yolu üzerinde kamp yapmak isteyen doğaseverler için özellikle tavsiye edilecek belli başlı kamp alanları bulunur. Ancak daha önce çadır kurulmuş olan alanlar kendini belli eder. Bu alanlarda konaklama yapılması kesinlikle önerilmekte. Harita üzerinden hedef belirlediğiniz alana havanın kararmasından yaklaşık olarak 2-3 saat daha önce varmanız güvenli ve rahat kamp yapabilmeniz için önem arz eder.. Etrafınızda su kaynağının bulunacak bir yeri hedeflemeniz sizlerin kesinlikle daha fazla rahat etmenizde önemli rol oynar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

 1. Faralya Köyü - Kabak Koyu Nasıl Gidilir, Ne Yapılır? Fethiye
 2. Ege'de En Güzel Tatil Yerleri
 3. İztuzu Plajı ve Dalyan Rotası
 4. Sakız Adası Gezi Rehberi
 5. Tatilde Yanınıza Almanız Gereken 5 Hayati Eşya!
 6. Kaputaş Plajı

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!