Küba son zamanlarda epey popülerleşti. 2 haftalık Küba gezimi anlattığım bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi, çok merak ettiğim bu ülke henüz orijinalliğini korurken bir an önce gidip görmek gerekir diye düşündüm ve seyahat planları yapmaya başladım. Herkesin aklında tabii Küba'ya nasıl gidilir gibi bir soru belirebilir. Özellikle de yurt dışına sık çıkmayan ya da uzak mesafelere gitmeyenler, çekiniyor olabilir. Aslında Küba'ya gitmek birçok ülkeye gitmekten çok daha kolay. Özellikle vize açısından...

Küba'ya nasıl gidilir, nasıl bir yol izlenmeli?

Küba'ya nasıl gidilir

Küba'ya gitmek için Skyscanner'dan en ucuz uçak biletini seçin :) Küba uçak biletinizi önceden almak büyük ihtimalle ucuza almanızı sağlayacaktır. Yine de eğer uçak biletleri pahalıysa ve acele etmenize gerek yoksa birkaç hafta bekleyin. Fiyatların hareketlerini izleyin ve uygun olduğu anda Küba uçak biletinizi satın alın.

Türkiye'den geliyorsanız, Fransa veya Kanada aktarmalı olarak uçacaksınızdır büyük olasılıkla. Örneğin Fransa için transit vize gerekmiyor, fakat Kanada aktarmalı geliyorsanız Kanada için transit vize gerekecektir. Uçacağınız firmayla bunu teyit ettirin. Tabii bir de Küba vizesine ihtiyacınız olacak. Küba vize istiyor mu? başlıklı yazıma göz atabilirsiniz... Vizeniz çok kısa bir süre içinde çıkacak ve çıktığında, siz de Küba'ya gitmeye hazır olacaksınız. Aslında her şey çok basit...

Vize, uçak bileti ve transit vize tamamsa, geriye ufak tefek şeyler kalıyor... 

Küba'ya giderken yapmanız gerekenler

1-İspanyolca

Küba geziniz için kesinlikle İspanyolca öğreninin birazcık. :D Azıcık İspanyolcanız varsa 2 haftada baya geliştirirsiniz hiç yoktan. Ben turistlerdense, oranın yerlisi olan insanlarla tanıştım  onlarla birlikte gezdim. O yüzden bir süre sonra konuşulanları sözlük araştırması yaparak anlamaya ve hatta konuşmaya bile başladım. Tabii ki mükemmel değil ama derdimi anlatabilecek kıvama gelmişimdir ki İspanyolca gerçekten zor bir dil olmayabilir.

2- Navigasyon

Konforlu bir Küba gezisi için telefonunuza mutlaka maps.me app indirin! Kesinlikle gelmeden bunu yapın. Küba haritasını indirin. Yapamazsanız, gelince Havana'da veya Santiago'da indirin. Çünkü Santiago'da ve elbette Havana'da sokaklar birbirine çok benziyor, büyük olasılıkla kaybolabilirsiniz :)

3- Sözlük

Ayrıca Google Translate'te İngilizce-İspanyolca çeviriniz olsun onu unuttunuz İspanyolca sözlük olsun büyük kolaylık sağlayacaktır.

4- Hediye

Küba'ya Türkiye'den gelirken ufak hediyeler hazırlayın yani ufak el kremleri kullanmadığınız size bol gelen ufak üst baş, ufak kokulu sabunlar... Tabii Küba'da zor bulunabileceğini düşündüğünüz ilaç gibi ufak şeyler olsun çantanızda. Bunları ev sahibinize tanıştığınız insanlara verdiğinizde ne kadar minnettar ve mutlu olduklarını göreceksiniz.

Eğer seyahat planı yapıyorsanız, Küba ile ilgili yazdığım diğer yazılara Küba gezi notlarıma buradan ulaşabilirsiniz. Küba'ya seyahat etmeyi planlayan herkese şimdiden bol şans ve iyi eğlenceler dilerim. Sorularınızı ve yorumlarınız yazının altına bırakabilirsiniz. Siz de Küba anılarınızı benimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

1- Küba Yemekleri - Küba'da Ne Yenir?

2- 2 Haftalık Küba Turumun Tüm Detayları

3- Küba Gece Hayatı Nasıl? 

4- Küba Vizesi Hakkında Detaylar

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!