2 haftalık Küba seyahatimde yiyip içmediğim şey kalmadı diyebilirim. Eğer Küba turuna çıkacaksanız ya da bireysel olarak Küba'ya gidiyorsanız, sizin için faydalı olabilecek gezi notlarımı paylaşacağım.Bu yazımda Küba'da ne yenir sorusuna yanıt verirken yerel Küba yemeklerinden de bahsedeceğim. Eğer genel Küba gezi notlarına ihtiyacınız varsa şuraya, içkileri ve gece hayatını merak ediyorsanız da buraya tık.

Küba'da Ne Yenir Ne İçilir

Evet... Küba'ya gittiğiniz zaman Karayip mutfağının alıştığımız mutfaktan çok farklı olduğunu göreceksiniz elbette. Temeklerin içinde meyveler falan oluyor. Tropik tuzlu olması gereken yemeklerde tatlı ekşi bir tat ile karşılaşabilirsiniz. Ben Küba yemekleri ile ilgili sıkıntı çekmedim, vejetaryenseniz zorluk çekebilirsiniz ama :)

Küba'da ıstakoz yemeklerini kaçırmayın!

Deniz mahsulü çok seven biri olarak kübada yediğim tüm yemekler beni tatmin etti. Fiyatlar yüksek olsa da porsiyonlar kesinlikle doyurucu oluyor. Karşınıza çıkan ıstakoz yemeklerini kesinlikle kaçırmayın. Istakoz yemekleri en ucuz restoranda 13 cuc civarında oluyor, yani 40 tl civarında. Pahalı restoranlarda 25 cuc a kadar çıkabiliyor ki Türkiye'ye göre yine de kaçırılmaz bir fırsat. Eğer bir deniz mahsülleri hayranıysanız, yengeç, ahtapot, karides ile hazırlanan Küba yemekleri de mevcut.

Birkaç yerde balık yedim ve oldukça lezzetli geldi bana. Ben deniz ürünlerinin hepsini sevdiğim için 14 günün 10 günü deniz mahsülü yemişimdir. 4 gün abur cubur ve et ile geçmiştir. Pizzayı Kübalılar baya seviyor, bol bol pizza restoranı görebilirsiniz :) Bence bir zaman ayırın deneyin fena değildi yediğim pizzalar.

Bazı restoranlarda menüler İngilizce değil. Yani Küba yemeklerinin isimlerini öğrenene kadar Google Translate'e yükleneceksiniz :) Küba'da yemek yemek kolay iş değil, biraz gayret.

Özel bir kırmızı et göremedim... Eğer domuz eti seviyorsanız fena değil diyebilirim. Kesin ama kesin kızarmış muz yiyin. Küba'da patates kızartması yerine kızarmış muz geliyor ve ben bayıldım nedense :D En sevdiğim Küba yemeklerinden oldu. Tatlı değil, yemek olarak değerlendirdim... Küba'da tatlı olarak özel bir şeyle karşılaşmadım. Meyveler çok güzel eğer bir tropik meyve severseniz baya tatmin edici mango ve ananaslar var.

Küba'da Yerel Yemekler

Casalarda çok güzel local yemekler yiyebilirsiniz ama ıstakozları kesinlikle kaçırmayın:) Salata olarak çeşit yok üzgünüm. Sadece salatalık, domates ve pancar var :D Pancar severler yaşadı. Ben direkt küba yemeklerini sevdim anlayacağınız. Bu konuda Küba bloglarında yemek çeşidi hiç yok tarzı şeyler okumuştum. Küba restoranına giderseniz koskocaman menüler oluyor, yani! Deniz ürünü severseniz Küba'da aç kalmazsınız pizzayla falan bile doyarsınız yani en kötüsü :)

Küba yemekleri de bu şekildeydi... Küba'ya seyahat etmeyi planlayan herkese şimdiden bol şans ve iyi eğlenceler dilerim. Sorularınızı ve yorumlarınız yazının altına bırakabilirsiniz. Siz de Küba anılarınızı benimle paylaşabilirsiniz. Eğer seyahat planı yapıyorsanız, Küba ile ilgili yazdığım diğer yazılara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.