29 Mart günü bir restoranda arkadaşlarımla otururken Küba ile ilgili bir sohbetin açılması ile kendime "Neden Küba daha fazla bozulmadan ve değişmeden gidip görmüyorum?" dedim ve 15 dakika içinde uçak biletlerimi aldım. Skyscanner'dan 5 gün sonraki en ucuz bileti seçtim. Air France ile Paris aktarmalı Havana'ya olan gidiş-dönüş uçuşum 2600 TL tuttu.

Toplamda 13 gün sürecek Küba gezim için tüm zamanımı Havana'ya ayırmadım tabii. Uçak biletlerinin ardından, Airbnb'den kalacağım evleri buldum. Küba'da otel/ev bulma meselesi tahmin ettiğimden biraz daha uzun bir zaman aldı.

Şimdi Küba gezimle ilgili küçük bir özeti okuyacaksınız. Daha sonra Küba'ya giderken neleri almanız gerektiğinden, ulaşıma, Küba'da ne yenir içilir konularından Airbnb evlerine kadar her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

2 Haftada Küba Gezisi

Küba Gezimin Özeti

Küba'ya gittim ve 6 gün Havanada kaldıktan sonra spontane bir şekilde Küba'nın 2. en büyük şehri olan ve adanın en doğusundaki Santiago de Cuba'ya gitmeye karar verdim. Buraya ulaşmak çok kolay değil maalesef. Şöyle ki, Santiago de Cuba'ya gitmek için 3 seçenek var. Ttren ile gidilebilir ama trenlerin yavaş kalabalık ve oldukça ilkel olduğunu duydum. Otobüs ile 13 saat sürüyor ve otobüs biletleri gidiş dönüş yaklaşık 100 dolara geliyor. Bir dezavantajı da biletleri en az 3 gün önceden almak gerekiyor. Ben de yine Skyscanner'a girdim. 1 gün öncesinden 270 dolara gidiş dönüş Cubanair bileti aldım. Buraya tek uçan firma Havana'dan Cubanair. (Uçaklarda rötar ve iptaller çok oluyor, dikkat edilmeli). Kalan zamanımı Santiago de Cuba'da geçirdim.

Küba Seyahatine Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Temel olarak düzenli ilaçlarınız varsa kesinlikle yanınıza alınız, deniz gözlüğünüzü ve şnorkeliniz yanınızda olsun, uzun süre kalacaksanız şampuanınızı yanınızda bulundurun, güneş kreminiz yanınızda olsun. Daha da fazla ekstra bir şeye gerek duymayabilirsiniz ama unutmayın burada bazı şeylere ulaşmak çok kolay olmuyor. Özellikle elektronik eşya bakımından mesela... O yüzden şarj aletinizi kaybetmeyin :) 220 v 110 v convertor'ınız olsun. Ben sorun yaşamadım bu konuda ama kalacağınız yere göre sorun yaşayabilirsiniz.

"Küba'da internet yok" Meselesi

Küba gezimden önce internette bir sürü şey okuduğumda baya içimden ben nereye gidiyorum böyle tepkisi verdim :) Ama yok öyle bir şey. İlk olarak internet olayı evet zor ama interneti unutun diye bir durum yok isterseniz 24 saatlik kart alırsınız tüm gün Wifi olan bir yerde durursunuz. (İnternet kartını ayrıca anlatacağım.)

"Küba'da su var mı?" Meselesi

Küba'da içecek ya da su yok diyorlar ve bence bu baya komik. Hatta ülkede su yok demek daha da komik. Ülkede kullanacak su da var içecek su da bolca var. Sabundu, şampuandı bunlarda var. (Kendinizinkileri unutursanız). Hani belki bazı çok özel şeylerinizi bulamayabilirsiniz deodorant gibi ama onları bile bu ülkede arasanız bulursunuz, çok kasaba hayatı olan yerlerde yaşamadıkça.

Küba'da Nerede Kalınır?

Küba'daki casa'lar

Eğer turizm şirketi ile gelmiyorsanız zaten otelde kalmanızı asla tavsiye etmem. Küba'da yaşamın nasıl olduğunu görmek istiyorsanız mutlaka "casa" denilen yerel halktan insanların kiraya verdiği odalarında kalın. Sabahları 5 cuc civarında evde kahvaltı hazırlanır size. Böyle serpme kahvaltı gibi değil ama beni tatmin etti, özellikle de meyveler. (tropik olmalarından ötürü). Güzel meyve suları da hazırlarlar, ev usulü yumurta, ekmek, peynir, bal, reçel ile kahvaltınızı yapabilirsiniz.

"Casa" tipleri biraz değişik. Bazı evlerin ufak avluları var. Odanız direkt aileden ayrı olur.(Santiago de Küba'da böyleydi. Bazı bu tip yerleri araştırırken Havana'da  da gördüm) veya direkt evin bir odası şeklinde de olabilir. Eğer ben arkadaş grubumla geleceğim derseniz Airbnb'den ev tutarsınız ve yine otelde kalmaktan ucuza gelir.

Küba'da oteller pahalı

Belki son ana kaldım ben bilmiyorum ama 5 yıldızlı ve 4 yıldızlı otellerin geceliği 1000 tl den başlıyor. Gecelik en güzel entire home'ların gecelikleri bile (havuzlu villa tarzında) 800 tl yani. Ayrıca ev sahipleri çok iyi yani şimdiye kadar tanıştığım turistlerden hiçbirinden şikayet duymadım bu konuda. Akşam yemeği isterseniz onu bile hazırlayabiliyorlar dışarıda yemekten daha ucuza geliyor kaldığınız evlerde belli ücretler karşılığında salsa dersleri alabiliyorsunuz, ispanyolca dersleri alabiliyorsunuz. Size harita ile birlikte gezilecek görülecek yerler hakkında bilgi veriliyorlar. Bazı casalarda bisiklet kiralama imkanı bulunuyor.

Ev sahibiniz İngilizce bilmeli

Küba'da kalacağınız yerde çamaşır makinesi olan bir yer  bulursanız orayı değerlendirin daha rahat edersiniz. Casa fiyatları yani çok fazla ücra ve hostel tarzı olmadıkça Havana'da konaklama 150 tl den başlıyor gecelik Santiago'da konaklama ise biraz daha uygun 90 tl'ye kalacak yer bulabilirsiniz. Benim kaldığım 2 yer de oldukça merkeziydi ve kaldığım iki yerde de ev sahipleri İngilizce biliyordu. Bu da önemli noktalardan biri :) Sonuçta misafir olarak ağırlanıyorsunuz ve belirli iletişimleri gerçekleştirmeniz için gerekli bir nokta. Bu yüzden ben ev ararken biraz zorlandım ve zaman aldı benim için.

Casaların konumları da önemli noktalardan biri eğer şehir merkezi olan yerde kalmazsanız taksi veya collectivo dedikleri dolmuş tarzı taksi gideriniz olacaktır ve Küba'da taksiler birazcık turist avcısı. Gereksiz yere taksi gideriniz olmasın...

Küba'da para

Eveet işte Küba seyahatinizde, sizi şaşırtacak bir durum daha! Küba'da 2 ayrı birimi bulunuyor siz cuc kullanacaksınız turist parası olan ve değeri euro ile aynı olan. Başından söyleyeyim, Küba bence ucuz bir ülke değil. Yani evet her gece dışarı çıkmam standartları baya düşürürüm derseniz yine biraz daha uygun hale getirebilirsiniz ama şu da var burası Avrupa'da bir ülke değil. Yani Avrupa'da düşük standart sizi tatmin edebilir belki ama Küba'da düşük standartın nasıl olacağını hesaba katmalısınız, çünkü halk çok fakir...

Yani gerçekten fakirler. Kimisi çok mutlu kimisi çok mutsuz. Genelde Küba'yı seviyorlar. Evet kimileri sistemi sevmiyor ama her ülkede olduğu gibi sistemi sevenler de var. Bu konu üzerine üzerine kaldığım evin sahipleriyle de, tanıştığım insanlarla da baya konuştum ve ortak olarak gelinen nokta Küba'nın değişeceği.

Küba değişir mi?

Arkadaşlar Küba'nın şu an 20-25 yıl geride olduğu konular var bunlar ciddi eksikliklikler. Hala bazı şeyler yurtdışından ülkeye getirilmiyor. Dünyaya çok açık değiller haberleri yakından takip edemiyorlar yani bunlar biraz eksiklik ama ortak nokta değişimin olacağı ve değişim geldikçe halkın gelişeceği, bence halk ve ortam değişmeden gelin zaten değişmiş hala değişiyor ama her yıl artarak gidecek bu o yüzden daha fazla fazla değişmeden görün...

Küba'da para birimi ve karışık durumlar

Küba'da para konusuna gelirsek yerel halkın kullandığı para cup, 1 cuc 25 cup değerinde yani arada size para olarak cup verebilirler genelde almaya çekinin bu parayı. Yani kullanabildiğiniz, kabul eden yerler oluyor. Ben çok fazla kabul etmedim yerel halkın kullandığı parayı ama şöyle bir durum var, devletin işlettiği yerlerde cup kullanmanız gerekebilir. Ben çok fazla otobüs kullanmadım şehir içlerinde kullandığım yerlerde yanımda bir local vardı ve o ödedi ücretleri. Onun dışında bir iki yerde taksici para üstü olarak verdi cup aldım onu bir yerlerde harcadım. Yani kullanabilirsiniz bu fırsatınız var ama cuc dan şaşmayın derim.

Biraz pahalı olabilir dediğim gibi Küba geziniz. Bir bira Havana'da 2 cuc civarı 33 cl klüpte. Şöyle bir şey dikkatimi çekti; bir şişe Havana Club açtırmak sürekli bira içmekten daha ucuza geliyor. Geceleri 15 cuc civarı bir şişe içki içmesi Havana'da genelde ucuz. Dışarıda yiyeceğiniz yemekler biraz pahalıya gelebilir veya ulaşım için taksi kullanırsanız direkt çünkü taksimetre olayı yok ve İngilizce de bilmiyor taksiciler.

Küba'ya gelir gelmez exchange yapın

Küba'ya gelir gelmez Jose Martin Havalimanı'na indiğinizde paranızı exchange yapmanızı tavsiye ederim! Çünkü ülkenin her yerinde kuyruk olayı var :D her şey için her yerde kuyruklar göreceksinizdir bazen böyle bir kargaşa curcuna olur bir bakmışsınız beklesenizde hala aynı yerdesiniz. Çünkü sonradan gelenler kuyruğun en sonunda kim olduğunu soruyor eğer benim demezseniz hop diye önünüze geçebiliyorlar :) Küba gezisinde olacak böyle şeyler.

Küba'daki Harcamalar

Marketler ucuz arada temel ihtiyaçlarınızı marketlerden karşılayabilirsiniz , bankalarda da exchange yapabilirsiniz  belirli büyük otellerde de exchange yapma imkanınız var. Kredi kartınızı kısmen unutun yani kullanabileceğiniz yerler oldukça kısıtlı kullanırsanız 100 e 3 cuc gibi bir komisyon oluyor yani öyle çok fazla değil.

Ben Havana'da para çekmek için atm kullanmadım Havana'da atmlerde master card göremedim ancak Santiago'da atmlerde master card amblemi vardı, eğer yüklü miktarda puro olcaksanız otellerden alın buralarda kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz. Yani nakitinizi mümkün olduğunca tutabilecek şekilde tutun.

Alışverişleriniz için, akşam yemeği ve eğlenceye çıkacaksanız, bunların hepsi için 50 cuc almanız yeterli olacaktır. Dediğim gibi gece klüpleri Türkiye'ye kıyasla daha ucuz. İyi klüplerde giriş ücreti olarak 5-10 cuc veriyorsunuz. Eğer kalabalıksanız şişe açtırın, bir şişe Havana Club 10-15 cuc civarına gelecektir.

Taksiler klüp çıkışı nerede olursanız olun sizi 5 cuc'a götürecektir. Öyle aşırı uzak değilseniz tabi. Yine de fazla söylerlerse kesinlikle pazarlık yapın. Bir başka konu da müzeler. Müze girişleri Küba'da genelde 5 cuc civarı. Havana'da, Santiago'da 3-4 civarında. Küba çok ucuz bir ülke değil bence dediğim gibi eğer ucuza tatil yapmak istiyorsanız standartlarınızı düşürmeniz gerekiyor.

Küba gece hayatını merak ediyorsanız ve Küba'da ne içilir ne içilmez diyorsanız, Küba Gece Hayatı başlıklı yazıma mutlaka göz atın. Denediğim her bir içkiden ve ücretlerden de bahsediyorum...

Ayrıca Küba yemekleri yazıma da bakabilirsiniz. Hem yerel lezzetlerden hem de Küba'da ne yiyip içebileceğinizden söz ediyorum.

Küba'da Ulaşım - Şehiriçi ve şehirler arası

Burada duyacağınız sözlerden biri "Burası Küba" :D Ulaşım konusunda da size bunu dedirtebilirler. International uçuşlar genelde Havana'dan oluyor bildiğim kadarıyla. Uçak biletleri turistler için baya pahalı. Santiago'ya gelmek için son anda gidiş dönüş biletlerimi 270 dolara aldım. Mesela yerel halktansanız bilet ücreti 10 dolar :) Tabii ki siz pahalıya uçacaksınız :)

Küba'da Otobüs

Ama Santiago'ya otobüs ile gelmek isterseniz gidiş dönüşe 100 dolar vermeniz gerekecek. Otobüsün iyi yanı daha saati saatine uygun. Normalde uçağın daha saatine uyumlu olmasını beklerken otobüsün öyle olması en şaşırtıcı şeylerden biri :)

Küba'da Uçak

Uçuşların 3'te 2'si iptal olabiliyor şaşırmayın veya en az 2 saat gecikme yaşanıyor. Beni uçakta güldüren şey şu oldu pilotun "böyle şeyler hep oluyor" demesi ve hosteslerin "boş bulduğunuz yere oturun" demesi... Ve 1.5 saat verilen uçuş süresinde pilotun 1 saatte gideceği yere varması... Yani Küba'da uçuş olayı tam bir kaos :)

Küba'da Otobüs

Belirli şehirler arası otobüs rotalarında ise biletinizi 3-4 gün önceden almanız gerekiyor. Viazul* diye bir internet sitesi var, oradan otobüs bileti alabilirsiniz ya da ticket office'lerden sıra bekleyerek biletinize ulaşabilirsiniz.

Küba'da Taksi

Eğer taksiyle uzağa gidecekseniz kesin pazarlık edin :) casalardan veya komşu casalardan gezmek in bisiklet kiralayabilirsiniz 10-15 cuc civarında günlük.

Küba'da Bisiklet

Ben bisikletle gezmeninizi kesin tavsiye ederim. Bisiklette konfor aramayın tabii ki "This is Cuba" çünkü :) Ama güzel, yorucu ve eğlenceli olduğunu söyleyebilirim.

Küba'da araba kiralamak

Motor kiralabilir uzak mesafeler için fiyat bilmiyorum ama pahalı olduğunu düşünüyorum. Ve kalabalık ise araba da kiralanabilir :D Ama duyduğum kadarıyla araç kiralamak oldukça pahalı.  Küba gezim boyunca bir Türk grup ile karşılaştım sadece. Onlar da İsviçre'den gelip büyük bir araç kiralamışlar. 14 gün için 2500 isviçre frankı verdiklerini söylediler :D

7 kişilik bir gruptu dediğim gibi arkadaşlarınızla toplanıp dandirik bir araba alırsınız türkiyede ama arabayla gezmek her zaman daha özgürlüktür. Yani ufak bir araç için araç kiralamak düşünülebilir. Küba'da arabaların yüzde 70'i eski, lada fani iseniz keyif alırsınız. Eskilerin en yenisi ladalar ve eski amerikan arabaları. Küba'da 50 lerden kalmalar ve daha eskiler bile var. Gürültülü, çevre düşmanı ve konforsuz ama aşırı keyifli olduğunu söyleyebilirim.

Kübalılar ve arabalar

Kübalıların çoğu yolda arabalarını kendileri tamir ediyorlar :D Kübalılar mükemmel teknisyenler! Kendinizi eski bir arabayı yolda vurdururken bulabilirsiniz. Yani çamaşır makinesi motoru takılmış bir araba bile gördüm sanırım.

En çok araba Havana'da. Santiago 2. en büyük şehir olmasına rağmen çok fazla araç yok. Santiago'da genedlde kamyonlar var... Dolmuş kamyonlar :D Onlar da baya ilginçti. Mülteci gibi hissetmek için kesinlikle kullanın. Zaten Santiago'da plaja kendi imkanlarınız ile gidecekseniz bunlara bineceksiniz :) Ve en ilginç şey belediye otobüsünde bile reggae tone dedikleri hareketli müzikleri çalıyorlar ben belediye otobüsünde bangır bangır reggae tone duyunca baya kahkahalar atmıştım :D

Küba Havana Havalimanı

Havana Havalimanı'nda 3 adet terminal var birincisi domestic için 2-3 int. 3 numaraya ineceksiniz. Buradan şehir merkezine taksi fiyatları fix 25 cuc dönüşte anlaşırsanız 20 cuc'a gelebilirsiniz hediye ıvır zıvırı dönüşte havalimanından alabilirsiniz. Eğer uçuşunuz uygun bir saatte ise Santiago'da havalimanından merkeze gidiş ve dönüşler 15 cuc. Dediğim gibi pazarlık yaparsanız belki düşürürsünüz. Havana'da 1 numaralı terminal ile 3 numaralı terminal arası yürümeniz gerekirse yürüyüş mesafesi 4-5 km 1 numara yani domesticlerin iniş yaptığı ile 3 no'lu international uçuşların binaları 2 ayrı ucunda havalimanının.

Son olarak...

Küba'ya seyahat etmeyi planlayan herkese şimdiden bol şans ve iyi eğlenceler dilerim. Sorularınızı ve yorumlarınız yazının altına bırakabilirsiniz. Siz de Küba anılarınızı benimle paylaşabilirsiniz. Eğer seyahat planı yapıyorsanız, Küba ile ilgili yazdığım diğer yazılara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.