Kos Adası'na gidenlerin anlata anlata bitiremediği durumlardan biri: İçki getirmek. Evet, Kos'tan içki getirmek ciddi manada avantajlı olabiliyor. Bu yazımda kısaca Kos'tan alkol getirme meselesinden bahsedeceğim...

Bütün gümrüklerde olduğu gibi Kos Adası'ndaki freeshop'tan da satın alabileceğiniz içkinin limiti, ürünün alkol oranına göre değişmektedir. Genelde kişi başına toplam 2 litre olacak şekilde limit uygulanmakta. Ancak bu bahsettiğimiz sadece freeshop alışverişiniz için geçerli olacak. Bunun dışında adada bulunan çok sayıdaki alkollü içecek dükkanlarından, fiyatların ucuzluğunu görünce mutlaka almak isteyeceğiniz içkiler de olacak. Türkiye'deki alkollü içeceklere uygulanan vergi oranının yüksek olması sebebiyle şişesi 100 TL olan bir viskiyi, Kos Adası'ndan 12-15 Euro'ya satın alabileceksiniz. Hal böyleyken ne yapalım Kos'tan içki getirmeyelim mi yani...

Peki Kos'tan içki getirmek için aldığınız şişeleri gümrükten nasıl geçirebilirsiniz?

Şişeleri elinizle torbada sallayarak geçirmeye çalışmak çok akıllıca değil. Valizinizin içine kırılmayacak şekilde yerleştirmeniz en mantıklısı. Kos Adası'ndan Bodrum'a geçişiniz bir uçak yolculuğu olmayacağı için valizinizin ağırlığının gümrükten geçebilmeniz açısından bir önemi yok. Ancak yine de tüm valizi 10-15 tane şişe ile doldurup taşınmayacak hale getirmek riskli olabileceğinden 3-5 adet şişe bu iş için makul bir miktar olur.

Kos'tan içki getirmek için alkol alışverişi yapılabilecek marketlerden biri: Konstantinos

Kos Adası'nda benim alkol alışverişi yaptığım marketlerden biri burası. İsmini tabelada görebilirsiniz. Konstantinos.

Kos Adası gümrükten çıkarken, özellikle yoğun günlerde valizleri her zaman x-ray cihazlarından geçirmeyebiliyorlar. Ancak Bodrum gümrükten girerken mutlaka x-ray'dan geçiyorsunuz. En kötü ihtimalle valizinizde içki olduğu gerekçesiyle valizinizi açtırırlarsa da, 3-5 şişe için açıklama yapmak çok kolay, yakınlarıma hediye aldım diyebilirsiniz örneğin. Çünkü buradaki kontrolün amacı aslında ticari bir amaçla içki alıp almadığınız. Böyle bir amacınız olmadığını farkedince, 3-5 şişe ile ticaret yapılamayacağı için şişelerle geçmenize izin vereceklerdir, üstelik gümrük personeli de Kos'taki içki fiyatların ucuzluğu sebebiyle ziyaretçilerin satın almak istediğini bilmekte. İşte anlatacaklarım bu kadar.

Kos Adası hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, Kos Adası Gezi Rehberi başlıklı yazıma da mutlaka göz atın! Yeni yazıları Facebook ve Instagram üzerinden takip edebilirsiniz... Herkese iyi tatiller.