İstanköy'deki en lezzetli yemekler tabii ki de deniz ürünleriyle hazırlanan salatalar, makarnalar ve ızgaralar.

Çok sayıda deniz ürünü üzerine restoran göreceksiniz ve kuşkusuz hangisine gitseniz pişman olmazsınız çünkü Yunanlılar gerçekten deniz ürünlerini pişirme konusunda ustalar.

Adanın en meşhur restoranı bana göre hem Türk hem de Yunan lezzetlerini harmanlamayı başaran Restaurant Ali. Zaten Kos Adası'na gidip de Ali'ye uğramadan kimse dönmüyor ama Restaurant Ali sadece Türkler değil, Yunanlar arasında da oldukça popüler. Adadaki bana göre efsaneleşmiş isim ise Nick the Fisherman. Sadece orada yemek yemek için bile Kos'a gidilir. Ki çoğunlukla Kos'a gitme sebebim, yemek yemek oluyor. Bu ikisi dışında Kos'un sirtakili mekanlarından biri Caravelle de benim favorilerimden... Şimdi detaylara geçelim.

Kos'un En İyi Türk Restoranı: Restaurant Ali

Restaurant Ali'yi Türk bir aile işletiyor. Türk yemeği olarak bildiğiniz tüm yemekleri bu restoranda Türkiye’dekilerden daha başarılı bulacaksınız.  Menüde Yunan mutfağından lezzetler de mevcut. İşletmecisi Ali Bey ve ailesi son derece özverili şekilde müşterilere hizmet vermekte.

restoran-ali-kos-adasi

Restaurant Ali - Kos Adası

Menüde bir adım öne çıkan lezzetler ise; mücver, kabak çiçeği dolması, ızgara çeşitleri ve peynir kızartmaları. Restoran Ali ile ilgili internette rastlanabilecek tüm yorumlar oldukça olumlu ve gittiğiniz zaman bu yorumların az bile kaldığını düşüneceksiniz. Restoran şehir merkezinde ve denize çok yakın bir konumda bulunuyor. Adres ve detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

Kos'un efsanevi restoranı: Nick The Fisherman

Adanın Yunan asıllı ve nam salmayı hakkeden diğer restoranı ise Nick the Fisherman. Burası acıkınca “hadi gidip orda yiyelim!” diyebileceğimiz bir yer değil. Özellikle yaz aylarında rezervasyonsuz gitmek bir hata olur. Hatta Bodrum’dan Kos’a geçerken feribotta yolcuların birbirlerine “bu akşam Nick the Fisherman’a gidiyoruz, oleyy!” dediklerini duyacaksınız.

Nick The Ficherman'da yiyebileceğiniz o kadar çok sayıda lezzetli yemek var ki, bunun için ayrı bir yazı yazacağım! Takipte kalın.

Fiyatların ise sunulan lezzete kıyasla Türkiye’deki balıkçılardan çok daha hesaplı olduğunu görünce, ilk ziyaretinizden sonra bu adaya sadece Nick the Fisherman’da balık yemek için gelmeyi planlayacaksınız.. Ne sipariş verirseniz verin memnun kalmama ihtimaliniz çok düşük. Yine de tavsiye edilebilecek en güzel yemekler; deniz ürünlü makarna ve peynirli kalamar dolma.

"Kos'ta ne yenir" diyenlere kısa kısa öneriler

  • Türk mahallesi Germe’de bulunan Restaurant Arap’ta her şey enfes.
  • Nick the Fisherman eğer sezonu kapatmadıysa mutlaka gidilmesi gereken restoran ama önceden rezervasyon şart.
  • Eğer Yunan müziğini canlı dinlemek ve biraz sirtaki yapmak isterseniz hemen karşısındaki Caravelle Restaurant’ı öneririm. Son seyahatimde gittim, yemekleri Nick the Fisherman’de olduğu kadar mükemmel olmasa da, müzikli-eğlenceli olması çok hoştu.
  • Gündüz atıştırmak için de yine aynı bölgedeki Türk-Yunan Old River’ı önerebilirim.

Old River hem pub/restoran hem de plajı var. Yemek yiyenler plaja geçiyor, plajda sıkılanlar içeriye geçip yemek yiyor vesaire...

  • Vakit bulduğum zaman Nick the Fisherman, Caravelle ve Old River ile ilgili detaylı yazılar yazmayı planlıyorum. Hem tattığım yemeklerden bahsetmek, hem de özellikle Caravelle'deki sirtaki-dans ortamını göstermek istiyorum. Siz de Kos'la ilgili daha fazla ve detaylı yazılar yazmamı bekliyorsanız, yorum yaparak istekte bulunabilirsiniz. :)

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

1- Kos Adası Gezilecek Yerler

2- Kos Adası Gezi Rehberi

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!