Kos Adası gezilecek yerler bakımından en zengin olan Yunan Adalarından biri bana göre. Hem zaten denize girmek, yürüyüş yapmak, keyifli vakit geçirmek için çok güzel bir ada, hem de tarihi dokusu oldukça ilgi çekici. Bu nedenle ufak bir Kos Adası gezilecek yerler listesi yapmakta fayda var...
Kos Adası gezilecek yerleri ben iki başlık altında topladım. Birincisi Kos Adası'nda gezilecek tarihi yerler, ikincisi ise Kos Adası'nın köyleri.

Şu ana kadar Kos Adası'na çok defa gittim ve yarı Kos'lu olduğum için, her gittiğimde mutlaka orada yaşayan akrabalarım ile etrafı gezdim. Onlarla gezdiğim ve görmeye değer bulduğum yerleri sizlerle paylaşacağım. Umarım verdiğim bilgiler sizler için faydalı olacaktır.

1- Kos Adası Gezilecek Yerler: Tarihi Noktalar

İstanköy Adası, tıp biliminin babası olarak bilinen Hipokrat’ın memleketi ve şehir merkezindeki Dünyaca ünlü Hipokrat Ağacı adanın en önemli simgelerinden biri.

Şehir merkezine 4 km uzaklıkta bulunan Asklepion, Hipokrat’ın ölümünden sonra sağlık tanrısı Asklepios’a adanarak kurulmuş bir örenyeridir. Mitolojik çağlarda Hipokrat, insan tedavisinin eğitim ile sağlanabileceğini göstermiş ve burada Asklepion isminde bir tıp merkezi kurmuştur. İşte burası da Kos Adası gezilecek yerler listesinde bana göre ilk sırada yer alıyor.

Günümüzde bu mevkide tarihi tapınak, bir tıp okulu, Roma Hamamı ve Apollon Sunağı’nın kalıntıları bulunmaktadır. Haftanın hergünü ziyaret edilebilir ve girişi 6 Euro’dur. Şehir merkezinden hareket eden mini tren ile bu lokasyona ulaşabilirsiniz.

Hipokrat Ağacı - kos adası gezilecek yerler

Hipokrat Ağacı

1935 yılında İtalyanlar tarafından inşa edilen, Yunan ve Roma uygarlıklarının kalıntıları dışında Hipokrat’ın mermerden yapılan bir heykelinin de sergilenmekte olduğu Kos Adası Arkeoloji Müzesi, Kos Adası gezilecek yerler listesinde ikinci sırada.

Müze lokasyon olarak Tarihi Agoranın (pazar yeri) bitişiğindeki Eleftherias Meydanı’nda, Defterdar Camisi’nin yanında bulunur. Müze Pazartesi günleri kapalı ve diğer günler ise saat 08:00 – 20:00 arası ziyarete açık, girişi 3 Euro.

kos adası gezilecek yerler

Zia Köyü - Kos Adası

2- Kos Adası Köyleri: Zia, Kafalos, Germe

Kos Adası gezilecek yerler deyince, tarihi bir kenarı bırakalım da, sevimli mi sevimli yerlere geçelim derseniz, mutlaka onlardan bahsetmek gerekir... Kos Adası’nın en görülmesi gereken yerleri, adanın farklı noktalarındaki köyleri. Hepsi birbirinden sevimli ve huzurlu. Bunların içinden öne çıkanları ise; Zia, Kefalos, ve Türk mahallesi olan Germe. Zia köyü, şehir merkezinden 17 km uzaklıkta bulunan Dikeos dağı üzerine kurulu. Anayoldan Zia’ya ayrılan dağ yolu oldukça virajlı, o nedenle yazının başında bahsettiğim buggy’leri burada tehlikeli olabileceğini düşündüğümden çok tavsiye etmeyeceğim.

kos adası gezilecek yerler

Zia Köyü - Kos Adası

Zia’ya gitmek için mutlaka gün batımında orada olabileceğiniz şekilde programlanın. Zira bu yerleşkenin manzarasını oluşturan; Dikeos dağının eteklerine inşaa edilmiş mavi kubbeli beyaz kiliselerle başlayıp, muhteşem deniz ile devam edip İstanköy Adası'nın kuzeybatısında bulunan Kalimnos Adası sizi bir süre hayallere daldırabilir.

Güneşin batmasıyla hayaller bitiyor ve yemek yeme ihtiyacı gerçeği ile karşılaşılıyor. Geleneksel Yunan yemekleri yenebilecek başarılı tavernalar oldukça keyifli bir akşam yemeği vadediyor. Kos Adası gezilecek yerler listesinde olduğu kadar, eğlenilecek yerler listesine girmeye de aday...

Adanın yaklaşık 45 dakika süren araba yolculuğu ile ulaşılabilen en uzak noktası olan Kefalos köyü ise plajları ile ünlü bir cennet. Cennet derken abartmıyoruz, en popüler plajın adı Paradise Beach. Kos’ta genelde plaj kum da olsa deniz taşlı oluyor fakat rahatsız edici değil. Burası da öyle fakat su sıcaklığı diğer plajlardan bir tık daha serin kalıyor. Yazın tam anlamıyla serinlemek için en iyi tercih burası olabilir.

kos adası gezilecek yerler

Yeme-içme Türkiye’deki plajlardan daha uygun, giriş şezlong ücreti de yok. Su sporu sevenler için imkanlar mevcut. Şehir merkezine 2-3 dakika araba mesafesindeki Türk mahallesi olan Germe’nin meydanında durup “merhaba ben de Türk’üm!” deseniz, size mübadeleden bugüne kadar aile anılarını anlatacak 100 adet Türk yanınıza gelebilir.

Germe meydanındaki Türk restoranlarının hepsi özellikle de meze alanında çok başarılı. Buradaki ve çevredeki Türk restoranlarını anlattığım yazıma da mutlaka göz atın derim. Türk ile Yunan mutfağının karışımı, enfes oluyor...

Son olarak...

Kos Adası gezilecek yerler yazımın sonuna geldik... Aslında daha anlatılacak farklı noktalar da var ama ben kısa süreli bir Kos adası tatili yapacaklar için, gidip görmeye değer olan yerlerden bahsettim. Eğer eklemek istediğiniz bir nokta olursa yorum yazabilirsiniz...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

1- Kos Adası'nda Ne Yenir?

2- Kos Adası'ndan İçki Getirmek

Bizi takip etmeye devam etmek isterseniz:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!