Kos Adası, namıdiğer İstanköy, Bodrum'un hemen karşısında bulunan en meşhur ve Türkler tarafından en çok tercih edilen Yunan adalarından biri. Ben bu yazıda adanın iki adını da kullanacağım, yani hem Kos Adası hem de İstanköy diyeceğim.

3  bin Türk var...

Yunanistan'ın 12 Adalar bölgesine bağlı olan Kos Adası'na gittiğinizde hiç de yabancılık çekmiyorsunuz, çünkü 50 bin nüfuslu adada yaşayan en az 3 bin Türk ve de çeşitli Türk işletmeleri mevcut.

Türkler adada özellikle restorancılık alanında nam salmış durumda. Türk mahallesi Germe'de Arap'ın Yeri veya adanın en meşhur lokantalarından biri olmayı başaran Restaurant Ali'de muhteşem Türk-Yunan karışımı yemekler yiyebiliyorsunuz.

Yüzerek geçilir, evet

Adaya ulaşım ise oldukça kolay.  Yaz aylarında Bodrum ve Datça’dan her gün Kos’a sefer mevcut. Bodrum rıhtımdan Kos adasına bakarken iç sesinizin “Acaba yüzerek de geçer miydim, feribot bileti almasam mı?” dediğini duyacaksınız. Evet, ada Bodrum’a o kadar yakın olmasına rağmen maalesef Kos adası da pasaport+vize ile girilen bir Yunan adalarından.

İstanköy Bodrum seferleri her gün belli saatlerde yapılıyor. Hatta adada yaşayanlardan her gün İstanköy Bodrum arasında gidip gelenler bile var. Özellikle yabancıların vize sorunu da olmadığı için, hayat onlara güzel...

kos adası gezi rehberi

Kos Adası için vize gerekiyor mu?

Kos Adası için elbette Schengen vizesi almak gerekiyor. "Yunan adalar vizesiz" gibi bir arama yapıyorsanız ve karşınıza İstanköy çıkıyorsa inanmayın. Veya herhangi bir yunan adası çıkıyorsa, ona da inanmayın. Vizesiz gidilen Yunan adaları diye bir şey yok. Veya... Adaya vizesiz günübirlik gidiliyor söylentileri doğru değil.

Kapı vizesi de bir seçenek

Eğer önceden alınmış geçerli bir Schengen vizeniz yok ise ve yaz dönemindeyseniz, kapıda vize almak koşuluyla da Kos adasını ziyaret edebilirsiniz. Ancak kapıdaki vizenin ücreti 55 Euro ve tabii ki bu tutarı sadece Kos Adası ziyaretiniz için harcamış oluyorsunuz. Kapı vizesi siz ülkeden çıkış yaptığınız anda geçersiz oluyor ve başka bir seyahatte kullanamıyorsunuz. O nedenle 55 Euro yerine 80 Euro ödeyerek direkt olarak Yunanistan Konsolosluğu’ndan vize almanız çok daha mantıklı.

Yunan adaları turu yapmak en iyisi olabilir... 

Yunanistan en az 3 aylık vize verdiğine göre, bu şekilde alacağınız vize ile belki de Kos Adası’ndan sonra başka bir hafta sonu da Ayvalık’a gidip Midilli’ye, Kuşadası’ndan Samos’a ya da Çeşme’den Sakız Adası’na geçebilirsiniz. Ya da Kos adasından diğer Yunan Adaları’na hareket eden turlarla gezinize devam edebilirsiniz. Yani daha geniş çaplı Yunan adaları turları da önerilir...

Yunanistan ve Yunan Adaları için vize başvurusunda bulunmanın yöntemi son dönemde değişti. Artık VFS Global şirketi aracılığıyla değil, Kosmos Vize Hizmetleri üzerinden başvuru yapmanız gerekiyor. İlgili internet sitesi için buraya tık. 

Kos Adası'na nasıl gidilir?

Kos adasına nasıl gidilir diyorsanız, tabii ki deniz yoluyla... :) İstanköy'e Bodrum Liman’dan 1 saatlik yolculuk ile ulaşılabilmekte. Turgutreis’ten geçerseniz yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor. Birkaç değişik tekne çeşidi var, fiyatları da farklılık gösteriyor. 

Mesela standart feribotlar 18-20 Euro tutar karşılığı 1 saatte sizi Kos’a ulaştıran Türk ve Yunan firmaları mevcut. Dilerseniz bu biletleri gidiş-dönüş alıp 5-6 Euro toplamda kar edebilirsiniz, tabi eğer dönüş zamanınız belliyse.

Kos'a 20 dakikada gidebilirsiniz

Bunun dışında hızlı katamaran ile 20-25 dakikada da Kos adasına varmanız mümkün ve bilet fiyatları da sadece 2-3 Euro daha fazla.

kos-adasi

Kos Adası plajlarından

Kos Adası'na Yolculuk

Adanın liman girişinde 1315 yılında Rodos'un Saint Jean şövalyeleri tarafından yapılan 14. yüzyıl hisarını göreceksiniz. Hatta görmekle kalmayıp - eğer yaz aylarında gidiyorsanız - adaya feribotlar vardığı zaman gümrükten geçmek için yaklaşık bin kişinin olduğu sırada beklerken bu hisarı oldukça detaylı inceleme fırsatınız olacaktır.

Hemen korkmayın, sırada bin kişi olsa da bu sıra oldukça hızlı bir şekilde ilerliyor ve yaklaşık 20-25 dakikada gümrükten geçebiliyorsunuz. Fakat bu sırada beklerken en az 50 faktör güneş kreminizi çoktan sürmüş olmanızın hayati önem taşıdığını bilmenizi isterim...

Kos adası tigaki plajı

Kos Adası Plajı - Tigaki

Ada ile ilgili araştırma yapmadan giden ziyaretçilerden bazıları Kos’u, Santorini ambiyansında bulacağını düşünüp hayal kırıklığına uğrayabiliyor. Sebebi ise Kos Adası'nın Yunan adalarının en büyüklerinden biri olması sebebiyle şehirleşmesidir. Yunan adaları balayı planı yapıp da Kos adasını seçerseniz ve büyüleyici bir ortama geleceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Burası pek de romantizm yaşanacak bir yer olmayabilir ama son derece güzel yemekler yiyeceğinizden, eğer tercih ederseniz geceleri delice eğleneceğinizden, en temiz sularda yüzeceğinizden emin olabilirsiniz.

Türkleri Germe'de bulabilirsiniz

Adanın nüfusu yaklaşık 50.000 olup bunun da yaklaşık 3.000 civarında Yunan vatandaşlığında olan Türk yaşamaktadır. Türkler genelde şehir merkezinde ve Platani (Türkçe adı: Germe) köyünde yaşamaktadırlar.

Ada yaz döneminde oldukça fazla turist ağırlamakta ve ada halkının da neredeyse tamamı geçimini turizmden sağlamakta. Adada hemen hemen hiçbir sanayi üretimi yapılmıyor, turizm dışında yapılan tek faaliyet tarım. Üretim ise birkaç kalemden oluşuyor; domates, mısır, buğday, badem, üzüm ve incir. Fakat bu ürünlerin oldukça lezzetli olduğunu yemeklerde fark edeceksiniz..

kos adasi gezilecek yerler

Kos Adası

Kos Adası Ulaşım

Kos Adası’nın meşhur olan turistik yerleşkeleri genelde limana yakın lokasyonlarda bulunuyor. Yürüme mesafesinde birçok yeri gezebilirsiniz.  Şehir merkezinde panoramik tur yapan mini tren hizmeti mevcut ancak yürüyerek kolayca gezilebilir yerler olması sebebi ile çok da tercih edilmiyor.

Adanın uzak mesafeleri, köyleri için aracınızın olması şart. Standart olarak araba, motosiklet ve bisiklet kiralayabilirsiniz. Bunlara alternatif olarak İstanköy'de buggy denen araçlar mevcut ve bu araçları sürmek oldukça keyifli. Araba kiralamak günlük 25-30 Euro’dan başlarken buggy’ler motor gücüne göre 40-60 Euro seviyesinde değişmekte. Biraz pahalı görünse de bu aracı Türkiye’de trafikte kullanmak imkansız olduğu için deneyimlenebilir.

Kos Adası gezilecek yerler

Kos'ta Ne Yenir? Kos Adası Yeme - İçme Rehberi için tıklayın! 

Kos Adası ve Gece Hayatı

Biraz da Kos Adası'ndaki gece hayatını anlatmak istiyorum ama burada gece hayatı sadece gece yaşanan bir şey değil.. Sabah 8’de şehir merkezindeki barlar sokağında hala kalabalıktan göz gözü görmüyor, barların içinde yürünemiyor. Eğlence gece saat 02:00 gibi başlıyor ve kendinizi birkaç saat sonra dünyanın herhangi bir milletinden insan grubuna dahil olmuş ve eğleniyor bulabiliyorsunuz.

Burası akıllara zarar bir yer fakat yok illa ben Çeşme’deki mekanlar gibi olsun istiyorum derseniz; onların da bir tık üstü olan şehir merkezine 1-2 km uzaklıkta, tarihi yel değirmenlerinin yamacına kurulu Mylos Beach Bar, kuşkusuz adanın en iyisi! Türkiye'de gece klüplerinde genelde votka, viski, bira gibi temel ürünler tüketilmekteyken, Kos adasında ise kokteyller oldukça yaygın. Türkiye'de bulamayacağınız, sayısız çeşitteki kokteylleri fırsat buldukça tatmanızı tavsiye ederiz.

Kos'tan içki getirmek

Kos Adası'ndan şişe şişe alkol alanları duymuşsunuzdur. Bu konuda topladığım bilgileri de Kos Adası’ndan İçki Getirmek Mümkün Mü? başlıklı yazımda paylaşıyorum. İlgilenenler tık.

Kos Adası Alışveriş

Kos Adası'na gidince hem kendinize, hem de tanıdıklarınıza alabileceğiniz en güzel hediyeler hiç şüphe yok yiyecek ve içki olacak. Adadaki ithal peynir çeşitleri, içkilerin yanı sıra domates, sakız ve çağla badem reçeli gibi ilginç reçel türleri ilginizi çekebilir. Yunanların milli içkisi ouzo ve diğer içkilerin de oldukça uygun fiyatlı olduğunu fark edeceksiniz.

Kos Adası'ndan 1 araba içki getiren tanıdıklarınız olabilir... 

Eğer alkol tüketiyorsanız ve Kos Adası'nda içki alışverişinde bulunmak istiyorsanız sizi yazdığım Kos Adası'ndan İçki Getirmek Mümkün mü? başlıklı yazıma yönlendireceğim.

Kos adasında özellikle rakı ve ouzo fiyatlarını görünce şaşırabilirsiniz. Ayrıca Konstantinos'taki çoğu içkinin fiyatını, Kos adasındaki süpermarketlerdeki fiyatlarla karşılaştırdım. Her şeye rağmen Konstantinos tüm içkilerde minimum 1-2 euro daha uygun fiyatlara sahip. Tavsiye ederim.

Kalimnos Adası

Kalimnos Adası

Kos Adası'ndan diğer adalara yolculuk

Yunan adalarına tatile bir kez gelince insanın diğerlerini de göresi geliyor. Eğer vakit ve maddi olanaklar yeterliyse, gerçekten de adaların hepsini gezmek kadar keyifli bir tatil planı daha olamaz. Fakat uygun koşullar yoksa ama farklı bir yer görmek istiyorsanız, Kos adasının en yakınındaki adalardan Kalimnos'a gitmek en mantıklısı olur.

Siesta'ya dikkat...

Yunan adalarının çoğunda da uygulanan, öğlen saat 12 ile 4 arası siesta denilen gün içi tatili, Kos adasında kısmen uygulanmakta ve bazı dükkanlar, restoranlar açık da kalabilmekte. Ancak Kalimnos'ta  tüm işletmeler siestayı uygulamakta. Bu adayı günübirlik ziyaret etmek isterseniz, saat 12-4 arası sizi de bir siesta bekliyor olacak ancak bu vakti denize girerek değerlendirebilirsiniz.

Kos Adası ile ilgili anlatacaklarım özetle bu şekilde ama hepsi bu değil. Yazdığım diğer yazılarımın tümüne, şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  Ayrıca birkaç başlığı da aşağıda paylaşayım:

Son olarak...

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar... 

  1. Kos Adası’nda Ne Yenir?
  2. Kos Adası Gezilecek Yerler

Bizi Takip Etmek İçin:

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

 

Görüşmek üzere!