Soğuk bir aralık gününde, kolaylıkla keşfedilebilecek en güzel Avrupa şehirlerinden biri Amsterdam... Şehir merkezinde yürüyerek ya da bisikletle ulaşım imkanı, her mevsimde insanı etkisi altına alan kanalları ve kozmopolit bir eğlence merkezi olması, Amsterdam'ı kış aylarında da cazibe merkezi olmasını sağlıyor... Hatta kışın puslu havası, Amsterdam'ı apayrı güzellikte bir şehre dönüştürüyor. Aralık seyahat planlarına dahil edilmesi gereken Amsterdam için hazırladığım gezi rehberi, hizmetinizde!

Amsterdam, mevsimi olmayan Avrupa şehirlerinden biri... İster kışın ziyaret edin, ister yazın, her zaman serin bir hava ile karşılaşacağınız kesin. Hatta kışın kimi zaman sisli havası şehri daha büyüleyici bir hale sokarken, kimi zaman da beklenmeyen güneşli günler aniden neşelendirebiliyor. Amsterdam'a ikisi de çok yakışıyor...

Şehrin en sık ziyaret edilen noktaları, Van Gogh Müzesi. Vincent Van Gogh'a ait çizim ve tablo olmak üzere 500'den fazla eser, bu müzede sergileniyor ve haliyle ülkenin en sık ziyaret edilen müzesi de burası oluyor. Amsterdam'ın en sevilen diğer müzeleri ise Rijkmuseum Devlet Müzesi ve Madame Tussauds Müzesi.

Şehrin ikinci popüler noktası: Heineken Experience. Şehir merkezinde bulunan bu bira fabrikası, dünyaca ünlü Heineken markasının uzunca bir süre ana üretim merkezi olarak kullanılmış, fakat şu anda bu fabrika turistik bir aktivite amacıyla kullanıldığı için dünyanın dört bir yanından turistlerin akınına uğruyor.

Her Avrupa şehrinde olduğu gibi, Amsterdam'ın da popüler bir parkı var: Vondelpark. Amsterdam'da iyi bir doğa gezisi yapmak, piknik ya da bisiklet gibi aktiviteleri doyasıya yaşamak için gitmeniz gereken ilk adres burası...

Dam Meydanı seyahatiniz süresince çok defa geçeceğiniz, Rembrandtplein Meydanı ise kafe/restoranları için uğrayacağınız noktalardan. Şehrin sıra dışı aktivitelerinden bir diğeri de, edebiyat dünyasında anı kitabıyla yakından tanınan Anne Frank'ın evini ziyaret etmek.

Amsterdam'ın gece hayatı ve Kırmızı Fener Sokağı'ndan bahsetmeden olmaz... Red Light District ismiyle tanınan bu bölgede legal olarak işletilen genelevlerden seks işçileri müzesine ve 'coffee shop'lara kadar pek çok sıra dışı ve turistik açıdan cazibe merkezine dönüşen nokta var. Sanılanın aksine, ailece gezilebilecek son derece güvenli ve eğlenceli bir bölge.

Amsterdam'a gelip de tadına bakmanız ve hatta paket paket alıp valizinize atmanız gereken yiyecek ise, elbette ki Edam ve Gouda gibi enfes Hollanda peynirleri!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar: 

1- Amsterdam Sınırsız Ulaşım Kartı

2- Amsterdam Schiphol Havalimanı Ulaşımı

BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN: 

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

Facebook: Valizim

Görüşmek üzere!